Jump to content

Γιατί ξέφυγαν τα μικρά?


sirocco
 Share

Recommended Posts

ΣΕΞ στις διαφημιστικές πινακίδες

ΣΕΞ στα λαϊφταϊλ περιοδικά(της συμφοράς)

ΣΕΞ στα εικονίδια στα κινητά τηλέφωνα

ΣΕΞ στα ποικίλα προϊόντα της αγοράς

ΣΕΞ στο κλασσικό πλέον χαζοκούτι

ΣΕΞ στις βιτρίνες των εμπορικών(από μικρομεσαίες έως γιγαντιαία OUTLETS)

ΣΕΞ στον Κινηματογράφο και στα ντιβιντί των εφημερίδων της καρπαζιάς

ΣΕΞ στις μιμήσεις των 16ρηδων με βαση πρότυπα τις 30αρες (λεμε,ε;)

ΣΕΞ... να συνεχίσω???? :blink:

 

ΔΗΛΑΔΗ-Τι ακριβώς περιμένατε ως αποτέλεσμα/συνέπεια όλων των παραπάνω;

Το περιστατικό της Αμαρυνθου ήταν απλώς η κορυφή του παγόβουνου!

Μια επαγγελματίας στριπτιζέζ που δούλευε σε κ****παρο της Συγγρού,ξέρετε τι είπε στον Τύπο; "Οι ίδιες οι Ελληνίδες φταίνε για τα νυχτοπερπατήματα των συζύγων τους,όχι οι ξένες" και "Σιγά μη περιμέναμε κάποιο επίπεδο ή έστω υποτυπώδη ευγένια από τέτοιους έλληνες πελάτες. Μόνο να γ :censored: νε τζάμπα θέλουνε και τσιγκουνεύονται!". Δε ξέρω τι νομίζετε, αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως κάπου έχει δίκιο η εν λόγω κοπελιά. Δυστυχώς: σαν λαός μιλάμε, έχουμε ξεφύγει τελείως! :offtopic::015annoyed:

 

Δεν μας βλέπω καθόλου καλά...

(μετά είναι να απορείς που έχω στρέψει πρόσωπο απέναντι στη κοινωνία-βδέλυγμα /στρεφόμενος στην εσωτερική εμπειρία,στον απωλεσθέντα Λόγο, στην αναζήτηση του χαμένου πνευματικού Εγώ-Μη Εγώ;)

 

 

Eχει δικιο... μονο που δεν ειναι μονο στην Ελλαδα ετσι τα πραγματα, ειναι παντου, αλλου περισσοτερο κι αλλου λιγοτερο.

Κι εχεις απολυτο δικιο Ingmar.. ειναι παντου.. πολυ λυπηρο!

Παρατηρηστε μονο και μονο τις διαφημισεις στην τηλεοραση (δεν λεω για εργα κ.λπ)... οι περισσοτερες εχουν σεξουαλικα υπονοουμενα η σεξουαλικες σκηνες..

Αντε να μην ξεφυγουν μετα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι απαράδεκτο αυτό το γεγονός να βλέπεις ακόμη και 5χρονα να μιλάνε για σεξ και για πρόστυχα πράγματα..

Αλλά εννοείται ότι δε φταίνε αυτά και ότι φταίει η κοινωνία μας πρώτα και μετά οι γονείς. Που ειναι οι αθώες οι εποχές με το "Μικρό μου πόνυ", τα στρουμφάκια; Τη θέση τους έχουν πάρει κινούμενα σχέδια τύπου Dragonball. Τα οποία οι ασυνείδητοι των καναλιών τα βάζουν σε προβολή πρωινιάτικα και με σημα "Κατάλληλο επιθυμητή η γονική συνένεση". Και μετά φταίνε οι γονείς που τα αφήνουν να βλέπουν πράγματα που δεν 'εχουν ελέγξει το περιεχόμενό τους. Και όχι μόνο τα αφήνουν αλλά αν πετάξει καμια καφρίλα αργότερα αντιο να το σαπίσουν στο ξύλο,γελάνε και λένε "αχ το χρυσό μου". Με τέτοια πρότυπα και με τέτοια αγωγή η κοινωνία μας θα πάει κατά διαόλου. Η αθωότητα θα χαθεί και τα παιδάκια θα κάνουν πραγματα πριν ακόμη καταλάβουν ποια η διαφορά από τα κοριστάκια και τα αγοράκια.

Α ρε ένας Disney που μας χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

Έλα καλέ, τι είχε το Dragonball? Καλό ήταν!

Και τα pokemon θυμάμαι μου άρεσαν! Γενικά, δεν θεωρώ οτι το πρόβλημα είναι στα γιαπωνέζικα κινούμενα σχέδια...

Που ειναι οι αθώες οι εποχές με το "Μικρό μου πόνυ", τα στρουμφάκια; Τη θέση τους έχουν πάρει κινούμενα σχέδια τύπου Dragonball. Τα οποία οι ασυνείδητοι των καναλιών τα βάζουν σε προβολή πρωινιάτικα και με σημα "Κατάλληλο επιθυμητή η γονική συνένεση".

Αντίθετα πιστεύω οτι στην πρωινή ζώνη του Σαββατοκύριακου θα έπρεπε να έχει περισσότερα παιδικά! Ελάχιστα κανάλια πλέον έχουν...

 

Δεν θα ξεχάσω το πρόγραμμα της κρατικής τηλεόρασης, προ 15ετίας+..

Πού είναι ο Κίκο το Σκιουράκι? Τα Ρακούν? Του Κουτιού τα παραμύθια?? Απίστευτα παιδικά....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξέφυγαν τα μικρά, ε;;;

Επειδή ξέφυγα τα μεγάλα...

 

Αλήθεια, από τι ξέφυγαν τα μικρά ή τα μεγάλα;

Δεν ξέρουμε...

 

Τουλάχιστον ας μην τα κάνουμε θέμα...μέχρι να μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έλα καλέ, τι είχε το Dragonball? Καλό ήταν!

Και τα pokemon θυμάμαι μου άρεσαν! Γενικά, δεν θεωρώ οτι το πρόβλημα είναι στα γιαπωνέζικα κινούμενα σχέδια...

 

Τι είχανε; Εγώ αυτό που θυμάμαι εντονα όταν το είχα πρωτοδει μικρή ήταν ένας γέρος να του τρεχουν τα σάλια όταν κοιτουσε γυμνές φωτογραφιες γυναικών. Δεν είπα ότι δεν είναι καλό. Εγώ είμαι φαν του Dragonball. Δεν είναι όμως για παιδιά...

 

Αντίθετα πιστεύω οτι στην πρωινή ζώνη του Σαββατοκύριακου θα έπρεπε να έχει περισσότερα παιδικά! Ελάχιστα κανάλια πλέον έχουν...

 

Δεν θα ξεχάσω το πρόγραμμα της κρατικής τηλεόρασης, προ 15ετίας+..

Πού είναι ο Κίκο το Σκιουράκι? Τα Ρακούν? Του Κουτιού τα παραμύθια?? Απίστευτα παιδικά....

Συμφωνώ μαζί σου και δεν είπα κάτι αντίθετο. Πλέον από τις 11 τα κόβουν τα παιδικά (και αν έχουν). Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή μέχρι της 2 είχε παιδικά, και παιδικά ποιότητας που ειχαβν να προσφέρουν κάτι. Τώρα πού κάτι τέτοιο...

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Τι είχανε; Εγώ αυτό που θυμάμαι εντονα όταν το είχα πρωτοδει μικρή ήταν ένας γέρος να του τρεχουν τα σάλια όταν κοιτουσε γυμνές φωτογραφιες γυναικών. Δεν είπα ότι δεν είναι καλό. Εγώ είμαι φαν του Dragonball. Δεν είναι όμως για παιδιά...

Α τον παλιόγερο... αχαχαχα, ούτε που το θυμόμουν! :063laugh:

Αμυδρά το θυμάμαι τώρα που το λες, αλλα περισσότερο τείνω στο οτι του αρέσαν οι γυμνάστριες στην τηλεόραση.. Σκηνές σεξ πάντως, δεν είχε. (ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι).

Αλήθεια, από τι ξέφυγαν τα μικρά ή τα μεγάλα;

Δεν ξέρουμε...

Ξεφύγαν απο την εποχή της αθωότητας, τόσο τα μικρά όσο και τα μεγάλα που τα παρέσυραν.

 

Η ανυπαρξία ηθικών αξιών, είναι νομίζω στην κορυφή του παγόβουνου..

Τώρα για το τι βρίσκεται παρακάτω...Κατα τη γνώμη μου σίγουρα υπάρχει η (υπερ)καταναλωτική μανία που χαρακτηρίζει την εποχή μας. Αν είναι εξαιτίας του μεταπολεμικού συνδρόμου, αυτό δεν το ξέρω.

Το μόνο που γνωρίζω είναι η παροιμία : Ενός κακού μύρια έπονται...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μα πώς ένα παιδί να παραμείνει παιδί όταν εργάζεται περισσότερες ώρες από έναν μεγάλο; Σχολείο, φροντιστήρια, ωδείο, διάβασμα κλπ; Πότε παίζουνε πια τα παιδιά; Με ποιους τρόπους εκφράζουνε την παιδικότητά τους όταν οι γονείς τα ωθούν σε έναν εξαντλητικό τρόπο ζωής ο οποίος τα μεταμορφώνει σε «μικρομέγαλους»; Όταν η παιδικότητά τους καταπιέζεται στις αίθουσες με τις λάμπες νέον; Μα κι αν δεν ακολουθήσουνε αυτόν τον τρόπο ζωής, αν δε προσφέρουνε θυσία τα νιάτα και την παιδικότητά τους σε αυτές τις αίθουσες, πώς θα επιβιώσουνε αργότερα σε μια κοινωνία που είναι φτιαγμένη από μπετό και πίσσα; Και κάτι τελευταίο. Πόσο ασχολούνται οι (κουρασμένοι, φορτισμένοι, αγχωμένοι, καταπιεσμένοι) γονείς με τα παιδιά τους όταν και οι δύο εργάζονται οκτώ ώρες την ημέρα και άλλες δυο χαραμίζουνε στο "πήγαινε έλα";

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...