Jump to content

Eragon (Inheritance Trilogy)... Movie.


Anor
 Share

Recommended Posts

Εγώ δεν έχω δει την ταινία ακόμα... :019blush: Πάντως από τα βιβλία, μπορώ να πω ότι πιο πολύ μου άρεσε ο Έραγκον παρά ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών... Ο Τόλκιν είναι λίγο έως πολύ μπορώ να πω βαρετός... Όπως είπες Anor ναι, μπορεί ο Τόλκιν να δημιούργησε έναν ολόκληρο φανταστικό κόσμο, αλλά για μένα, δεν τραβάει σε κάποια σημεία! Δεν λέω ότι δεν ήταν υπέροχα και ότι οι ταινίες φανταστικές...

 

Από την πλευρά του Έραγκον, ο Παολίνι, είναι ένα παιδάκι, αλλά αυτό το παιδάκι, κατάφερε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον και όχι μόνο αυτό, να περιμένω πότε θα βγει το επόμενο βιβλίο... Το διάβασα με άνεση, σε αντίθεση με τον άρχοντα...

 

Και ένα τρίτο, κατα την γνώμη μου, πάλι, ενώ στο άρχοντα μιλάει για μαγεία, δεν είδα σε πολλά σημεία κάτι που να το επιβεβαιώνει! Αντίθετα στον Έραγκον και αναφέρεται στη μαγεία και αυτή γίνεται απτή...

 

Αυτά! Ελπίζω να μην μου έρθει τίποτα στο κεφάλι! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Μαθήματα Tolkjen...

 

Η μαγεία που αναφέρεται στον άρχοντα είναι ίσως πιο κοντά στην πραγματική , μιας και δεν μιλάει για "εφφέ" και επιβολή ίσως με κεραυνούς και άλλα υλικά τρυκ.

 

Μιλάει όμως στο βιβλίο "Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών" για την σύγκρουση των δύο μεγάλων μάγων (Gandalf & Saruman) με ειδικό τρόπο, που ήταν τόσο ισχυρή. Μάλιστα η ισχύς της , κατά το Αγγλικό βιβλίο , μετέτρεψε τα γύρω δέντρα σε στάχτη και τα παραδίπλα σε δέντρα του φθινοπώρου.

Την μαγεία του Tolkjen θα την βρείς να αντλείται απο την Φύση (Ξωτικά, Νάνοι, Δράκοι) σε αντίθεση με το μαγικό της συσωρευμένης ενέργειας που αναφέρει στο Eragorn.

 

Η περιγραφή του Tolkjen είναι όντως απο τις πιο δύσκολες που θα βρείς. Αλλά ακριβώς και εκεί είναι το χαρακτηριστικό του αριστουργήματος. Σε βάζει σε ενα κόσμο που τον ζείς ... που τον βλέπεις. Δεν επικεντρώνεται μόνο στους ανθρώπινους ή οντοτικους χαρακτήρες του έργου του.

 

Η πολλαπλή ονοματολογία είναι μέρος του αριστουργήματος της δημιουργίας του κόσμου. Κόσμος που φτιάχθηκε απο στοιχεία μυθολογίας των Κελτών, Ιρλανδών , Φινλανδών ακόμα και των Ελλήνων!!! Είναι μια σειρά βιβλίων που μπορείς να την διαβάσεις 1-2-3-4 κοκ φορές και κάθε επανάληψη να σου δίνει καινούρια στοιχεία.

Εκεί είναι η τεράστια διαφορά , ενός γλωσσολόγου-φιλολόγου-επιστήμονα και του δημιουργήματος του , σε σύγκριση με κάποια Potter, Eragorn, Dragonfly κτλ... που ναι μεν είναι ωραία αναγνώσματα αλλά δεν είναι στην ίδια τάξη σύγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

To κακό με αυτή την ταινία είναι ακριβώς ο συσχετισμός που γίνεται με τον Τόλκιν.Εγώ σε πολλά σημεία της ταινίας (που υποθέτω σχετίζονται με το βιβλίο...) παρατήρησα στοιχεία που σχετίζονται με την τριλογία.Βέβαια, καθώς είναι σενάριο φαντασίας οι μάγοι,δράκοι,νεράιδες,κτλ, τα οποία είναι παρμένα απ΄την κέλτικη μυθολογία, ήταν αναπόφευκτα.Πέραν τούτου όμως εμένα μου μύριζε LOTR :harp: ΄΄Ισως να φταίει ότι είδα τόσες πολλές φορές τον Άρχοντα που μου έγινε συνήθεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:insane: :insane: :insane: :insane: :insane: :insane: :insane: :insane: :insane:

Φίλε μου Anor μαζί σου με τα χίλια.... Συγνώμη παίδες αλλά δέν υπάρχει σύγκριση... Ούτε για τις ταινίες, ούτε ακόμη περισσότερο για τα βιβλία... Εκτώς όλων των άλλων τα βιβλία του Τόλκιν γράφτηκαν επειδή ο Τόλκιν ήθελε να δημιουργήσει μία μυθολογία και όχι για να γίνουν ταινίες και να βγάλει χρήματα. Σόρρυ άν είμαι λίγο απότομος αλλά τις τελευταίες μέρες έχω μια συνεχή κοντρα με κάτι φίλες μου οι οποίες συγκρίνουν και τοποθετούν το Χάρι Πότερ πάνω από τον Άρχοντα :063dizzy: :063dizzy: κτλ και γι'αυτό είμαι λίγο τσιτομένος με το θέμα...

 

Πάντως άκουσα ότι ο Peter Jackson υπέγραψε συμβόλαιο για άλλες δύο ταινίες με θέμα τα βιβλία του Τόλκιν μία για το Χόμπιτ και άλλη μία απ'όσο άκουσα (και ελπίζω να αληθεύει) για το Σιλμαρίλιον, οπότε μπορείτε να λέτε ότι θέλετε, δέν με πειράζει τίποτε... :5_1_119v[1]:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια? Ρε παιδια το Σιλμαριλλιον δεν γινεται να γινει ταινια..! Ελεος... ορισμενες σκηνες δεν γινεται να γυριστουν με τιποτα...! :P

Ξαφνιαστηκα τωρα...

Αντε να δουμε... :clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σαφώς και τα βιβλία είναι καλύτερα από τις ταινίες,αλλά εντάξει συμβιβαζόμαστε!!! :lol:

Βέβαια προτιμώ Πότερ και ¨Αρχοντα, αλλά ήταν μια κάλη ταίνια με ωραίο θέμα και ικανοποιητική μεταφορα του βιβλίου!

Γενικά οι ταινίες με θέμα τους την μαγεία και τους ξωτικούς κόσμους έχουν μια γοητεία-γητεία!!!

:smilewink:

Α!! Μακάρι να καταφέρουν να το Σιλμαρίλιον!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...