Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δες πόσα εγκλύματα έγειναν απο πιστούς του Μωάμεθ και πόσα απο πιστούς του Χριστού(δεν λέω πιστούς του χριστιανισμού γιατί όλοι γύρω μας έτσι δηλώνουν...)

Διορθόστε με αν κάνω λάθος:στο κοράνι γράφη πως όποιος πεθάνη σε πόλεμο κατά των απίστων(όλοι οι μη πιστοί είναι εχθροί), τότε θα βρίσκετε στον παράδησο περιτρυγηρισμένος απο όμορφες παρθένες.ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΑΝ ΚΆΝΩ ΛΆΘΟς ΔΙΟΡΘΟΣΤΕ ΜΕ.΄

Και δέστε την δηδασκαλία του Χριστού και του μωάμεθ. Πως γίνετε ο ίδιος θεός μέσω ενός ανθρώπου να διδάσκη την ταπεινότητα, και την αγάπη, και αργότερα ο ίδιος θεός να διδάσκη μέσω ενός διαφορετικού ανθρώπου τον πόλεμο,την ανταπόδοση με την βία και τον φανατισμό.Το πότε γράφτηκαν τα βιβλία των θρησκειών παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο μεγάλο. Η διαφορά μεταξύ των θρησκειών αυτών είναι τεράστιες για να λέμε ότι ηγούντε απο τον ίδιο θεό.

Link to comment
Share on other sites

giwrgos...

 

Ο Θεός είναι ιδιος... οι ερμηνευτές της θέλησης και της ύπαρξης Του, αλλάζουν ανά τους αιώνες... δεν μπορώ να το κάνω πιο απλό, συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δες πόσα εγκλύματα έγειναν απο πιστούς του Μωάμεθ και πόσα απο πιστούς του Χριστού(δεν λέω πιστούς του χριστιανισμού γιατί όλοι γύρω μας έτσι δηλώνουν...)

Διορθόστε με αν κάνω λάθος:στο κοράνι γράφη πως όποιος πεθάνη σε πόλεμο κατά των απίστων(όλοι οι μη πιστοί είναι εχθροί), τότε θα βρίσκετε στον παράδησο περιτρυγηρισμένος απο όμορφες παρθένες.ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΑΝ ΚΆΝΩ ΛΆΘΟς ΔΙΟΡΘΟΣΤΕ ΜΕ.΄

Και δέστε την δηδασκαλία του Χριστού και του μωάμεθ. Πως γίνετε ο ίδιος θεός μέσω ενός ανθρώπου να διδάσκη την ταπεινότητα, και την αγάπη, και αργότερα ο ίδιος θεός να διδάσκη μέσω ενός διαφορετικού ανθρώπου τον πόλεμο,την ανταπόδοση με την βία και τον φανατισμό.Το πότε γράφτηκαν τα βιβλία των θρησκειών παίζει ρόλο αλλά όχι τόσο μεγάλο. Η διαφορά μεταξύ των θρησκειών αυτών είναι τεράστιες για να λέμε ότι ηγούντε απο τον ίδιο θεό.

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις στην πιθανότητα να υπάρχουν τόσοι Θεοί όσες και οι θρησκείες που υπάρχουν?? :wacko:

 

Αν μη τι άλλο τότε θα είχαμε πνιγεί από θεότητες!! :blblbl:

 

Οι ερμηνευτές αλλάζουν (όπως λέει και ο Anor) και το πως ερμηνεύεται το κάθε τι εξαρτάται από την ιστορική φάση...

Ο Μωυσής παρέδωσε 10 εντολές στους ανθρώπους... 10 εντολές που αποτελούν κανόνες ηθικής. Ισχύουν για όλους όχι μόνο για τους Χριστιανούς...

 

Αν θέλετε την γνώμη μου η θρησκεία είναι παράγοντας άσκησης πολιτικής εξουσίας (για να μην πω Ο παράγοντας...). Ποιός είχε ανέκαθεν την δύναμη? Τα ιερατεία... Πάρτε παράδειγμα από το μαντείο των Δελφών, είχε ή δεν είχε τρομερή δύναμη στα χέρια του?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις στην πιθανότητα να υπάρχουν τόσοι Θεοί όσες και οι θρησκείες που υπάρχουν?? :wacko:

Σου φαίνετε τόσο απίθανο;

Αν μου λέγατε για τον Βουδισμό πως έχει τον ίδιο θεό με τον Χριστιανισμό θα συμφωνούσα, αφού το μήνυμα που στέλλνουν είναι το ίδιο(αν και έχουν μεγάλη χρονολογική διαφορά)

Όχι όμως και ο Μουσουλμανισμός!Το μήνυμα που στέλλνει είναι άκρος αντίθετο με αυτό του Χριστιανισμού και Βουδισμού.Οσο και αν κάποιοι παρερμήνευσαν κάποια πράγματα, είναι αδύνατο να φτάσαν στο άλλο άκρος. Απο αγάπη σε εκδίκιση!!!Όχι τόση παρερμηνία ρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν λες τόση παρερμηνεία;...

 

Στο Κοράνι αναφέρει πως η Jihad, αν θυμάμαι καλά ξεκινάει εναντίον εκείνων που πειράζουν τον άραβα, την περιουσία του και την γυναίκα του.

Σήμερα οι Ιμάμηδες, προσέθεσαν και την παράμετρο , "γίνε αυτόχειρας, για να πας στον παράδεισο".

Δείξε μου που το λέει στο Κοράνι και εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

giwrgos...

 

Ο Θεός είναι ιδιος... οι ερμηνευτές της θέλησης και της ύπαρξης Του, αλλάζουν ανά τους αιώνες... δεν μπορώ να το κάνω πιο απλό, συγνώμη.

Η λεξη Θεος περιλαμβανει και μια ερμηνεια,οταν οι ερμηνειες ειναι πολλες και αντιτιθενται μεταξυ τους δεν μπορουν ολες να ειναι σωστες,αυτο ειναι σαφες.Σκοπος ειναι να δουμε ποιος εινα ο σωστος ορισμος.

Ξερεις,οταν κατι ειναι απλο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται επιχειρηματα.Ακομα και το πιο συνθετο με τα επιχειρηματα μπορει να γινει απλο.

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη Θεός ,Saboath, Κύριος, God... ή οτι άλλο , δεν είναι παρά μια λέξη για να προσδιορίσει κάτι το άγνωστο σε εμάς και αδύνατο να συλλάβουμε στην ανθρώπινη και περιορισμένη λογική μας.

Μερικοί βάση αυτού το απρρίπτουν.

Άλλοι το ερμηνεύουν με δικά τους διδάγματα και εμπειρίες και του αποδίδουν χαρακτηριστικά και διαταγές που θεωρούν εκείνοι λογικά.

Άλλοι απλά το αποδέχονται ώς έχει.

 

Και στις τρείς περιπτώσεις όμως, όλα καταλήγουν στο ίδιο κομμάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει ο ανθρώπινος νούς. Γιατί η αιτία για όλη την διαμάχη πάντα είναι η ανθρώπινη λογική και η αντίληψη του για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Η λεξη Θεος περιλαμβανει και μια ερμηνεια,οταν οι ερμηνειες ειναι πολλες και αντιτιθενται μεταξυ τους δεν μπορουν ολες να ειναι σωστες,αυτο ειναι σαφες.Σκοπος ειναι να δουμε ποιος εινα ο σωστος ορισμος.

Με τι κριτίρια; Ποιός είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε που θα πάρει την τόσο μεγάλη ευθύνη να πει "'αυτός' είναι ο σωστός ορισμός, 'αυτός' ο λάθος"; Ποιός είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε που θα ορίσει τον Θεό λέγοντας στον άλλο "έχεις λάθος";;

 

Και για να μιλήσω στην γλώσσα σου :

<<Μην κρίνετε, για να μην κριθείτε. Γιατί με όποια κρίση κρίνετε θα κριθείτε, και με όποιο μέτρο μετράτε, θα μετρηθεί σ΄ εσάς. Και γιατί βλέπεις την αγκίδα που είναι μέσα στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι δεν παρατηρείς; Ή πώς θα πεις στον αδελφό σου: «Άφησε να βγάλω την αγκίδα από το μάτι σου», ενώ ιδού, το δοκάρι είναι μέσα στο μάτι το δικό σου; Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι το δικό σου το δοκάρι, και τότε θα δεις καθαρά, για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του αδελφού σου>> Ματθαίος, Κεφ. 7 & Λουκάς 6:37-42.

 

Και για να μιλήσω στη δική μου :

<<Μπορείς να πιστέψεις σ' ότι θέλεις. Το Όλον δεν υποχρεούται να τηρεί μονάχα ένα πρόσωπο>> Δίδαγμα Ζεν.

Link to comment
Share on other sites

Με τι κριτίρια; Ποιός είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε που θα πάρει την τόσο μεγάλη ευθύνη να πει "'αυτός' είναι ο σωστός ορισμός, 'αυτός' ο λάθος"; Ποιός είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε που θα ορίσει τον Θεό λέγοντας στον άλλο "έχεις λάθος";;

 

Και για να μιλήσω στην γλώσσα σου :

<<Μην κρίνετε, για να μην κριθείτε. Γιατί με όποια κρίση κρίνετε θα κριθείτε, και με όποιο μέτρο μετράτε, θα μετρηθεί σ΄ εσάς. Και γιατί βλέπεις την αγκίδα που είναι μέσα στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι δεν παρατηρείς; Ή πώς θα πεις στον αδελφό σου: «Άφησε να βγάλω την αγκίδα από το μάτι σου», ενώ ιδού, το δοκάρι είναι μέσα στο μάτι το δικό σου; Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι το δικό σου το δοκάρι, και τότε θα δεις καθαρά, για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του αδελφού σου>> Ματθαίος, Κεφ. 7 & Λουκάς 6:37-42.

 

Και για να μιλήσω στη δική μου :

<<Μπορείς να πιστέψεις σ' ότι θέλεις. Το Όλον δεν υποχρεούται να τηρεί μονάχα ένα πρόσωπο>> Δίδαγμα Ζεν.

Ειπα εγω αυτος ειναι ο σωστος ορισμος η ο αλλος?Ειπα εγω σε καποιον κανεις λαθος? :headb:

 

Εμαθες και την γλωσσα μου?αφου την εμαθες χρησιμοποιησε την τουλαχιστον σωστα.Αλλιως φερε μεταφραστη.

Ποιον εκρινα εγω και μιλησα για τα πνευματικα η υλικα ελλατωματα του?Τι σχεση εχουν ολα αυτα?Ηθελες απλα να μου την πεις κ δεν ηξερες πως και ειπες γραψε και οτι βρεξει ας κατεβασει?.Παρε ειδηση οτι εμενα δεν με ενδιαφερει αν εσυ εχεις την φοβια να μην καταρριφθουν τα ιδανικα σου,αυτο που με ενδιαφερει ειναι οτι πρεπει να παψεις να θεωρεις οτι εγω ειμαι η αιτια.Τωρα,τι? με λες και υποκριτη?Ετσι,αντιμετωπιζετε τους ανθρωπους πους εχουν ακραδαντα επιχειρηματα για τα πιστευω τους?

Διαλεξε σε ποια γλωσσα θα μιλας,γιατι την μια δεν την γνωριζεις καθολου σολοικιζεις και παρερμηνευεις.Υπαρχει προβλημα και στον συνδυασμο,αντσουγια με μερεντα δεν ταιριαζει,μην κολλας κειμενα απο την αγια γραφη οπου να ναι. Δεν κανει.Και ξαναλεω,για λογους αισθητικης κυριως. Επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν λένε κάτι τέτοιο οι Ιμάμιδες και έτσι δεν μπορώ να απαντήσω φίλε μου. Δεν πάυει όμως η διαφορά να είναι μεγάλη.Γίνετε να πεί ο θεός:αγάπα τον εχθρό σου, και μετα απο λίγο :Επιτέθου σε αυτόν?Δηλαδή ο προφίτης πείρε το μήνυμα της αγάπης απο τον θεό και το έκανε μήνυμα μύσους επειδη...Έτσι?

Link to comment
Share on other sites

παρερμηνευσε μαλλον σκοπιμα τα λογια σου και στο τελος σε προειδοποιει φιλε.

ξερεις πως τους λεει αυτους στην αγια γραφη ο χριστος ε???ξερεις μωρε αυτους που κυνηγανε οσους πανε να πουνε κατι της προκοπης :)

Link to comment
Share on other sites

'Τσίμπησες' αμέσως βλέπω... :angel:

 

Πολύ ευέξαπτος είσαι και δεν θα σου βγει σε καλό... :whistling:

Ολα αυτα τα εγραψες για να τσιμπησω δηλαδη?

Συ ειπας για το ευεξαπτος.Τι εννοεις δεν θα μου βγει σε καλο?Θελεις το καλο μου μηπως και προσπαθεις να με προφυλαξεις απο κατι?Τι?

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα εγραψες για να τσιμπησω δηλαδη?

Συ ειπας για το ευεξαπτος.Τι εννοεις δεν θα μου βγει σε καλο?Θελεις το καλο μου μηπως και προσπαθεις να με προφυλαξεις απο κατι?Τι?

 

Solomon...

 

είτε το έχεις καταλάβει είτε όχι, όλο το forum ασχολείται μαζί σου. Σε παρακαλώ σοβαρέψου και μην είσαι τόσο στην "τσίτα". Είμαστε παρέα εδώ και συζητάμε, δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι και να κρατάς συνεχώς αμυντική στάση.

 

Τσίμπησες ακριβώς επειδή είσαι συνεχώς σε θέση άμυνας... Χαλάρωσε... Ξαναδιάβασε τα post σου και θα δεις τα λάθη σου :) . Δεν σε επικρίνει κανένας για τα λάθη, αλλά για το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις τη στάση σου.

 

Η φράση σου "Θέλεις το καλό μου μήπως και προσπαθείς να με προφυλάξεις από κάτι?" μου φάνηκε αρκετά επιθετική. Δεν υπάρχει λόγος :) , εκτός και αν πιστεύεις ότι η Νεφέλη, θέλει το κακό σου. Πιστεύεις κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί το πιστεύεις αυτό;

 

Σκοπός όχι μόνο των συντονιστών αλλά κυρίως των μελών που αγαπάνε και νοιάζονται γι' αυτό το forum είναι η διαφύλαξη της ηρεμίας και της καλής ροής των συζητήσεων. Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις :) .

 

Επαναλαμβάνω αυτό που σου είπα και σε ένα άλλο post:

 

Καλή συνέχεια και καλή ειρηνική διαμονή.

 

ΥΓ: Ελπίζω να μην κάνεις το λάθος που έκανες στο πολύ περασμένο παρελθόν.... να μην διαβάζεις όλο το post αλλά να δουλεύεις επιλεκτικά με τα κομμάτια του....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...