Jump to content

Αυτάρκεια


Recommended Posts

Η συναισθηματική αυτάρκεια (= δε χρειάζεται να είμαι οπαδός ή ακολουθητής για να υπάρξω, αγαπώ και σέβομαι τη μοναχικότητά μου, δεν συναναστρέφομαι κόσμο απλώς για να συναναστρέφομαι) πιστεύω ότι είναι μια συνεχής άσκηση ζωής. Η αυτάρκεια σε υλικό πεδίο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Ο άνθρωπος ως κοινωνικό ον όμως συνδιαλέγεται και δημιουργεί κοινότητες. Το θέμα είναι να μη γίνεται έρμαιο.

Link to comment
Share on other sites

η ιδιότητα του αυτάρκους είναι το να μπορεί κανείς να καλύπτει τις ανάγκες του με τις δικές του δυνάμεις,τα ατομα αυτα χωρίζονται σε 2 κατηγοριες.... σε αυτούς που αρκουνται και επαναπαυονται με οσα εχουν και σε αυτους που δεν εφησυχαζουν ποτε και θελουν παντοτε κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αυτάρκης και μου αρέσει?

 

Εχω ανάγκες?πολλές ανάγκες..

 

έχω ανάγκη το φιλί του αγαπημένου

την αγκαλιά του φίλου

το χαμόγελο της κόρης μου

την παρέα των φίλων Σάββατο πρωί στο κέντρο για ζεστό καφέ

την καλημέρα του άγνωστου στο δρόμο

τις κουβέντες που ανταλλάσσω με τον γείτονα

αυτόν που αγοράζω τσιγάρα ( που μου κάνουν κακό αλλά το συνεχίζω)και πιάνω κουβεντούλα

την πωλήτρια που θα με εξυπηρετήσει

τους λαχανοπώλες που ξεκινάνε χαράματα στην λαχαναγορά

τον φούρναρη για το ψωμί μου

??..

εσάς

όλους σας έχω ανάγκη

?????

?????

 

(ας μην μπερδεύουμε την αυτάρκεια με την ολιγάρκεια)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως είστε αυτάρκης ;

 

Πως ορίζετε (και ορίζεται) η αυτάρκεια ;

ειχα εναν φιλο οπου ητο αυταρκης...

καθημερινα επερνε τη δοση ου και δεν τον εννοιαζε τπτ αλλο.

Αντε κ κανα σουβλακι τη μερα...σε σπιτι εμενε των γονιων του..

 

Τοτοε δεν ζητουεσα τιποτα αλλο απο τη ζωη του.

Link to comment
Share on other sites

έχω άμα συνειδητοποιήσω ότι δεν είναι η ύλη που γεμίζει την ψυχή ευδαιμονία

 

δεν έχω άμα ξεκινήσω τις συγκρίσεις με τους γύρω μου

 

την ορίζω σαν την ψευδαίσθηση ότι μια μέρα θα ξυπνήσουμε και δεν θα έχουμε ''υλικές'' ανάγκες

Link to comment
Share on other sites

Εεε... συγνώμη ρε παιδιά, αλλά με μπερδέψατε :019blush:

 

Κάποιοι περιορίσανε την αυτάρκεια σε υλικό επίπεδο, άλλοι σε συναισθηματικό και πνευματικό, κάπου 'πήρε το μάτι μου' και μια σύγχυση της αυτάρκειας με την ολιγάρκεια, αλλού ένα τελείως διαφορετικό θέμα που αφορά την ζήλεια γι αυτά που έχει ο άλλος και σε κάποιο άλλο σημείο μπήκε 'σφήνα' το θέμα αντίληψης πραγματικότητας...

 

...Μπερδεύτηκα... :wacko:

 

Μήπως να το ξαναπάρουμε λιγάκι από την αρχή το θέμα, περιορίζοντάς το στο "τι είναι αυτάρκεια", μπας και καταλάβω κι εγώ η ηλίθια; :unsure::019blush:

Link to comment
Share on other sites

αυτάρκεια η [aftár<k>ia] O27 : η ιδιότητα του αυτάρκους, το να μπορεί κανείς να καλύπτει τις ανάγκες του με τις δικές του δυνάμεις: Έχω ~. Oικονομική ~. Έχω οικονομική ~, είμαι οικονομικά αυτάρκης. || το να αρκείται κάποιος σε όσα έχει. [λόγ. < αρχ. αὐτάρκεια]

 

απο τον Τριανταφυλλίδης On-Line

 

Προσωπικά πιστευω πως είναι πολλη δύσκολο να φτασουμε στο σημείο να καλύπτουμε τις ανάγκες μας ειτε υλικές ειτε συναισθηματικές απο τις δικές μας ανάγκες. Το λιγότερο που θα χρειαζότανε θα ήταν να ζούμε ασκητική ζωη με την πραγματική εννοια της λέξης.

Link to comment
Share on other sites

...Με το αγγλικό "after" πάντως, έχει απόλυτη σχέση! :smilewink:

 

Νamiarlda, αν το θέσουμε με λιγότερο "οικονομικά κριτήρια" και προσθέσουμε και λίγη δόση φιλοσοφίας, η αυτάρκεια έχει το νόημα της βάσης για την εσωτερική πραγμάτωση της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας από κάθε ανάγκη ή επιθυμία.

Είναι μέχρι να συνειδητοποιήσει κανείς ότι στην ουσία χρειάζεται πολύ λιγότερα πράγματα απ'όσα νομίζει, ώστε οι υπερβολικές επιθυμίες να πάψουν να υπάρχουν και να του δημιουργούν άγχος και, γιατί όχι, απληστία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μπερδεύουμε λίγο τις έννοιες Αυτάρκεια και Ανεξαρτησία.

 

Αυτάρκεια. Έστω οτι αυτάρκης είναι αυτός ο οποίος "αρκείται σε όσα έχει". Άρα, αν διαχωρίσουμε την αυτάρκεια σε Οικονομική (Υλική) και Συναισθηματική(ή γενικότερα Μη Υλική), έχουμε ότι:

 

Είμαι οικονομικά αυτάρκης... Δηλαδή τα χρήματα μου είναι αρκετά ώστε να καλύψω τις (οικονομικές) μου ανάγκες. Μοιάζει με το "Είμαι οικονομικά ανεξάρτητος" αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Αν είμαι "oικονομικά αυτάρκης", δεν σημαίνει οπωσδήποτε οτι εργάζομαι για να βγάλω αυτά τα χρήματα.

Αντίθετα, το οτι είμαι οικονομικά ανεξάρτητος σημαίνει οτι έχω μια προσωπική πηγή εσόδων που μου αποφέρει τόσα, όσα χρειάζομαι.

 

Είμαι συναισθηματικά αυτάρκης... Δηλαδή καλύπτω τις συναισθηματικές μου ανάγκες, όποιες κι αν είναι αυτές.

Είμαι συναισθηματικά ανεξάρτητος... δεν μου ακούγεται καλά σαν έννοια, αλλα θα μπορούσε να σημαίνει οτι : Καλύπτω μόνος μου τις συναισθηματικές μου ανάγκες ή δεν έχω συναισθηματικές ανάγκες. (αυτό πλησιάζει στον ασκητή)

 

Για να είναι κάποιος συναισθηματικά αυτάρκης δεν σημαίνει οτι πρέπει να είναι και ασκητής!

Πιστεύω οτι μία οικογένεια μπορεί να είναι αυτάρκης. Αυτάρκες μπορεί να είναι και ένα ζευγάρι, τόσο απο υλική όσο κι απο συναισθηματική άποψη. Όταν το ζευγάρι είναι αυτάρκες σαν σύνολο, τότε και το κάθε μέλος του είναι αυτάρκες-αλλα-όχι-ανεξάρτητο και σε προσωπικό επίπεδο.

 

Τελικά, αν έχω Οικονομική (Συναισθηματική) Ανεξαρτησία, σίγουρα είμαι και Οικονομικα (Συναισθηματικά) αυτάρκης. Το αντίστροφο όμως δεν ίσχύει τις περισσότερες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστευω πως είναι πολλη δύσκολο να φτασουμε στο σημείο να καλύπτουμε τις ανάγκες μας ειτε υλικές ειτε συναισθηματικές απο τις δικές μας ανάγκες. Το λιγότερο που θα χρειαζότανε θα ήταν να ζούμε ασκητική ζωη με την πραγματική εννοια της λέξης.

Έστω και ως ασκητές (με την πραγματική έννοια), είναι εφικτή η αυτάρκεια;

Δεν θα υπάρχει η ανάγκη της τροφής, για παράδειγμα ; (έστω και σπόρων)

Ας μην βιαστούμε να πούμε "ε και; βγαίνεις στο δάσος και μαζεύεις την τροφή σου", διότι τότε μπορώ να το πάω ακόμα πιο μακριά το θέμα λέγοντας "άρα, υπάρχει η ανάγκη του δάσους - κάποιας πηγής τροφής τέλος πάντων"...

Δε ξέρω εάν γίνομαι κατανοητή... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αυτάρκεια είναι ακριβώς αυτό:

 

το να μπορεί κανείς να καλύπτει τις ανάγκες του με τις δικές του δυνάμεις:

 

Όταν δημιουργείται η ανάγκη να μπορείς να την καλύψεις με τις δικές σου δυνάμεις. Οπότε θεωρώ ότι το ερώτημα που καθορίζει (και προσδιορίζει) είναι πως αξιολογούμε τις εκάστοτε ανάγκες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...