Jump to content

Ποτε να χρησιμοποιησω μαγεια?


ΡΟΖΕΤΑ
 Share

Recommended Posts

μισό παιδιά να σας προλαβαίνω...χιχιχιχι...

 

Oneiromantis...

 

Το τάμα, είναι οικειοθελή προσφορά. Στην μαγεία, είναι υποχρεωτικό το αντίτιμο. Και όταν εννοώ αντίτιμο , δεν εννοώ το Hollywoodiaνο... soul - demon pack... Εννοώ προσφορές θυσιών (αλλληγορικές ή πραγματικές), σε προσωπικό ή επίπεδο αντικειμένων, που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για να πετύχει η επίκληση.

 

Στο τάμα όμως, είναι οικειοθελές... μόνος σου το κάνεις , απο ευχαρίστηση. Κανείς όμως δεν σε υποχρεώνει να το κάνεις για να πετύχει. Αρκεί και η προσευχή μόνο.

 

Marilena...join the club... έχει περισσέψει και λίγο λαδάκι απο το δικό μου τηγανισμένο μυαλό αν θες.

 

Σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες , (αναφορές στο άρθρο του κου Σιμόπουλου στο PCW) κατέληξαν οι φυσικοί επιστήμονες οτι πριν το Σύμπαν , υπήρχε κάτι άλλο σαν σύμπαν που κατέρρευσε και δημιούργησε την συμπυκνωμένη και χαοτική μπάλα ενέργειας που αποτέλεσε και το γεννετικό υλικό του σημερινού κόσμου μας.

 

Οι ερωτήσεις είναι τόσες πολλές που αν κάτσεις και τις "ζυγίσεις" σου έχω μια μακρυμάνικη μπλουζίτσα λευκή που δένει πίσω "μούρλια"!!! :D

 

Παράδειγμα...

 

1)Αν θεωρήσουμε οτι όντως το σύμπαν επεκτείνεται , ποιάς μορφής και υφής είναι ο χώρος που υπερκαλύπτε; σε απλά Ελληνικά... η μπογιά βάφει ενα πεπερασμένο τοίχο... πάρε το σύμπαν τώρα που είναι η μπογιά... και ο χώρος που καλύπτει είναι ο τοίχος... έχει όρια αυτός ο χώρος-τοίχος;... και αν ναι... ποιά είναι τα όρια του σπιτιού πλέον που περιέχει τον τοίχο κοκ...

Μην μπείς στην διαδικασία... είναι ατελής σαν την μπαμπούσκα που στο τέλος είναι άδεια.

2) Πριν απο την γέννηση του δικού μας σύμπαντος τι ήταν εκείνο που υπήρχε πριν;... και που "στηριζόταν" (βλ. τοίχος-μπογιά) αυτό το "σύμπαν";

 

3) Θα καταρρεύσει και το δικό μας σύμπαν σε ενα αέναο κύκλο δημιουργίας και διαστάσεων;..

 

Και άλλα τέτοια που σε κάνουν να αναλογίζεσαι αν είναι καλύτερα να τα ξεχάσεις όλα και να πας για καφέ ..."μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"..."εν οίδα οτι ούδεν οίδα"... και το κλασσικό νεο-Ελληνικό.... "δεν πάμε καλύτερα για ψάρεμα; " :stretcher:

 

Τώρα αν θεωρείς οτι τα παραπάνω είναι όλα προέλευσης σύμπτωσης και οχι μιας ανώτερης δύναμης που τα υπολογίζει στο "κοσμικο/κβαντικό χιλιοστό", τι να πώ;

 

hrakleitos... για το αντίτιμο είπα παραπάνω...

 

Ουφ... νεράκι και καφεδάκι γιατί εξαντληθηκα...χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:offtopic: ρε συ..το συμπαν~ζωη ΑΝΑΠΝΕΕΙ!οπως ολα του τα συστατικα...μην αφηνεις τις λεπτομεριες να σε τρελενουν..

BIG PICTURE

Link to comment
Share on other sites

Sucore... γιατί με βάζεις στην "πρίζα";

 

Ζωή και αναπνέει , συστέλεται , διαστέλεται , δημιουργεί και πεθαίνει ...

 

Άρα κάνει ενα κύκλο και αυτό, σωστά;

 

Άρα ο κύκλος έχει δημιουργηθεί κατά το δράση-αντίδραση. Που σημαίνει τρίτους παράγοντες... που σημαίνει παράγοντες των παραγόμενων.. και...και...

 

Άστο φίλε μου να πάμε για ψάρεμα που σου λέω... :insane:

Link to comment
Share on other sites

Ασε το πως λειτουργει ο πνευμονας και απλα παρε μια ΑΝΑΣΑ!!!!

παμε για ψαρεμα στα βουνα;

 

 

ΑΧΧΧ δραση ΑΝΤΡΙΔΡΑΣΗ!!πρεπει να ανοιξω αλλο τοπικ...κατσε να σκεφτω αλλο λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς.. μα εντελώς :offtopic:..

 

Ειδικά τώρα εκεί σε εμένα , έχει μόλις βρέξει λιγο και θα μυρίζει ότι αρωματικό βότανο θες...

Χώρια την θέα , λόγω καθαρής ατμόσφαιρας... με έφτιαξες ρε φίλε... δεν με κρατάνε οι τοίχοι του γραφείου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το τάμα, είναι οικειοθελή προσφορά. Στην μαγεία, είναι υποχρεωτικό το αντίτιμο. Και όταν εννοώ αντίτιμο , δεν εννοώ το Hollywoodiaνο... soul - demon pack... Εννοώ προσφορές θυσιών (αλλληγορικές ή πραγματικές), σε προσωπικό ή επίπεδο αντικειμένων, που είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για να πετύχει η επίκληση.

 

 

 

 

Το νταραβέρι με τα ιερατεία για ΚΑΘΕ μυστήριο/ τελετή δεν αποτελεί αντίτιμο;

 

Σε ό,τι αφορά το δημιουργισμό σε αντίθεση με τον αθεϊσμό και τον ουμανισμό τι να πω; Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι θέμα εξελικτική πορείας (Δαρβινισμός vs Δημιουργισμού) τυχαιότητας (θεωρία του Χάους), κοσμικής συνωμοσίας ή φάρσας ή απλά αντίληψης...

Link to comment
Share on other sites

αποδεδειγμένα επιστημονικά και με μαθηματικά, σύμφωνα με την ανθρώπινη λογική και τους φυσικούς κανόνες όπως τους αντιλαμβανόμαστε,

 

Μόνο Δημιουργία υπάρχει... ούτε Χάος, ούτε σύμπτωση.

 

Και όπως είπα... με μαθηματικές αποδείξεις που δεν αμφισβητεί κανείς πλέον.

 

Όσον αφορά τα Ιερατεία... το έχω πεί και άλλοτε...

 

Άλλο το Πιστεύω και άλλο το τι προσπαθεί να περάσει κάποιο group (οχι όλοι) Ιεράρχες σχετικά με τις οικονομικές και άλλες εξουσίες επί του πληθυσμού, βασιζόμενοι σε δόγματα. Κανένα αντίτιμο δεν υπάρχει στο να προσευχηθείς και να νιώσεις την πνευματική ηρεμία.

 

Τα κεριά , τα τάματα, οι γάμοι (όπως είναι σήμερα) και κάθε άλλο σχετικό "νταραβέρι" που στηρίζεται σε άλλα δόγματα, δεν είναι πεποίθηση και ιδέα του χριστιανισμού , αλλά δημιουργία ιερατείων.

Οι πρώτες προσευχές γινόντουσαν σε κατακόμβες χωρίς λιβάνισμα, κεριά και τάματα... απλές δεήσεις ήταν απο την εκκλησία (σύνολο πιστών) χωρίς αντίτιμα.

Στην πορεία ήρθαν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

αποδεδειγμένα επιστημονικά και με μαθηματικά, σύμφωνα με την ανθρώπινη λογική και τους φυσικούς κανόνες όπως τους αντιλαμβανόμαστε,

 

 

Λογική αντίφαση Anor... Αν ο άνθρωπος είναι τόσο μικρός όσο θες να πιστεύεις τότε και η λογική του είναι πεπερασμένη... Επομένως μπορεί να υπάρχουν ερμηνείες και διαστάσεις τις οποίες δεν πιάνει καν...

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες προσευχές γινόντουσαν σε κατακόμβες χωρίς λιβάνισμα, κεριά και τάματα... απλές δεήσεις ήταν απο την εκκλησία (σύνολο πιστών) χωρίς αντίτιμα.Στην πορεία ήρθαν τα υπόλοιπα.
Τότε βέβαια, το αντίτιμο ήταν να χάσεις το κεφάλι σου αν σε πιάσουνε! Χμ.

Νομίζω οτι λιβάνι πάντα υπήρχε, αλλα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω που παντα νομιζω πως οι πρωτες προσευχες γινονταν ειτε σε σουπερ ντουπερ Ναους βλ. πυραμιδες

Ειτε στην επαρχια με υποβοηθεια...γυρω απ'τη φωτια...και τα λοιπα

 

Προφανως ομως περιγραφεις την Χριστιανικη (η οτιδηποτε αλλη θυμα διωγμου) θρησκειας...Στις αρχες* κ οχι απαρχες τις...

 

*Οταν οι προσυλιτιζομενοι ητο πιοτεροι

Link to comment
Share on other sites

κι οι υπόλοιποι να συμπληρώνουν "
Ναι, συμφωνώ...". Αυτό σαν παρένθεση, προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης!

Σε ενα διαλογο κατατιθενται αποψεις και αποψη ειναι να συμφωνεις και με καποιον.Εμενα μου αρεσει ο διαλογος μονο και οχι ο αντιλογος παντως.

1ον. Ο εξασκών την Τέχνη μπορεί να έχει ακόμη πιο κοντά κι απο πατέρα του τον Θεό, γιατί είναι απαλλαγμένος απο τον φόβο του αυστηρού-πατέρα-Θεού, του πατέρα-Θεού-τιμωρού, του πατέρα-Θεού-που-ντρέπεται-να-αντικρύσει. Επίσης, δεν λατρεύει το Θεό περιμένοντας κάποιο αντάλλαγμα..

Ο χριστιανος δεν φοβαται τον Θεο "η αγαπη εξω βαλλει τον φοβον" και ουτε περιμενει ανταλλαγμα "ως Συ θελεις Πατερα και ουκ ως εγω"

2ον. Το αν ο Θεός δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλό...είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Γιατί ένας Θεός που δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλο, να δίνει δυστυχία, πόνο, πολέμους, αρρώστιες, πείνα, θάνατο σε αθώους και μικρά παιδάκια? Τροφή για σκέψη, για το αν ο Θεός δίνει κάτι τελικά...

Κατα τον χριστιανισμο αυτα δεν τα δινει ο Θεος ,αλλα ο διαβολος,ο αρχοντας του κοσμου τουτου οπως λεει στην Αγ.Γραφη.

Τόσο οι χριστιανοί, όσο και οι μάγοι θέλουν παρόμοια πράγματα.
Τι θελουν κατα την αποψη σου οι μαγοι?γιατι εγω νομιζω υπαρχει διαφορα σε αυτα τα θελω
Η διαφορά τους είναι οτι οι μεν ασκούν τη μαγεία ασυνείδητα, ενώ οι άλλοι συνειδητά.

Μα στην ψυχολογια γραφεται ξεκαθαρα οτι ενας ανθρωπος δεν μπορει να κανει κατι ξυπνιος και να το κανει ασυνειδητα.πρεπει να βρεθει σε κατασταση ρεμ η υπνωσης.

Κι επειδή ίσως υπάρξουν αντιδράσεις, θα γίνω πιο σαφής
:

Τι αντιδρασεις?Για να υπαρξουν αντιδρασεις πρεπει να υπαρξουν προκλησεις.εσυ δεν με προκαλεις σε μαχη αλλα σε διαλογο,ετσι δεν ειναι?

Είναι ή δεν είναι μαγεία να θυμιάζεις/λιβανίζεις κάθε τόσο το χώρο σου ώστε να τον "καθαρίσεις"/"καθαγιάσεις"?

Είναι ή δεν είναι μαγεία να ανάβεις ένα κερί/ένα καντήλι ενώ προσεύχεσαι στο Χριστό με όλο σου το είναι, ώστε να πραγματοποιηθεί κάποια επιθυμία σου?

Είναι ή δεν είναι μαγεία να μεταλαμβάνεις τη Θεία Κοινωνία, που ουσιαστικά είναι ψωμί και κρασί, αλλά να αισθάνεσαι πραγματικά οτι έχεις γίνει ένα με το Σώμα και το Αίμα του Χριστού?

Κανενας χριστιανος δεν χρειαζεται να λιβανιζει η να αναβει καντηλια για να προσευχηθει.Τωρα, η θεια κοινωνια για τους χριστιανους ειναι πραγματικα αιμα κ σωμα Χριστου,αυτο ομως ειναι αλλο θεμα.

Αν κάποιος υποστηρίξει οτι όλες αυτές οι πράξεις δεν περιέχουν μαγεία, τότε ούτε η Τέχνη περιέχει μαγεία, ούτε οι μάγοι είναι μάγοι και δεν υπάρχει ούτε Θεός....Και τα ισοπεδώσαμε όλα.

Ακου τι γραφεις, οτι αν το να λιβανιζεις και να αναβεις κερι {αυτα τα κανουμε προσφορα στον Κυριο μαζι με τις προσευχες μας) δεν ειναι μαγεια δεν υπαρχει ουτε Θεος.Ποτε δεν στηριχθηκε η υπαρξη του Θεου στη μαγεια.Στην επιστημη της Λογικης αυτο του ειδους οι συλλογισμοι δεν υφιστανται.Επειδη ομως δεν λειτουργουμε με αυτο τον συλλογισμο δεν ισοπεδωσαμε τιποτα.

Με μαυρο ειναι αυτα που γραφω εγω,απλα για να ξεχωριζουν απο τα δικα σου και να μην μπερδευτουμε

Link to comment
Share on other sites

Κατα τον χριστιανισμο αυτα δεν τα δινει ο Θεος ,αλλα ο διαβολος,ο αρχοντας του κοσμου τουτου οπως λεει στην Αγ.Γραφη.

Ο άνθρωπος δεν έχει θέση σ? όλ? αυτά;

ΟΛΑ τα καλά και τα άσχημα είναι έργα Θεού και διαβόλου αντίστοιχα;

Η ελεύθερη βούληση τι ρόλο παίζει;

?Παίζει κάποιο ρόλο ή είναι απλά μια ουτοπική έννοια?;

 

Διότι εάν τελικά τα πάντα προέρχονται από Θεό και διάβολο, τότε η Κρίση που κολλάει?;

 

Τι θελουν κατα την αποψη σου οι μαγοι?γιατι εγω νομιζω υπαρχει διαφορα σε αυτα τα θελω

Οι πραγματικοί Μάγοι (οι Μύστες πιο σωστά) και όχι οι εκάστοτε τσαρλατάνοι και γητευτές, αναζητούν την Γνώση και την Αλήθεια.

Υπάρχει κάποια διαφορά σ? αυτό απ? αυτό που εσύ θέλεις;

 

Μα στην ψυχολογια γραφεται ξεκαθαρα οτι ενας ανθρωπος δεν μπορει να κανει κατι ξυπνιος και να το κανει ασυνειδητα.πρεπει να βρεθει σε κατασταση ρεμ η υπνωσης.[/b]

Καθόλου δεν λέει κάτι τέτοιο η ψυχολογία. Κάθε άλλο θα έλεγα.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που κάνουμε όλοι μας ασυνείδητα, καθημερινά. Ειδικά όταν είμαστε αφηρημένοι ή κουρασμένοι ή απορροφημένοι στις σκέψεις μας.

?Ασυνείδητα? σημαίνει ?μη-συνειδητά? (?α? στερητικό + ?συνειδητό?). ?Συνειδητά? σημαίνει ?με επίγνωση?, ?με συναίσθηση?. Οτιδήποτε δηλαδή πράττουμε έχοντας απόλυτη επίγνωση του τι πράττουμε και γιατί, είναι συνειδητό. Το ακριβώς αντίθετο, είναι ασυνείδητο ή αλλιώς λέμε ?έπραξα ασυναίσθητα? και σημαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα (φράση που σίγουρα έχεις ακούσει επανειλημμένα, όπως δεν αποκλείεται να έχεις πει και ο ίδιος).

Επιπλέον, υπάρχουν σωρό κινήσεις που κάνουμε ανέκαθεν και πάντα ασυνείδητα. Όπως... η αναπνοή. Αναπνέουμε ασυνείδητα. Είναι κάτι που γίνεται χωρίς την επέμβαση του συνειδητού. Μόνο όταν ελέγχουμε την αναπνοή μας (π.χ. την κρατάμε ή την κάνουμε εσκεμμένα πιο αργή ή πιο γρήγορη) είναι συνειδητή. Και φυσικά, αναπνέουμε και όταν είμαστε ξύπνιοι, έτσι δεν είναι;

Παίρνοντας λοιπόν ως παράδειγμα την αναπνοή και χρησιμοποιώντας την σαν παραλληλισμό, αυτό που πιστεύω ότι προσπαθεί να σου πει η Oneiromantis για την μαγεία, είναι το εξής : «όλοι αναπνέουμε (ασυναίσθητα). Κάποιοι όμως ρυθμίζουμε την αναπνοή μας εσκεμμένα (δλδ συνειδητά)»

 

Τωρα, η θεια κοινωνια για τους χριστιανους ειναι πραγματικα αιμα κ σωμα Χριστου,αυτο ομως ειναι αλλο θεμα.

Όχι εντελώς άλλο θέμα, αλλά σίγουρα μεγάλο θέμα. Θα πρέπει να μπούμε σε συζήτηση περί Θεοφαγίας (έννοιας και ιστορίας) για να μπορέσουμε να το καλύψουμε ικανοποιητικά.

 

Ποτε δεν στηριχθηκε η υπαρξη του Θεου στη μαγεια.

Η ύπαρξη ίσως όχι, η λατρεία όμως πάντα στηριζόταν και πάντα θα στηρίζεται στην μαγεία (ή αλλιώς και ορθότερα για το συγκεκριμένο θέμα : ?μυσταγωγία?).

(Αλλά κι αυτό είναι τεράστιο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα solomon! Καλησπέρα σε όλους!

Σε ενα διαλογο κατατιθενται αποψεις και αποψη ειναι να συμφωνεις και με καποιον.Εμενα μου αρεσει ο διαλογος μονο και οχι ο αντιλογος παντως.
Τότε [λυπάμαι που] χάνεις όλη την ουσία της συζήτησης, διότι μέσα απο την αντιπαράθεση έρχεται ο επικοδομοιτικός διάλογος! Είναι σημαντικό να υπάρχει η αντίθετη άποψη. Αν υπάρχει μόνο μία άποψη κι όλοι συμφωνούνμε αυτή, αυτό δεν είναι διάλογος, είναι μονόλογος! Και δεν υπάρχει και λόγος να γίνεται..

 

Λες:

Ο χριστιανος δεν φοβαται τον Θεο "η αγαπη εξω βαλλει τον φοβον" και ουτε περιμενει ανταλλαγμα "ως Συ θελεις Πατερα και ουκ ως εγω"
Για τους περισσότερους ανθρώπους ο πατέρας μας είναι μία μορφή που αγαπάμε, σεβόμαστε, τιμούμε, εκτιμούμε αλλα και φοβόμαστε. Και ειδικά σε νεαρές ηλικίες, όταν κάνουμε λάθη, ο πατέρας μας θυμώνει, μας μαλώνει και μας τιμωρεί. Κι όταν πράττουμε σωστά, πολλές φορές επιβραβεύει.. Όταν έχεις τον Θεό σαν πατέρα σου, σημαίνει οτι τον αγαπάς όπως τον πατέρα σου, τον σέβεσαι όπως τον πατέρα σου, κι ακόμη τον φοβάσαι όπως τον πατέρα σου!

 

Φαντάσου λοιπόν κάποιον χριστιανό που απο μικρός δέχεται διδασκαλίες και κατηχήσεις για τον Θεό, που είναι Πατέρας όλων μας κλπ. Γιατί να αντιμετωπίζει το Θεό διαφορετικά απο τον πατέρα του? Κι αφού Θεός δύναται να θυμώνει... κι ο χριστιανός φοβάται!

Κι αν υποστηρίξεις οτι ο Θεός είναι όλο αγάπη και ούτε θυμώνει ούτε οργίζεται, αλλά κάνει μόνο το καλό ή έστω παραμένει απαθής, υπάρχουν πάμπολλες αναφορές των Διαθηκών σχετικά με τον θυμό ή την Οργή -αν προτιμάς- του Θεού! Συγκεκριμένα:

 

Παλαιά Διαθήκη:

«Εθυμώθη οργή Κύριος σφόδρα (Αριθ. 11:10),

«Μεγάλη η οργή Κυρίου, η εκκεκαυμένη εν ημίν» (Δ΄ Βασ. 22:11),

«Έκχεον επ΄ αυτούς την οργή σου, και ο θυμός της οργής σου καταβάλλει αυτούς» (Ψαλμ. 68:25),

«Ποιήσω εν οργή και θυμό εκδίκησιν εν τοις έθνεσιν…» (Μιχ. 5: 14),

«Οργήν μεγάλην εγώ οργίζομαι» (Ζαχ. 1:15).

 

Καινή Διαθήκη:

«Και περιβλεψάμενος αυτούς μετ΄ οργής…» (Μαρκ. 3:5),

«Ο απειθών τω Υιώ ουκ όψεται ζωήν, αλλά η οργή του Θεού μένει επ΄ αυτόν» (Ιωάν. 3:36),

«Αποκαλύπτεται οργή Θεού απ΄ ουρανού επί πάσαν ασέβειαν και αδικίαν ανθρώπων…» (Ρωμ. 1:18),

«Δια ταύτα έρχεται η οργή του Θεού επί τους υιούς της απειθείας» (Εφ. 5:6),

«Πέσατε εφ΄ ημάς και κρύψατε ημάς από προσώπου του Καθημένου επί του θρόνου και από της οργής του Αρνίου, ότι ήλθεν η ημέρα της οργής αυτού, και τις δύναται σταθήναι;» (Αποκ. 6:17),

«και αυτός πατεί την ληνόν του οίνου του θυμού της οργής του Θεού του παντοκράτορας» (Αποκ. 19:15).

 

 

2ον. Το αν ο Θεός δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλό...είναι αρκετά αμφιλεγόμενο. Γιατί ένας Θεός που δίνει αυτό που είναι πραγματικά καλο, να δίνει δυστυχία, πόνο, πολέμους, αρρώστιες, πείνα, θάνατο σε αθώους και μικρά παιδάκια? Τροφή για σκέψη, για το αν ο Θεός δίνει κάτι τελικά...

Κατα τον χριστιανισμο αυτα δεν τα δινει ο Θεος ,αλλα ο διαβολος,ο αρχοντας του κοσμου τουτου οπως λεει στην Αγ.Γραφη.

Το έχω υπόψιν μου αυτό το χωρίο, όπως επίσης έχω υπόψιν μου και την εξήγηση:
Βασικό χωρίο το όποιο ερμηνεύουν οι Πατέρες της Εκκλησίας αναφορικά με τα τελώνια είναι το λεγόμενο από τον Χριστό λίγο πριν το Πάθος Του: «έρχεται γαρ ο του κόσμου άρχων και εν εμοί ουκ έχει ουδέν» (Ιω. ιδ', 30). Ο άρχων του κόσμου είναι ο κοσμοκράτορας του κόσμου, ο διάβολος. Λέγεται κοσμοκράτορας όχι γιατί είναι πραγματικά ο άρχων και εξουσιαστής όλου του κόσμου, αλλά επειδή εξουσιάζει τον κόσμο της αδικίας. Ο Χριστός διακηρύσσει ότι ο διάβολος δεν έχει εξουσία πάνω Του. Αναφέρεται, βέβαια, εδώ στον διάβολο και τον θάνατο.
(σύμφωνα με το βιβλίο "O τελωνισμός των ψυχών" Του Σεβ. Μητροπολίτη Ναυπάκτου κ’ Αγίου Βλασίου Ιερόθεου Βλάχου)

 

Άσχετα πάντως με το αν συμφωνώ ή διαφωνώ στο οτι υπάρχει διάβολος, ή στο οτι αν ο διάβολος είναι ο άρχοντας ή καταστροφέας του κόσμου, έχω να κάνω μερικές διαπιστώσεις απο μία ουδέτερη σκοπιά:

 

1. Είναι πολύ εξυπηρετικό να φορτώνουμε όλη τη δυστυχία του κόσμου στον διάβολο. Αποποιούμαστε τις ευθύνες μας ως άνθρωποι, και τα ρίχνουμε όλα στο διάβολο που πλάνεψε και έκανε και έδειξε τους ανθρώπους!..

2. Τα πάντα στη φύση υπάρχουν σε ισορροπία.. Η ύπαρξη ενός Θεού τόσο καλού, τόσο αγαθού με τόση πολλή αγάπη, έκανε τη ζυγαριά να γέρνει απότομα. Η ύπαρξη του διαβόλου ως "το απόλυτο κακό", "ο καταστροφέας" κλπ έφερε τη ζυγαριά στη θέση της!

 

 

Αυτά.

Για αρκετά απο τα υπόλοιπα, νομίζω με κάλυψε η Νεφέλη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...