Jump to content

Ποτε να χρησιμοποιησω μαγεια?


ΡΟΖΕΤΑ
 Share

Recommended Posts

Dream_er:

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ με τιποτα να αλυσοδέσεις μια ψυχή. Η ψυχη ειναι ελευθερη. Δεν μπορεις να κρατησεις μια ψυχη χωρις την θεληση της... Και μαγια να κανεις,( και πολυ δυσκολα) θα κρατησεις το σωμα... "Κακες" οντοτητες θα το εχουν κυριευσει εξαιτίας σου και θα σε κοροίδευουν. Αλλα και πάλι δεν θα μπορεις να έχεις τη ψυχη...

 

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ! Επίσης ξέρεις εκδοτικό οίκο για το βιβλίο που αναφέρεις, έτσι ώστε να το βρώ πιο εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dream_er:

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ! Επίσης ξέρεις εκδοτικό οίκο για το βιβλίο που αναφέρεις, έτσι ώστε να το βρώ πιο εύκολα;

 

 

Ο εκδοτικός οίκος λέγεται Prosveta... Τα βιβλία του( ή μάλλον τα βιβλία που έχουν γράψει για αυτόν, διότι ο ίδιος ποτέ δεν θέλησε να γράψει βιβλία) τα έχουν σχεδόν όλα τα βιβλιοπωλεία...

 

Καλό διάβασμα! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

πωπω.. θα θελα πολυ να διαβασω ολες τις απαντησεις..αλλα θα το παρω σε επισοδεια.. :cheerful:

 

δεν ξερω αν εχει υποθει (και συγχορεστε με)

 

αλλα.. :cheerful: η μαγεια ειναι.... κατι σαν το ηλεκτρικό.. αφου έχουμε τη ΔΕΗ .. γιατι να χρησιμοποιούμε τα κερια???εεε????

 

ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ την γνωση, την επιθυμια, τη σιγουριά.. τοτε εισαι ετοιμος να ξεκινήσεις.. τα γκομενικά ειναι ότι λιγότερο.. όταν όμως.... τα ματζουνια της γριας μαγισσας (τι γραφικότητα!!!!) γιατρευουν τη νεαρη πριγκίπισσα, ή την σκοτώνουν , τοτε.. η μαγεία εχει υπόσταση..

 

Ενα απο τα βασικα πιστευω "μαθήματα" (παρακαλω οι ιδικοι διορθώστε με) στην τεχνη ειναι τα ροφηματα, τα λαδια, τα σαπουνακια, τα πουγκιά (φυλαχτα)

 

που 10000% δεν εχουν ίχνος ...χμ.. σατανισμου (αρα.. δε θα καουμε στη αβυσσο αγαπητε μου solomon)..

 

και μη ξεχναμε.. ακομα κ το χαμομήλι που μας βραζει η γιαγιάκα μας.. οταν ποναει η κοιλίτσα.. και αυτό .. κεφαλαια της τεχνης ειναι γραμμένα :smilewink:

 

οσο για την καυση οσων πραγματευονται με αυτα.......(αμαρτωλοιιιιιιιιιιιιιιι :blblbl: )

 

σας το υπογραφω εγω.. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΕΟΣ...

 

Η ΒΙΒΛΟΣ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ..

η Παλαια Διαθηκη ειναι εβραϊκή, ενω η Καινη ας πουμε Χριστιανική..

 

(τι ταχουμε τα πτυχια!!!!)

 

οι Εβραιοι λοιπον ειχαν σκοπιμότητες και τα λεγαν αυτα (να αναφερω την σκλαβιά τους απο τους Αιγύπτιους????)

 

ΑΥΤΑ.. ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΘΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ.. ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ.. 1 ΔΙΝΕΙΣ 3 ΔΕΧΕΣΑΙ ΠΙΣΩ..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vi0Le' post='421

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τι εννοεις τι τα εχουμε τα πτυχια????

 

παντως ναι η παλαιά διαθήκη ειναι η ιστορια των σημητικων λαων με εξαιρεση τους ψαλμους οι οιποιοι ομως αποτελουν μια απο της βασεις της χριστιανικης μεσσιανολογιας

Link to comment
Share on other sites

Α, επίσης ένα πολύ καλό, κατ'εμέ, βιβλίο είναι το "Βιβλίο της Θεικής Μαγείας" του Aivanhov από τις εκδόσεις Prosveta... Αναφέρει και τον μοναδικό τρόπο με τον οποίο μπορείς να "κερδίσεις" ένα άτομο και είναι ο μόνος τρόπος που "επιτρέπεται" από τον Ουρανό. (Δηλ. δεν σου βαραίνει το καρμα-στην ουσια ολα επιτρέπονται αλλα με το αναλογο κοστος)

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ με τιποτα να αλυσοδέσεις μια ψυχή. Η ψυχη ειναι ελευθερη. Δεν μπορεις να κρατησεις μια ψυχη χωρις την θεληση της... Και μαγια να κανεις,( και πολυ δυσκολα) θα κρατησεις το σωμα... "Κακες" οντοτητες θα το εχουν κυριευσει εξαιτίας σου και θα σε κοροίδευουν. Αλλα και πάλι δεν θα μπορεις να έχεις τη ψυχη...

 

Ο μονος τρόπος που επιτρέπεται συμφωνα με τον Aivanhov είναι μέσω της Αγάπης. Με πολλή υπομονή να του στέλνεις συνέχεια Φως. Η ψυχη του θα το αντιληφθει και ακομη και αν εχει φυγει θα γυρίσει κοντά σου αν το θέλει. Και αυτό μαγεία είναι. Και πιο δυσκολη μαγεια γιατι θέλει μεγαλη υπομονη και πολλη αγάπη...

Πραγματική αγάπη.... :)

 

Συμφωνα με τον Aivanhov πάντα, αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος. Και ο μόνος που επιτρέπεται από τον Ουρανο...

 

 

Ειλικρινα αυτο μαρεσει γιατι η αγαπη ειναι η υπερτατη μαγεια!!! :)

 

συγνωμη συγνωμη ειλικρινα γιατο διπλο ποστ τωρα το καταλαβα :headb: :(

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι και η αγάπη.. αλλα και λιγο κανελίτσα καλο κανει..

 

δεν αναφερομαι συγκεκριμενα ΜΟΝΟ στην κανελλα.. αλλα..γενικα.. συν αθηνα και χειρα κινει ελεγαν..

 

καλη η αγαπη .. αλλα αμα τη βοηθήσεις με κατι παραπανω.. δε μαλλιαζει η γλωσσα σου :019blush:

 

 

και για να φυγει η απορρια του Ηρακλειτου.. εχω και γω ενα πτυχιακι.. σχετικο με το αντικειμενο!!!!χαχα

δε θα πω.. αν διαβασεις τα ποστ θα καταλαβεις.. δε θα καταλαβει ρε παιδια??

 

νομιζω το χα πει παλιοοτερα...

 

αντε καλημερα!!

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος δεν έχει θέση σ? όλ? αυτά;

ΟΛΑ τα καλά και τα άσχημα είναι έργα Θεού και διαβόλου αντίστοιχα;

Η ελεύθερη βούληση τι ρόλο παίζει;

?Παίζει κάποιο ρόλο ή είναι απλά μια ουτοπική έννοια?;

 

Διότι εάν τελικά τα πάντα προέρχονται από Θεό και διάβολο, τότε η Κρίση που κολλάει?;

 

Ο διαβολος προσπαθει να κανει πραματα μεσω του ανθρωπου, ο ανθρωπος ειναι αυτος που θα κρινει τελικα αν θα κανει το σωστο ή εκεινο που ο διαβολος του προτεινε,εκει πεζει ρολο η ελευθερη βουληση Νεφελη μου.

 

Όχι εντελώς άλλο θέμα, αλλά σίγουρα μεγάλο θέμα. Θα πρέπει να μπούμε σε συζήτηση περί Θεοφαγίας (έννοιας και ιστορίας) για να μπορέσουμε να το καλύψουμε ικανοποιητικά.

Επιστημονικοι οροι....χμ να ενα σημειο που η ελευθερη βουληση πηγε με το μερος του απο κατω.Μα δεν φενεται οτι ειναι βλασφημο?θεοφαγια και αηδιες.....

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικοι οροι....χμ να ενα σημειο που η ελευθερη βουληση πηγε με το μερος του απο κατω.Μα δεν φενεται οτι ειναι βλασφημο?θεοφαγια και αηδιες.....

<<...λάβετε φάγετε, τούτο εστί το σώμα μου...>>

 

 

 

Στα υπόλοιπα θ' απαντήσω αργότερα, διότι τώρα δεν προλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι και η αγάπη.. αλλα και λιγο κανελίτσα καλο κανει..

 

δεν αναφερομαι συγκεκριμενα ΜΟΝΟ στην κανελλα.. αλλα..γενικα.. συν αθηνα και χειρα κινει ελεγαν..

 

καλη η αγαπη .. αλλα αμα τη βοηθήσεις με κατι παραπανω.. δε μαλλιαζει η γλωσσα σου :019blush:

και για να φυγει η απορρια του Ηρακλειτου.. εχω και γω ενα πτυχιακι.. σχετικο με το αντικειμενο!!!!χαχα

δε θα πω.. αν διαβασεις τα ποστ θα καταλαβεις.. δε θα καταλαβει ρε παιδια??

 

νομιζω το χα πει παλιοοτερα...

 

αντε καλημερα!!

 

θεολογος η κάτι αναλογο???????? :)

αν ναι ειμαστε συναδελφοι!!!!

 

 

τελος παντων οσον αφορα την αγαπη ναι απο μονη της δε φτανει αλλα βαζει ορια στον εγωισμο

Link to comment
Share on other sites

θεολογος η κάτι αναλογο???????? :)

αν ναι ειμαστε συναδελφοι!!!!

τελος παντων οσον αφορα την αγαπη ναι απο μονη της δε φτανει αλλα βαζει ορια στον εγωισμο

κοινωνικη θεολογος παρακαλω (αχαχα!!)

 

ορια στον εγωισμο? μα αγαπη δε σημαινει ΕΓΩΙΣΜΟΣ? αν δεν υπαρχει εγωισμος στην αγαπη (ειτε φιλικη είτε ερωτικη.. τοτε ποια η διαφορα της απο την Συμπαθεια?

 

Το συναισθημα της αγαπης σε κανει εγωιστη.. γιατι εχεις βρει το αλλο σου μισω (νομιζεις..) και δε θες να το χασεις. αρα σου ΑΝΗΚΕΙ..αρα? ΕΓΩΙΣΜΟΣ..

 

και να το παρουμε κ θεολογικα?

ο Θεος που μας αγαπαει.. δε θελει να μας κανει σαν αυτον? δλδ, καλους, συμπονετικους κλπ κλπ? αρα κ αυτο δεν ειναι εγωισμος?

 

ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑΣ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ..

ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΘΟ, ΜΙΣΟΣ, ΑΓΑΠΗ, ΛΑΤΡΕΙΑ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ..

 

και για να μη βγουμε :offtopic: τελειως..

 

ΟΤΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ.. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ... ισως λοιπον οταν παψουμε να αναρωτιομαστε.. να ειναι η καταλληλη στιγμη!! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

κοινωνικη θεολογος παρακαλω (αχαχα!!)

 

ορια στον εγωισμο? μα αγαπη δε σημαινει ΕΓΩΙΣΜΟΣ? αν δεν υπαρχει εγωισμος στην αγαπη (ειτε φιλικη είτε ερωτικη.. τοτε ποια η διαφορα της απο την Συμπαθεια?

 

Το συναισθημα της αγαπης σε κανει εγωιστη.. γιατι εχεις βρει το αλλο σου μισω (νομιζεις..) και δε θες να το χασεις. αρα σου ΑΝΗΚΕΙ..αρα? ΕΓΩΙΣΜΟΣ..

 

και να το παρουμε κ θεολογικα?

ο Θεος που μας αγαπαει.. δε θελει να μας κανει σαν αυτον? δλδ, καλους, συμπονετικους κλπ κλπ? αρα κ αυτο δεν ειναι εγωισμος?

 

ΟΤΑΝ ΑΓΑΠΑΣ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ..

ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΟΘΟ, ΜΙΣΟΣ, ΑΓΑΠΗ, ΛΑΤΡΕΙΑ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ..

 

και για να μη βγουμε :offtopic: τελειως..

 

ΟΤΑΝ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ.. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ... ισως λοιπον οταν παψουμε να αναρωτιομαστε.. να ειναι η καταλληλη στιγμη!! :worthy:

 

πες μου οτι ησουν και συμφοιτητρια μου !!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι και στην Παλαιά διαθήκη αναφέρεται ...

 

οτι ο Θεός είναι εγωιστής , ζηλεύει κτλ... αλλά αγαπάει πάρα πολύ τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

πες μου οτι ησουν και συμφοιτητρια μου !!!! :):):)

 

 

ταξη του 2002 αν εισια κ εσυ τοτε... ε.. θα με ξερεις. μια Βιολε υπηρχε στη σχολη!!

 

ομίζω οτι και στην Παλαιά διαθήκη αναφέρεται ...

 

οτι ο Θεός είναι εγωιστής , ζηλεύει κτλ... αλλά αγαπάει πάρα πολύ τους ανθρώπους.

 

στην Π.Δ. Αφηνει να εννοηθει οτι ο θεος εχει Παθη.. και ολα αυτα επειδη αγαπαει τους ανθρωπους!!

Link to comment
Share on other sites

ταξη του 2002 αν εισια κ εσυ τοτε... ε.. θα με ξερεις. μια Βιολε υπηρχε στη σχολη!!

στην Π.Δ. Αφηνει να εννοηθει οτι ο θεος εχει Παθη.. και ολα αυτα επειδη αγαπαει τους ανθρωπους!!

εγω μπηκα στο 2000 το 2002 ημουν στη γενικη συνελευση με προεδρο την αμαλια σιγουρα θα με ξερεις!!! :)

 

 

αγαπαει τους ανθρωπους και εχει πάθη χμ... :unsure: ναι αλλαεκδηλωνει συνηθως οργη οχι αδικα βεβαια

 

αλλα Η Κ.Δ παρουσιαζει το ακριβως αντιθετο εξηγουν βεβαια οι Θεολόγοι οτι η η περιοδος της παλαιας διαΘΗΚΗς ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΝΩ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΧΑΡΙΤΟΣ αλλα και παλι υπαρχουν καποια κενα δεν νομίζετε?

απλα το αναφερω αλλα οπως θα μας ελεγαν οι συντονιστες εχουμε ξεφυγει και ειμαστε :offtopic:

 

 

Υ.Γ VIOLE ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ για τους τονους μια φορα πηγα εργασια στον κατερελο χωρις τονους :019blush:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι και στην Παλαιά διαθήκη αναφέρεται ...

 

οτι ο Θεός είναι εγωιστής , ζηλεύει κτλ... αλλά αγαπάει πάρα πολύ τους ανθρώπους.

 

Πραγματικά πρώτη φορά το ακούω αυτό , όλοι οι θεολόγοι μου έλεγαν ότι δεν έχει πάθη επειδή δεν είναι άνθρωπος κ τέτοια.Τελικά δεν κάνανε καλό μάθημα :crying:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...