Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψη του για το κάθετι. Αλλά όπως είπαμε ας μην προσπαθεί να την επιβάλει και στους άλλους.

 

Οι Κουράνιες απόψεις είναι αρκετά ξεκάθαρες στα πιο πάνω πόστ, όπως πιστεύει ο δημιουργός τους. Τώρα αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να αναλυθεί και συνάμα ουσιαστικό πολύ ευχαρίστως να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

...

Link to comment
Share on other sites

οκ θα απαντησω :)

Αν ο Σαμάνος ερχόταν στην Ευρώπη με έναν πάπυρο ας πούμε που μιλούσε για ονειρόχωρες και άρχιζε να μιλά γι'αυτές χωρίς ο ίδιος να έχει ζήσει ποτέ αυτή την εμπειρία, με πάθος και επέμενε ότι ο πάπυρος του έγραφε την Μια και Μοναδική Αλήθεια ε τότε κάποιος "Πατήρ Παήσιος" (καταλαβαίνεται εδώ τι σημαίνει αυτό, ο οποιοσδήποτε που ήρθε σε βιωματική επαφή με την ουσία και μπορεί να την μεταδώσει) με το δίκαιο του θα του έλεγε, πάρε παιδί μου τον πάπυρο σου και πήγαινε στο καλό, δεν ενδιαφέρομαι να ακούσω ή αν είχε το χρόνο και τη διάθεση θα τον κερνούσε καφέ θα άκουγε την άποψη του και...τίποτα παραπάνω.

 

το μνμ αρχικα αντιγραφηκε για να δειξει την γνωμη μου για τη διαφορα δογματος και πνευματος.

ειπαμε ο ενας λεει τα δικα του ο αλλος εχει βιωματικη εμπειρια.αυτα ειναι τα σταθερα.

ο παισιος δηλαδη μιας και ειχε την ονειρικη βιωματικη γνωση θα ηταν κακο να μιληση πνευματικα με τον σαμανο?να βρουνε τη χρυση χορδη της ενοτητας?και οι 2 ανθρωποι ειναι.

ειναι τελικα η στενομυαλια μας το κολιμα αυτο ειπα και πριν φιλε μου.το δογμα οτι τα ξερουμε ολα.

μειωνει στο μυαλο του ο σαμανος τον παισιο και ο παισιος τον σαμανο και ξερουμε τωρα για τι ατομα μιλαμε.

το ατομο που θα μιλουσε στο σαμανο πνευματικα για να διδαχτει θα ηταν ανωτερο οχι οσων αφορα τη θεωση αλλα την ενοτητα των ανθρωπων.και ο σαμανος που δεν θα ειχε παρωπιδες παλι θα μαθενε αυτο ειπα και πριν.

διαφορα δογματος και πνευματος.

και να στην χαριζαν φιλε την θεωση με την προυποθεση να αφησεις αυτο τον κοσμο στη μοιρα του θα την επερνες?

η να το πω αλλιως,και να στην χαριζαν την θεωση θα την επερνες οταν ηξερες οτι μπορεις να μιλησεις πνευματικα με 1.000.000 ανθρωπους σε ολο τον κοσμο?

ουσιαστικα το να μη διδαχτει απο τον αλλο ειναι δειγμα φοβου τωρα που το σκεφτομαι.

αφου ειναι ο παισιος στη θεωση γιατι να μην συζητηση?ο μονος λογος ειναι επειδη οτιδηποτε αλλο ακουει του φενετε παρανοικο.

ο σωκρατης στο τελος ειπε οτι τιποτα δεν ειδα.τοσο εξω επεσε?η μηπως ηθελε να στειλει μνμ στο δογματισμο?

ο σωκρατης παρεπιπτοντως δεν νομιζω να αρνηθηκε ποτε τον διαλογο οσο αδιαβαστος και να ηταν καποιος.

ο θεος ενας ειπαμε ειναι,ενα καφε μονο παρεα ειναι σωστο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ταπολλα λογια με κουρασανε

ειμαι πολυλογας μου τη σπαει αυτο

λοιπον κουρανις ακου

i have a dream :063laugh:

θελω να δω ενα ορθοδοξο ιερεα,εναν καθολικο,ενα βουδιστη και ενα μωαμεθανο να παιζουνε ποδοσφαιρο με τα ρασα και να ριχνουν το τρελο γελιο.

και οταν καποιος βαζει γκολ να κανει με νοημα να ειδες ποιος ειναι ο αληθινος θεος?και να λυνονται στο γελιο ξανα.

γινετε?η παριστανω το παληκαρακι της τιμ? :063laugh:

οτι δεν καταληγει εκει δεν εχει καμια αξια για μενα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι τελικα η στενομυαλια μας το κολιμα αυτο ειπα και πριν φιλε μου.το δογμα οτι τα ξερουμε ολα.

 

Ακριβώς, κτύπησες κέντρο. Κοίταξε τώρα και το τίτλο του παρόντος τόπικ και θα δείς ότι τελικά ίσως να συμφωνείς με τον Kourani(2006) και ίσως να διαφωνείς με τον τίτλο του παρόντος τόπικ.

 

Η ιστορία που παρέθεσε ο Kouranis(2006), είχε σαν στόχο (μπορεί στην τελική να μπέρδεψε αντί να βοηθήσει) αυτό που είπες πιο πάνω. Σκέψου τώρα κάποιος να επιμένει για κάτι τόσο σημαντικό όσο η... "Αλήθεια" (νομιζόμενος ότι τα ξέρει όλα) και απο πάνω να προσπαθεί να το επιβάλει και σε άλλους. Γιατί να θέλει να κάνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

ο αναζητητης(χρηστος)2006 μπορει με τα φιλοσοφικα να μην τα παει καλα αλλα μικρος με το αεροβολο οταν πηγαινε στο πανηγυρι τους επερνε ολα τα κουκλακια. :018bleh:

κουρανι που το καταλαβες? :)

ο χρηστος πιστευει οτι τελικα,οτι δεν υπηρετει την αγαπη αναμεσα στους ανθρωπους δεν ειναι αληθινο.

δογμα=διαχωρισμος=διαμαχη=πολεμοι

αληθεια=ελειψη φοβου για το αντιθετο(ολα απο το φοβο ξεκινανε)=αγαπη=ενοτητα(ειμαστε ολοι πρωτα απο ολα ανθρωποι)=παραδεισος,νιρβανα,σαμαντι.

δεν ξερω τι λεει ο θεος για τη μετα θανατον ζωη αλλα αν ειναι να σκοτωνομαστε για το τι λεει ο θεος τοτε καλυτερα να κλεισουμε λιγο ταφτακια μας.λιγο μονο. :)

ο χρηστος λεει οτι προτιμοτερο ειναι να μη λεμε στους ανθρωπους οτι εμεις ξερουμε καποια αληθεια και εκεινη δεν την ξερουν,γιατι αυτο πρακτικα παραγει διαχωρισμο.

πιστευει οτι η συζητηση σημερα με τον κουρανι τον ωφελησε πολλη.

ελπιζει και τον κουρανι.

αγαπη ειναι ο θεος αρα ισως να μην ειναι και τοσο λαθος ο τιτλος.

δεν καταλαβε καλα την ερωτηση μαλλον,θελει ο κουρανις να επαναλαβει γιατι αρχισε παλι την παρλα.

Link to comment
Share on other sites

αγαπη ειναι ο θεος αρα ισως να μην ειναι και τοσο λαθος ο τιτλος.

Δεν κατάλαβε το σκεπτικό πίσω απο αυτό ο Kouranis(2006), θα μπορούσε ο Χρήστος(2006) να το αναλύσει λίγο καλύτερα; :cheerful:

 

Η ερώτηση τώρα του Kourani(2006) "Γιατί να θέλει να κάνει κάτι τέτοιο;" είναι απλή. Γιατί να θέλει κάποιος τόσο πολύ να επιβάλει την δική του "Αλήθεια";

 

Και μερικές Κουράνιες υποθέσεις σχετικά με την ερώτηση: Ίσως να έχει κάποιο κέρδος; Ίσως να μην έχει και τόοοοση εμπιστοσύνη στην "Αλήθεια" του και να θέλει και άλλους να την ενισχύσουν για να μην νοιώθει μόνος; Διότι αν μείνει μόνος ίσως να αναγκαστεί να κοιτάξει μέσα του και...αυτό που θα δεί ίσως να μην του αρέσει καθόλου; Διότι θέλει δουλειά και κόπο να "κοιτάξει μέσα του" και ώς αντίδραση/αυτοάμυνα δημιουργεί "εξωτερικές ψευδαισθήσεις" για να "απαλύνουν" τον πόνο; Υποθέσεις, υποθέσεις δεν σημαίνουν και τίποτα στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

διαδικασια θεωρω οτι ειναι φιλε κουρανι.

θεωρω οτι πρεπει να εχει πολλη σωστη διδασκαλια καποιος απο το σπιτι του για να μην μπει ποτε σαυτη τη διαδικασια.

αν και εχω τις αμφιβολιες μου για το αν δεν θα μπει τελικα.

κακα τα ψεματα,απο οταν ειδα για πρωτη φορα οτι ενας ανθρωπος μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη(για μενα μιλαω)μεχρι να καταληξω στο οτι δεν εχει σημασια να πεισεις κανενα περασανε πολλες πολλες προσπαθειες να πεισω,καθε φορα που ενιωθα αντικειμενικοτερος δυναμωνε η φλογα να καταλαβω.

θεωρω αγιο τον δρομο και ειναι πολλη καλυτερο να προσπαθεις να γνωρισεις τα του θεου,εστω και να προσπαθεις να πεισεις αλλους γιαυτα απο το να προσπαθεις να μαθεις για τις ποδοσφαιρικες ομαδες η την πολιτικη.αρα μια αναγνωριση νομιζω ειναι το λιγοτερο.το κριμα ειναι οτι επειδη δεν βλεπουν πολλοι αυτην την προσπαθεια της ψυχης σπευδουν να την καταδικασουν και να την εξορισουν και ειναι ασχημο να εξοριζεις μια αγια διαδικασια,κατα την γνωμη μου παντα.

αν μαθουμε να την αναγνωριζουμε εστω εμεις εδω μεσα ποτε υπαρχει καλο ειναι να μην την κυνηγαμε.

το ατομο που την περναει ποναει πολλη οπως βλεπουμε και το περναω και εγω και ολοι μας.

δυστυχως υπαρχει μια θεωρια που εχω κανει βαση σε καποια βιβλια που διαβασα και συνοπτικα ειναι με καθε καθαρση που περναει το ατομο ανεβαινει η δυσκολια μεχρι να καθαριστει τελειως και να χαμογελασει για πρωτη φορα μετα απο χρονια.να σαφησει δηλαδη η ψυχη σου να χαμογελασεις οχι απλα να χαμογελασεις.

εχει πολλες αντιφασεις αυτος ο δρομος,μια εισαι καλος μια στα καλα καθουμενα κατηγορεις αλλα η βαση του ειναι θεικη γιατι σαυτο το δρομο εισαι.

το κακο θεωρω πως ειναι ξαναλεω ΘΕΩΡΩ πως ειναι το ατομο να εχει μια αποψη αλλα να μην την αντιπαραθετη π.χ. σε φορουμ οπως εδω ωστε να ακουει αλλη αποψη,εκει πορωνετε και τελειωνει το παιχνιδι.

ειναι μεγαλο θεμα φιλε αλλα αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν θα μετανιωσεις ποτε που δεν κατηγορησες καποιον που ηθελε να το παιξει δασκαλος.εγω ετσι την εχω ακουσει αν και δεν το τηρω.

εσυ τι λες ειναι αγιος αυτος ο δρομος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβε το σκεπτικό πίσω απο αυτό ο Kouranis(2006), θα μπορούσε ο Χρήστος(2006) να το αναλύσει λίγο καλύτερα;

 

ο χρηστος πιστευει οτι τελικα,οτι δεν υπηρετει την αγαπη αναμεσα στους ανθρωπους δεν ειναι αληθινο.

δογμα=διαχωρισμος=διαμαχη=πολεμοι

αληθεια=ελειψη φοβου για το αντιθετο(ολα απο το φοβο ξεκινανε)=αγαπη=ενοτητα(ειμαστε ολοι πρωτα απο ολα ανθρωποι)=παραδεισος,νιρβανα,σαμαντι.

Link to comment
Share on other sites

αγαπη ειναι ο θεος αρα ισως να μην ειναι και τοσο λαθος ο τιτλος.

 

O Kouranis(2006) είναι λιγάκι παλαβός. Ακόμη δεν κατάλαβε

Link to comment
Share on other sites

O Kouranis(2006) είναι λιγάκι παλαβός. Ακόμη δεν κατάλαβε

O Kouranis θα παλαβωσει κι αλλο αν συνεχισει να μιλαει ετσι (σε 3ο προσωπο)

:blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Κουράνη και Χρήστο, διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση σας! Και συμφωνώ σε όλα, εκτός απο το συνειρμό του Χρήστου.

Για την ακρίβεια δεν έχω καταλαβει το συνειρμό του Χρήστου στο εξής κομμάτι:

αληθεια=ελειψη φοβου για το αντιθετο(ολα απο το φοβο ξεκινανε)=αγαπη=ενοτητα(ειμαστε ολοι πρωτα απο ολα ανθρωποι)=παραδεισος,νιρβανα,σαμαντι.
Μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις Χρήστο, πώς πάς απο την έλλειψη φόβου για το αντίθετο στην αγάπη?

Ευχαριστώ!

 

O Kouranis θα παλαβωσει κι αλλο αν συνεχισει να μιλαει ετσι (σε 3ο προσωπο)
Χαχαχαχ... Άτιμε Korzybski! Αυτός φταίει για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Ο ιδιος ο Θεος μιλησε για πολλα πραγματα, αρκετα εκ

των οποιων περασαν σε δευτερη μοιρα γιατι δε βολευαν

τα αντιστοιχα ιερατεια. Ποιος τον γ :censored: ει το Θεο

της οποιασδηποτε δυτικης μονοθεϊστικης θρησκειας αλλωστε,

οταν κουμαντο κανουν τα ιερατεια και οι "δογματικες

ερευνες" για λογαριασμο του?!

Εχει πολυ πλακα παντως οταν ενας χριστιανος αντικρυζει

το δογμα οπως ενας σεφ την κρεμα γαλακτος... Εχει

πλακα και γι'αυτους που τον παρακολουθουν σε ενα

φορουμ η σε μια οποιαδηποτε συζητηση!

 

Βεβαια μετα απο λιγο βαριουνται και πετανε τη

μαριονεττα πισω στη ντουλαπα, μαζι με τις υπολοιπες

που τους χαρισαν στιγμες χαρας και γελιου...

 

...γιατι η πλακα και η αγνοια εχουν κι αυτες τα ορια

τους. Οσο για τη βλακεια, καλο ειναι να θεσουμε κι

εκει καποια ορια!

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

η αγαπη διευρυνη,αντιθετα ο φοβος συστελει.

οταν υπαρχει το ενα δεν μπορει να υπαρχει το αλλο.

διευρυνση χρειαζομαστε αρα αγαπη για να αντιληφθουμε το ενα.

 

Ο ιδιος ο Θεος μιλησε για πολλα πραγματα, αρκετα εκ

των οποιων περασαν σε δευτερη μοιρα γιατι δε βολευαν

τα αντιστοιχα ιερατεια

 

οπως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...