Jump to content

Ποτε να χρησιμοποιησω μαγεια?


ΡΟΖΕΤΑ
 Share

Recommended Posts

Είμαι νέο μέλος κ από αυτά που διάβασα , αν κ δεν ήταν πολλά , έχω μπερδευτεί

Πότε να χρησιμοποιήσω μαγεία? Για ποιο σκοπό?

Συγκεκριμένα , διαβάσα για την περιπτωση μιας κοπέλας

που έκανε κάτι για να κρατήσει τον φίλο της κοντά της

κ όλοι θεώρησαν πως δεν έπρεπε να το κάνει αυτό

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που είναι εντελώς κατακριτέο να γίνει αυτό?

Η χρήση μαγείας είναι μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Είτε ξέρεις είτε δεν ξέρεις, έχεις στοματάκι για να πεις ότι θες στο άτομο που σε ενδιαφέρει και να το αφήσεις να κρίνει μόνο του.

Ο λόγος έχει τη μεγαλύτερη μαγεία τουλάχιστον στα ερωτικά θέματα.

 

Θα προτιμούσα να είχα μια φουσκωτή κούκλα (χωρίς μυαλουδάκι, διότι αυτό επιθυμούμε να κάνουμε και με τα μάγια σωστά;), παρά ένα ταίρι με ηλίθιο βλέμμα...

 

Τη μαγεία τη χρησιμοπούμε σεπολύ πολύ ειδικές περιπτώσεις...και με τον βασικότερο κανόνα εν ισχύ. Ότι δεν βλάπτουμε με κανέναν τρόπο κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΓΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΤΕ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΑΠΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΗΘΙΚΗΣ, ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΙΝ ΔΙΚΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΟΣ ΤΑ ΠΑΝΘ ΟΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεία; Μπορούμε; Για καλή σοδειά; Καλό καιρό; Για να γνωρίσουμε τον Κύριο;

Ή πάλι είμαστε ενάντια στην ελέυθερη βούληση του Κυρίου;

Εάν θες ανέλυσέ το μου διότι έχω κάποια κενά... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΓΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΤΕ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΑΠΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΗΘΙΚΗΣ, ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΙΝ ΔΙΚΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ ΟΣ ΤΑ ΠΑΝΘ ΟΡΑ.

Φιλε μου ωντας πραγματικος μαγος φτανεις το μεγαλειο του Θεου!

Μπορεις κι ολας να ξεπερασεις αυτο που νομιζουν Θεο οι περισσοτεροι εδω κατω...

 

Ομως μας εχουν πολυ καλα κλειδωμενος οποτε λογια του αερα...παω να κανω καμια οικονομικη μακροεντολη ...??

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΛΕΓΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΤΕ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ.

Που συγκεκριμένα το λέει; (βιβλίο, κεφάλαιο και στίχο, παρακαλώ)

Link to comment
Share on other sites

Που συγκεκριμένα το λέει; (βιβλίο, κεφάλαιο και στίχο, παρακαλώ)

ΕΔΩ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ,ΘΕΩΡΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ,ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ.ΒΕΒΑΙΩΣ, ΟΜΩΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΘΕΛΕΤΕ ΤΑ ΑΚΡΙΒΗ ΣΗΜΕΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣΚΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΓΕΓΡΑΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ΄.ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΡΙΒΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ.

ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ,ΚΑΦΑΛΑΙΟ ΙΗ' 10-22

ΙΕΡΕΜΙΑΣ, ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΔ' 13-18

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ,ΚΑΦΑΛΑΙΟ ΙΗ' 10-22

ΙΕΡΕΜΙΑΣ, ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΙΔ' 13-18

Αυτά είναι Εβραϊσμός, όχι Χριστιανισμός.

 

...Και παρ' όλ' αυτά, φίλε... solomon... ο Εβραϊσμός έχει βαθειά και ισχυρή παράδοση στον μυστικισμό (φίλε solomon)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος κ από αυτά που διάβασα , αν κ δεν ήταν πολλά , έχω μπερδευτεί

Πότε να χρησιμοποιήσω μαγεία? Για ποιο σκοπό?...Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που είναι εντελώς κατακριτέο να γίνει αυτό?Η χρήση μαγείας είναι μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

Αν δεν ξέρεις την απάντηση σ' αυτά, τότε η απάντηση στο "Πότε να χρησιμοποιήσω μαγεία?" είναι ΠΟΤΕ! Θα μου πεις την απάντηση ψάχνεις... περίμενε λοιπόν μέχρι να την έχεις, κι ακόμα και τότε να την θέτεις υπό δοκιμή (όποια κι αν είναι) διαρκώς, γιατί τα πράγματα κι εμείς αλλάζουμε...
Αυτά είναι Εβραϊσμός, όχι Χριστιανισμός....
Είπε "Αγία Γραφή", ούτε για Εβραϊσμό, ούτε για Χριστιανισμό, νομίζω, οπότε ως απάντηση είναι έγκυρη, ως περιεχόμενο, δε... πολύ μεγάλη ιστορία... να την αρχίσουμε εδώ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι Εβραϊσμός, όχι Χριστιανισμός.

 

...Και παρ' όλ' αυτά, φίλε... solomon... ο Εβραϊσμός έχει βαθειά και ισχυρή παράδοση στον μυστικισμό (φίλε solomon)

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.η παλαια διαθηκη εβραισμοσ?δηλαδη οι ορθοδοξοι χριστιανοι που την πιστευουν ειναι ψιλο

εβραιοι?οχι,βεβαια.η θρησκεια και η αληθεια της δεν εχει φυλη ειναι για ολουσ γι αυτο αλλωστε οι αποστολοι κληθηκαν να κηρυξουν σε ολον τον κοσμο.μετα, ο ιδιοσ ο χριστοσ ειπε οτι ηρθε να συμπληρωσει τισ γραφες και οχι να τις αλλαξει.μετα θανατον δεν θα υπαρχουν εβραιοι και ελληνες ολοι με τα ιδια κριτηρια θα κριθουμε.δεχομαι νεφελη οτι η παλαια διαθηκη ειναι κομματι της εβραικης ιστοριας, οχι ομως εβραισμος.τωρα αν ο εβραισμος ειχε παραδοση στον μυστικισμο αυτο δεν εχει να κανει με την παλαια διαθηκη που σαφεστατα τον κατακρινει.ενταξει,τωρα με το σολομωντα ειναι ολοκληρη ιστορια.νομιζω οτι δεν εισαι τοσο καθετη στην συγκεκριμενη αποψη ασχετα που εκφραστηκες καπως απολυτα,δεν με πειραζει,να το συζητησουμε,θα εχει καποιο οφελος.χαιρομαι παντωσ ιδιατερως που θελεις τις ακριβεις πηγες των οσων γραφονται.ολα καπου να στηριζονται.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η ικανοτητα μας να αλλαζουμε τα φωτα σε ενα προκαθορισμενο και οριοθετημενο θεμα ειναι ΦΟΒΕΡΗ*(εν τας πολλαπλας ενοιων της λεξεως...)...

Μια αναλογη ιδεα για τη μαγεια και πραγματικα καταλαβες πολυ ευκολα γιατι ο Θειος Outis λεει ΠΟΤΕ!

 

*ως ανθρωποι...ολοι το κανουν...φανταστητε να μαθαιναμε κ κανα ξορκι.....

ΩΩΩΩΩ Ιερα κ Οσια πνευματα....

Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεία; Μπορούμε; Για καλή σοδειά; Καλό καιρό; Για να γνωρίσουμε τον Κύριο;

Ή πάλι είμαστε ενάντια στην ελέυθερη βούληση του Κυρίου;

Εάν θες ανέλυσέ το μου διότι έχω κάποια κενά... :unsure:

 

αγαπητε ολα αυτα μπορεις να τα ζητησεις απο τον Κυριο με την προσευχη και θα εχεισ αποτελεσματα που καμμια μαγεια δεν μπορει να δωσει.στην αγια γραφη λεγει οτι΄"οσα εαν αιτησετε εν τη προσευχη σας πιστευοντες ληψεσθαι".αυτο ειπε ο Κυριος στους μαθητες του και ετσι οι μαθητες θεραπευαν και γενικα θαυματουργουσαν.η διαφορα προσευχης και μαγειας ειναι τεραστια, αυτο πρεπει να ειπωθει αρχικα και αν χρειαστει θα συζητηθει εν συνεχεια.οτι ακομα ομως θελεις και το γνωριζω με ευχαριστηση να στο πω. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...