Jump to content

WICCA=ΝΤΡΟΠΗ


 Share

Recommended Posts

:blink: η Γουϊκα θρησκεία? :blink:

 

Εννοείς,όπως λέμε Βουδισμός ή Χριστιανισμός;

 

Μμμ,ΔΕΝ νομίζω.

 

 

 

ΑΜ πες τα βρε παιδι μου.....ε μα..μονο εγω θα τα λεω αυτα?

 

Είναι κάτι περισσότερο.

 

 

εδω λιγο μου τα χαλασες...

 

τα υπολοιπα δε τα σχολιαζω... γιατι θελω να καταλληξω σε μια ερωτηση...

 

εστω οτι αναγνωριζετε η wıcca σαν θρησκεια.. τους Αλλους παγανιστες δε θα πρεπει να τους αναγνωρισουμε? γιατι απο οτι πιστευω οι δρουϊδιδες πχ δεν ειναι wıcca...

 

τι θα γινει λοιπον? δε θα γινει ενας πανικος και ενας αχταρμας σε ενα κομματι που οσοι ασχολουντε επειδη Γουσταρουν λιγο τους νοιαζει αν αναγνωριστει ή οχι?

 

και τι θα κερδισουμε αν γινει αναγνωριση?? μεριδιο απο την περιουσια του κρατους?για να το κανουμε τι? αναπλαση δασων και παρκων??? :wacko:

 

εχετε σκεφτει οτι μια τετοια αναγνωριση θα φερει την Νυχτα του Αγιου Βαρθολομαιου Ν.2?

εχει να πεσει ρασοκαρπαζα, και λιβανοσκαμπίλια.... να φωναζουν οι γριές... να γινονται ευχέλαια.. θα καουν χωριά.. θα ξυπνήσουν Αγιοι.. Ρε παιδια.. ειμαστε για τέτοια?

 

και μη μου αναφερετε οτι αλλο η Ελλάδα άλλο πχ. η Αγγλια.. γιατι εδω.. ειτε ειναι αναγνωρισμενοι, είτε όχι πολυ που τους νοιαζει....

 

οταν οι ίδιοι οι παγανιστες ξεκαθαρίσουν ποσα ρευμαρτα υπάρχουν κριμενα μέσα τους και ποιες οι διαφορές τους.. τοτε πιστευω ότι θα αρχισουμε να μιλαμε για αναγνωριση

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...εστω οτι αναγνωριζετε η wıcca σαν θρησκεια.. τους Αλλους παγανιστες δε θα πρεπει να τους αναγνωρισουμε? γιατι απο οτι πιστευω οι δρουϊδιδες πχ δεν ειναι wıcca...

...

Μάλλον δεν έχω καταλάβει τι λές, και μπορεί τελικά να λέμε το ίδιο πράγμα. Μπορείς να το πεις με μια-δυο σειρές να το καταλάβω καλύτερα - the bottom line.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω καταλάβει τι λές, και μπορεί τελικά να λέμε το ίδιο πράγμα. Μπορείς να το πεις με μια-δυο σειρές να το καταλάβω καλύτερα - the bottom line.

 

εμενα χθεσ παντως επειδη ειπα οτι δεν ακολουθησα τα δογματα του χριστιανισμου σε μια συζητηση με ειπαν παγανιστη!!!

δηλαδη αυτος ειναι ο παγανιστης γιατον πολυ κοσμο? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

 

Α,και το αλλο οποιος δεν ειναι χριστιανος δεν ειναι wicca και οποιος δεν ειναι wicca δεν ειναι παγανιστης? :headb: :headb: :headb: :censored: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

μπορει εγω να τα εχω γκρουπαρει ΛΑΘΟΣ..

 

για μενα οι wıcca ειναι κομματι του παγανισμου.. πως οι καθολικοι ειναι κομματι του Χριστιανισμου.. καπως ετσι..

 

 

οποτε ρωταω το εξης: δεν υπαρχουν αλλα κομματια παγανισμου που ισως μετα τους wıcca na θελουν και αυτα αναγνωριση?

 

 

και θα ξαναπω αλλη μια φορα.. Οστις δεν υποστιριζει Κορανι 'η Βιβλο λεγεται παγανιστης..

 

 

και για του λογου του αληθες:

παγανιστης:

an offensive term that deliberately insults somebody's nonbelief in religion, way of life, or degree of knowledgepolytheist or pantheist: a follower of an ancient polytheistic or pantheistic religion

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

. an offensive term that deliberately insults somebody who does not acknowledge the God of the Bible, Torah, or Koran

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

[14th century. < late Latin paganus "heathen, non-Christian," in classical Latin "villager, civilian" < pagus "rural district"]

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

The Latin word pagus, from which pagan is derived, originally meant "something stuck in the ground as a landmark." It was extended metaphorically to "rural district, village," and the noun paganus was derived from it, denoting "country dweller, villager." This shifted in meaning, first to "civilian," and then (based on the early Christian notion that all members of the Church were "soldiers" of Jesus Christ) to "heathen."

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

 

Το freedictionary λεει:

1. One who is not a Christian, Muslim, or Jew, especially a worshiper of a polytheistic religion.

2. One who has no religion.

3. A non-Christian.

4. A hedonist.

5. A Neo-Pagan.

adj.

1. Not Christian, Muslim, or Jewish.

2. Professing no religion; heathen.

3. Neo-Pagan.

 

οσο για του wıccα:

1.Wicca is a neo-pagan religion based on the pre-Christian traditions of England, Ireland, Scotland, and Wales. Its origins can be traced even further back to Paleolithic peoples who worshipped a Hunter God and a Fertility Goddess.

(http://www.magicwicca.com/wicca/definition.html)

2.A polytheistic Neo-Pagan nature religion inspired by various pre-Christian western European beliefs, whose central deity is a mother goddess and which includes the use of herbal magic and benign witchcraft.

(http://www.answers.com/topic/wicca)

 

 

Α,και το αλλο οποιος δεν ειναι χριστιανος δεν ειναι wicca και οποιος δεν ειναι wicca δεν ειναι παγανιστης?

 

ΜΑΛΛΟΝ εννοεις: οποιος δεν ειναι παγανιστης δεν ειναι wicca και οποιος δεν ειναι wicca δεν ειναι παγανιστης?

 

εγω ομως εννοουσα οτι ειναι παγανιστης δεν ειναι wicca αλλα οποιος ειναι wicca, ειναι παγανιστης!!

 

αυτα ειχα να προσθεσω!!νομιζω οτι εχει πολυ συζητηση το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vi0Le' date='Dec 12 2006, 03:04 AM' post='4258

 

εχετε σκεφτει οτι μια τετοια αναγνωριση θα φερει την Νυχτα του Αγιου Βαρθολομαιου Ν.2?

εχει να πεσει ρασοκαρπαζα, και λιβανοσκαμπίλια.... να φωναζουν οι γριές... να γινονται ευχέλαια.. θα καουν χωριά.. θα ξυπνήσουν Αγιοι.. Ρε παιδια.. ειμαστε για τέτοια?

 

και μη μου αναφερετε οτι αλλο η Ελλάδα άλλο πχ. η Αγγλια.. γιατι εδω.. ειτε ειναι αναγνωρισμενοι, είτε όχι πολυ που τους νοιαζει....

 

 

Κοίταξε:επί της ουσίας,αν έχεις την Α ή Β πεποίθηση και δεις ό'τι το...περιβάλλον σου έχει μια Γ άποψη που δε σηκώνει πολλά-πολλά,τι θα κάνεις δηλαδή? Θα κάνεις μόκο ή θα αντιδράσεις έντονα; ΟΚ πάω πάσο πως οι περισσότεροι της "μειοψηφίας" φοβούνται να αντιδράσουν για εύλογους λόγους,ΑΛΛΑ εγώ ΔΕΝ είμαι έτσι! Τα παίρνω άσχημα, όταν μου λένε "μη αυτό-μη εκείνο-θα κάνεις ο'τι και μεις!". Δε σηκώνω μύγα στο σπαθί μου-θα την επιβάλλω την αποψή μου,έστω για παρτή μου(...ο κόσμος να χαλάσει!).Τι,δηλαδή?????? :015annoyed:

 

Έτσι οφείλουν να πάρουν στάση η γουϊκανοί-στεκόμενοι στο ύψος των περιστάσεων-φοβάμαι,αν πραγματικά θέλουν να έχει πραγματικό μέλλον η προσωπική στάση ζωής τους σε κάθε εκφανσή...

Link to comment
Share on other sites

για πηγαινε στον Ναο των Βουδιστων στην Αθηνα (νομιζω Φιλαδελφεια ειναι.. διορθωστε με να κανω λαθος) και ρωησε τους για το πως νιωθουν.. αυτοι ησυχα κανουν την λατρεια τους.. αλλα το καθημερινο γιουχαρισμα κ λιντζαρισμα.. δε το γλιτωνουν...

 

Για φαντασου να αναγνωριστη η wıcca..να γινει η Αναπλαση του Αποστολος Νικολαϊδης σε παρκο και να γινονται εκει οι λατρευτικες τελετες...

 

εδω καποερα κανεις στα Παρκα στην Αθηνα κ σε δουλευουν.....

]ΤΟ ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΦΕΡΜΕΝΟ.. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Μ'ΑΚΟΥΣ?

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΜΕΡΩΘΕΙ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ , Μ΄ΑΚΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

για πηγαινε στον Ναο των Βουδιστων στην Αθηνα (νομιζω Φιλαδελφεια ειναι.. διορθωστε με να κανω λαθος) και ρωησε τους για το πως νιωθουν.. αυτοι ησυχα κανουν την λατρεια τους.. αλλα το καθημερινο γιουχαρισμα κ λιντζαρισμα.. δε το γλιτωνουν...

 

Για φαντασου να αναγνωριστη η wıcca..να γινει η Αναπλαση του Αποστολος Νικολαϊδης σε παρκο και να γινονται εκει οι λατρευτικες τελετες...

 

εδω καποερα κανεις στα Παρκα στην Αθηνα κ σε δουλευουν.....

]ΤΟ ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΦΕΡΜΕΝΟ.. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Μ'ΑΚΟΥΣ?

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΞΗΜΕΡΩΘΕΙ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ , Μ΄ΑΚΟΥΣ?

 

δεν μπορώ να αρνηθώ βέβαια,πως στο Ελλαδιστάν δεν...υπάρχουν τα τέρατα(με ή χωρίς εισαγωγικά...)!

Κι αυτά είναι που ασχημαίνουν τη ζωή στο τόπο μας -που παραβιάζουν τις αρχές της διαφορετικότητας και της ανοχής..."Φοβού τα Ελλαδικά Τέρατα και δώρα φέροντες"(αμ ,πρίτς!!! :018bleh: )

 

Αλλά και πάλι,επειδή υπάρχουν αυτά τα μισαλλόδοξα τέρατα...σημαίνει πως πρέπει να κρυβόμαστε στις τρύπες μας; Αυτή είναι τελικά,η πρόταση; Το μόνον του πράγματος;Η μοναδική λύση,τέλος πάντων...;Εμ? :(

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ωραια ολα αυτα.. αλλα....

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει τους λογους που πρεπει να αναγνωριστει σαν επισημη θρησκεια.??

 

σημερα χωθηκα σε ενα βιβλιοπωλειο να βρω πληροφοριες και αλλες για τους wıcca.. και ομολογω οτι μπερδευτηκα ΤΑΜΑΛΛΑ... γιατι η Γηραια Αλβιωνα εχει πολλα βιβλια.. αλλα κακα.. αλλα καλα.. ομως.. τα μισα αναφερουν την WICCA σαν συνωνυμο του craft, τα αλλα μισα την αγνοουν (ουτε καν την αναφερουν) και ειναι και 2-3 βιβλια που.. την καταδικαζουν...

ειλικρινα.. μπερδευτηκα.. αφου υπαρχει αναγνωριση εκ των εσω.. θα γινει απο τους εξω??

 

οσο για τα τερατα.. αν μη τι άλλο ειναι όλοι αυτοί που δε θα τη δεχτούν..και όχι αυτοί που θα την προσφέρουν...

 

 

και ενα :offtopic: για να μην ξεχνιώμαστε...

 

πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ τόνους κάποια στιγμή εε?? :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

και για του λογου του αληθες:

παγανιστης:

an offensive term that deliberately insults somebody's nonbelief in religion, way of life, or degree of knowledgepolytheist or pantheist: a follower of an ancient polytheistic or pantheistic religion

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

. an offensive term that deliberately insults somebody who does not acknowledge the God of the Bible, Torah, or Koran

Microsoft® Encarta® 2007. © 1993-2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

:blink:

Δηλαδή πραγματικά υπάρχουν άνθρωποι που να θεωρούν υβριστική τη λέξη "παγανιστής"? :surrender:

Και μετά σου λέει να διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες... :015annoyed:

:censored: μικρομαλακή! :yuk:

Link to comment
Share on other sites

 

Το freedictionary λεει:

1. One who is not a Christian, Muslim, or Jew, especially a worshiper of a polytheistic religion.

2. One who has no religion.

3. A non-Christian.

4. A hedonist.

5. A Neo-Pagan.

adj.

1. Not Christian, Muslim, or Jewish.

2. Professing no religion; heathen.

3. Neo-Pagan.

 

iΜΑΛΛΟΝ εννοεις: οποιος δεν ειναι παγανιστης δεν ειναι wicca και οποιος δεν ειναι wicca δεν ειναι παγανιστης?

 

εγω ομως εννοουσα οτι ειναι παγανιστης δεν ειναι wicca αλλα οποιος ειναι wicca, ειναι παγανιστης!!

 

αυτα ειχα να προσθεσω!!νομιζω οτι εχει πολυ συζητηση το θεμα!

 

 

ευχαριστω γαια την διόρθωση!!!! :019blush:

 

 

λοιπον αυτο το freedictionairy δειχνει αυτο που ειπα την αντίληψη του πολυ κοσμου!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...The Latin word pagus, from which pagan is derived, originally meant "something stuck in the ground as a landmark." It was extended metaphorically to "rural district, village," and the noun paganus was derived from it, denoting "country dweller, villager."

...εγω ομως εννοουσα οτι ειναι παγανιστης δεν ειναι wicca αλλα οποιος ειναι wicca, ειναι παγανιστης!!

...

Το ...λατινικό "πάγος" (πως λέμε "Άρειος Πάγος"; Ένα τέτοιο πράμα) δεν είναι ακριβώς λατινικό. "Πάγος" σήμαινε "βράχος" στα Ελληνικά - αν θυμάμαι καλά (εξ ου και ο του "Άρειου"), και πράγματι οι "βράχοι" οριοθετούσαν τόπους. Και όντως ήδη από την αρχαιότητα ο "πάγος" είχε σχετιστεί με "τας εξοχάς", την ύπαιθρο. Κι έτσι η ερμηνεία "παγανιστής"=χωριάτης είναι ορθή. Θα ξέρεις, αφού είσαι και ειδική, ότι ο χριστιανισμός "έπιασε" καλά στις πιο κοσμοπολίτικες πόλεις, αλλά τα χωριά δεν ακολούθησαν με τον ίδιο ρυθμό - κι όταν ακολούθησαν ο χριστιανισμός τους δεν ήταν ο αρχικός, αλλά η γνωστή μας λαϊκή θρησκευτικότητα...

Γι' αυτό που λες στο τέλος δεν υπάρχει αντίρρηση οι Wicca είναι παγανιστές, αλλά...

Υπάρχει πράγματι η τάση (που προβάλλεται γιατί νομίζεται ότι ευνοεί την Wicca) ότι μαγεία=wicca, ή ότι μαγεία=παγανισμός ή/και πολυθεϊσμός που είναι μάλλον υπερβολικές γενικεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό που λες στο τέλος δεν υπάρχει αντίρρηση οι Wicca είναι παγανιστές, αλλά...

Υπάρχει πράγματι η τάση (που προβάλλεται γιατί νομίζεται ότι ευνοεί την Wicca) ότι μαγεία=wicca, ή ότι μαγεία=παγανισμός ή/και πολυθεϊσμός που είναι μάλλον υπερβολικές γενικεύσεις.

 

Είναι ορθό-μόνο αν το συσχετίσεις με το γεγονός πως...νεοπαγανιστές αρχαιολάτρες 12θεϊστές (προσοχή στην υπογράμμιση!) εναντιώνονται στους...άλλους νεοπαγανιστές του "Μαγικού" ρεύματος. Δηλ. εναντιώνονται σε όσους εμπράκτως ασκούν τη Τέχνη! :blink:

 

Όντως, έχει πέσει στην αντιληψή μου άρθρο -ξέχασα τίτλο κ συγγραφέα,τέλοςπάντων!- δωδεκαθεϊστή (που θεωρεί όμως εαυτόν παγανιστή) όπου καταφέρεται εναντίον των Γουϊκανών! Αλλά τα επιχειρηματά του (αν και σεβαστά) ΔΕΝ με έπεισαν,οπότε η περιπτωσή του τίθεται... :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...