Jump to content

Εγώ καί τά κουστούμια μου...


Recommended Posts

"... αγανακτώ μέ τά ετοιματζίδικα κουστούμια μου, πού ξεχυλώνουν καί κρεμάνε καί βρίζω τούς εμπόρους πού τά πουλάνε. Κι όμως εγώ αυτά αγοράζω γιατί βαριέμαι νά πάω στό ράφτη... Ασε πού είναι καί ...φτηνότερα!"

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Seirios μέσα στο μυαλό μου είσαι; :blink::blink:

Σήμερα πήγα να αγοράσω κοστούμι και αγανάκτησα που δεν βρήκα στο νούμερό μου!! :headb:

Και κατέληξα στο συμπέρασμα πως πρέπει να πάω σε ράφτη.

 

Θα τα σκάσω, αλλά θα μου ταιριάζει απόλυτα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

"... αγανακτώ μέ τά ετοιματζίδικα κουστούμια μου, πού ξεχυλώνουν καί κρεμάνε καί βρίζω τούς εμπόρους πού τά πουλάνε. Κι όμως εγώ αυτά αγοράζω γιατί βαριέμαι νά πάω στό ράφτη... Ασε πού είναι καί ...φτηνότερα!"

 

Άσε που στην πραγματικότητα δεν τα έχω ανάγκη.... αλλά με έχουν πείσει για το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αλήθεια τώρα εσείς μιλάτε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ για κουστούμια...; :huh:

 

Ελπίζω να μην νομίζετε κιόλας ότι αυτό είναι το θέμα που πραγματευόμαστε εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι.

Δεν μιλάμε για τα κουστούμια με γραβάτες, πουκάμισα, παντελόνια υφασμάτινα κλπ κλπ.

Για αποκριάτικα μιλάμε!!!

 

Α...

Δηλαδή για τα καθημερινά σου ρούχα έ;;

Σήμερα τί έχεις ντυθεί;

 

:018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αλήθεια τώρα εσείς μιλάτε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ για κουστούμια...;

Μα φυσικά και μιλάμε για κοστούμια. Εσέις πως συζητάτε για φορέματα;

Είναι και αυτά ένας προβληματισμός, που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί όπως όλα τα άλλα.

 

Άσε που στην πραγματικότητα δεν τα έχω ανάγκη.... αλλά με έχουν πείσει για το αντίθετο.

Τα κοστούμια, τα ρούχα, η την κάλυψη γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Τα κοστούμια, τα ρούχα, η την κάλυψη γενικότερα;

 

 

Η Φύση με εφοδίασε με τα απαραίτητα μέσα για να αντιμετωπίσω τις αντίξοες συνθήκες. Εγώ (ο άνθρωπος) επέλεξα τον πολιτισμό και έκανα την Φύση εχθρό μου.

Και θεωρώ και τον εαυτό μου ανώτερο, επειδή τα ''κατάφερα''.

Link to comment
Share on other sites

"... αγανακτώ με τα ετοιματζίδικα κουστούμια μου, που ξεχυλώνουν και κρεμάνε και βρίζω τους εμπόρους που τα πουλάνε. Κι όμως εγώ αυτά αγοράζω γιατί βαριέμαι να πάω στο ράφτη... Ασε που είναι και ...φτηνότερα!"

 

Δυστυχώς με αυτή τη λογική λειτουργούμε στην πλειοψηφία μας από τα πιο απλά και καθημερινά πράγματα μέχρι τα πιο σημαντικά. Γιατί το να "δημιουργήσεις" κάτι που να σου ταιριάζει απόλυτα είναι κάτι που θέλει χρόνο και κόπο. Επομένως πρώτα θα κοιτάξεις τριγύρω να βρεις κάτι έτοιμο.

Το θέμα είναι σε ποιο βαθμό επαναπαύεσε στα έτοιμα;

Δηλαδή για τα προαναφερθέντα προβλήματα ρουχισμού εγώ προσωπικά σε ράφτη δεν πάω. Θα ψάξω σε άλλα μαγαζιά.

Όμως Σείριε εσύ σαφώς το πας αλλού.

Άμα το δούμε προς θρησκευτική κατεύθυνση σίγουρα υπάρχουν πολλές "έτοιμες" θρησκείες να επιλέξουμε ή να επιλέξουν οι άλλοι για εμάς. Ο περισσότερος κόσμος πιστεύω ότι επιλέγει στην πλειοψηφία του κάτι έτοιμο ανάλογα με το θρησκευτικό κλίμα στη χώρα στην οποία γεννιέται και υπάρχουν και οι λίγες εξαιρέσεις που θέλουν να δημιουργήσουν αυτό που τους εκφράζει.

Ακόμα και από πολιτικής πλευράς το να δημιουργήσεις κάτι που να σε εκφράζει απόλυτα απαιτεί πολύ χρόνο, πολύ χρήμα, πολύ κόπο.

 

Ό,τι είναι έτοιμο, αργά ή γρήγορα "κρεμάει". Και είναι λογικό αφού δεν μπορούμε να ταυτιστούμε με αυτό. Κι όμως σε πόσα πράγματα έχουμε επιλέξει τον έτοιμο δρόμο για να μην "κουραστούμε" και για να μη "χάσουμε"!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, περισσότερο στηρίζομαι στον υπότιτλο (Γνώθι σε'εαυτόν), παρά στον ίδιο τον τίτλο...

 

Ξέρεις ότι τα κουστούμια που αγοράζεις έτοιμα δεν σου κάνουν, ξέρεις και την λύση, παρόλα αυτά, επιλέγεις να συνεχίζεις να κάνεις το ίδιο λάθος... συνεχίζοντας όμως να παραπονιέσαι και να βρίζεις τα "μαγαζιά"...!

 

Βασικά, μου θύμισε ένα ρητό που προσπαθώ πολύ να ακολουθώ:

 

"Αν δεν σου αρέσει κάτι, προσπάθησε να το αλλάξεις. Αν δεν μπορείς να το αλλάξεις, άλλαξε την συμπεριφορά σου απέναντί του. Απλά, μην παραπονιέσαι....."

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τελικά παραπονιούνται πολλοί. Οι περισσότεροι δέχονται ό,τι βρουν, όπως το βρουν και σταματούν να το σκέφτονται.

Όσοι παραπονιούνται το έχουν σκεφτεί και λίγο τουλάχιστον. Και ίσως μερικοί "παραπονιάρηδες" να αλλάζουν και στάση τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου θυμισε ενα cdακι (με Psy τι αλλο; :) ) που απεκτησα προσφατως

>dej1cd020_b.jpg < (τα Χ στη σκοτεινη σφαιρα κατω ειναι Χρωμοσωματα κ μεσα στην ουρα υπαρχει ο Ελικας DNA...ο νοων...)

Γενικα μιλωντας ομως πραγματικα τα ετοιμα ξεχειλωνουν γρηγορα και θελουν συνεχως ριζικη ανανεωση.

Και αν δεν ακολουθησεις τους αλλους σε αυτο θα κρεμασουν και δεν θα ειναι πια εφαρμοστα και ομορφα!

 

Το να φτιαξεις το δικο σου δεν θελει κοπο και χρονο...θελει μονο χρονο(και αγαπη φυσικα!).

Ομως το μονο σιγουρο με αυτο ειναι πως παντα θα σε ακολουθει και μαλλον θα ειναι το μονο που δεν θα σε προδωσει! :angel:

 

Το θεμα ειναι πως ολοι ειναι φθηνοι οταν προκειτε για αγαπη... :(:(

Με τα λογια ολοι παλατια χτιζουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου θυμισε ενα cdακι (με Psy τι αλλο; :) ) που απεκτησα προσφατως

 

ιιιιιιιιιιιιιι ποιο cdακι????? καινούριο ??? θέλω και γω τέτοιο καινούριο cd :crying::crying::crying:

ναι το ξέρω :offtopic: αλλά τι να κάνουμε αδυναμίες?.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου θυμισε ενα cdακι (με Psy τι αλλο; :) ) που απεκτησα προσφατως

>dej1cd020_b.jpg < (τα Χ στη σκοτεινη σφαιρα κατω ειναι Χρωμοσωματα κ μεσα στην ουρα υπαρχει ο Ελικας DNA...ο νοων...)

Γενικα μιλωντας ομως πραγματικα τα ετοιμα ξεχειλωνουν γρηγορα και θελουν συνεχως ριζικη ανανεωση.

Και αν δεν ακολουθησεις τους αλλους σε αυτο θα κρεμασουν και δεν θα ειναι πια εφαρμοστα και ομορφα!

 

Το να φτιαξεις το δικο σου δεν θελει κοπο και χρονο...θελει μονο χρονο(και αγαπη φυσικα!).

Ομως το μονο σιγουρο με αυτο ειναι πως παντα θα σε ακολουθει και μαλλον θα ειναι το μονο που δεν θα σε προδωσει! :angel:

 

Το θεμα ειναι πως ολοι ειναι φθηνοι οταν προκειτε για αγαπη... :(:(

Με τα λογια ολοι παλατια χτιζουμε ..

 

Υπάρχει όμως κι ένας πρακτικός μέσος όρος, οι μεταποιήσεις. Διαλέγεις ένα έτοιμο κοστούμι και μετά ζητάς από το κατάστημα να στο μεταποιήσει σύμφωνα με τα μέτρα σου και τα γούστα σου.

 

Θα ήταν βέβαια πολύ καλύτερα να μη φοράμε καθόλου κοστούμι. Ένας συμβιβασμός θα ήταν ίσως να φοράμε κοστούμι, αλλά να μην ξεχνάμε ποτέ ότι είναι κοστούμι κι όχι το δέρμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...