Jump to content

Αγιος Κυπριανος πρωην μαγος


 Share

Recommended Posts

Ο Αγιος Κυπριανος ηταν ενας μεγαλος μαγος στην Αντιοχεια της Συριας τον 3ο αιωνα μετα Χριστον αναγνωρισμενος εκεινη την εποχη.Ο ιδιος ελεγε οτι ειχε επικοινωνια με δαιμονια που τον υπακουαν.Οταν τον εβαλαν να μαγεψει την Ιουστινα να ερωτευτει τον Αγλαϊδα αριστοκρατη της εποχης,απετυχε για πρωτη φορα ανφερω ενα αποσπασμα συνομιλιας του Κυπριανου με τον δαιμονα"ανησυχος ο Κυπριανος ηθελε να μαθει την αιτια που οι δαιμονες γυρνουσαν απρακτοι.Το δαιμονιο μετα απο εντονο εξαναγκασμο απαντησε"Η κορη αυτη δεν ειναι σαν τις αλλες που τις κανουμε ο,τι θελουμε,αυτη ειναι Χριστιανη.Πιστευει στον Χριστο τον αληθινο Θεο.Δεν στηριζεται στις δικες τισ δυναμεις ,ο Χριστος ειναι η δυναμη της.Τα οπλα των Χριστιανων ειναι ισχυρα και αχρηστευουν τις επιθεσεις μας.Σαν τα βελη των μικρων παιδιων γινονται τα βελη μας,οταν χτυπησουν πανω στον θωρακα της πιστεως.Με πληγωσε καταστηθα με το ξιφος της προσευχης,με κατατροπωσε με το σημειο του σταυρου.Στα λεω για να μην επιχειρισεις αλλη φορα να πειραξεις πιστο χριστιανο με τα μαγια,δεν θα γινει τιποτα και εμεις θα ματαιοπονουμε"

Μετα απο ολα αυτα εκααψε τα βιβλια της μαγειας,βαφτιστηκε χριστιανος,δεχθηκε μεγαλη χαρη απο τον Θεο και τελος μαρτυρησε με θανατο δια ξιφους διπλα στην Ιουστινα.

 

αξιζει να σχολιαστει και να ακουστουν ολες οι γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

 

Στο κυρίαρχο σημείο ίσως που θα έπρεπε να επικεντρωθείς είναι το

 

Σαν τα βελη των μικρων παιδιων γινονται τα βελη μας,οταν χτυπησουν πανω στον θωρακα της πιστεως

 

Πίστη = το όπλο απέναντι σε οτιδήποτε θελήσει το κακό σου.

 

Επίσης .... κανένα δαιμόνιο δεν μπορεί να επηρρεάσει τον άνθρωπο , χωρίς την συγκατάθεση του. Θεωρώ οτι αυτό , θα στο έχει πεί κάποιος πνευματικός στο Αγ.Όρος.

Άρα εκείνος που Πιστεύει πραγματικά, δεν μπορεί να επηρρεαστεί απο το όποιο αερικό/δαιμόνιο/Δαίμονα.

 

Στον Χριστιανισμό η αλήθεια είναι πως , έχουμε την Αγάπη σαν το υπέρτατο όπλο και μάλιστα με τέτοιο τρόπο που ενισχύει αν θες τις άμυνες. Ταυτόχρονα όμως μπορεί να αποτελέσει και την "τύφλωση" μας (εδώ θέλει άλλο thread όμως).

 

Οι δαίμονες είναι δυνάμεις (εσωτερικές μας και εξωτερικές) που για να μας επηρρεάσουν όπως είπα, πρέπει να έχουν την ΑΔΕΙΑ ΜΑΣ. Με ασυναίσθητο ή αντιληπτό τρόπο.

 

Θέλουν την πρόσκληση μας, με λίγα λόγια. Αλλιώ μπορεί να ταλαιπωρηθείς όντως λίγο , αλλά στην τελική θα ματαιοπονούν , όπως αναφέρει και το κείμενο που έβαλες.

Link to comment
Share on other sites

"...Στα λεω για να μην επιχειρισεις αλλη φορα να πειραξεις πιστο χριστιανο με τα μαγια,δεν θα γινει τιποτα και εμεις θα ματαιοπονουμε..."

 

Το σωστότερο θα έλεγα είναι:

 

..."Στα λέω για να μην επιχειρήσεις άλλη φορά να πειράξεις πιστό (οποιασδήποτε θρησκείας) με τα μάγια, δεν θα γίνει τίποτα και εμείς θα ματαιοπονούμε..."

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε με ένα φανταστικό μοντέλλο.

Έστω ότι υπάρχει ένας Θεός (ένας και μοναδικός) που τον λένε π.χ Μανώλη (το όνομα το χρησιμοποιώ για διευκόλυνση).

Εγώ πιστεύω στον Θεό αυτό, αλλά στην γλώσσα μου το όνομα Μανώλης δεν υπάρχει. Τον φωνάζω λοιπόν Antonio.

Ένας άλλος, δεν γνωρίζει ούτε το ένα, ούτε το άλλο όνομα. Προς διευκόλυνση τον φωνάζει George, κ.ό.κ...

 

Έρχετε λοιπόν ο πιστός του George και μου λέει. Ένας είναι ο Θεός και το όνομά του είναι George.

Όχι!!! Θα του απαντήσω εγώ. Ένας είναι ο Θεός και το όνομά του είναι Antonio.

Και εκεί αρχίζει ο καυγάς.

Τελικά είναι το πρόσωπο το οποίο λατρεύουμε ή το όνομα;

Και αν εγώ πιστεύω στον Θεό και βλέπω ότι πιστεύει και ο άλλος, γιατί πρέπει να επιμένω στο όνομα; Δεν είναι εγωιστικό; Αφού εγώ το επέλεξα.

Δεν πρέπει να μας απασχολεί το που πιστεύει ο άλλος, αλλά το αν πιστεύει ή όχι.

Και ναί....δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει, γιατί η Θεΐκή Φύση είναι μέσα μας και αργά ή γρήγορα εξωτερικεύεται, με ποικίλους τρόπους.

Το να τσακωνόμαστε για θρησκευτικά θέματα το θεωρώ τελείως ανόητο.

Link to comment
Share on other sites

Παλι θα με βρεις να ΣυΝφωνω μαζι σου (κολημενος με την σημασιολογια :018bleh: )

ΟΜΩΣ αλλιως ξερω εγω τον George κ αλλιως εσυ τον Antonio...

Μπορει κατα βαθος(ποσο βαθος;) να ειναι το ιδιο ατομο ομως αλλα κανει μαζι μου και αλλα μαζι σου..

 

ΠΧ μπορει να πατε για μποουλινγκ κ με εμενα ξερω γω να :censored: ρε παιδι μου!!

 

ΣΗΜ. ΝΑΙ τετοιου ειδους τσακωμοι ειναι ανοητοι...βασικα μονο στα εμπορικα(καθε ειδους) μπορω να βασισω~Δικαιολογησω τσακωμο..

 

ΥΓ.ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟ :censored: ομως άλλα :censored: ...ο ΕΝ-νοων....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά που κάνει με εμένα, πρέπει να τα κάνει και με εσένα. Και δεν είμαι εγώ αυτός που θα αποφασίσει τι θα κάνεις εσύ με τον Θεό. Αυτή η συμφωνία γίνεται μεταξύ εμένα και Αυτού και μεταξύ εσένα και Αυτού.

Ο κάθε άνθρωπος έχει τις ανάγκες και τις χάρες του. Ο κάθε ένας έχει την προσωπικότητά του.

Για τον λόγο αυτό ο Θεός είναι εσωτερικός και δεν εξωτερικεύεται. Δεν γενικεύεται. Δεν επιβάλλετε.

Link to comment
Share on other sites

Ολη η ιστορια του Κυπριανου εχει να κανει με το γεγονος οτι κατι πολυ σημαντικο πρεπει να συνεβη στην ζωη ενος μεγαλου μαγου για να αρνηθει τα παλια του πιστευω.Τι θα μπορουσε εσας να σας αλλαξει πιστευετε την ζωη τοσο δραστικα?Η αληθεια η ενα ψεμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ο Kouranis(2006) πιστεύει πώς θα μπορούσες να απαντήσεις στην πιο πάνω ερώτηση ο ίδιος, μέσα απο προσωπικά σου βιώματα, γι'αυτό και μετέφερε αυτούσια το πόστ του απο μια διπλανή ενότητα, ορίστε το πόστ:

 

Ειμαι εδω γιατι εχω ασχοληθει πολυ με τον αποκρυφισμο πολλα χρονια κ ετυχε να γνωρισω μαγους πραγματικους,με υπερφυσικες δυναμεις αν θελεις.Περασα απο πολλες θρησκειες κ πιστεψα διαφορα,μεχρι που εφτασα σε κατι που ηταν αληθινο,κατα την αποψη μου.

 

Τι εννοείς ακριβώς όταν λές ότι έχεις ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό; Μπορείς να μας περιγράψεις με λίγα λόγια κάποιες ενδιαφέρουσες πτυχές του ταξιδιού αυτού; Φυσικά αν θέλεις απαντάς διότι πρόκειται για κάτι προσωπικό.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέροντα αυτά που ίσως μας διηγηθείς, για να δούμε αν κάποιος που είχε γνωρίσει πράγματι τις "μυστκές χαρές" μπορεί να γυρίσει πίσω στα "παλιά". Ακόμη ενδιαφέρον θα ήταν να συζητούσαμε τις περιπτώσεις κάποιων που επιχείρησαν να "γευτούν" αυτές τις "χαρές" και τους λόγους που ίσως τους έκαναν να στραφούν ξανά στην παλιά τους πίστη. Η περίπτωση σου θα ήταν ένα πολύ καλό παράδειγμα και εφαλτήριο πρός μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Kouranis(2006) πιστεύει πώς θα μπορούσες να απαντήσεις στην πιο πάνω ερώτηση ο ίδιος, μέσα απο προσωπικά σου βιώματα, γι'αυτό και μετέφερε αυτούσια το πόστ του απο μια διπλανή ενότητα, ορίστε το πόστ:

Τι εννοείς ακριβώς όταν λές ότι έχεις ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό; Μπορείς να μας περιγράψεις με λίγα λόγια κάποιες ενδιαφέρουσες πτυχές του ταξιδιού αυτού; Φυσικά αν θέλεις απαντάς διότι πρόκειται για κάτι προσωπικό.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέροντα αυτά που ίσως μας διηγηθείς, για να δούμε αν κάποιος που είχε γνωρίσει πράγματι τις "μυστκές χαρές" μπορεί να γυρίσει πίσω στα "παλιά". Ακόμη ενδιαφέρον θα ήταν να συζητούσαμε τις περιπτώσεις κάποιων που επιχείρησαν να "γευτούν" αυτές τις "χαρές" και τους λόγους που ίσως τους έκαναν να στραφούν ξανά στην παλιά τους πίστη. Η περίπτωση σου θα ήταν ένα πολύ καλό παράδειγμα και εφαλτήριο πρός μια άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Φιλε, βαζω την ιστορια του Κυπριανου για να μας βοηθησει να κανουμε αυτην τη συζητηση.Θα μπορουσα να αφηγηθω γεγονοτα,αλλα αυτο δεν μπορει να γινει ευκολα κ γραπτως.Μακαρι,καποια στιγμη να μπορεσουμε να τα πουμε απο κοντα και θα σου τα πω ολα.Εδω,δεν μπορει να γινει κατι τετοιο,για πολλους λογους.Και εκει που το ανεφερα ,το εκανα επειδη ερωτηθηκα γιατι βρισκομαι εδω.Ειναι ευαισθητο το θεμα.ομως ,μπορουμε να πουμε πολλα μεσα απο την ιστορια του Κυπριανου,αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Ολη η ιστορια του Κυπριανου εχει να κανει με το γεγονος οτι κατι πολυ σημαντικο πρεπει να συνεβη στην ζωη ενος μεγαλου μαγου για να αρνηθει τα παλια του πιστευω.Τι θα μπορουσε εσας να σας αλλαξει πιστευεται την ζωη τοσο δραστικα?Η αληθεια η ενα ψεμμα?

Το ψεμα θα ηταν δραστικοτερο πιστευω

Βλεποντας και κρινοντας...

Link to comment
Share on other sites

Το ψεμα θα ηταν δραστικοτερο πιστευω

Βλεποντας και κρινοντας...

Τι κοσμοθεωρια πρεπει να εχει κανεις για να ειναι δραστικοτερο ενα ψεμμα?

Μηπως αυτος που ηδη ζει σ'ενα ψεμα του ειναι ευκολοτερο να περασει σε ενα αλλο,παρα να αλλαξει εντελως στρατοπεδο και να παει στην αληθεια και αυτο το κανει γιατι απο την αρχη δεν συλλογιστηκε σωστα?η συνεβη στην πορεια το λαθος?οπως να ικανοποιουσε εκεινο το ψεμμα καποιες αδυναμιες του?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευαισθητο το θεμα.ομως ,μπορουμε να πουμε πολλα μεσα απο την ιστορια του Κυπριανου,αν θες.

 

Μπά, ο Kouranis(2006) δεν ενδιαφέρεται για περισσότερες αναφορές για πράγματα που γράφτηκαν απο άλλους για να τα παπαγαλίζουν κάποιοι. Μπορεί να αντιπαραθέσει ένα σωρό άλλους μάγους που πέτυχαν και βρήκαν αυτό που ήθελαν, χωρίς να επιστρέψουν στα παλιά. Ε και τι έγινε; Ενώ αν παρέθετες τις προσωπικές σου εμπειρίες, ο Kouranis(2006) θα παρέθετε και τις δικές του αν χρειαζόταν και να γίνει μια όμορφη συζήτηση που θα οδηγούσε σε πολύ πιο ουσιαστικά συμπεράσματα απο απλές παπαγαλίες και copy/paste.

 

Γιατί να παρατήσει κάποιος ένα σύστημα μαγείας για κάποιο άλλο; (διότι στην ουσία αυτό έγινε) Μήπως όχι επειδή βρήκε την Αλήθεια, αλλά γιατί φοβήθηκε; Γιατι δεν μπορεί να ελέγξει κάποιες καταστάσεις; Και μετά να βρίσκει την δικαιολογία (για να μην παραδεκτεί είτε την ανικανότητα του, είτε το φόβο του στους άλλους), ότι τάχα βρήκε την Μια και Μοναδική Αλήθεια; Σεβαστόν να μην μπορεί κάποιος να ελέγξει κάτι και να ακολουθήσει κάτι άλλο (τα πάντα μπορεί να οδηγούν στα πάντα), αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό το κάτι άλλο είναι και καλύτερο, αλλά και το κυριότερο δεν σημαίνει ότι και άλλοι θα πρέπει να ακολουθήσουν το παράδειγμα του.

 

Έτσι κάτι φαινομενικά άσχετο για την ώρα αλλά μετά αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορεί "να δέσει". Αν θέλεις πάλι απαντάς solomon, έχεις ασχοληθεί με επικλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...