Jump to content

Σεξ ή μακροζωία;


Recommended Posts

Και είσαι ελεύθερη να το κάνεις.... Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις...

 

Αλλά έχε στο νου σου τα παρακάτω:

 

1)Η ζωή έχει πολλές μορφές. Αν σπαταλάς συνέχεια και αλόγιστα την ενέργεια σου, μην περιμένεις πολλές ανακαλύψεις σε "άλλα" επίπεδα..

 

2) Μιλάς για το θάνατο λες και μετά από αυτόν δεν υπάρχει ζωή. Δεν υπάρχει θάνατος έτσι όπως τον εννοούμε. Υπάρχει μόνο η εναλλαγή της συνείδησης.. Οι νεκροί είναι το ίδιο "ζωντανοί" με τους ζωντανούς.

 

 

Kαλά μη φανταστείς ότι είμαι και νυμφομανής.... απλά το σεξ δε το θεωρώ σπατάλη ενέργειας.... το βλέπω πιο μαγικά και αν χρησιμοποίησα τη λέξη ''σπατάλη'' είναι για καθαρά καυστικούς λόγους, επειδή θεωρώ (εγώ προσωπικά) ακριβώς το αντίθετο

 

Κάνοντας σεξ ''σπαταλάς'' ενέργεια .... Πιστεύω ότι κάνοντας σεξ δινεις-παιρνεις ενεργεια...

 

Αυτά

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να δείτε που θα το γυρίσουμε σε ΧΧΧ το φορουμ :018bleh:

αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι αυτό που είπε και η babushka.. οτι ναι κύριοι και κυρίες.. το ΣΕΞ δίνει ενέργεια.. και όσοι δε το έχετε ανακαλύψει ακόμα αυτό. κατι κάνετε λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

να δείτε που θα το γυρίσουμε σε ΧΧΧ το φορουμ :018bleh:

αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι αυτό που είπε και η babushka.. οτι ναι κύριοι και κυρίες.. το ΣΕΞ δίνει ενέργεια.. και όσοι δε το έχετε ανακαλύψει ακόμα αυτό. κατι κάνετε λάθος!!!

 

 

:clapping::clapping::clapping:

 

μαθήματα παραδίδονται κατόπιν ραντεβού στο 694.................... (μάλλον τώρα θα :censored: από τους γλυκούληδες συντοστιστές)

ένα αστειάκι έκανα καλέ!!!!

 

 

 

Πάντως η ''ανταλλαγή ενέργειας'' με αυτό τον τρόπο (εξαρτάται βέβαια και από το σύντροφο) μπορεί να σε μάθει πολλά!!!!!

 

 

Φλαφλάκια

Link to comment
Share on other sites

Στην "αρχαία" Αγγλία κανείς δεν μπορούσε να κάνει σεξ εκτός και αν είχε την συγκατάθεση του Βασιλιά (εξαιρούνταν τα μέλη της βασιλικής οικογένειας).

Oποιοι ήθελαν να αποκτήσουν παιδί, έπαιρναν την συγκατάθεση του Βασιλιά και έτσι τους δινόταν μια μεταλλική πλάκα που κρεμούσαν στην πόρτα τους όταν έκαναν σεξ.

Η πλάκα έγραφε ότι διέπρατταν F.U.C.K. δηλαδή "Fornication Under Consent of the King" (συνουσία υπό την συγκατάθεση του Βασιλιά).

 

Αφού πλέον δεν έχουμε βασιλιά... Θα συμφωνήσω με τη Viole και με τον αγαπητό Πανούση φυσικά..! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό έχεις δίκιο, αλλά η συγκεκριμένη διοχέτευση ενέργειας, έχει την δυνατότητα να μην είναι "ξόδεμα" και να σε πάει η ίδια σε άλλα επίπεδα...

 

 

Δεν διαφωνώ(διάβασε προηγούμενα ποστς μου στο ίδιο τόπικ)...Πόσοι το κάνουνε όμως?

Link to comment
Share on other sites

να δείτε που θα το γυρίσουμε σε ΧΧΧ το φορουμ :018bleh:

αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι αυτό που είπε και η babushka.. οτι ναι κύριοι και κυρίες.. το ΣΕΞ δίνει ενέργεια.. και όσοι δε το έχετε ανακαλύψει ακόμα αυτό. κατι κάνετε λάθος!!!

 

(Φτου, δεν έχω χρόνο..Πρεπει να φύγω :cheerful: )

 

Αλλά για να ξεκαθαρίσουμε...

 

Η σεξουαλική ενέργεια όχι μόνο δεν είναι κάτι κακό αλλά απεναντίας είναι "ευλογία" να την έχει κάποιος!

 

Οσο περισσότερη έχει τόσο το καλύτερο... Όσο πιο θερμός/η είναι κάποιος/α τόσο το καλύτερο.

 

Τόσους αιώνες οι πουριτανικές κοινωνίες θαύμαζαν τους "κρύους", τους ψυχρούς και κατέκριναν τους "θερμούς".. Και πόση υποκρισία έπεφτε....

 

Αλλά!

 

Πρεπει να ξέρουμε πως να τη χρησιμοποιούμε. Πότε και με ποιόν. Σε μια σεξιστική κοινωνία΄στην οποία το 95% των περιοδικών έχουν στα εξώφυλλά τους την λέξη sex. Με τις ταινίες κ.τ.λ...

Τα πάντα μας ωθούνε σε μια αλόγιστη χρήση... Ο έρωτας είναι μια πράξη ιερή και εμείς την εξεφτιλίζουμε. Οι περισσότεροι που κάνουν sex χάνουν πολύ μεγάλα ποσοστά ενέργειας. Είναι σαν μια γιορτή, ενα τραπέζι βασιλιά του Μεσαίωνα, που πριν είναι γεμάτο φαγητά και μετά τελειώς άδειο και βρώμικο...

 

Γιατί όταν κάνετε sex μην νομίζετε ότι είστε μόνοι σας... Έλκετε με τις πράξεις σας και τα λόγια σας και τις αντίστοιχες οντότητες...

Από εσάς εξαρτώνται όλα....

 

Γμτ πρέπει να φύγω... Θα με σκοτώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξέρουμε πως να τη χρησιμοποιούμε. Πότε και με ποιόν. Σε μια σεξιστική κοινωνία΄στην οποία το 95% των περιοδικών έχουν στα εξώφυλλά τους την λέξη sex. Με τις ταινίες κ.τ.λ...

Τα πάντα μας ωθούνε σε μια αλόγιστη χρήση... Ο έρωτας είναι μια πράξη ιερή και εμείς την εξεφτιλίζουμε. Οι περισσότεροι που κάνουν sex χάνουν πολύ μεγάλα ποσοστά ενέργειας. Είναι σαν μια γιορτή, ενα τραπέζι βασιλιά του Μεσαίωνα, που πριν είναι γεμάτο φαγητά και μετά τελειώς άδειο και βρώμικο...

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό! Επομένως, δεν τίθεται καν θέμα αποχής από την ερωτική πράξη αλλά από την βιομηχανοποιημένη, διανοητική εκμετάλλευση που μας ξοδεύει και δίχως να το κάνουμε πράξη..

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μας ωθούνε σε μια αλόγιστη χρήση... Ο έρωτας είναι μια πράξη ιερή και εμείς την εξεφτιλίζουμε. Οι περισσότεροι που κάνουν sex χάνουν πολύ μεγάλα ποσοστά ενέργειας.

 

Ας πούμε ότι σεξ είναι η κατ εξοχήν πράξη...το τελετουργικό

Και ας ορίσουμε ως έρωτα το συναισθηματικό κομμάτι της υπόθεσης..

 

Το πρώτο μας αποφορτίζει αλλά το δεύτερο μας φορτίζει...αν έχουμε το ένα χωρίς το άλλο τότε δεν υπάρχει ολοκλήρωση ...πρόκειται μάλλον για ένα πολύ κλειστό κύκλωμα ..

 

Στο σεξ φυσικά ξοδεύεις ενέργεια αφού παράγεις έργο όπως και σε όλες τις έντονες ή μη δραστηριότητες..

 

Μιά απλή κατανοητή σύγκριση μπορεί να γίνει με τον τομέα της εργασίας..

Πόσες φορές δουλέψατε ώρες χωρίς να αισθάνεστε κούραση?

Ποιός ήταν ο παράγοντας που συνέβαλε ώστε να μην γίνεται αυτή αισθητή?

Μήπως δίνοντας ενέργεια λαμβάνατε ενέργεια μέσω της συναισθηματικής ανταπόδοσης?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως δεν θα έπρεπε να συγχέουμε το σεξ με τον έρωτα. Άλλη πράξη η μια και άλλη η άλλη.

 

Το φαινόμενο βέβαια του σεξ στην σημερινή κοινωνία έχει γίνει αυτοσκοπός του κάθε κακόμοιρου πυροβολημένου πολίτη, νομίζοντας πως είναι η μοναδική διέξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Μιά απλή κατανοητή σύγκριση μπορεί να γίνει με τον τομέα της εργασίας..

Πόσες φορές δουλέψατε ώρες χωρίς να αισθάνεστε κούραση?

Ποιός ήταν ο παράγοντας που συνέβαλε ώστε να μην γίνεται αυτή αισθητή?

 

[/font]

 

 

Η Αγάπη είναι που κάνει τη διαφορά:)

 

Οτιδήποτε κάνεις με Αγάπη το κάνεις καλά. Και δίχως να σε κουράζει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σεξ ή μακροζωία;

 

Εγώ πιστεύω πως αν δεν υπάρχει σεξ δεν υπάρχει και μακροζωία.

 

Η αποχή από την ερωτική πράξη εκτός από τα ψυχολογικά προβλήματα που δημιουργεί και πολλές φορές φτάνει τον άνθρωπο και σε ακραίες συμπεριφορές, έχει και συνέπειες στην υγεία.

Έρευνες από ψυχιάτρους και ψυχαναλυτές έχουν δήξει πως η έλλειψη του σεξ δημιουργεί ψυχικό και νευρικό κλονισμό στον άνθρωπο με αποτέλεσμα να υπάρχουν ακραίες συμπεριφορές, αλλά και στην ιατρική έχει αναφερθεί πως πολλά προβλήματα υγείας οφείλονται στην έλλειψη ερωτικής ζωής και αυτά μπορεί να είναι από απλούς πονοκεφάλους μέχρι και σοβαρές ανίατες ασθένειες σε οργανικά σημεία του σώματος.

 

Με βάση αυτά που προανέφερα θα συμφωνήσω με τον Stradivarius και θα πω και εγώ

Σεξ και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σεξ ή μακροζωία;

 

Εγώ πιστεύω πως αν δεν υπάρχει σεξ δεν υπάρχει και μακροζωία.

 

Η αποχή από την ερωτική πράξη εκτός από τα ψυχολογικά προβλήματα που δημιουργεί και πολλές φορές φτάνει τον άνθρωπο και σε ακραίες συμπεριφορές, έχει και συνέπειες στην υγεία.

Έρευνες από ψυχιάτρους και ψυχαναλυτές έχουν δήξει πως η έλλειψη του σεξ δημιουργεί ψυχικό και νευρικό κλονισμό στον άνθρωπο με αποτέλεσμα να υπάρχουν ακραίες συμπεριφορές, αλλά και στην ιατρική έχει αναφερθεί πως πολλά προβλήματα υγείας οφείλονται στην έλλειψη ερωτικής ζωής και αυτά μπορεί να είναι από απλούς πονοκεφάλους μέχρι και σοβαρές ανίατες ασθένειες σε οργανικά σημεία του σώματος.

 

Με βάση αυτά που προανέφερα θα συμφωνήσω με τον Stradivarius και θα πω και εγώ

Σεξ και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!

:clapping:

 

 

Μην το γενικεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Μην το γενικεύεις....

 

 

Δεν το γενικεύω απλά αναφέρομαι στο θέμα από μια άλλη οπτική γωνία!

 

Αν θες να κάνω πιο συγκεκριμένη την αναφορά μου στο θέμα δεν έχω πρόβλημα.

 

Κατ? αρχήν δεν διαχωρίζω τις λέξεις σεξ και έρωτας, για μένα έχουν την ίδια έννοια.

Δεν θεωρώ πως το σεξ είναι σπατάλη ενέργειας αντιθέτως είναι πηγή ενέργειας με την προϋπόθεση πως γίνετε κάτω από έντονα συναισθήματα. Μόνο τότε μπορεί να γίνει πηγή ενέργειας, μια ενέργεια που μπορεί να σε κάνει να ανακαλύψεις "άλλα" επίπεδα..

Μην ξεχνάμε πως για να γίνουμε δημιουργικοί χρειαζόμαστε την ενέργεια και αυτό που μπορεί να μας την προσφέρει είναι ο έρωτας και κατά συνέπεια η ολοκλήρωση του που είναι το σεξ.

Στην πραγματικότητα οι απόψεις μας δεν διαφέρουν απλά τις διατυπώνουμε με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Κατ? αρχήν δεν διαχωρίζω τις λέξεις σεξ και έρωτας, για μένα έχουν την ίδια έννοια.

Δεν θεωρώ πως το σεξ είναι σπατάλη ενέργειας αντιθέτως είναι πηγή ενέργειας με την προϋπόθεση πως γίνετε κάτω από έντονα συναισθήματα. Μόνο τότε μπορεί να γίνει πηγή ενέργειας, μια ενέργεια που μπορεί να σε κάνει να ανακαλύψεις "άλλα" επίπεδα..

Μην ξεχνάμε πως για να γίνουμε δημιουργικοί χρειαζόμαστε την ενέργεια και αυτό που μπορεί να μας την προσφέρει είναι ο έρωτας και κατά συνέπεια η ολοκλήρωση του που είναι το σεξ.

Στην πραγματικότητα οι απόψεις μας δεν διαφέρουν απλά τις διατυπώνουμε με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο

 

Κατ'αρχας να σε καλωσορίσω στο φόρουμ! :) :welcome:

 

Έχεις δίκαιο..Σε γενικές γραμμές οι απόψεις μας δεν διαφέρουν - οχι ότι αν διέφεραν θα ήταν κακό :)

 

Επειδή έχω όρεξη για συζήτηση και με σκοπό την αναζήτηση της αλήθειας, θέλω να μου απαντήσεις στα εξής:

α)Αφού το σεξ είναι πηγή ενέργειας, πώς εξηγείται η όλη έλλειψη ενέργειας που υπάρχει στους ανθρώπους? Είναι δεδομένο ότι ζούμε σε μια σεξιστική κοινωνία. Ας μην γελιόμαστε, όλοι κάνουν σεξ, όλοι το σκέφτονται...Γιατί πάνω απ'ολα είναι ένα από τα βασικά ένστικτα που μας έδωσε η φύση. Ακόμα και οι 70ρηδες το σκέφτονται..

 

β) Μπορείς να πεις ότι ο κόσμος δεν το κάνει με έντονα συναισθήματα?

 

γ) Πώς εννοείς τον έρωτα? Γιατί η ολοκλήρωσή του είναι το σεξ?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...