Jump to content

Βan Him Down


El Morya
 Share

Banαρισέ τον!Μπορεις!  

27 members have voted

  1. 1. ????? ???????? ??? ????????? ??????????;

    • ??????
      2
    • ?????????
      1
    • Seirios
      0
    • Dakkon Darkblade
      0
    • Speedy
      1
    • johnny
      7
    • ?????????? ?
      2
    • ??? ??? ???????? ?? ???? ??????????? ??? forum
      15
    • ??? ????/??? ??????
      0
  2. 2. ????? ???????? ??? ???????? ??????????;

    • ??????
      0
    • ?????????
      0
    • Seirios
      0
    • Dakkon Darkblade
      0
    • Speedy
      0
    • johnny
      0
    • ?????????? ?
      0
    • ??? ??????? ???? ??????
      0
    • ??? ????/??? ??????
      0


Recommended Posts

Ο Avaris εθεσε ένα πολυ σημαντικο θεμα περι εξουσίας των συντονιστών και χρήση αυτης πάνω στα μέλη.

Δεν υπάρχουν πολλοι τρόποι αντιδρασης εκ μέρους μας.Ωστοσω μπορούμε ψηφίζοντας στο παρόν θέμα να στείλουμε ενα μηνυμα σε όποιον συντονιστή πιστευουμε οτι δεν κάνει σωστα την δουλεια του και καταχράζεται την εξουσια που του εχει δοθεί.Πιστευω οτι η συντονιστική ομάδα εχει όλη την καλη πρόθεση να μας ακούσει και να οδηγηθούμε σε μια ακόμα πιο αρμονική συμβιωση.

 

Αντε λοιπόν, ρουφιανεψτε ελευθερα :angel: και προτείνετε τρόπους βελτιωσης της παρουσίας των συντονιστών.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν βλέπω όμως να ψηφίζετε.. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμένα μου θυμίζει....

''Δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σ'ανέβει στο κρεββάτι''

ή ακόμα ακόμα...

''Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα''

ίσως και το

''Δυό γάϊδαροι μαλλώνανε σε ξένον αχερώνα''.

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι συντονιστές έπραξαν υπερβολικά, σε καμμία περίπτωση.

Αντιθέτως, θεωρώ ότι υπήρξαν μέλη που αφέθηκαν και δεν έκαναν τον κόπο να αυτοπεριοριστούν.

Είναι εντελώς ανόητο να υπάρχουν ενεργοί συντονιστές σε ένα φόρουμ που πραγματεύεται την Τεχνη και τον Πνευματισμό. Κανονικά θα έπρεπε να είναι διακοσμητικά στοιχεία και να υπάρχουν για λόγους ''ιεραρχίας''.

Το γεγονός όμως ότι χρειάζεται να επεμβαίνουν τόσο συχνά, ίσως θα έπρεπε να μας βάλει σε σκέψη για το επίπεδο των χρηστών (εμάς δηλαδή) και όχι για την ικανότητα των συντονιστών.

 

Πριν ξεκινήσουμε να κάνουμε κριτική στους άλλους, ας κάνουμε πρώτα στους εαυτούς μας.

Και μην ξεχνάμε ότι εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς Αρχάγγελε.

Ούτε ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα ούτε τίποτα. Ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει την γνώμη του (αυτό έλειπε).

 

Και δεν είσαστε φιλοξενούμενοι. Δεν το λέω "και καλά". Το εννοώ. Κανένα φόρουμ δεν έχει λόγο ύπαρξης αν δεν το απαρτίζουν ενεργά μέλη. Έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Θέμα του Avari εγραψα:

 

Ωστόσω ο Avaris έθεσε παράλληλα ένα σημαντικό θέμα που το σκεπτικό του με βρίσκει επισης σύμφωνο.

Ειναι αλήθεια οτι τα μέλη δεν έχουν τρόπο να αμυνθούν ή εστω να "τιμωρήσουν" κάποιον συντονιστή για στάσεις που θεωρούν προσβλητικές απέναντι τους.Αντίθετα οι συντονιστές έχουν την δύναμη να χρησιμοποιησουν την εξουσία που έχουν προς όφελός τους.Βέβαια με την μικρή παρουσία που εχω στον χώρο οφειλω να πω πως δεν έχω δει φαινόμενα ban και θεωρω τον χώρο υγιέστατο απο την αποψη αυτη.

 

Αυτό Αρχάγγελε σημαίνει πολυ απλά οτι είναι καλύτερα να στειλει ενα μηνυμα στον συντονιστη οποιοσδηποτε θεωρει τον εαυτο του αδικημενο παρα να μουρμουριζει απο τοπικ σε τοπικ.Το τοπικ δεν εχει σκοπο να δημιουργησει τεχνητη ενταση αναμεσα στα μέλη και στους συντονιστες.

 

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι συντονιστές έπραξαν υπερβολικά, σε καμμία περίπτωση.

Αντιθέτως, θεωρώ ότι υπήρξαν μέλη που αφέθηκαν και δεν έκαναν τον κόπο να αυτοπεριοριστούν.

 

Σωστο αυτό, εγω είμαι ένα απο αυτά τα μέλη που θα επρεπε να ειχαν τιμωρηθεί.Κανε εσυ ενα δημοψιφισμα ποια μελη θα επρεπε να μπαναριστούν.Μαζί σου!

 

Αυτό εμένα μου θυμίζει....

''Δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σ'ανέβει στο κρεββάτι''

ή ακόμα ακόμα...

''Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα''

ίσως και το

''Δυό γάϊδαροι μαλλώνανε σε ξένον αχερώνα''.

 

Η υπομονη γαιδάρου και η αγριοτητα είναι οι αρετες του χωριατη.Και στο κρεββατι...παντα πρωτος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προσθέσεις δύο ακόμη επιλογές:

 

Δεν έχω πρόβλημα με τους συντονιστές του forum

 

 

Δεν ξέρω/δεν απαντώ

 

Επίσης, διαφωνώ καθέτως σε όσα απαντάς στον Αρχάγγελο (ν' ανοίξει δλδ τόπικ και να ερωτηθούμε ποιοι πρέπει να "τιμωρηθούν"). Ελεος! σε forum είμαστε, όχι σε αρένα!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δικιο minerva.

 

Οι επιλογες που προτεινεις είναι απαραιτητες!

 

Μπορεις να μου πεις πως μπορω να αλλάξω το δημοψηφισμα και αν εγω δεν μπορω να το κανω μημπως μπορει κάποιος συντονιστης με δικαιωματα διαχειριστη?

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργάσου το πρώτο σου μήνυμα και θα σου δώσει επιλογή για επεξεργασία της δημοσκόπησης.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πέρα απο τα όρια του πικαρίσματος, η αλήθεια είναι πως στην πραγματικότητα, όταν σε ενοχλεί κάποιος συντονιστής , παρακάμπτεις την ιεραρχία και πας στους διαχειριστές. Αν και εκεί δεν βρείς άκρη , και όντως έχεις πρόβλημα, τότε απλά ανοίγεις πανιά για άλλες πολιτείες.

 

Για την ιστορία , διαχειρίζομαι ενα site δικό μου, και άλλα τρία σε επίπεδο asst. admin , χώρια αυτά στο παρελθόν.

 

Η αλήθεια είναι αυτή που λέει ο Αυγερινός... χωρίς ενεργά μέλη, το forum είναι απλά γραμμές κώδικα σε PHP και MySQL ή Vbulletin. Τίποτα παραπάνω.

 

Για το θέμα των συντονιστών.. να σας πω μια ιστορία απο προσωπική εμπειρία... Υπήρξα SuperMod στο HDC (Hackers.Com) που απαριθμούσε ενεργά 24.000 μέλη και συνολικά 70.000...δεν κάνω πλάκα... τα posts ήταν με μέσο όρο τα 340-400 στην ώρα. Είμασταν 20 mods στο σύνολο. Το nick μου εκεί ήταν Gandalf όπως και σε κάθε άλλο site που διαχειρίζομαι αυτή την στιγμή.

 

Ειλικρινά δεν προλαβαίναμε. Η ιδιοσυγκρασία κάθε ανθρώπου είναι να κάνει κάτι , για να "ξεχωρίσει". Είτε αυτό είναι μια σωστή βοήθεια, είτε μια βρισιά χωρίς λόγο και αιτία. Το οτι εδώ είναι ενα forum για συζητήσει για θέματα εσωτερισμού, δεν αλλοιώνει σε τίποτε τον εσωτερικό μας κόσμο σαν άτομα.

 

Κάποιος, κάποιοι θα ξεφύγουν... μπορεί να είναι και συντονιστές ακόμα. Ακόμα και ο διαχειριστής. Εκεί που θα φανεί το τι αξία λοιπόν φέρουν τα μέλη του site, είναι όταν θα αποδεχτούν το λάθος του "προνομιούχου" μέλους, θα επικοινωνήσουν μαζί του και θα βρούν λύση χωρίς ακρότητες με αυτόν ή με τον διαχειριστή.

 

Εδώ , δυστυχώς στην περίπτωση του Avari δεν έγινε. Ή ίσως μπορεί να έγινε μέσω Pm χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Το θέμα είναι οτι καλώς ή κακώς , η κατάσταση δεν είχε σωστό χειρισμό και απο τις δύο μεριές.

 

Ίσως αυτό να αποδειχθεί καλό για όλους μας, έτσι ώστε στο μέλλον , να αποφεύγονται τέτοιες διαδικτυακές κακοτοπιές.

 

Καλησπέρα μας και καλό απόγευμα να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Aυγερινε παταω full edit και δεν μου δίνει επιλογη για την δημοσκόπηση!

Δεν έχεις δικαίωματα να αλλάξεις το poll; Στο έκανα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...