Jump to content

Σεξ ή μακροζωία;


Recommended Posts

Κατ'αρχας να σε καλωσορίσω στο φόρουμ! :) :welcome:

 

Έχεις δίκαιο..Σε γενικές γραμμές οι απόψεις μας δεν διαφέρουν - οχι ότι αν διέφεραν θα ήταν κακό :)

 

Επειδή έχω όρεξη για συζήτηση και με σκοπό την αναζήτηση της αλήθειας, θέλω να μου απαντήσεις στα εξής:

α)Αφού το σεξ είναι πηγή ενέργειας, πώς εξηγείται η όλη έλλειψη ενέργειας που υπάρχει στους ανθρώπους? Είναι δεδομένο ότι ζούμε σε μια σεξιστική κοινωνία. Ας μην γελιόμαστε, όλοι κάνουν σεξ, όλοι το σκέφτονται...Γιατί πάνω απ'ολα είναι ένα από τα βασικά ένστικτα που μας έδωσε η φύση. Ακόμα και οι 70ρηδες το σκέφτονται..

 

β) Μπορείς να πεις ότι ο κόσμος δεν το κάνει με έντονα συναισθήματα?

 

γ) Πώς εννοείς τον έρωτα? Γιατί η ολοκλήρωσή του είναι το σεξ?

 

:)

 

 

α) Την ενέργεια στην δίνουν τα συναισθήματα που πηγάζουν από την πράξη και όχι η πράξη σαν πράξη. Δεν είναι σωματική η ικανοποίηση αλλά ψυχική. Πιστεύω πως οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν σεξ μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τις σωματικές τους ανάγκες ή να προσθέσουν μια ?εμπειρία? ακόμα στο ενεργητικό τους, οπότε ακόμα και η ενέργεια που χρειάζεται να έχεις κατά την διάρκεια της ερωτικής επαφής χάνετε και στο τέλος το μόνο που υπάρχει είναι το κενό.

 

β) φυσικά και μπορώ να πω πως ο κόσμος το κάνει χωρίς έντονα συναισθήματα για να μην πω ότι πολλές φορές δεν υπάρχει καν συναίσθημα μόνο επιθυμία. Και έχουμε πολλά παραδείγματα πάνω σε αυτό. Να σου δώσω μερικά. Τι θα μπορούσε να νοιώθει ένας άντρας και μια γυναίκα που γνωρίστηκαν μέσα σε ένα bar και σε μίση ώρα βρίσκονται να κάνουν σεξ και το μόνο που ξέρει ο ένας για τον άλλον είναι μόνο το όνομα του? τι θα μπορούσε να νιώσει κάποιος όταν πληρώνει για να το έχει?

 

γ) αν και θεωρώ πως είναι αδύνατον να εκφράσω μέσα σε μερικές γραμμές το πώς εννοώ τον έρωτα θα αναφερθώ πολύ γενικά. Ο έρωτας είναι αυτό που σε κάνει να πετάς σε μια άλλη διάσταση, αυτό που κινά λεμε ¨ζω σε δικό μου κόσμο και δεν δέχομαι επισκέψεις¨ αυτό που σε κάνει να δημιουργείς που σου δίνει ενέργεια να αντιμετωπίσεις ότι θα βρεθεί μπροστά σου. Αυτό που σε κάνει να θες να μοιραστείς με το σύντροφο σου τις αναζητήσεις σου τις εμπειρίες σου και να περάσεις μαζί του από ¨άλλα¨ μονοπάτια. Η ολοκλήρωση του είναι το σεξ γιατί είναι η αποκορύφωση όλων των συναισθημάτων που έχεις και είναι ένας τρόπος να τα εξωτερικεύσεις, καθώς και η επιθυμία να γίνεις ένα με αυτόν /η που σε κάνει να νιώθεις έτσι.

 

 

Ομολογώ πως με δυσκόλεψε πολύ να γράψω τις σκέψεις μου σε αυτά που με ρωτάς προσπάθησα όμως να σου αναφέρω ένα κομμάτι τους.

Θα ήθελα να διαβάσω και την δική σου άποψη πάνω σε αυτά που με ρώτησες.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

α) Την ενέργεια στην δίνουν τα συναισθήματα που πηγάζουν από την πράξη και όχι η πράξη σαν πράξη. Δεν είναι σωματική η ικανοποίηση αλλά ψυχική. Πιστεύω πως οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν σεξ μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τις σωματικές τους ανάγκες ή να προσθέσουν μια ?εμπειρία? ακόμα στο ενεργητικό τους, οπότε ακόμα και η ενέργεια που χρειάζεται να έχεις κατά την διάρκεια της ερωτικής επαφής χάνετε και στο τέλος το μόνο που υπάρχει είναι το κενό.

 

β) φυσικά και μπορώ να πω πως ο κόσμος το κάνει χωρίς έντονα συναισθήματα για να μην πω ότι πολλές φορές δεν υπάρχει καν συναίσθημα μόνο επιθυμία. Και έχουμε πολλά παραδείγματα πάνω σε αυτό. Να σου δώσω μερικά. Τι θα μπορούσε να νοιώθει ένας άντρας και μια γυναίκα που γνωρίστηκαν μέσα σε ένα bar και σε μίση ώρα βρίσκονται να κάνουν σεξ και το μόνο που ξέρει ο ένας για τον άλλον είναι μόνο το όνομα του? τι θα μπορούσε να νιώσει κάποιος όταν πληρώνει για να το έχει?

 

γ) αν και θεωρώ πως είναι αδύνατον να εκφράσω μέσα σε μερικές γραμμές το πώς εννοώ τον έρωτα θα αναφερθώ πολύ γενικά. Ο έρωτας είναι αυτό που σε κάνει να πετάς σε μια άλλη διάσταση, αυτό που κινά λεμε ¨ζω σε δικό μου κόσμο και δεν δέχομαι επισκέψεις¨ αυτό που σε κάνει να δημιουργείς που σου δίνει ενέργεια να αντιμετωπίσεις ότι θα βρεθεί μπροστά σου. Αυτό που σε κάνει να θες να μοιραστείς με το σύντροφο σου τις αναζητήσεις σου τις εμπειρίες σου και να περάσεις μαζί του από ¨άλλα¨ μονοπάτια. Η ολοκλήρωση του είναι το σεξ γιατί είναι η αποκορύφωση όλων των συναισθημάτων που έχεις και είναι ένας τρόπος να τα εξωτερικεύσεις, καθώς και η επιθυμία να γίνεις ένα με αυτόν /η που σε κάνει να νιώθεις έτσι.

Ομολογώ πως με δυσκόλεψε πολύ να γράψω τις σκέψεις μου σε αυτά που με ρωτάς προσπάθησα όμως να σου αναφέρω ένα κομμάτι τους.

Θα ήθελα να διαβάσω και την δική σου άποψη πάνω σε αυτά που με ρώτησες.

 

:)

 

Ορίστε η άποψη μου :)

 

α) Συμφωνώ απόλυτα! Τότε όμως, τι λένε οι έρευνες? :)

 

β) Συμφωνώ...Άρα λοιπόν σημασία έχει η ποιότητα των συναισθημάτων μας... Αυτά πρέπει να προσέξουμε..

 

γ) Χμμμμ, για μένα ο έρωτας είναι κάτι πιο γενικό.. Δεν μπορώ να είμαι ερωτευμένος με και τη Φύση? Και με τα σύννεφα? Με τη Ζωή? Με τον έρωτα?(οπως έλεγε και ο Μαρκές) Με τον Θεο?

Εχεις δικαιο...Η ολοκλήρωση ενος έρωτα είναι η ένωση, από την οποία ένωση προέρχεται η δημιουργία. Τα παιδιά δηλαδή στο φυσικό επιπεδο.

Ομως παιδιά μας μπορεί να είναι και οι πράξεις μας ή οι σκέψεις μας επίσης...

Anyways,

Το σεξ είναι μια πράξη ιερή και αξίζει περισσότερου σεβασμού από εμάς....

 

Πρεπει να φύγω :)

:))))

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η άποψη μου :)

 

α) Συμφωνώ απόλυτα! Τότε όμως, τι λένε οι έρευνες? :)

 

β) Συμφωνώ...Άρα λοιπόν σημασία έχει η ποιότητα των συναισθημάτων μας... Αυτά πρέπει να προσέξουμε..

 

γ) Χμμμμ, για μένα ο έρωτας είναι κάτι πιο γενικό.. Δεν μπορώ να είμαι ερωτευμένος με και τη Φύση? Και με τα σύννεφα? Με τη Ζωή? Με τον έρωτα?(οπως έλεγε και ο Μαρκές) Με τον Θεο?

Εχεις δικαιο...Η ολοκλήρωση ενος έρωτα είναι η ένωση, από την οποία ένωση προέρχεται η δημιουργία. Τα παιδιά δηλαδή στο φυσικό επιπεδο.

Ομως παιδιά μας μπορεί να είναι και οι πράξεις μας ή οι σκέψεις μας επίσης...

Anyways,

Το σεξ είναι μια πράξη ιερή και αξίζει περισσότερου σεβασμού από εμάς....

 

Πρεπει να φύγω :)

:))))

 

Οι έρευνες δεν εμβάθυναν ποτέ τόσο πολύ και πάντα μιλάνε ωμά και φυσικά μόνο για οργανικά θέματα.

 

Όταν μιλάω για δημιουργία δεν εννοώ την γέννηση παιδιών μόνο αλλά και την υλοποίηση πνευματικών πραγμάτων

 

καλό απόγευμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμήσω την ποιότητα από την ποσότητα! Ας ζήσω λιγότερα χρόνια αλλά καλά, ευτυχισμένα, γεμάτα... δημιουργικά.

 

Το "σεξ" αν είναι έτσι απλά μια πράξη για τη σωματική ικανοποίηση θα έλεγα πως μ' αφήνει παγερά αδιάφορη. Το σεξ όμως, με τα συναισθήματα να φτάνουν στο ζενίθ, με μια αγάπη που ενσαρκώνεται μέσα απο αυτή την ένωση, ναι το θέλω και δεν θα δεχόμουν αποχή από αυτό για να φτάσω τα 60, τα 100 ή τα 200!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...