Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

η νεφελη στην προκειμενη ηταν επιθετικη μαριλενα,ο σολομον δεν προκαλεσε.

και στην τελικη παθος βγαζει που ειναι και θεικο,δε βριζει κανενα.

και στην τελικη αμα κατι τυπακια εχουνε υφακι και ειρωνια να την τροφοδοτησουνε στους εαυτους τους και οχι στο φορουμ.

ολοι παραφερομαστε σε καποιες φασεις,το να σε κυνηγανε δεν ειναι ομορφο,ουτε εκφρασεις του στυλ ολο το φορουμ ασχολειτε μαζι σου.

και στην τελικοτερη αυτο που ειπε προηγουμενος ειχε βαση.να δουμε ποιος ειναι ο σωστος ορισμος.

η νεφελη θα ελεγα οτι βγαζει τα δικα της στον σολομων,την χαλαει μαλλον οτι πιστευει ο ανθρωπος γιαυτο ζηταει πολλα στοιχεια,οπως ειπα και πριν στοιχεια ζητουσαν αυτοι που σταυρωσανε το χριστο,ξερανε τις γραφες χαρτι και καλαμαρι αλλα οχι για να υποστηριξουν αλλα για να ξεπατωσουν το πνευμα.

λες και δε φενετε.

οταν ερθει ομως η ωρα να συμβουλεψει η νεφελη ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ παρε ενα παπα να κανει ευχελαιο(εκει για καποιο λογο δεν την χαλανε οι παπαδες)μετα λεει κανε ευχες(ουτε εκει τη χαλαει ο χριστιανισμος)

και παει λεγοντας.

αυτο που εκανα αυτη τη στιγμη μπορει να φανει σαν προσωπικη επιθεση,αντικειμενικα ειναι προσπαθεια εξισοροπησης,θα το εξηγησω καλυτερα για οποιον δεν καταλαβε σε επομενο μνμ.-

ανορ φιλε εκανα μια ερωτηση παραπανω αλλα μαλλον δεν σου φανηκε αρκετα σημαντικη να απαντησεις,η γνωση ειναι μεσο η αυτοσκοπος?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η νεφελη στην προκειμενη ηταν επιθετικη μαριλενα,ο σολομον δεν προκαλεσε.

 

Ρε συ Χρήστο... άσε δεν θα το πω γιατί με βλέπω να φεύγω με κλωτσια για υβριστικό λεξιλόγιο....

Διάβασε σε παρακαλώ τα 3-4 topic στα οποία έχουν συναντηθεί η Νεφέλη και ο Solomon...

 

και στην τελικη παθος βγαζει που ειναι και θεικο,δε βριζει κανενα.

:blink: Πες μου ότι διάβασα λάθος... Τι είναι το πάθος που βγάζει?!

 

και στην τελικη αμα κατι τυπακια εχουνε υφακι και ειρωνια να την τροφοδοτησουνε στους εαυτους τους και οχι στο φορουμ.

ολοι παραφερομαστε σε καποιες φασεις,το να σε κυνηγανε δεν ειναι ομορφο,ουτε εκφρασεις του στυλ ολο το φορουμ ασχολειτε μαζι σου.

 

Κοίτα Χρήστο... όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση... Είδαμε την δράση... ακολούθησε η αντίδραση...

Το τι είναι όμορφο από το τι είναι αληθινό απέχουν. Θες να ζητήσω συγνώμη που είπα την αλήθεια; Δεν θα το κάνω :) . Οι διπλωματισμοί και οι ομορφιές έχουν και τα όριά τους....

 

και στην τελικοτερη αυτο που ειπε προηγουμενος ειχε βαση.να δουμε ποιος ειναι ο σωστος ορισμος.

Αυτό μην το λες σε μένα... Σου έχω πει ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους ορισμούς... Αλλά αν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για τον ορισμό απάντησέ του εσύ.

 

η νεφελη θα ελεγα οτι βγαζει τα δικα της στον σολομων,την χαλαει μαλλον οτι πιστευει ο ανθρωπος γιαυτο ζηταει πολλα στοιχεια,οπως ειπα και πριν στοιχεια ζητουσαν αυτοι που σταυρωσανε το χριστο,ξερανε τις γραφες χαρτι και καλαμαρι αλλα οχι για να υποστηριξουν αλλα για να ξεπατωσουν το πνευμα.

λες και δε φενετε.

Χρήστο μου... λυπάμαι αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις...

Πριν λίγο καιρό σε ένα άλλο μέρος του Αβάπτιστου είχες γράψει τα εξής λογάκια:

στο αβαπτιστο ειστε ρε ψαξτε τις πηγες

Ελπίζω να διάβασες τα προηγούμενα post πριν γράψεις αυτό...

Αν τα διάβασες, θα είδες πολύ καλά ότι ο Σόλομων δεν έδωσε πηγές παρα μόνο μετά από πολύ πίεση.

Και αν νομίζεις ότι δεν χρειάζονταν κάνεις λάθος... εμένα με βοήθησαν να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

οταν ερθει ομως η ωρα να συμβουλεψει η νεφελη ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ παρε ενα παπα να κανει ευχελαιο(εκει για καποιο λογο δεν την χαλανε οι παπαδες)μετα λεει κανε ευχες(ουτε εκει τη χαλαει ο χριστιανισμος)

και παει λεγοντας.

Μα πότε την χαλάσανε οι παπάδες ή ο Χριστιανισμός;;;

Χρήστο... τέτοια προκατάληψη από μέρους σου δεν την περίμενα....

 

αυτο που εκανα αυτη τη στιγμη μπορει να φανει σαν προσωπικη επιθεση,αντικειμενικα ειναι προσπαθεια εξισοροπησης,θα το εξηγησω καλυτερα για οποιον δεν καταλαβε σε επομενο μνμ.-

Εξισορρόπηση; Έτσι εξισορροπείς εσύ τα πράγματα; Για εξηγήσου....

Link to comment
Share on other sites

η νεφελη στην προκειμενη ηταν επιθετικη μαριλενα,ο σολομον δεν προκαλεσε.

που ακριβως ηταν επιθετικη?

 

οταν ερθει ομως η ωρα να συμβουλεψει η νεφελη ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ παρε ενα παπα να κανει ευχελαιο(εκει για καποιο λογο δεν την χαλανε οι παπαδες)μετα λεει κανε ευχες(ουτε εκει τη χαλαει ο χριστιανισμος)

ποτε και που ειπε η νεφέλη οτι την χαλαει ο χριστιανισμος? (με αλλους τα'χει...)

 

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρήστο... άσε δεν θα το πω γιατί με βλέπω να φεύγω με κλωτσια για υβριστικό λεξιλόγιο....

Διάβασε σε παρακαλώ τα 3-4 topic στα οποία έχουν συναντηθεί η Νεφέλη και ο Solomon...

 

 

:blink: Πες μου ότι διάβασα λάθος... Τι είναι το πάθος που βγάζει?!

 

 

 

Κοίτα Χρήστο... όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση... Είδαμε την δράση... ακολούθησε η αντίδραση...

Το τι είναι όμορφο από το τι είναι αληθινό απέχουν. Θες να ζητήσω συγνώμη που είπα την αλήθεια; Δεν θα το κάνω :) . Οι διπλωματισμοί και οι ομορφιές έχουν και τα όριά τους....

 

 

Αυτό μην το λες σε μένα... Σου έχω πει ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους ορισμούς... Αλλά αν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για τον ορισμό απάντησέ του εσύ.

 

 

Χρήστο μου... λυπάμαι αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις...

Πριν λίγο καιρό σε ένα άλλο μέρος του Αβάπτιστου είχες γράψει τα εξής λογάκια:

 

Ελπίζω να διάβασες τα προηγούμενα post πριν γράψεις αυτό...

Αν τα διάβασες, θα είδες πολύ καλά ότι ο Σόλομων δεν έδωσε πηγές παρα μόνο μετά από πολύ πίεση.

Και αν νομίζεις ότι δεν χρειάζονταν κάνεις λάθος... εμένα με βοήθησαν να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

 

Μα πότε την χαλάσανε οι παπάδες ή ο Χριστιανισμός;;;

Χρήστο... τέτοια προκατάληψη από μέρους σου δεν την περίμενα....

 

 

Εξισορρόπηση; Έτσι εξισορροπείς εσύ τα πράγματα; Για εξηγήσου....

Οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση?αυτο αναφερεται στην Φυσικη επιστημη για τα αντικειμενα και τις φυσικες δυναμεις,στις ανθρωπινες σχεσεις που πρεπει να παψετε να τις βλεπετε σαν σχεσεις μεταξυ πραγματων,η δραση δεν ειναι κατι το κακο,ενω η αντιδραση εχει κ αρνητικο περιεχομενο κ εμφανιζεται στον κοσμο και χωρις σκοπο οπως βλεπουμε καθημερινα στη ζωη μας.Που δεν εδωσα πηγες αλλα μετα απο πιεση?Εγω πρωτος ρωτησα πληροφοριες κ πηγες για τους μυστες 'η εστω για εναν μονο που ποτε μεχρι τωρα δεν πηρα.

Ολα μπορουν να θεωρηθουν προκαταληψεις ξεκομμενα απο τις αιτιες και τις αφορμες της υπαρξης τους.

Παψτε να μεροληπτειτε.Κρινετε?Τουλαχιστον κρινετε δικαια

Link to comment
Share on other sites

Solomon...

 

είτε το έχεις καταλάβει είτε όχι, όλο το forum ασχολείται μαζί σου.

Τι παει να πει αυτο?ειναι κακο να ασχολουνται με τα θεματα που θετω για συζητηση?

Σε παρακαλώ σοβαρέψου και μην είσαι τόσο στην "τσίτα". Είμαστε παρέα εδώ και συζητάμε, δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι και να κρατάς συνεχώς αμυντική στάση.

 

Σοβαρεψου?σε προκαλω να αναφερεις που δεν ημουν σοβαρος,αλλιως διορθωσε το.

Αμυντικη σταση?Ποιο κατω λες οτι ημουν επιθετικος και πριν οτι ειμαι ευεξαπτος.Αποφασισε.Αμυντικη σταση δεν εχω,γιατι δεν νιωθω να απειλουμαι ουτε εγω ουτε τα πιστευω μου.Για σκεψου μηπως δεν καταλαβες σωστα?

Τσίμπησες ακριβώς επειδή είσαι συνεχώς σε θέση άμυνας... Χαλάρωσε... Ξαναδιάβασε τα post σου και θα δεις τα λάθη σου :) . Δεν σε επικρίνει κανένας για τα λάθη, αλλά για το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις τη στάση σου.

Το τσιμπησες της Νεφελης αν το θεωρεις σωστο και τις απειλες,συνεχισε να γραφεις το συν τοις αλλοις οπως το εγραφες.

Παθος?Ειναι παθος να υποστηριζεις με επιχειρηματα αυτα που πιστευεις?αν ειναι παθος τοτε ειμαι παθιασμενος,αλλα εισαι κ εσυ γιατι κανεις το ιδιο αρα μην το θεωρεις πια κακο

Η φράση σου "Θέλεις το καλό μου μήπως και προσπαθείς να με προφυλάξεις από κάτι?" μου φάνηκε αρκετά επιθετική. Δεν υπάρχει λόγος :) , εκτός και αν πιστεύεις ότι η Νεφέλη, θέλει το κακό σου. Πιστεύεις κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί το πιστεύεις αυτό;

Αυτα εσυ τα λες, η απαντηση μου ηταν αναλογη των λογων της.Δεν θα απολογηθω

 

Σκοπός όχι μόνο των συντονιστών αλλά κυρίως των μελών που αγαπάνε και νοιάζονται γι' αυτό το forum είναι η διαφύλαξη της ηρεμίας και της καλής ροής των συζητήσεων. Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις :)

Συμφωνω απολυτα κ εγω μαζι τους.Δεν προκαλεσα κανεναν.

 

Επαναλαμβάνω αυτό που σου είπα και σε ένα άλλο post:

 

Καλή συνέχεια και καλή ειρηνική διαμονή.

Ευχομαι το ιδιο κ σε σενα

ΥΓ: Ελπίζω να μην κάνεις το λάθος που έκανες στο πολύ περασμένο παρελθόν.... να μην διαβάζεις όλο το post αλλά να δουλεύεις επιλεκτικά με τα κομμάτια του....

Πες μου που?εννοεις οτι βγαινω εκτος θεματος?

Τελος,ολα αυτα δεν τα γραφω για να παολογηθω η για να αμυνθω,αλλα γιατι αναφερθηκες σε εμενα και οφειλω να απαντησω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΡΗΚΑ QUOTE!!!

 

Ρε συ Χρήστο... άσε δεν θα το πω γιατί με βλέπω να φεύγω με κλωτσια για υβριστικό λεξιλόγιο....

Διάβασε σε παρακαλώ τα 3-4 topic στα οποία έχουν συναντηθεί η Νεφέλη και ο Solomon...

 

θυμωσες βλεπω.υβριστικο λεξιλογιο,χμμ.τα διαβασα.συμφωνεις δηλαδη οτι η νεφελι εχει προηγουμενα με τον τυπο και βαλθηκε να τον διωξει απο το αβαπτιστο?ε?δεν της αρεσει το στυλακι του?για πες μου?κυνηγι?ναι,αυτο καταλαβα και εγω.

 

Πες μου ότι διάβασα λάθος... Τι είναι το πάθος που βγάζει?!

 

αν θες να καταλαβεις τι ειναι παθος δες το μνμ που μου εστειλες,αν μπορεσεις να το ξεχωρισεις απο το πολλη quote..δες και τα δικα του και πες μου αν μοιαζουνε,ξερεις παθος..

 

Κοίτα Χρήστο... όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση... Είδαμε την δράση... ακολούθησε η αντίδραση...

Το τι είναι όμορφο από το τι είναι αληθινό απέχουν. Θες να ζητήσω συγνώμη που είπα την αλήθεια; Δεν θα το κάνω . Οι διπλωματισμοί και οι ομορφιές έχουν και τα όριά τους....

 

μου αρεσει ο τροπος που δικαιολογεις τον εαυτο σου :) φενεσε αληθεια δικαιη.χμμ οκ.

 

 

Αυτό μην το λες σε μένα... Σου έχω πει ότι δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους ορισμούς... Αλλά αν ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για τον ορισμό απάντησέ του εσύ.

 

λεει πουθενα το ονομα σου και πιστευεις οτι ολο το μνμ πηγαινε σε σενα η η ανυπομονησια τις εμπλοκης σε εκανε να το αγνοησεις? :smilewink:

 

Ελπίζω να διάβασες τα προηγούμενα post πριν γράψεις αυτό...

Αν τα διάβασες, θα είδες πολύ καλά ότι ο Σόλομων δεν έδωσε πηγές παρα μόνο μετά από πολύ πίεση.

Και αν νομίζεις ότι δεν χρειάζονταν κάνεις λάθος... εμένα με βοήθησαν να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

για πες μου λοιπον βρε μαριλενα αφου καταλαβες,να τον ριξουμε στην πυρα?να τον μπαναρουμε δια παντως?

να τον φορτωνουμε μεχρι να αποχωρησει?σου φενετε σωστο αυτο?

 

 

Μα πότε την χαλάσανε οι παπάδες ή ο Χριστιανισμός;;;

Χρήστο... τέτοια προκατάληψη από μέρους σου δεν την περίμενα....

 

προκαταληψη?χαχα

μιλησε ο χριστος για αγαπη λεει ο σολομον,μα πολλοι μιλησανε για αγαπη απανταει η νεφελη.εσυ μαριλενα μηνυμα δεν πηρες απο αυτο?

μετα ερχετε το αλλο το θεικο οτι θεωρεις την αγια γραφη εγκυρο βιβλιο?

λες και το διαβαζουμε για την ιστορικοτητα του,καπου εδω αρχιζουν οι φαρισαικες ερωτησεις τυπου ε μα αμα δεν ειναι εγκυρο το βιβλιο τοτε...

αλλα μαριλενα ουτε αυτο το καταλαβες ε?χμμ

 

Εξισορρόπηση; Έτσι εξισορροπείς εσύ τα πράγματα; Για εξηγήσου....

 

1 εναντιον 4 το βλεπεις νορμαλ εσυ τωρα.

ε γιναμε 2 τωρα βρε :)

εξισοροπηση να πω την αληθεια οντως δεν ειναι..

Link to comment
Share on other sites

να μια ωραια ευκαιρια να κανουμε ενα παραδειγμα τι ειναι να πιανεις το πνευμα και τι ειναι να βλεπεις το γραμμα του νομου.

 

εγραψα παραπανω οτι δεν ανεφερα το ονομα σου το οποιο ηταν λαθος διατυπωμενο γιατι οντως ειπα το ονομα σου

 

εσυ τωρα κλασικη περιπτωση θα το κανεις θεμα ΜΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ

ε αυτο ειναι το γραμμα του νομου

 

αν ομως δεν ελεγες τιποτα καταλαβαινοντας οτι μονο 2 σειρες πηγαιναν σε σενα και καταλαβαινες οτι φενετε οτι μιλουσα σε σενα αλλα αλλου χτυπουσε η καμπανιτσααα :)

 

αυτο θα ηταν παραδειγμα οτι βλεπεις το πνευμα του νομου

 

ca vi?

 

ρασπουτιν η απαντηση της νεφελις στο σολομων ειναι οσο σχετικη ειναι η θεωρια της σχετικοτητας με ενα κρουασαν.χαχα,ξερεις..και εχει αναιτιους απειλητικους τονους.και ειναι και ψιλομαγκικο.και δε μαρεσει και καθολου.

 

ισως να βλεπω κατι μεσα απο τον εαυτο μου στην νεφελι και να θυμωνω,η αιτια οταν μας θυμωνει καποιος συνηθως αυτη ειναι,ουσιαστικα θυμωνουμε με τον εαυτο μας.θα το ελεγξω ομως.

οπως και να χει αυτογνωσια θα γινει :)

Link to comment
Share on other sites

Που και πότε σε είπα ?υποκριτή? solomon;; Που είδες την επιθετικότητα στο ποστ μου;

 

Ξέρεις, ακριβώς την ίδια αντίδραση είχε ένας Οοδίτης σε ένα άλλο φόρουμ προ αρκετού καιρού, όταν του παρέθεσα το ίδιο εδάφιο από τα Ευαγγέλια. ?Kamag? τον λέγανε?

Κι αμέσως έσπευσε να τον υποστηρίξει ένας φιλαράκος του, επίσης Οοδίτης, όπως έσπευσε τώρα ο χρήστος για σένα?

Αναρωτιέμαι εάν είναι απλά τυχαίο?

 

Όπως και να ?χει πάντως, θα σου απαντήσω όπως είχα απαντήσει και σε εκείνους : «όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται».

 

Όσον αναφορά την σχέση μου με τον Χριστιανισμό, φαίνεται ότι και οι δυό σας (Solomon και χρήστος) παρουσιάζετε την ίδια αδυναμία που παρουσίαζαν και οι Οοδίτες να καταλάβουν ότι διαχωρίζω τα διδάγματα του Χριστού και των Ευαγγελίων από την ιστορικότητα του Χριστού, των Γραφών και του Χριστιανισμού εν γένει. ΑΛΛΟ το ένα, ΑΛΛΟ το άλλο.

Τα υπόλοιπα μέλη αυτού (και άλλων) φόρουμ το έχουν καταλάβει αυτό πολύ καλά, επομένως ο τρόπος που έχω παρουσιάσει την θέση μου δεν είναι λάθος και άρα κάτι άλλο φταίει που εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε αυτόν τον διαχωρισμό.

 

Αυτά, ως το μέλος Νεφέλη.

 

 

~*~*~

 

 

Ως Διαχειρίστρια :

 

solomon, σε παρακολουθώ από την στιγμή που άρχισες να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας (αυτή είναι άλλωστε η ?δουλειά? μου ως διαχειρίστρια) και δεν μ? αρέσει καθόλου ο τρόπος σου :

 

~ Είσαι φαινομενικά ευγενικός και «ανοιχτός στον διάλογο», αλλά μόλις κάποιος σου ζητήσει να στηρίξεις αυτά που υποστηρίζεις ή διαφωνήσει στα όσα λες, ή αρχίζεις να λες αερολογίες χωρίς να λες κάτι επί της ουσίας ή αντιδράς με τρόπο που δεν επικροτεί αυτός ο χώρος (ή και τα δύο). Κατάφερες μάλιστα σε χρόνο-ρεκόρ να ενοχλήσεις και εκνευρίσεις μέλη μας. Αυτό, είναι κάτι που δεν ανέχομαι. Μπορώ να αδιαφορήσω στις προσβολές σου προς εμένα (όπως έχω ήδη κάνει σε αυτό και σε άλλο thread), αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αδιαφορήσω όταν ενοχλείς και προσβάλεις μέλη.

 

~ Με το που ξεκίνησες την συμμετοχή σου, ?βομβάρδισες? το φόρουμ με ποστ και νέα thread που περιορίζονται και σχετίζονται άμεσα με τον Χριστιανισμό (και καταφέρνοντας να βγάλεις ?εκτός θέματος? κάποια thread). Κρίνοντας από την γενικότερη συμμετοχή σου, διαφαίνεται ότι αυτό δεν το έκανες επειδή έχεις απορίες ή διάθεση για διάλογο (που θα ήταν απόλυτα αποδεκτό), αλλά μάλλον επειδή έχεις μια έντονη τάση να κηρύξεις (που δεν είναι καθόλου αποδεκτό). Εάν δεν σου ?έκοβε τη φόρα? κάποιος (όπως έγινε σε άλλο thread), εκτιμώ ότι αυτή τη στιγμή τα thread σου θα ήταν τα τριπλάσια και τα ?εκτός θέματος? ποστ σου σε ακόμα περισσότερα θέματα.

 

~ Θεωρείς την μαγεία κάτι διαβολικό. Αυτό φυσικά είναι γνώμη σου και ως γνώμη είναι σεβαστή. Συνδυάζοντας όμως με τα παραπάνω χαρακτηριστικά της συμμετοχής σου, έχω ένα λόγο παραπάνω να πιστεύω ότι δεν μπήκες σ? αυτό το φόρουμ με σκοπό να συζητήσεις. Κι όταν άνοιξες το thread περί Αγ. Κυπριανού, απλά ενίσχυσες τις σκέψεις μου.

 

Οι τέτοιου είδους σκοπιμότητες δεν επικροτούνται σ? αυτό το φόρουμ. Σε άλλο thread σε προειδοποίησα : πρόσεξε τι δράση θα αναλάβεις γιατί η αντίδραση θα είναι ανάλογη.

Ξεκαθάρισα λοιπόν την θέση μου και ελπίζω να έγινα κατανοητή.

 

Τέλος, εξηγούμαι για μην παρεξηγούμαι : αυτό είναι το τελευταίο μου ποστ προς εσένα σε αυτό το ύφος. Από εδώ και πέρα θα έχω τελείως διαφορετικό ύφος απέναντί σου και προειδοποιώ ότι δεν θα σου αρέσει. Το πότε θα σταματήσω εξαρτάται καθαρά και μόνο από εσένα : όταν αποφασίσεις να εναρμονιστείς με το γενικότερο ύφος και κανόνες συζητήσεων του χώρου αυτού που σε φιλοξενεί, τότε θα αλλάξω κι εγώ συμπεριφορά απέναντί σου. Εάν όχι, η πορεία είναι μονόδρομος και έχει ημερομηνία λήξης.

 

Savi??

Link to comment
Share on other sites

ρασπουτιν η απαντηση της νεφελις στο σολομων ειναι οσο σχετικη ειναι η θεωρια της σχετικοτητας με ενα κρουασαν.χαχα
Μπορει και να'ταν ασχετη. Τι ρωταω ομως εγω και τι μου απαντας εσυ?
που ακριβως ηταν επιθετικη?
Αυτο ακριβως ρωταω..

 

 

Κι αλλωστε η θεωρια της σχετικοτητας, (εφοσον ειναι σχετικη) μπορει να βρει τροπο να σχετιστει ακομα και μ'ενα κρουασαν... ^_^

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω καιρο τωρα να αποποιηθω τις ταμπελες αν και γενικα εχω μια γραμμη.

 

εσπευσες πρωινιατικα να μου κολισεις μια.

 

αυτο δεν μου αρεσε αλλα το προσπερναω μιας και κατι επρεπε να πεις και εσυ.

 

οσο για το τι υποστηριζεις και ποια ειναι η δικη σου γραμμη παρολο που ειχα ψαξει δεν μπορεσα να καταλαβω.

 

μην με κατηγορεις γιαυτο,εχει αρκετα θεματα που θα μπορουσες να δωσεις τη γραμμη σου ποιο ξεκαθαρα.

 

ο τροπος σου στον σολομον δειχνει συναισθηματικη φορτιση

 

δεν μπορεσες να το παραδεχτεις ουτε αυτο με πειραζει

 

το να τον διωξεις θα ειναι λαθος,οπως και να του ζητας να γινει κατι αλλο,οπως και να του λες γιατι θεματα θα συζηταει.

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο...

 

Συγνώμη αδερφέ, δεν είδα το στοίχο σου.

 

Η γνώση είναι το μέσο και ο αυτοσκοπός μαζί. Αν ψάχνεις απάντηση στερεότυπη , θα πρέπει να βάλεις το ανθρώπινο μυαλό και την σκέψη σε καλουπι , κάτι που δεν γίνεται "φυσικά" παρά μόνο με περιορισμό. Νομίζω οτι αν ρωτήσεις 1000 ανθρώπους θα λάβεις 1000Χ1000 Χ το χρονικό σημείο που θα κάνεις την ερώτηση.

 

Για την διαμάχη τώρα...

 

Να πω οτι παραμένω ουδέτερος.

 

Μια παρατήρηση μόνο. Διέκρινα οτι επικρατεί μια επιθετικής φύση διάλογος..

 

Solomon, Νεφέλη, Xρήστος και άλλα μέλη...

 

Μισό λεπτο διάλειμα και ξαναδιαβάστε τι έχετε γράψει μέχρι τώρα παρακαλώ...

 

Ο μεν Solomon, ... φίλε μου , είσαι "δογματικά" κατηχημένος. Λυπάμαι που το λέω, αλλά αυτό το πράγμα ισχύει. Δικαίωμα σου , βέβαια , αλλά να σου πω οτι τα βιβλία και οι γραφές , είναι δημιουργημένες απο προφορικές παραδόσεις και περιγραφές ανθρώπων... ΟΧΙ ΑΠΟ ΘΕΙΟ ΧΕΡΙ. Σαφώς και έχει "ψύγματα" απο τον ΘΕΙΟ ΛΟΓΟ και για αυτό για μένα αποτελούν ιερό βιβλίο. Αλλά απο την άλλη , θέλει και έρευνα. Θέλει και ψάξιμο... οχι μόνο διάβασμα επιφανειακό.

 

Xρήστος... Ψάξε ακόμα φίλε μου και μην αφήνεις το συναίσθημα να σε επηρρεάζει.

 

Νεφέλη... φιλικά και σαν μέλος προς μέλος ... άσε λίγο την προκατάληψη σε πηγές που θεωρητικά προέρχονται απο την Βίβλο ή άλλο σχετικό βιβλίο του Χριστιανισμού. Δεν είναι όλα πλαστά και προς έλεγχο δημιουργημένα. Περιέχει και ψήγματα αλήθειας μέσα. Η ιστορικότητα του Χριστού, δεν είναι το ζητούμενο... Η Θεϊκή του φύση είναι και προσπαθείς (πάντα για μένα) διά της αμφισβήτησης των πηγών , να αποδυναμώσεις τις θέσεις αυτές.

Μου είχες κάνει μια κουβέντα παλιά όσον αφορά τα παιδιά μας και την ασυναίσθητη μετάδοση πιστεύω δικών μας προς αυτά.

Σου την υπενθυμίζω απλά και σου λέω οτι η δική σου πεποίθηση (που δεν γνωρίζω , σε αντίθεση με την δική μου που την έχω εκφράσει σε απορία σου) φαίνεται να έχει αρνητική προκατάληψη στα Πιστεύω του Χριστιανισμού. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... αλλά τουλάχιστον αυτή την ιδέα παίρνω και εγώ.

 

Σαν μέλος προς Διαχειρίστρια... κανένα σχόλιο... είναι δικό σου το site και κάνεις οτι νομίζεις οτι είναι καλύτερο για αυτό.

 

 

Για την ιστορία επαναλαμβάνω οτι οι δικές μου πεποιθήσεις δεν στηρίζουν το καθεστώς της δογματικής Πίστης του Χριστιανισμού όπως περνάει σήμερα, αλλά στην κεντρική του Ιδέα προς Αγάπη και οικειοθελή βούληση για την προσύλωση μας , σε κάτι ανώτερο απο εμάς.

 

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δόθηκε να εκφράσω κάποια πράγματα και φυσικά είμαι στην διάθεση όλων για τον όποιο αντίλογο/διάλογο... σε ειρηνικό πνεύμα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και χαρα σας

 

ρασπουτιν οντως απλα διαβαζα κατι για αινσταιν και προηγουμενος ειχα παρει κρουασαν οποτε καταλαβες το ασχετο συσχετισμο στα περι σχετικοτητας χαχα

 

ανορ ευχαριστω για την απαντηση

 

εχεις δικιο σαυτο που λες για μενα,ριχνω ψαξιμο φουλ και το συναισθημα με επηρεαζει(αρνητικα δυστυχως)μερικες φορες.

 

παρατηρω τον εαυτο μου μετα απο τα μνμ που στελνω και λεω μερικες φορες,τωρα αυτο τι το ηθελα.

μερικες φορες οντως μπαινω σε μια συζητηση μονο και μονο επειδη νευριαζω(φοβος φυσικα απο πισω)με καποιον και απλα θελω να του τη σπασω(που σημαινει να το παιξω ανωτερος να φυγει ο φοβος ασχετα ανα αγγουρια φευγει)

οφ τοπικ ξερω

 

ανορ μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις οτι πρεπει να μπει ο ανθρωπος σε καλουπι για να απαντηση σε αυτο?

πρωτα ομως θα σου πω τι εχω απαντηση μεχρι τωρα εγω σε αυτο.

ειμαι βεβαιως πως θεωση υπαρχει και δεν εχει καμια σχεση με θρησκεια και οτι αυτος ειναι ο σκοπος,η γνωση ειναι το μεσο για να φτασω εκει.

επισης την θεωση τη θεωρω σαν κατι μεταφυσικο,δεν εχει να κανει με ανθρωπινη γνωση.

ξαναλεω γνωση χρειαζετε για να φτασω μεχρι εκει αλλα εκει σταματαει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

χιλια συγνωμη για το δευτερο συνεχομενο μνμ αλλα εκανα μια διαπιστωση.

 

διαβασα καμια 10αρια φορες το μνμ του ανορ και βλεπω με τι τροπο εκφραζει αυτο ακριβως που σκεφτετε και νιωθει ταυτοχρονα και την δικια μου αδυναμια να κανω αυτο ακριβως,ειναι ομορφο να το βλεπω και σπαστικο να μην μπορω να το κανω και εγω :headb: :)

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη,

 

Καταρχην,δεν ανηκω σε καμια οργανωση.Οντως εχουν στην σελιδα τους αναφορα και στοιχεια απο το συγκεκριμενο βιβλιο,το οποιο τυχαινει να εχω κ εγω.Τον χρηστο δεν τον γνωριζω προσωπικα κ δεν νομιζω οτι ηθελε να με υποστηριξει,αλλα να πει την αληθεια.Γραφεις οτι εχω προσβαλλει καποια μελη.Που το εχω κανει αυτο?Αντιθετα,μαλιστα,(κ σε παρακαλω κοιταξε ολα τα σημεια στα οποια εχω γραψει κατι),δεχτηκα προσβολες κ ειρωνειες απο καποιους,χωρις προηγουμενως να εχω προκαλεσει.Εκει,βεβαια,δεν εκανες καμια παρεμβαση.Λειτουργεις δηλαδη με διακρισεις.Συμφωνω απολυτα ,οτι αλλο ειναι η ιστορικοτητα κ αλλο η δογματικοτητα.Ακριβως,για την ιστορικοτητα εκανα λογο.Μετα στα αλλα θεματα παρουσιαζα κατι το οποιο γραφεται στην Αγια Γραφη,οπως εσυ αναφερεις καθε τοσο απο τα διδαγματα του Ζεν.Τον Αγιο Κυπριανο τον ανεφερα επειδη ηταν μαγος.Δεν ανεφερα καποιον Αγιο,οπως π.χ. τον Αγιο Γεωργιο στο ασχετο.Εκει,θα ηταν χριστιανικο κηρυγμα,αλλα δεν ανεφερα κατι τετοιο.Εγω οπως ειδες απο την αρχη,δεν σε ειρωνευτηκα ουτε ημουν ποτε προκλητικος,ουτε εβγαζα συμπερασματα για το ατομο σου.Οπως ειδες εσυ συνεχως αμφισβητουσες τα στοιχεια που εδινα,μεχρι που αρχισες να μου λες οτι τσιμπησα,να απειλεις εμμεσως,και ολα αυτα επειδη δεν ειχες στοιχεια να αντιπαραθεσεις.Ολοι οι αναγνωστες αν διαβασουν απο την αρχη τις αναφορες σου σε εμενα θα δουν οτι ποτε δεν απαντουσες σε ο,τι ρωτουσα αλλα απλα αμφισβητουσες τα οσα ειχα γραψει.Λιγο πολυ ειπες οτι ανηκω κ σε οργανωση.Λοιπον,εγω απο την αρχη δεχομαι μια επιθεση απο σενα η οποια ομως ειναι αδικαιολογητη.Αν δεν ειναι,πες μου λοιπον τις αιτιες.Τωρα,ολα αυτα αναφερομενος στο μελος Νεφελη.Θα σταματουσα εδω αν δεν εγραφες τα περι διαχειριστριας

Το να γραφεις με μαυρα γραμματα τον τιτλο σου κ να μιλας με το υφος της εξουσιας στην ιστιοσελιδα δεν ειναι καλο κ σιγουρα θα σου βγει σε κακο.Προσπαθεις να ασκεις επιρροη στα μελη της ιστιοσελιδας αυτης,παρουσιαζοντας τον εαυτο σου ως γνωστη και οταν απειλειται η πλαστη εικονα σου αντιδρας.Να λοιπον ποιος ειχε την μυγα κ γιατι μυγιαστηκε.Φοβηθηκες οτι θα χασεις την εξουσια στα μελη σου?Σε τρομαξε η αληθεια του χρηστου κ σε κατατομαξε η αληθεια του Χριστου?Αν οχι,γιατι βαλθηκες να μας χαρακτηρισεις οργανωση?Μην ξεχνας ποτε οτι τα μελη σε αυτο το φορουμ δεν ειναι πιονια σου,ουτε σκλαβοι σου αλλα ξεχωριστες προσωπικοτητες ελευθερες σαν τα πουλια,που θα διαφωνουν αλλοτε κ αλλοτε θα συμφωνουν μαζι σου.Κ οταν κανεις λαθος θα το λενε.Αν καποια στιγμη σταματησω να εχω λογο εδω ενα πραγμα θα με λυπησει.Οτι δεν θα μαθουν αυτα τα μελη την διευθυνση της ιστιοσελιδας που προκειται να δημιουργηθει και θα αποκαλυπτει την αληθεια,αλλα και τις γνωσεις μου κ τις ερευνες μου πανω στο θεμα.Λοιπον,οταν νιωσεις οτι νικηθηκες κ δεν μπορεις να παραιτηθεις επειδη εισαι διαχειριστρια,απαγορευσε μου την εισοδο κ κλεισε για παντα μια χαραμαδα φωτος στο σκοτεινο δωματιο σαν το οποιο θελεις να καταντησεις αυτο το φορουμ.Θα κλεισεις ενα στομα μα θα ανοιξουν πολλα,καποια στιγμη η ημερομηνια ληξης θα γραφει το ονομα σου,αν συνεχισεις με αυτον τον τροπο.Ακομα θα βασιλευσει η πληξη εδω κ εκει που θα εισαι.Η δικια σου απαντηση δεν με ενδιαφερει,με ενδιαφερει ομως η αποψη καποιων μελων εδω μεσα.Ευχαριστω για ο,τι κακο σκεφτεσαι για μενα,εγω θα συνεχισω να σε αγαπω,οπως με διδαξε ο Κυριος μου,Ιησους Χριστος.Καλα να εισαι κ ευχομαι να ηρεμησεις κ να δεις τα πραγματα καθαρα,αγαπητη μου

Με χριστιανικη αγαπη

Σολομωντας,δυστυχως οχι ο σοφος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...