Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

Τελικά ο Θεός έστειλε τον Υιό του στον Κόσμο μας σαν τελευταίο απεσταλμένου του ή μήπως τελικά δεν ήταν ο γιος του;

Ο ίδιος ο Θεός μίλησε μέσω του Μωάμεθ, του μεγάλου Προφήτη και τα πάντα είναι γραμμένα στο Κοράνι.

Τελικά τι πρέπει να πιστέψουμε; Τον έναν ή τον άλλο;

Και οι δύο ισχυρίζονται ότι τα λεγόμενα των Ιερών Βιβλίων είναι γραμμένα από τον Θεό (μέσω Θείας Φώτισης, για να είμαστε ακριβείς).

 

Ελαφρώς εκτός κυρίους θέματος, αλλά με εντυπωσίασε το ''Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ''.

Διαβασε αγαπητε την αληθεια του ευαγγελιου και το κορανι και θα καταλαβεις ποια η αληθεια και ποια η πλανη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Διαβασε αγαπητε την αληθεια του ευαγγελιου και το κορανι και θα καταλαβεις ποια η αληθεια και ποια η πλανη.

 

Mε χριστιανικο μυαλο να το διαβασει?

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτη καρδια θα ελεγα.

Σωστος ,αλλα με υποδειξεις ποτε δεν ανοιγει η καρδια

τουλαχιστον ποτε δεν ανοιξε η δικια μου

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτη καρδια???δηλαδη οποιοσ δεν δεχεται ως αληθινα αυτα τα βιβλια εχει κλειστη καρδια και ειναι πλανεμενος???μα τι λεμε τωρα? :headb: το ιδιο ισχυριζονται και οι μουσουλμανοι και οι ινδουιστες κ.τλ η αληθεια ειναι μια αλλα πολυπλευρη εξαρταται ποια πλευρα βλεπεις!!!

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτη καρδια???δηλαδη οποιοσ δεν δεχεται ως αληθινα αυτα τα βιβλια εχει κλειστη καρδια και ειναι πλανεμενος???μα τι λεμε τωρα? ...

Για το Ιερό Κοράνι είναι η κουβέντα
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αγαπητε την αληθεια του ευαγγελιου και το κορανι και θα καταλαβεις ποια η αληθεια και ποια η πλανη.

 

Τα διάβασα και τα δύο και λένε τα ίδια πράγματα.

Και τα δύο μιλάνε για τον ίδιο θεό και για τα ίδια πράγματα.

Η μόνη διαφορά είναι στον τελευταίο προφήτη.

Ακριβώς τον ίδιο θεό έχουν και οι Εβραίοι. Για αυτούς όμως ο τελευταίος προφήτης δεν έχει έρθει ακόμα.

Στον ίδιο θεό πιστεύουν και οι Καθολικοί.

Στον ίδιο θεό πιστεύουν και οι Προτεστάντες και οι Ευαγγελιστές και και και.

Ο καθένας κρατάει και από ένα βιβλίο το οποίο ισχυρίζεται ότι το έγραψε ο Θεός.

Ο ίδιος Θεός λοιπόν ''έγραψε'' ένα σωρό βιβλία και το καθένα λέει άλλα πράγματα. Επιπλέον, ο καθένας τα αναλύει και τα μεταφράζει όπως θέλει.

Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Τα γιατί σαν αιτίες είναι πάρα πολλά.

 

1) Χρόνος συγγραφής τους. Η οπτική γωνία αλλάζει με τα χρόνια όπως και οι απόψεις των ανθρώπων που τα γράφουν.

2) Χώρες που κατοικουν οι συγγραφείς. Απο την Βίβλο και το Ταλμούδ, μέχρι και το Κοράνι , Ζέν, Τάο, τα ήθη και τα έθιμα των κατοίκων είναι διαφορετικά και για αυτό τα προσάρμοζαν τα βιβλία για να απορροφηθούν καλύτερα απο τους πληθυσμούς.

3) Ηθική εποχής. Κάθε εποχή έχει και την δική της ηθική. Φαντάζεστε να έγραφαν την Βίβλο με τα σημερινά ήθη και έθιμα και να την έδιναν να ζούσαν οι άνθρωπο του 35ου αιώνα ας πούμε;

 

Είναι λογικό δημιουργήματα που καλούνται ώς "Θεία" να είναι εμπλουτισμένα με υποκειμενικές απόψεις και γωνίες οπτικής , σύμφωνα με τα παραπάνω. Και ακριβώς έτσι ,ειτε να μοιάζουν μεταξύ τους ή να διαφέρουν κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα γιατί σαν αιτίες είναι πάρα πολλά.

 

1) Χρόνος συγγραφής τους. Η οπτική γωνία αλλάζει με τα χρόνια όπως και οι απόψεις των ανθρώπων που τα γράφουν.

2) Χώρες που κατοικουν οι συγγραφείς. Απο την Βίβλο και το Ταλμούδ, μέχρι και το Κοράνι , Ζέν, Τάο, τα ήθη και τα έθιμα των κατοίκων είναι διαφορετικά και για αυτό τα προσάρμοζαν τα βιβλία για να απορροφηθούν καλύτερα απο τους πληθυσμούς.

3) Ηθική εποχής. Κάθε εποχή έχει και την δική της ηθική. Φαντάζεστε να έγραφαν την Βίβλο με τα σημερινά ήθη και έθιμα και να την έδιναν να ζούσαν οι άνθρωπο του 35ου αιώνα ας πούμε;

 

 

Στις μονοθεϊστικές θρησκείες και τις εξ' αποκαλύψεως αλήθειες τους (όπου η κάθε μονοθεϊστική αντιμετωπίζει ως μοναδική αλήθεια τη δική της) ισχύουν περισσότερο αυτά που λες Anor. Οι πολυθεϊστικές θρησκείες και ο Βουδισμός (ως αθεϊστική) είναι πολύ πιο ελαστικές σε τέτοια θέματα (και σε αναθεωρήσεις)...

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και τα δύο και λένε τα ίδια πράγματα.

Και τα δύο μιλάνε για τον ίδιο θεό και για τα ίδια πράγματα.

Η μόνη διαφορά είναι στον τελευταίο προφήτη.

Ακριβώς τον ίδιο θεό έχουν και οι Εβραίοι. Για αυτούς όμως ο τελευταίος προφήτης δεν έχει έρθει ακόμα.

Στον ίδιο θεό πιστεύουν και οι Καθολικοί.

Στον ίδιο θεό πιστεύουν και οι Προτεστάντες και οι Ευαγγελιστές και και και.

Ο καθένας κρατάει και από ένα βιβλίο το οποίο ισχυρίζεται ότι το έγραψε ο Θεός.

Ο ίδιος Θεός λοιπόν ''έγραψε'' ένα σωρό βιβλία και το καθένα λέει άλλα πράγματα. Επιπλέον, ο καθένας τα αναλύει και τα μεταφράζει όπως θέλει.

Γιατί;

Με την καρδιά μου αγαπώ, αυτούς που με μισούνε,

σκέψου το πόσο αγαπώ, αυτούς που μ'αγαπούνε"

Μα Τι ωραια υπογραφη!Νομιζω οτι διαβασες με ανοιχτη καρδια το ευαγγελιο και μιλησε μεσα σου,ασχετα αν το ασπαζεσαι εξ ολοκληρου η οχι.Οταν εγραψα με ανοιχτη καρδια εννοουσα αφηνοντας και το συναισθημα να διαβασει μαζι με τη λογικη.Ειναι απλο αλλα επειδη δεν συνηθιζεται ισωσ να μην κατανοειται καλα.Αν χρειαστει θα το εξηγησουμε.Αρχαγγελε, μην στενοχωριεσαι ολα θα ξεκαθαριστουν μεσα μας εσυ απλα αναζητα την αληθεια και με την προσευχη στον Κυριο.Ετσι λεω εγω ειναι μια αποψη δικια μου,μην με παρεξηγησεις.Ανοιχτη καρδια και ματια ορθανοιχτα χρειαζομαστε προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεναχωριέμαι εγώ, ο hrakleitos στεναχωριέται :).

Εγώ απλώς απορώ.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το ότι δεν με ενδιαφέρει ποιός είπε τι, διότι τον Θεό δεν τον βλέπω μέσα από τα βιβλία, που είναι έργο ανθρώπου, αλλά μέσα από την Φύση που είναι έργο δικό Του (ή μήπως είναι ο ίδιος).

Δεν πιστεύω στον Χριστό, πιστεύω όμως στα λόγια του.

Η Θρησκεία είναι μία και όλες μιλάνε για αυτήν.

 

Τελείως εκτός θέματος. Καλόν θα ήταν να ανοίξουμε ένα καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και τα δύο και λένε τα ίδια πράγματα.

Και τα δύο μιλάνε για τον ίδιο θεό και για τα ίδια πράγματα.

Η μόνη διαφορά είναι στον τελευταίο προφήτη.

Κάπως μπερδεύτηκα τώρα

Χριστιανισμός: Αγάπα τον εχθρό σου(μήνυμα αγάπης όχι μίσους)

Μουσουλμανισμός: Διαδίδετε την θρησκεία δια πυρός και σιδήρου(μήνυμα εγωιστικό μη αγάπης)

Πως γίνοντε οι θρησκείες αυτές να έχουν τον ίδιο θεό;;;!!!!!

Στον Μουσουλμανισμό υπάρχη μεγάλος (άσχημος)φανατισμός, στον Χριστιανισμό όχι.Ο Μουσουλμανισμός λέει "σκοτόστε τους άπιστους" και ο Χριστιανισμός"Όταν σε χτυπήσους γύρισε απο την άλλη να σε ξανακτυπήσουν"

Και ξαναροτώ.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ :headb:

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε:

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το ότι δεν με ενδιαφέρει ποιός είπε τι, διότι τον Θεό δεν τον βλέπω μέσα από τα βιβλία, που είναι έργο ανθρώπου, αλλά μέσα από την Φύση που είναι έργο δικό Του (ή μήπως είναι ο ίδιος).

 

Να πω οτι σε αυτή την φράση σου , μόλις έκλεισες τα δικά μου Πιστεύω που κάποτε με ρώταγε η Νεφέλη. Σε ευχαριστώ και το κρατώ με την άδεια σου , σαν πρόταση που πραγματικά θα μου χρειαστεί να την αναφέρω, σαν εικόνα της δικής μου Πίστης.

 

giwrgos:

 

δες αυτό που έγραψα παραπανω για το ποιός έγραψε και με τι συνθήκες για κάθε θρησκεία και βιβλίο.

Μην ξεχνάς επίσης οτι ειδικά στην Παλαιά Διαθήκη , ο Χριστιανισμός ή καλύτερα ο Ιουδαισμός, είναι μια απο τις πιο αιματηρά επιβεβλημένες θρησκείες στην περιοχή.

Ειδικά αν διαβάσεις την Αγ.Γραφή θα διαπιστώσεις δεκάδες μάχες και αιματοκυλίσματα στο όνομα του Θεού μεταξύ απίστων και πιστών.

 

Για μένα ο Χριστιανισμός σαν μήνυμα , σαν ιδέα , σαν Πίστη (και οχι δογματική θρησκεία) είναι αυτό που λέω εγώ σαν ανώτερη όλων. Και σε άλλο thread, ευχαρίστως να εκφράσω και τα επειχηρήματα μου για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...