Jump to content

Ποτε να χρησιμοποιησω μαγεια?


ΡΟΖΕΤΑ
 Share

Recommended Posts

Μαριλενα, ετσι γραφεται σωστα η προταση

 

"συν τοις αλλοις"

 

:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ :cheerful:

Το διορθώνω αμέσως :angel:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κι απο μένα!!

 

Λοιπόν, φίλε solomon, τα κείμενα σου έχουν αρκετό ζουμάκι για σχολιασμό!

Καταρχήν, μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις, οι διαφωνίες, και γενικά ο διάλογος/αντίλογος! Και θεωρώ ανούσιο να λέει κάποιος κάτι κι οι υπόλοιποι να συμπληρώνουν "Ναι, συμφωνώ...". Αυτό σαν παρένθεση, προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης!

 

Προς στιγμήν δεν τάσσομαι υπέρ/κατά ούτε του Χριστιανισμού, ούτε της Τέχνης.

Αλλά προσωπικά διαφωνώ εν μέρη στον τρόπο που αντιμετωπίζεις τη μαγεία και την προσευχή.

Και θα εξηγήσω αμέσως γιατί.

 

Καταρχήν, θεωρώ οτι είναι τουλάχιστον παράδοξο κάποιος που εξασκεί την Τέχνη, να μην πιστεύει σε κάποια Ανώτερη/Θεία Δύναμη. Οπότε βάζω στην άκρη τους Άθεους, προς το παρόν.

 

Λες λοιπόν:Το ίδιο και για τους εξασκούντες την Τέχνη. Κι εκείνοι εκδηλώνουν την αγάπη τους προς το Θείο, κι όχι μόνο αυτό! Εξασκώντας την Τέχνη, προσπαθούν να το ευχαριστήσουν, να συντονιστούν με αυτό, να το αισθάνθούν, να το κατανοήσουν, να το φέρουν κοντά! Κι όλα αυτά γιατί πραγματικά απολαμβάνουν τη διαδικασία.

 

Επίσης, λες:Δυό σχολιάκια πάνω σε αυτό.

1ον. Ο εξασκών την Τέχνη μπορεί να έχει ακόμη πιο κοντά κι απο πατέρα του τον Θεό, γιατί είναι απαλλαγμένος απο τον φόβο του αυστηρού-πατέρα-Θεού, του πατέρα-Θεού-τιμωρού, του πατέρα-Θεού-που-ντρέπεται-να-αντικρύσει. Επίσης, δεν λατρεύει το Θεό περιμένοντας κάποιο αντάλλαγμα..

2ον. Το αν ο Θεός δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλό...είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Γιατί ένας Θεός που δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλο, να δίνει δυστυχία, πόνο, πολέμους, αρρώστιες, πείνα, θάνατο σε αθώους και μικρά παιδάκια? Τροφή για σκέψη, για το αν ο Θεός δίνει κάτι τελικά...

(Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο Θεός δεν δίνει τίποτα.. τα πάντα εξαρτώνται απο το πόσο θέλει ο άνθρωπος να συμβούν)

Τέλος, λες:

Όσο για τις αιτήσεις βοήθειας που ανέφερες πριν, πάλι κατα την προσωπική μου άποψη, όταν ζητάς κάτι, απ' όπου και να το ζητήσεις, είναι το ίδιο πράγμα. Τόσο οι χριστιανοί, όσο και οι μάγοι θέλουν παρόμοια πράγματα.

Η διαφορά τους είναι οτι οι μεν ασκούν τη μαγεία ασυνείδητα, ενώ οι άλλοι συνειδητά.

Κι επειδή ίσως υπάρξουν αντιδράσεις, θα γίνω πιο σαφής:

Είναι ή δεν είναι μαγεία να θυμιάζεις/λιβανίζεις κάθε τόσο το χώρο σου ώστε να τον "καθαρίσεις"/"καθαγιάσεις"?

Είναι ή δεν είναι μαγεία να ανάβεις ένα κερί/ένα καντήλι ενώ προσεύχεσαι στο Χριστό με όλο σου το είναι, ώστε να πραγματοποιηθεί κάποια επιθυμία σου?

Είναι ή δεν είναι μαγεία να μεταλαμβάνεις τη Θεία Κοινωνία, που ουσιαστικά είναι ψωμί και κρασί, αλλά να αισθάνεσαι πραγματικά οτι έχεις γίνει ένα με το Σώμα και το Αίμα του Χριστού?

 

Αν κάποιος υποστηρίξει οτι όλες αυτές οι πράξεις δεν περιέχουν μαγεία, τότε ούτε η Τέχνη περιέχει μαγεία, ούτε οι μάγοι είναι μάγοι και δεν υπάρχει ούτε Θεός....Και τα ισοπεδώσαμε όλα.

σε βρησκω αρκετα σωστη

μηπως τελικα η Θρησκεια ειναι Μαγεια και η Μαγεια ειναι Θρησκεια;

Link to comment
Share on other sites

σε βρησκω αρκετα σωστη

μηπως τελικα η Θρησκεια ειναι Μαγεια και η Μαγεια ειναι Θρησκεια;

αυτο λενε μερικες θρησκειολογικες σχολες παντως η θρησκεία περιλαμβανει μαγικα στοιχεια οπως και το αντιστροφο

Link to comment
Share on other sites

αυτο λενε μερικες θρησκειολογικες σχολες παντως η θρησκεία περιλαμβανει μαγικα στοιχεια οπως και το αντιστροφο
Είναι αδύνατο να απαντηθεί το ερώτημα με τα σημερινά δεδομένα. Ίσως και τα δύο να προήλθαν από κάποιο "κοινό" Δέος που εκφράστηκε με δύο τρόπους:

θρησκεία=καλοπιάνω τις "δυνάμεις" για να μου πηγαίνουν καλά τα πράγματα και να 'χω όσα μου χρειάζονται,

μαγεία=τις πιάνω από τα "κέρατα" για να μου δώσουν αυτά που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να απαντηθεί το ερώτημα με τα σημερινά δεδομένα. Ίσως και τα δύο να προήλθαν από κάποιο "κοινό" Δέος που εκφράστηκε με δύο τρόπους:

θρησκεία=καλοπιάνω τις "δυνάμεις" για να μου πηγαίνουν καλά τα πράγματα και να 'χω όσα μου χρειάζονται,

μαγεία=τις πιάνω από τα "κέρατα" για να μου δώσουν αυτά που θέλω.

χμ ...τις πιανω απο τα κερατα ή τις καλοπιανω ;πιστευω πως τις καλοπιανω δεν νομιζω πως εχουμε την δυναμη να τις πιασουμε απο τα κερατα ....εγω παντος οχι ! :crying:

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να συμμετάσχω λίγο αργά στη συζήτηση, για ένα θέμα που ειπώθηκε στην αρχή και πέρασε ασχολίαστο.

 

Περί αποδοχής της Παλαιάς Διαθήκης από τον ορθόδοξο Χριστιανισμό. Ο ορθόδοξος Χριστιανισμός (θα σας εντυπωσιάσω τώρα? ) με επίσημη ανακοίνωση των? θρησκευτικών? πατέρων (ξέρετε? αυτός ο κυριούλης που τόσο συμπαθούμε) δήλωσε ότι δεν υπάρχει αποδοχή της Παλαιάς Διαθήκης καθότι ο Θεός ΔΕΝ είναι τιμωρός και εκδικητικός όπως μακράν παρουσιάζεται στην παλαιά Διαθήκη (λέξεις που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη). Η αποδοχή της μετράται ως ιστορικό βιβλίο (όσο μπορεί να είναι τέλος πάντων ιστορικά ακριβή τα όσα αναφέρει) για την πορεία του λαού του Ισραήλ, γεννοδότη του Ιησού Χριστού. Ο Χριστιανισμός ξεκινάει ως κίνημα, θρησκεία, ιδέα, φιλοσοφία από την ύπαρξη του Χριστού και μετά (Καινή Διαθήκη). Όπου κι εκεί βέβαια έχουμε τα διάφορα κενά κι αμφιβολίες μας καθότι λίγο πολύ γνωρίζουμε πως γράφτηκαν, φιλτραρίστηκαν, αναπλασθήκαν πολλά κείμενα.

 

Η Παλαιά Διαθήκη παρόλα αυτά, αποτελεί το θρησκευτικό βιβλίο (όπως σωστά ανέφερε η Νεφέλη) του Εβραϊκού λαού.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές (ακόμα και στην Παλαιά Διαθήκη, ελαφρώς καλυμμένες) περί εξάσκησης των τέχνης της Μαγείας τόσο από τον Σολομώντα όσο και από τον Δαβιήδ. Μέγας Μάγιστρος δε, (από την Καινή Χριστιανική Ιστορία) ήταν και ο Άγιος Βασίλειος (αναφέρω δύο-τρία ονόματα απλά ενδεικτικά, υπάρχουν ωστόσο και άλλες αναφορές).

 

Λίγο σκόρπια επίσης θα αναφέρω και τα ακόλουθα:

 

Χριστιανικά ΞΟΡΚΙΑ: το σημείο του σταυρού, βασκανία, ευχέλαιο, κερί, θυμίαμα (και άλλα πολλά).

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να απαντηθεί το ερώτημα με τα σημερινά δεδομένα. Ίσως και τα δύο να προήλθαν από κάποιο "κοινό" Δέος που εκφράστηκε με δύο τρόπους:

θρησκεία=καλοπιάνω τις "δυνάμεις" για να μου πηγαίνουν καλά τα πράγματα και να 'χω όσα μου χρειάζονται,

μαγεία=τις πιάνω από τα "κέρατα" για να μου δώσουν αυτά που θέλω.

 

α ωστε μαγεια ουτισ ειναι να εκβιαζεις τις δυναμεις??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

medussa

Βασικα γελαω με τα χαλια της Εβραϊκης Μυθολογιας (ας πουμε πως θελουν να πουν κατι...)

Συγνωμη ειναι σοβαρα πραγματα αυτα; Επειδη παιζουν με λιγο λαδι κ ακουνε φωνες θα τους κανουμε και μυστες;;

Οι περισσοτερες (μη πω ολες) Θρησκειες εχουν φανταστηκες αναφορες σε τελετες...

Αλλο ενα στοιχειο που με κανει να πιστευω πως ο στοχος των Εβραιων (ας πουμε στοχος..) (το να απομακρυνθουμε οσο γινεται απο τα μυστιρια κ να αφεθουμε σε οτι μας λενε...) εχει επιτευχθει εδω και καιρο και πως το εργο παιζεται συνφωνα με το σεναριο.

 

hrakleitos

Γιατι οχι; Σε μερικες περιπτωσεις γινεται αυτο

Οχι παντα ομως, αν ημουν για παραδειγμα ανωτατος* σιγουρα δεν θα βρισκομουν εδω που ειμαι...

 

*Ωστε να εξουσιαζω τα παντα, εστω μεσω του εκβιασμου

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος κ από αυτά που διάβασα , αν κ δεν ήταν πολλά , έχω μπερδευτεί

Πότε να χρησιμοποιήσω μαγεία? Για ποιο σκοπό?

Συγκεκριμένα , διαβάσα για την περιπτωση μιας κοπέλας

που έκανε κάτι για να κρατήσει τον φίλο της κοντά της

κ όλοι θεώρησαν πως δεν έπρεπε να το κάνει αυτό

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που είναι εντελώς κατακριτέο να γίνει αυτό?

Η χρήση μαγείας είναι μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

 

 

 

Πωπω.. Λείπω παααάρα πολύ καιρό τελικά.. Δεν ξέρω τί έχει ειπωθεί στο ενδιάμεσο.. να σας πω την "αμαρτία" μου δεν έχω και πολύ χρόνο να διαβάσω γιαυτό θα απαντήσω στο αρχικό ερώτημα...

 

Ο σκοπός και ο στόχος που χρησιμοποιεί κανείς τη μαγεία είναι υποκειμενικός..

Και θα επαναληφθώ για μια φορά και θα πω κάτι που στάνταρ έχουν πει κι άλλοι...

"Κάνε ό,τι θες αρκεί να μην βλάπτεις κανένα ον" είτε σωματικά είτε ψυχικά.

 

Το πότε... Όταν νιώσεις την ανάγκη, ο λόγος είναι σοβαρός, να μην βλάπτεις κανέναν και είσαι έτοιμος και σίγουρος γι'αυτό που κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ νέο μέλος στο φορουμ.. Σιγα σιγα θα διαβάσω τα όσα είναι γραμμένα εδώ..

 

Η συμβουλή μου σχετικά με τη μαγεία ή μάλλον με κάποιες πρακτικές της είναι: Προσοχή και πάλι προσοχή.

 

Πρεπει να υπαρχει μεγαλη ωριμότητα και συνειδητοποίηση σε αυτά τα θέματα.

 

Κατ'αρχας καλό είναι να αντιλαμβανομαστε γιατί θέλουμε να κανουμε αυτό που κάνουμε, ποιά μορφή μαγείας προσεγγίζει(λευκή ή μαύρη) και ποιές θα είναι οι επιπτωσεις σε εμας και στους υπόλοιπους.

 

Το προβλημα είναι ότι συνηθως τις επιπτώσεις τις αντιλαμβανόμαστε μετέπειτα...

Γι'αυτο προσοχή.

 

Ο ορισμός της αληθινης μαγειας για μένα δεν είναι κάποιες μικρές πρακτικές( οι οποίες συνήθως μας οδηγούν σε λάθος μονοπάτι γιατί ικανοποιούν καθαρά το εγώ μας) αλλά αυτό που λέει ο Δον Χουάν: Μαγεία είναι η τέχνη της εξοικονόμησης ενέργειας...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος κ από αυτά που διάβασα , αν κ δεν ήταν πολλά , έχω μπερδευτεί

Πότε να χρησιμοποιήσω μαγεία? Για ποιο σκοπό?

Συγκεκριμένα , διαβάσα για την περιπτωση μιας κοπέλας

που έκανε κάτι για να κρατήσει τον φίλο της κοντά της

κ όλοι θεώρησαν πως δεν έπρεπε να το κάνει αυτό

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις που είναι εντελώς κατακριτέο να γίνει αυτό?

Η χρήση μαγείας είναι μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

 

Α, επίσης ένα πολύ καλό, κατ'εμέ, βιβλίο είναι το "Βιβλίο της Θεικής Μαγείας" του Aivanhov από τις εκδόσεις Prosveta... Αναφέρει και τον μοναδικό τρόπο με τον οποίο μπορείς να "κερδίσεις" ένα άτομο και είναι ο μόνος τρόπος που "επιτρέπεται" από τον Ουρανό. (Δηλ. δεν σου βαραίνει το καρμα-στην ουσια ολα επιτρέπονται αλλα με το αναλογο κοστος)

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ με τιποτα να αλυσοδέσεις μια ψυχή. Η ψυχη ειναι ελευθερη. Δεν μπορεις να κρατησεις μια ψυχη χωρις την θεληση της... Και μαγια να κανεις,( και πολυ δυσκολα) θα κρατησεις το σωμα... "Κακες" οντοτητες θα το εχουν κυριευσει εξαιτίας σου και θα σε κοροίδευουν. Αλλα και πάλι δεν θα μπορεις να έχεις τη ψυχη...

 

Ο μονος τρόπος που επιτρέπεται συμφωνα με τον Aivanhov είναι μέσω της Αγάπης. Με πολλή υπομονή να του στέλνεις συνέχεια Φως. Η ψυχη του θα το αντιληφθει και ακομη και αν εχει φυγει θα γυρίσει κοντά σου αν το θέλει. Και αυτό μαγεία είναι. Και πιο δυσκολη μαγεια γιατι θέλει μεγαλη υπομονη και πολλη αγάπη...

Πραγματική αγάπη.... :)

 

Συμφωνα με τον Aivanhov πάντα, αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος. Και ο μόνος που επιτρέπεται από τον Ουρανο...

Link to comment
Share on other sites

α ωστε μαγεια ουτισ ειναι να εκβιαζεις τις δυναμεις??? :unsure:

Ας πούμε να τις εκμεταλλεύεσαι έτσι ώστε να "κερδίζεις" - να παίρνεις δηλαδή, δίνοντας λιγότερα - και σίγουρα έχει να κάνει και με την εξοικονόμηση ενέργειας - δικής μας όμως, όχι του κόσμου.

 

Σημ. (μικρή προσθήκη).

Η διαφορά τώρα της ασφαλούς μαγείας από την επισφαλή είναι ότι στην ασφαλή παίρνεις αυτό που σου προσφέρεται από τη φύση, τις συνθήκες κτλ. Στην επισφαλή προσπαθείς πάρεις αυτό που θέλεις, όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...