Jump to content

Γιατί ξέφυγαν τα μικρά?


sirocco
 Share

Recommended Posts

Καλέ τι έγινε ξαφνικά και τα μικρά παιδάκια ξέφυγαν έτσι?

τι πόρνο είναι αυτά? και γιατί δηλαδή τόσο μικρά παιδιά να έχουν άλλα από αυτά που αρμόζει να έχουν στο μικρό κεφαλάκι τους? δεν ξερώ έχω προβληματιστεί πάρα πολύ και είμαι πολύ στεναχωρημένη?βέβαια δεν αναφέρομαι στα άλλα του λυκείου γιατί αυτά είναι στην ανάλογη ηλικία χωρίς να δικαιολογώ καμιά πράξη από αυτές που βγήκαν στη δημοσιότητα αλλά αυτά τα παιδιά του λυκείου μπορώ να τα χαρακτηρίσω κάφρους το λιγότερο? το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο και σοβαρότερο για τα παιδάκια του γυμνασίου αλλά κυρίως του δημοτικού έλεος?άκουσα ένα περιστατικό όπου λέει κάτι εκτακια? βίασαν μια κοπελίτσα πάρα πολύ όμορφη από την τέταρτη ή τρίτη δημοτικού :crying: ?. μα που βαδίζουμε ποια? γιατί τέτοια μανία? τι γνώμη έχετε εσείς? με ενδιαφέρει να το συζητήσουμε αυτό αν θέλετε..

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε σε κάποιο συγκεκριμένο γεγονός;

 

____________________________________________

 

Άκυρο, μπήκα στις ελληνικές εφημερίδες και ενημερώθηκα.

 

Αρχικά θα έπρεπε να συζητήσουμε εάν τα άτομα ηλικίας 16 χρονών είναι παιδάκια ή όχι.

Ηλικιακά, ούτε η κοπέλα ήταν μικρή, ούτε και οι νεαροί.

 

Όσο για αυτά που λες για το δημοτικό, δεν μπορώ να πω ότι το πιστεύω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την 16χρονη Βουλγάρα από την Αμάρυνθο Ευβοίας, για την οποία έγινε όλος ο θόρυβος, οι νεότερες πληροφορίες λένε πως ό,τι κι αν έγινε, έγινε με τη συγκατάθεσή της και την ώρα που το σχολείο λειτουργούσε.

Λένε πως όταν είδε ότι βιντεοσκοπούν το σκηνικό, τρόμαξε κάπως και αυτός ήταν ο λόγος που δημιουργήθηκε το όλο θέμα. Φυσικά, για άλλη μια φορά τα ΜΜΕ το τράβηξαν από τα μαλλιά και το ξεχείλωσαν το θέμα. Όχι πως οι σεξουαλικές παρενοχλήσεις και συνευρέσεις σε σχολικούς χώρους δεν είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο, αλλά ο τρόπος που παρουσιάζεται είναι ο πλέον χείριστος.

Link to comment
Share on other sites

με τα σημερινά δεδομένα πιστεύω ότι όχι δεν είναι παιδιά είναι έφηβοι προς ενήλικες!

αυτό που λέω για τα παιδιά του δημοτικού είναι μια υπόθεση που έβγαλε εχτές ο Χατζηνικολάου και όλοι είχαν πάθει κάτι σαν σοκ ας πούμε.. το θέμα είναι ότι αυτά τα γεγονότα αν είναι αληθινά γιατί τα σκεπάζουν οι ίδιοι οι γονείς όπως αποδείχτηκε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πάντα καραδωκεί στη γωνία ένας Χατζηνικολάου φυσικά!

Αν ήσουν μητέρα ενός τέτοιου παιδιού, θα άντεχες και τον διασυρμό, πέρα από την ψυχική οδύνη?

Και μιλάμε και για περιοχές όπου υπάρχει ακόμα αυτό που λέμε "κλειστή κοινωνία", όπου όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους. Σε ένα τέτοιο περιστατικό, τί αντίκρυσμα θα είχε στην ψυχολογία του παιδιού αλλά και του γονέα του η όποια δημοσιότητα?

Το ίδιο αντίκρυσμα που είχε και στα παιδιά που ενεπλάκησαν στην υπόθεση του μικρού Άλεξ. Ο κάθε Χατζηνικολάου φρόντισε να τα στιγματίσει για πάντα!

 

(επιτέλους, κάποια στιγμή θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε το κακό που κάνει η τηλεόραση στην κοινωνία και να δώσουμε στους συντελεστές της αυτό που τους αξίζει, ό,τι κι αν είναι αυτό. Είναι αδιανόητο να τους δίνουμε τόση αξία, τη στιγμή που αυτοί δε δίνουν δεκάρα για εμάς, μιας και μας υποβιβάζουν μόνιμα σε απλά "νούμερα τηλεθέασης")

 

Γενικά πάντως, αυτό το φαινόμενο μας περνά αρκετά μηνύματα.

Το σημαντικότερο είναι ότι ο μέσος όρος ηλικίας κατά την οποία οι ορμόνες των παιδιών αρχίζουν και "χτυπούν κόκκινο", έχει μειωθεί αρκετά σε σχέση με αυτόν 10 χρόνια πριν. Τί μας λέει αυτό? Ό,τι οι σεξουαλικές ορμές των παιδιών συνδυάζονται με μια εξαιρετικά ευαίσθητη και "δύσκολη" ηλικία - αυτή της προ-εφηβίας/εφηβίας, συνδυασμός ο οποίος απαιτεί εξαιρετικά ιδιαίτερη προσοχή από πλευράς γονέων και άλλων φορέων κοινωνικοποίησης, σχολείο, παρέες κτλ...

Αν αυτό συνδυαστεί και με την κρίση που παρατηρείται τα τελευταία χρόνια στην ίδια ηλικία, όσον αφορά την έλλειψη προτύπων, αξιών και στόχων, την αύξηση της εγκληματικότητας και, σαν να μην έφταναν αυτά, την παρακμή της "οικογένειας" με γονείς που δεν προλαβαίνουν να δουν καν τα παιδιά τους - πόσο μάλλον να μιλήσουν με αυτά και να μοιραστούν τους προβληματισμούς και τις ανάγκες τους, έχουμε να κάνουμε με μια απαράδεκτη αδιαφορία μπροστά σε ένα φαινόμενο που αν συνεχιστεί, απειλείται ολόκληρη η σταθερότητα και η όποια ισορροπία των κοινωνιών.

Και η αδιαφορία δεν παραγράφεται με τη φαινομενική ευαισθητοποίηση "απλά παρακολουθώντας αυτά τα φαινόμενα από την τηλεόραση" γιατί έτσι η κατάσταση γίνεται πολύ χειρότερη. Η λύση είναι απλή αλλά ουσιαστική: μιλήστε με το παιδί σας, με τον φίλο σας, με τον διπλανό σας. Ακούστε τον! Μοιραστείτε τους προβληματισμούς του, όπως και τους δικούς σας. Συνειδητοποιείστε τις ανάγκες του και προσπαθείστε να ψάξετε μαζί για μια λύση. Και όχι μοιρολατρίες του στυλ "η κοινωνία μας είναι αλλωτριωμένη" ή "πού είναι οι αρμόδιοι" κτλ, αυτά ας τα αφήσουμε για τα κανάλια... Εμείς ας διεισδύσουμε στην ουσία του προβλήματος, όπως οφείλουμε στο κάτω-κάτω να πράξουμε ως ενεργά μέλη της κοινωνίας. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Johnny...

 

Αν αυτό συνδυαστεί και με την κρίση που παρατηρείται τα τελευταία χρόνια στην ίδια ηλικία, όσον αφορά την έλλειψη προτύπων, αξιών και στόχων, την αύξηση της εγκληματικότητας και, σαν να μην έφταναν αυτά, την παρακμή της "οικογένειας" με γονείς που δεν προλαβαίνουν να δουν καν τα παιδιά τους - πόσο μάλλον να μιλήσουν με αυτά και να μοιραστούν τους προβληματισμούς και τις ανάγκες τους, έχουμε να κάνουμε με μια απαράδεκτη αδιαφορία μπροστά σε ένα φαινόμενο που αν συνεχιστεί, απειλείται ολόκληρη η σταθερότητα και η όποια ισορροπία των κοινωνιών.

 

 

Τίποτα περισσότερο και κανένα άλλο σχόλιο δεν χρειάζεται μετά απο αυτό. Είναι ακριβώς η ουσία του θέματος , όσο και σαν γονείς προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω απο το δάχτυλο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε πράγματα που γίνονται στο χωριό μου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την 16χρονη Βουλγάρα από την Αμάρυνθο Ευβοίας, για την οποία έγινε όλος ο θόρυβος, οι νεότερες πληροφορίες λένε πως ό,τι κι αν έγινε, έγινε με τη συγκατάθεσή της και την ώρα που το σχολείο λειτουργούσε.

 

Ναι μα σιγουρα εγινε με την συγκαταθεση της αφου ολες οι γυναικες απο το ανατολικο μπλοκ ειναι που :censored: νες και εμεις βεβαια οι Ελληναρες (greek lover,με τριχα για πουλοβερ) ειμαστε και πολυ γα :censored: κουλες και πρεπει να το δειχνουμε αυτο συνεχεια. :clapping:

Αληθεια,η κοπελα που βιντεοσκοπουσε την φαση ηταν αδελφη του ενος απο τους συμμετεχοντες :blink:

Αυτο ειναι καινουργιο βιτσιο της ελληνικης οικογενειας αραγε? Να βιντεοσκοπουμε τα αδελφια μας την ωρα που το κανουνε?? Για μαζευτειτε λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Σορυ κ ολας ρε παιδια αλλα πρωτη φορα τα ακουτε αυτα;

Στο σχολειου μου ηταν συνηθισμενα πραγματα!!

τωρα λογικο ειναι να φρικαρουν ολοι αφου τα Αγγελουδια τους (17-19 ΕΤΩΝ!!) πραττουν αναλογως(!!!!) με την υλικια τους, φυσικα ομως απο τη σκοπια των μεγαλων αυτο φαινεται να γινεται με λαθος τροπο...ομως στη τελικη η καταπιεση που επιβαλλουν οι ιδιοι στα παιδια τους φερνει αυτα τα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως αυτό το έκανα Αλβανοί ή οποιασδήποτε άλλης εθνικότητας σε Ελληνίδα σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά έτσι?

Στο σχολειο ΟΧΙ, σε κανα χωριο στα βουνα φυσικα!

Με τη μια οι αλλοδαποι θα καραμπινιαζονταν!!

Αν απο την αλλη αν η Αλβανιδα βιαζοτανε τιποτα δεν θα ετρεχε..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης οτι πάντοτε γίνονταν διάφορα στις τουαλέτες των σχολείων.

Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν κινητά τηλέφωνα με δυνατότητες βιντεοσκόπησης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφερον θεμα εχουμε εδω...

Συμφωνω οτι τα παιδακια εχουν ξεφυγει. Δεν θεωρω τους 16χρονους παιδια, το λεω βλεπωντας γενικα την συμπεριφορα των ατομων απο 9 -17 ετων σημερα... Δεν ξερω που παμε και που βαδιζουμε πραγματικα εχουν ξεφυγει τελειως. Ειμαι 23 στα 24, οποτε δεν εχω μεγαλη διαφορα ηλικιας, αλλα ρε παιδια εμεις δεν ειμασταν ετσι!!! Καναμε κι εμεις τις χαζομαρες μας, τις τρελες μας και τους πειραματισμους μας, αλλα ειμασταν πιο αθωα!

Εχετε ακουσει παιδακι 10 ετων να λεει στην μανα του "Αι γ@#$%&@# μωρη που :censored: "... ενα μικρουλικο παραδειγμα για να μην αναφερω και ολα τα υπολοιπα, λιγο πολυ τα ξερουμε ολοι... Και πολυ συχνα αναρρωτιεμαι σε τι περιβαλλον θα μεγαλωσει το παιδι μου αυριο μεθαυριο (νομιζω το εχω αναφερει και σε αλλο ποστ) και φρικαρω!!

 

Και μια μικρη ενσταση στον Arjuna:

Ναι μα σιγουρα εγινε με την συγκαταθεση της αφου ολες οι γυναικες απο το ανατολικο μπλοκ ειναι που :censored: νες και εμεις βεβαια οι Ελληναρες (greek lover,με τριχα για πουλοβερ) ειμαστε και πολυ γα :censored: κουλες και πρεπει να το δειχνουμε αυτο συνεχεια. :clapping:

Συγγνωμη αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να βαζεις ταμπελες στους ανθρωπους. Τι παει να πει οι γυναικες απο το ανατολικο μπλοκ;; Ποσες τετοιες ξερεις εκτος απο καποιες λιγες που ισως εχεις γνωρισει εδω η εχεις ακουσει γι'αυτες;;;

Εχεις ζησει ποτε σε καμια απο αυτες τις χωρες;;;

Ειναι κριμα να κανουμε τετοιες βαρυσημαντες δηλωσεις χωρις να γνωριζουμε επειδη ετσι ακουμε γυρω μας, δεν νομιζεις;;;

Edited by Olympia
Link to comment
Share on other sites

ΣΕΞ στις διαφημιστικές πινακίδες

ΣΕΞ στα λαϊφταϊλ περιοδικά(της συμφοράς)

ΣΕΞ στα εικονίδια στα κινητά τηλέφωνα

ΣΕΞ στα ποικίλα προϊόντα της αγοράς

ΣΕΞ στο κλασσικό πλέον χαζοκούτι

ΣΕΞ στις βιτρίνες των εμπορικών(από μικρομεσαίες έως γιγαντιαία OUTLETS)

ΣΕΞ στον Κινηματογράφο και στα ντιβιντί των εφημερίδων της καρπαζιάς

ΣΕΞ στις μιμήσεις των 16ρηδων με βαση πρότυπα τις 30αρες (λεμε,ε;)

ΣΕΞ... να συνεχίσω???? :blink:

 

ΔΗΛΑΔΗ-Τι ακριβώς περιμένατε ως αποτέλεσμα/συνέπεια όλων των παραπάνω;

Το περιστατικό της Αμαρυνθου ήταν απλώς η κορυφή του παγόβουνου!

Μια επαγγελματίας στριπτιζέζ που δούλευε σε κ****παρο της Συγγρού,ξέρετε τι είπε στον Τύπο; "Οι ίδιες οι Ελληνίδες φταίνε για τα νυχτοπερπατήματα των συζύγων τους,όχι οι ξένες" και "Σιγά μη περιμέναμε κάποιο επίπεδο ή έστω υποτυπώδη ευγένια από τέτοιους έλληνες πελάτες. Μόνο να γ :censored: νε τζάμπα θέλουνε και τσιγκουνεύονται!". Δε ξέρω τι νομίζετε, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως κάπου έχει δίκιο η εν λόγω κοπελιά. Δυστυχώς: σαν λαός μιλάμε, έχουμε ξεφύγει τελείως! :offtopic::015annoyed:

 

Δεν μας βλέπω καθόλου καλά...

(μετά είναι να απορείς που έχω στρέψει πρόσωπο απέναντι στη κοινωνία-βδέλυγμα /στρεφόμενος στην εσωτερική εμπειρία,στον απωλεσθέντα Λόγο, στην αναζήτηση του χαμένου πνευματικού Εγώ-Μη Εγώ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...