Jump to content

Σεξ ή μακροζωία;


Recommended Posts

Λοιπον.... εχουμε και λεμε...

Κατ'αρχην να συμφωνησω με οσους εχουν πει οτι η αρχικη ερωτηση του γκαλοπ ειναι ελλειπης/παραπλανητικη/παγιδα/λαθος διατυπωμενη κ.λπ.

Δεν μπορω να καταλαβω πως το σεξ μπορει να αποκλειει την μακροζωια η το αντιστροφο. :unsure: Αντιθετως απο καποιες επιστημονικες ερευνες που εχω διαβασει κατα καιρους οι επιστημονες λενε το αντιθετο, οτι το σεξ συμβαλει στην μακροβιοτητα.

 

δυο που βρηκα στα γρηγορα (αν και τα περισσοτερα τα εχω διαβασει σε περιοδικα) ειναι

 

http://www.health24.com/Man/Sex/748-751-761,20168.asp

http://eons.com/body/feature/longevity/8761

 

 

Επισης, ο φιλος Ανορ ειπε...

Μήπως όμως το ίδιο το sex, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια πράξη που έχει , εξιδανικευτεί πιο πολύ απο όσο χρειάζεται;

 

Εντάξει κανείς δεν αμφιβάλει για την ικανοποίηση που προσφέρει και φυσικά τον βασικό ρόλο στην αναπαραγωγή. Αλλά απο εκεί και πέρα, τι πραγματικά προσφέρει;

 

Σαν πράξη μεμονωμένα, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια κινητική λειτουργία. Εκεί που ίσως , δίνει κάτι παραπάνω είναι όταν συνδυάζεται με την νοητική κατάσταση που υπάρχει στα δύο άτομα κατά την διάρκεια της πράξης.

 

Αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο πιστευω. Ειναι καθαρα το πως το βλεπει ο καθενας... :smilewink:

Δηλαδη, το κανεις μονο και μονο για να εκτονωθεις η σημαινει κατι παραπανω για σενα;

Για μενα ειναι κατι πολυ σημαντικο, και δεν θα μπορουσα να το κανω ποτε μονο και μονο για να εκτονωθω, σαν μια κινητικη πραξη, οπως ανεφερε ο Ανορ... και δεν κρεμαω τον σακο μου να τον αρχισω στην κλωτσιες να εκτονωσω την ενεργεια μου; Το προτιμω... Για μενα ειναι η ενωση με τον ανθρωπο μου, σωματικη αλλα και ψυχικη, κατι πολυ λεπτο και πολυ σημαντικο.

Η απαντηση μου λοιπον στην ερωτηση αν θα απειχα ειναι αυτη... Θα απειχα αν ημουν σε τετοια κατασταση ωστε να μην εχω καποιον με τον οποιον θα ενωνομουν και ψυχικα μεσω αυτης της πραξης... δεν θα το εκανα δηλ. ετσι απλα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Άλλο έρωτας, άλλο σεξ.

 

Επίσης μπορούμε να διακρίνουμε αρκετών ειδών ηδονές. Το ουσιώδες είναι ο τρόπος με τον οποίο χειριζόμαστε τη σεξουαλικότητα μας. Όλοι βγάζουμε τον ζωώδη εαυτό μας και αυτό δεν είναι καλό.

Νομίζετε ότι είναι τυχαίος όλος αυτός ο σεξισμός που επικρατεί σήμερα? Απο τις ταινίες, στην τηλεοραση, στα περιοδικά και τα βιβλία...

 

Τα πάντα σήμερα εργάζονται για να μας "ρουφάνε" την ενέργεια. Γιατί τα πάντα είναι θέμα ενέργειας. Γι'αυτό και πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί και πάνω στον σεξουαλικό τομέα... :015annoyed:

 

Για μένα δεν έχει σημασία τόσο η σχέση του σεξ με τη μακροζωια όσο η σχέση του με την πνευματικότητα... :angel:

 

Σεξουαλική δύναμη και πνευματικότητα: Ο φτερωτός δράκοντας

 

Φανταστικό ζώο, κοινό σε όλες τις μυθολογίες και παρόν μέχρι και στη χριστιανική εικονογραφία, ο δράκοντας, παρόλα αυτά, δεν έχει τίποτε από έναν μακρινό μύθο : είναι το σύμβολο των ενστικτωδών δυνάμεων του ανθρώπου. Και όλη η περιπέτεια της πνευματικής ζωής συνίσταται στο να δαμάζει, να εξημερώνει και να κατευθύνει αυτές τις δυνάμεις για να τις χρησιμοποιήσει σαν μέσα προώθησης προς τις υψηλές κορυφές του πνεύματος. Γιατί αν αυτό το τέρας με ουρά φιδιού που ξερνά φλόγες έχει φτερά, είναι η απόδειξη ότι οι δυνάμεις που ενσαρκώνει έχουν έναν πνευματικό προορισμό.... :)

 

Η σεξουαλική δύναμη είναι μια ενέργεια που μπορούμε να τη συγκρίνουμε με το πετρέλαιο. Οι αμαθείς και οι αδέξιοι καίγονται-αυτή η δύναμη καίει την πεμπτουσία τους- ενώ αυτοί που ξέρουν να τη χρησιμοποιούν, οι Μύστες, πετούν στο διάστημα.

Edited by Dream_er
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι μου.

 

Εχω ΄πληροφορηθεί τα εξείς σχετικά με το σεξ, τα οποία πιθανότατα να είναι λόγοι αποχής. Η μεγάλη επιθυμία για σεξ που νιώθουμε όλοι μας οφείλεται στο ένστικτό της αναπαραγωγής που υπάρχει παντού ςτην φύση και ακόμα πιό έντονα στον άνθρωπο. Η συνεχή προσπάθεια για να καλύψουμε και να ικανοποιήσουμε τις ενστικτώδεις ανάγκες μας, μας κρατά μακριά ή φρενάρει την πνευματική και ψυχική εξέλιξη. Είναι αυτές οι ανάγκες (κοινωνικοποίησης, αυτοσηντήρησης, αναπαραγωγής) που σου διαγράφουν μία πορεία ζωής χωρίς την ουσιαστική και πραγματική ανάπτυξη που πρέπει να έχει η ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου αλλά μία ανούσια υλιστική άποψη ζωής που υιοθετούμαι όλοι μας. Είναι πολλές οι φορές που δεν διαφέρουμε διόλου από τους φίλους μας τα ζώα.

 

Εχει ειπωθεί, επίσης, ότι δεν πρέπει να κάνεις σεξ συχνά γιατί η ενέργεια που αναλώνεται κατά την πράξη είναι τεράστια και δύσκολα αναπληρώνεται. Νομίζω ότι αυτό το έχουμε όλοι συμπεράνει.

 

Ισως να είναι κάποιοι από τους λόγους που πρέπει να νηστεύουμε από το σεξ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι μου.

 

Εχω ΄πληροφορηθεί τα εξείς σχετικά με το σεξ, τα οποία πιθανότατα να είναι λόγοι αποχής. Η μεγάλη επιθυμία για σεξ που νιώθουμε όλοι μας οφείλεται στο ένστικτό της αναπαραγωγής που υπάρχει παντού ςτην φύση και ακόμα πιό έντονα στον άνθρωπο. Η συνεχή προσπάθεια για να καλύψουμε και να ικανοποιήσουμε τις ενστικτώδεις ανάγκες μας, μας κρατά μακριά ή φρενάρει την πνευματική και ψυχική εξέλιξη. Είναι αυτές οι ανάγκες (κοινωνικοποίησης, αυτοσηντήρησης, αναπαραγωγής) που σου διαγράφουν μία πορεία ζωής χωρίς την ουσιαστική και πραγματική ανάπτυξη που πρέπει να έχει η ψυχή και το πνεύμα του ανθρώπου αλλά μία ανούσια υλιστική άποψη ζωής που υιοθετούμαι όλοι μας. Είναι πολλές οι φορές που δεν διαφέρουμε διόλου από τους φίλους μας τα ζώα.

 

Εχει ειπωθεί, επίσης, ότι δεν πρέπει να κάνεις σεξ συχνά γιατί η ενέργεια που αναλώνεται κατά την πράξη είναι τεράστια και δύσκολα αναπληρώνεται. Νομίζω ότι αυτό το έχουμε όλοι συμπεράνει.

 

Ισως να είναι κάποιοι από τους λόγους που πρέπει να νηστεύουμε από το σεξ.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ... Απο όλα όσα έχω διαβάσει, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα....

 

Αλλά δεν είναι κυρίως η πράξη καθ'αυτή που φταίει, αλλά το πώς την κάνουμε...

 

Όπως δεν φταίει μία βρύση για το νερό που βγαίνει από αυτή. Μπορεί να βγαίνει το καθαρότερο νερό, μπορεί να βγαίνει και λάσπη... Δεν φταίνε τα σώματά μας(η βρύση) αλλά εμείς... Τι ποιότητας ενέργειες ανταλλάσουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειτε σεξ ειτε ερωτας.. ενα ατυχημα , ευτυχημα 'η δυστυχημα.. μπορει να φερει απογονο.. ο απογονος αυτος δεν ειναι η συνεχεια μας? αυτος δε θα μας δωσει την αθανασια μεσα στους αιωνες?

 

οσο για την χωρα που εγινε το γκαλοπ..... οταν ειναι ολοι μεθυσμενοι.. τα λενα αυτα.. αμα τους ποτησεις 3 ποτηρακια μπυρα (τα αγορακια) και 1 μπουκαλακι κρασι τα κοριτσακια.. να δεις για ποτε ξεχνανε τη μακροζωια και αρχιζουν την αναπαραγωγη..

 

ασε.. που.. οσο πιο πολλα χρονια ζει ο ανθρωπος τοσο πιο χαλια τα κανει στον πλανητη.. (βρωμια, πολεμοι, λεφτα, φτωχεια, νεφος κλπ κλπ)

 

οποτε.. καλυτερα να κανουμε αυτο που ξερουμε καλυτερα...

:cheerful: μπας και σωσουμε καναν πλανητη.........

 

 

νομιζω το αλλο το τσιτατο το χε πει ο Πανουσης.. Γα :censored: τε γιατι Χανομαστε!!

Link to comment
Share on other sites

ο απογονος αυτος δεν ειναι η συνεχεια μας? αυτος δε θα μας δωσει την αθανασια μεσα στους αιωνες?

Όχι. Εάν θέλει οι ίδιος, μπορεί να μείνει αθάντος αλλά δεν πρόκειται να κρατήσει και εσένα. Σε αυτά τα θέματα, ο καθένας το δουλέυει μόνος του.

 

νομιζω το αλλο το τσιτατο το χε πει ο Πανουσης.. Γα....τε γιατι Χανομαστε!!

Ναι αλλά δεν έχει παιδιά!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και να κανω και μια ερωτηση...

 

τι αξιζει πιο πολυ.. να ειναι hıghlander ή να εχεις υστεροφημία??

 

Εγω παντως προτιμω την υστεροφημια..

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά...Ποιός σας είπε ότι πεθαίνουμε....

Helloooo! Αθάνατοι είμαστε....

 

 

αρα γιατι κανουμε όλη αυτη τη κουβεντα περι μαρκοζωίας?

 

γιατι μου βαζετε δηληματα για το σεξ εε??? αντε τωρα... :blblbl: :blblbl: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος αριθμός Βρετανών δήλωσε ότι είναι διατεθειμένοι να εγκαταλείψουν το σεξ εάν αυτό σημαίνει ότι θα ζήσουν περισσότερο και θα φτάσουν τα 100

 

Πάλι καλά που δεν ισχύει κάτι τέτοιο κι έτσι δεν θα ζήσουν όντως περισσότερο όλοι αυτοί ...! :cheerful:

 

Υπάρχουν πιο σημαντικοί λόγοι για να:

 

απέχουμε από το φαϊ > γιατί είναι μολυσμένο

 

απέχουμε από το νερό > γιατί είναι μολυσμένο

 

απέχουμε από την αναπνοή > γιατί ο αέρας είναι μολυσμένος

 

ενώ συνεχίζουμε να τρώμε, να πίνουμε και να αναπνέουμε, θα αναρωτηθώ γιατί θα απείχα απ' το σεξ;; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την αποψή μου την είπα κάπου πιο πάνω. Τώρα θα σας μεταφέρω κάτι άλλο που άκουσα στην τηλεόραση. Γνωστός αστέρας του Χολιγουντ γυρνάει την 6η κατά σειρά ταινία με τίτλο ΡΟΚΥ. Ποιός άλλος από τον Σταλόνε ό οποίος έκανε εντατικές προπονήσεις για να έρθει σε απόλυτη φόρμα για τις αν΄γκες τις ταινίας. Βεβαια αυτό που έχει ενδιαφέρον για το θέμα μας είναι ότι απείχε από το σεξ σε όλη την διάρκεια της προτοιμασίας του που ήταν μήνες για να χρησιμοποιήσει όλη την ενέργειά που διέθετε.

 

Τελικά η φύση έχει καθορίσει πως για να δημιουργήσεις μία νέα ζωή χρειάζεται να σπαταλήσεις πολύ ενέργεια....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ πιστεύω ότι είτε κάνω σεξ, είτε δεν κάνω το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Κάποια στιγμή θα πεθάνω!!!! Είτε στα 80 είτε στα 100!!! Δεν βρίσκω λοιπόν κανένα λόγο να μη ζήσω όπως θέλω (όχι βέβαια εις βάρος κάποιου άλλου) αφού στο τέλος, το σώμα τουλάχιστον, θα καταλήξει στη σήψη.

 

Κάνω έρωτα-σεξ ή όπως αλλιώς μπορεί να ειπωθεί, γιατί την ώρα εκείνη νιώθω οτί ΖΩ!!!!!!!!!!!! Και το βρίσκω πολύ πιο σημαντικό να ΖΩ απτό να ''πεθάνω'' 5-6 χρόνια αργότερα από το ''κανονικό'', εφόσον γλυτώσω βέβαια από αρρώστιες, ατυχήματα, πολέμους κ.ο.κ.

 

Θα κάνω έρωτα για να σπαταλάω ενέργεια!!!!

 

Θα κάνω έρωτα για να ''μοιράζομαι'' αισθήσεις και συναισθήματα με το σύντροφό μου!!!!

 

Θα κάνω έρωτα για να βιώσω τη μητρότητα!!!!

 

Κάνω έρωτα για χιλιάδες λόγους (σωματικούς και συναισθηματικούς)!

 

 

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ πιστεύω ότι είτε κάνω σεξ, είτε δεν κάνω το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Κάποια στιγμή θα πεθάνω!!!! Είτε στα 80 είτε στα 100!!! Δεν βρίσκω λοιπόν κανένα λόγο να μη ζήσω όπως θέλω (όχι βέβαια εις βάρος κάποιου άλλου) αφού στο τέλος, το σώμα τουλάχιστον, θα καταλήξει στη σήψη.

 

Κάνω έρωτα-σεξ ή όπως αλλιώς μπορεί να ειπωθεί, γιατί την ώρα εκείνη νιώθω οτί ΖΩ!!!!!!!!!!!! Και το βρίσκω πολύ πιο σημαντικό να ΖΩ απτό να ''πεθάνω'' 5-6 χρόνια αργότερα από το ''κανονικό'', εφόσον γλυτώσω βέβαια από αρρώστιες, ατυχήματα, πολέμους κ.ο.κ.

 

Θα κάνω έρωτα για να σπαταλάω ενέργεια!!!!

 

Θα κάνω έρωτα για να ''μοιράζομαι'' αισθήσεις και συναισθήματα με το σύντροφό μου!!!!

 

Θα κάνω έρωτα για να βιώσω τη μητρότητα!!!!

 

Κάνω έρωτα για χιλιάδες λόγους (σωματικούς και συναισθηματικούς)!

Φλαφλάκια

 

Και είσαι ελεύθερη να το κάνεις.... Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις...

 

Αλλά έχε στο νου σου τα παρακάτω:

 

1)Η ζωή έχει πολλές μορφές. Αν σπαταλάς συνέχεια και αλόγιστα την ενέργεια σου, μην περιμένεις πολλές ανακαλύψεις σε "άλλα" επίπεδα..

 

2) Μιλάς για το θάνατο λες και μετά από αυτόν δεν υπάρχει ζωή. Δεν υπάρχει θάνατος έτσι όπως τον εννοούμε. Υπάρχει μόνο η εναλλαγή της συνείδησης.. Οι νεκροί είναι το ίδιο "ζωντανοί" με τους ζωντανούς.

Link to comment
Share on other sites

1)Η ζωή έχει πολλές μορφές. Αν σπαταλάς συνέχεια και αλόγιστα την ενέργεια σου, μην περιμένεις πολλές ανακαλύψεις σε "άλλα" επίπεδα..

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά η συγκεκριμένη διοχέτευση ενέργειας, έχει την δυνατότητα να μην είναι "ξόδεμα" και να σε πάει η ίδια σε άλλα επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...