Jump to content

τι ειπε ο θεος και τι κανουν οι ανθρωποι.

Recommended Posts

εχετε αναπτυξει μια ομορφη πλευρα του θεματος εδω (οπως το βλεπει κανεις), για αυτο καλυτερα να συνεχισετε να το κανετε μηπως βγει και κατι παραπανω για μας!

Avaris

Οι πηγες χρησιμευουν ως προστασια, δηλαδη αλλα να το λεει ο παπαχαραλαμπος (κι ας τα λεει καλυτερα) και αλλο να ειναι γραμμενο σε καταχωνιασμενα βιβλια του Α.Ορους κλπ. Δινει αλλο prestige στον ομιλουντα και προκαλει και Δεος στο "Κοινο" (Δυστυχως απαραιτητο).

Συνφωνω και με τους δυο σας αφου δεν εχετε ερθει αντιμετωποι ακομα σε κατι.

Τη φάση με το μάγουλο τελικά δεν την κατάλαβες, ε;

Να μου ..."χώσεις";

:angel:

Μέχρι τώρα εσύ μ' ανεβάζεις και με κατεβάζεις Αιρετικό.

Καλές οι δηλώσεις. Επί του θέματος περιμένω να ακούσω.

Μάλιστα...τα κατάφερα λοιπόν με "ελάχιστους ψυχολογικούς λεκτικούς ακροβατισμούς" να σε εκνευρίσω, να περιοριστεί ο λόγος σου και να πετάς ατάκες....Εαν είχα και τη δύναμη του Κοινωνικού στάτους να σου επιβληθώ βοηθητικά και δια του τρόμου, θα ήσουν έτοιμος σε λίγο να χορεύεις σε ότι ρυθμό χτυπάω...θα πίστευες ότι θα ήθελα εγώ...

Αυτός ξέρεις πως λέγεται φίλε Outis?

Ψυχική Επιβολή....

.....αυτούς τους Ψυχολογικούς Λεκτικούς Ακροβατισμούς (που χρησιμοποίησα εγώ σε μικρογραφία εναντίον σου) σε συνδυασμό με τον Τρόμο χρησιμοποίησε η Εκκλησία επι αιώνες για να επιβληθεί στις μάζες....

Θες να αποσυνδέσεις την δράση της Εκκλησίας απο το ουσιαστικό περιεχόμενο του Χριστιανισμού?

Ωραία!

Διευκρίνησε ποιό είναι το "Ορθό περιεχόμενο"....Ποιά κείμενα, ποιές Γραφές, ποιές ρήσεις είναι οι σωστές και ποιές οι λάθος?

Και στο τέλος, να διευκρινήσεις ποιές ερμηνείες είναι οι σωστές και ποιές οι λάθος....(Σου θυμίζω ότι ζώσες είναι 40, 000 Χριστιανικές Σέχτες - χώρια τις Νεκρές Παλαιογνωστικές)....

Εν ολίγοις, τι είναι "Ορθή Θέση" φίλε Outis και τι "Αίρεση"?

Ευγενικά και ιπποτικά σου αναγνωρίζω τα πρωτεία να δώσεις εσύ τον ορισμό των δύο παραπάνω θέσεων, ώστε να συνεχίσουμε....

Έτσι θα δούμε στο τέλος εαν είσαι Αιρετικός όπως σε χαρακτήρισα εγώ ή Ορθόδοξος όπως σιωπηρά (πλην σαφώς) διατείνεσαι εσύ....

Εαν όμως αποδειχτεί πως είσαι Αιρετικός φίλε μου?....Θα μπορέσεις να ζήσεις με αυτό? :smilewink:

Μέχρι τώρα εσύ μ' ανεβάζεις και με κατεβάζεις Αιρετικό.

Καλές οι δηλώσεις. Επί του θέματος περιμένω να ακούσω.

V

V

Μάλιστα...τα κατάφερα λοιπόν με "ελάχιστους ψυχολογικούς λεκτικούς ακροβατισμούς" να σε εκνευρίσω, να περιοριστεί ο λόγος σου και να πετάς ατάκες....Εαν είχα και τη δύναμη του Κοινωνικού στάτους να σου επιβληθώ βοηθητικά και δια του τρόμου, θα ήσουν έτοιμος σε λίγο να χορεύεις σε ότι ρυθμό χτυπάω...θα πίστευες ότι θα ήθελα εγώ...

Αυτός ξέρεις πως λέγεται φίλε Outis?

Ψυχική Επιβολή....

:blink:

Σε ποιο σημείο εκνευρίστηκε ο ούτις και έπαθε όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα; :blink:

Δηλαδή σοβαρά ρε Avaris, περιμένεις τον outis, να σου καθορίσει το ψήγμα αλήθειας μέσα στις γραφές; Είναι δυνατόν να κάνει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ κάτι τέτοιο, για γραπτά που πέρασαν χιλιάδες χρόνια απο την συγγραφή τους;

Αίρεση λοιπόν με την στενή έννοια του όρου, είναι εκείνη που παρεκκλίνει απο το κεντρικό κύμα κάποιας Πίστης και ερμηνεύει κατά το δοκούν κείμενα , χαρακτηρισμένα ώς ιερά.

Ορθόδοξη Πίστη (εξού και το όνομα της θρησκείας) σημαίνει εκείνος που ακολουθεί την γενική ερμηνεία των γραπτών κατά το γράμμα.

Που είναι το κόλπο εδώ;

Πως ανάμεσα σε αυτά τα ομολογουμένως , περιγραφικά γραπτά που μιλούν για παπούδες στα σύννεφα κτλ. υπάρχουν νοήματα παραβολικά που αντιλαμβανόντουσαν οι άνθρωποι με τις τότε γνώσεις.

Για παράδειγμα το σκοτείνιασμα του ήλιου ,φυσικά δεν γινόταν αυτολεξί απο ενα τεράστιο χέρι του Θεού , αλλά απο την σελήνη. Παρόλα αυτά στο συγκεκριμένο γεγονός , είναι περίεργη τόσο η χρονική συγκυρία , όσο και η συγκυρία του σεισμού ταυτόχρονα με την έκλειψη. (Μιλώ για την Σταύρωση)

Η εκκλησία είναι σύνολο ιεραρχών , ανέκαθεν. Ή μάλλον καλύτερα έγινε έτσι απο την στιγμή που έγινε επίσημη θρησκεία ο Χριστιανισμός με υποδομές σε κράτος (Αν. Ρωμαϊκή αυτοκρατορία). Ο λαός απλά ακολουθεί. Το πως και γιατί στο έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα μου εδώ , που μάλλον δεν είδες , μιας και δεν θέλω να πιστεύω οτι το αγνόησες.

Τώρα για το Ορθή θέση και Αιρετική θέση...

Όπως είπα και παραπάνω, ο χαρακτηρισμός δίνεται σε σχέση με τον τρόπο της ερμηνείας απο τους πολλούς σε ιερά βιβλία.

Αν θες λοιπόν μια καθαρή απάντηση, όλοι μας εδώ (πλήν ίσως του Solomon) χαρακτηριζόμαστε ώς αιρετικοί , μιας και αμφισβητούμε τα "σερβιρισμένα" των ιεραρχών της θρησκείας.

Αν είναι σωστά ή λάθος.... μα αν το ξέραμε αυτό , φίλε Avaris, θα συζητούσαμε τώρα;

..Θα μπορέσεις να ζήσεις με αυτό? :smilewink:

Μάλιστα...τα κατάφερα λοιπόν με "ελάχιστους ψυχολογικούς λεκτικούς ακροβατισμούς" να σε εκνευρίσω, να περιοριστεί ο λόγος σου και να πετάς ατάκες.......

Γιατί ταράζεσαι;

Έχουμε ένα θέμα: "τι ειπε ο θεος και τι κανουν οι ανθρωποι"

Πραγματικά υπάρχει πρόβλημα. Οι ίδιοι οι άνθρωποι που διακηρύττουν ότι θεωρούν ότι λέει ο "Θεός" κάνουν άλλα.

Υπάρχει κάτι θεμελιωδώς στραβό φαίνεται με τους ανθρώπους.

Οι παλιοί Έλληνες είτε το διαπίστωναν: Πάντες κακοί έλεγε ένας από τους 7 σοφούς. Άλλοτε το απέδιδαν σε κάποια "πτώση" και στην "Τιτάνια" φύση των ανθρώπων.

Η Βίβλος επίσης το αποδίδει σε "πτώση" που είχε ως συνέπεια η ανθρώπινη φύση να εκφυλιστεί σε "αμαρτωλή" - δηλαδή αποτυχημένη και με τάση για αστοχίες.

Ενώ οι Γνωστικοί "συνδύαζαν" τις πιο πάνω απόψεις.

Διαφορετικές προσεγγίσεις στο ίδιο ζήτημα.

Μου φαίνεται ότι τα γεγονότα επιβεβαιώνουν ότι "υπάρχει" ένα πρόβλημα που οι παλιοί το διατύπωσαν όπως πιο πάνω.

Πρότειναν ακόμα και λύσεις.

Λύσεις που ενώ συχνά φαίνονται εξωτερικά διαφορετικές, έχουν εσωτερικές ομοιότητες.

νεφελι ακομα περιμενω την συνεχεια που μου υποσχεθηκες για το τι κανει η εκκλησια διαφορετικα απο οτι ειπε ο θεος...

για να συνεχιστει το θεμα πρεπει να παραθεσεις ολα τα στοιχεια.

νεφελι ακομα περιμενω την συνεχεια που μου υποσχεθηκες για το τι κανει η εκκλησια διαφορετικα απο οτι ειπε ο θεος...

για να συνεχιστει το θεμα πρεπει να παραθεσεις ολα τα στοιχεια.

Υπάρχουν άδικες και δίκαιες απόψεις για τα της εκκλησίας. Πολλές ακούμε άδικες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν δίκαιες. Κι εδώ που τα λέμε, κάτι που γίνεται στην εκκλησία και το θεωρούμε αδικαιολόγητο, έχει τις δικαιολογίες του, κι άλλα που τα θεωρούμε δικαιολογημένα, έχουν και τ' άδικά τους.

Κι έχουμε συχνά την έφεση να τα κουβεντιάζουμε, λες και κάτι θα βγει από αυτό.

Προσωπικά μιλώντας μου φαίνεται περιττό, και κρίμα, που αναγκαζόμαστε να το κάνουμε. Μερικές φορές μοιάζει αναπόφευκτο, αλλά και πάλι, χρήσιμο σπάνια είναι...