Jump to content

ψυχολογια του φορουμ


Recommended Posts

Ποσο σημαντικο είναι να ξερουμε τις αντιδρασεις μας?

 

Όταν μας θυμωνει ένα μελος πως εχουμε επιλεξει να αντιδρουμε και γιατι και πως αντιδουμε τελικα?

 

Ποια πραγματα μας θυμωνουν ποιο πολλη τον καθενα προσωπικα εννοω,μεσα σε αυτό το φορουμ?

 

Ποσο σημαντικο πιστευει ο καθενας ότι είναι να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτα?

 

Ακουγετε ότι καποιους τους ενοχλουν οι διδασκαλοι ας πουμε.παραδειγμα ηταν εμενα αλλο με ενοχλει.

 

Τι μας θυμωνει ακριβως?

 

Ειμαστε αρκετα ειλικρινης να παραδεχτουμε τον φοβο μας?

 

Ο θυμος από πού πηγαζει?

 

Ποιοι είναι οι τροποι να εκτονωσουμε ένα αρνητικο συναισθημα για καποιον εκτος από το να τον βρισουμε?

 

Θελουμε να καταλαβουμε πως λειτουργουμε η προτιμαμε καλυτερα να τα ριχνουμε όλα στους αλλους?

 

Γιατι οι αρχαιοι ελληνες θεωρουσαν τοσο σημαντικο το γνωθις εαυτον?

Πως ερμηνευουμε εμεις?πως το χρησιμοποιουμε καθημερινα πρακτικα δηλαδη στη ζωη μας?

 

Γιατι λενε ότι ο εαυτος μας είναι ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας?

Συγκεκριμενα ηταν μια πολλη ωραια παροιμια νομιζω κινεζικη πηγαινε καπως ετσι

Ολους τους εχθρους του κοσμου να νικησεις,αν δεν νικησεις τον εαυτο σου δεν νικησες κανενα.

 

Κοιταμε να αναπτυσετε η αγαπη μας μιλωντας σε ένα φορουμ η μονο τη γνωση κυνηγαμε?αναπτυσομαστε συνειδητα συναισθηματικα εννοω η μονο λογικα?

 

Νιωθουμε ότι αν βρισουμε καποιον η αν τον πληγωσουμε με τα λογια μας στο φορουμ θα μαθει?

 

Μηπως το κανουμε για τον ιδιο μας τον εαυτο?

 

εχουμε καμια αλλαγη να κανουμε η οπως ειμαστε μας αρεσουμε μια χαρα?

 

αποδεχομαι τον εαυτο μου σημαινει παραμενος στασιμος γιατι μου αρεσω μια χαρα?

 

Νιωθουμε την αναγκη να ζητησουμε συγνωμη όταν κρινουμε κατι λαθος στο φορουμ?

 

Εμεις οι ιδιοι συγχωρουμε?συγχωρουμε ειλικρινα βαθεια μεσα μας?

 

γιατι λενε οτι ειναι καλο να συγχωρουμε?

 

ποια ειναι τα οφελη της συγχωρεσης?

 

Αυτά τα ερωτηματα τα θετω γιατι είναι δικα μου και θελω να τα απαντησω,δεν είναι ένα ερωτημα,όλα αυτά είναι,δεν θελω να αλλαξω τοπικ γιατι ένα είναι ο συναισθηματικος μου κοσμος και θελω να τον δω μαζι.

Ελπιζω στην κατανοηση σας,ελπιζω μεσα από εδώ να μιλησει ειλικρινα ο καθενας με τον εαυτο του σε κάθε μια ερωτηση,φυσικα εγω θα το κανω πρωτος.

Με διακρινει ανυπομονησησια όπως παντα γιαυτο είναι ετσι ατακτες οι ερωτησεις.

ελπιζω να μη φανει εντελως παρανοικο το τοπικ που ανοιξα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σημαντικο είναι να ξερουμε τις αντιδρασεις μας?

 

Όταν μας θυμωνει ένα μελος πως εχουμε επιλεξει να αντιδρουμε και γιατι και πως αντιδουμε τελικα?

 

Ποια πραγματα μας θυμωνουν ποιο πολλη τον καθενα προσωπικα εννοω,μεσα σε αυτό το φορουμ?

Σημαντικότατο. Γνωρίζοντας τις αντιδράσεις μας ξέρουμε ποια σημεία του εαυτού μας χρειάζονται την περισσότερη βελτίωση.

~

Εδώ στον καθένα είναι διαφορετικό. Προσωπικά, τα πράγματα που με θυμώνουν περισσότερο είναι α)η αγένεια, β)ο δογματισμός, γ)οι σκοπιμότητες. Όσο για την αντίδραση, εξαρτάται πάντοτε με το αποτέλεσμα που επιδιώκεις. Φυσικά μιλάμε για συνειδητές καταστάσεις και όχι αυθόρμητες. Αν θέλω να τσιγκλίσω τον άλλον, θα πράξω ανάλογα με εντονότερο ύφος κλπ. Αν θέλω να τον "διαβάσω" για να δω "τι τρέχει", χρησιμοποιώ πάγια μαθηματική 1+1=2καιτέλος τακτική. Ξαναλέω, ανάλογα το αποτέλεσμα που επιθυμούμε.

 

Ποσο σημαντικο πιστευει ο καθενας ότι είναι να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτα?

 

Ειμαστε αρκετα ειλικρινης να παραδεχτουμε τον φοβο μας?

 

Ο θυμος από πού πηγαζει?

 

Πάρα πολύ. Αλλιώς όλες οι συζητήσεις μας είναι νοθευμένες και καταφέρνουν, μόνο, να καλύπτουν την ματαιοδοξία μας και να γεμίζουν το ψέμα μας.

~

Όχι, ποτέ. Άντε, σπάνια. Ο θυμός θα σου πουν αρκετοί οτι πηγάζει από δικές σου ανασφάλειες. Εγώ είμαι της γνώμης ότι έχει να κάνει και αυτό με την αισθητική του χαρακτήρα σου.

 

Ποιοι είναι οι τροποι να εκτονωσουμε ένα αρνητικο συναισθημα για καποιον εκτος από το να τον βρισουμε?

 

Θελουμε να καταλαβουμε πως λειτουργουμε η προτιμαμε καλυτερα να τα ριχνουμε όλα στους αλλους?

Αν είναι να το εκτονόσουμε πάνω του τότε καλύτερα να τον βρίσουμε. Αν είναι να το εκτονόσουμε γενικά, ανεξάρτητα απ'τον άλλο, τότε με 2, άντε 3 βαθειές ανάσες το πέτυχες. Πρέπει να το θες όμως.

~

Στατιστικώς υπερισχύει το δεύτερο.

 

Γιατι οι αρχαιοι ελληνες θεωρουσαν τοσο σημαντικο το γνωθις εαυτον?

Πως ερμηνευουμε εμεις?πως το χρησιμοποιουμε καθημερινα πρακτικα δηλαδη στη ζωη μας?

 

Γιατι λενε ότι ο εαυτος μας είναι ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας?

Συγκεκριμενα ηταν μια πολλη ωραια παροιμια νομιζω κινεζικη πηγαινε καπως ετσι

Ολους τους εχθρους του κοσμου να νικησεις,αν δεν νικησεις τον εαυτο σου δεν νικησες κανενα.

Να είσαι σίγουρος οτι οι καθημερινοί Αρχαίοι Έλληνες, όπως οι καθημερινοί της εποχής μας, δεν το είχαν φιλοσοφήσει τόσο το πράγμα. Αυτό ήταν δουλειά λίγων φιλοσόφων. Θεωρητικά θα μας έκανε πολύ καλό να το χρησιμοποιούσαμε στην καθημερινότητά μας.

~

Μα αυτό είναι το σκάφος σου. Ό,τι καταλαβαίνεις, βλέπεις, ακούς, διαβάζεις έχει να κάνει πρώτα με τον εαυτό σου. Τους μηχανισμούς του δηλαδή. Ακόμα πιο απλά, με την επεξεργασία, την κρίση και την δημιουργία της ιδέας, πράγματα τα οποία εκτελεί ο εαυτός σου. Το πόσο καλά θα τα εκτελέσει, από εσένα εξαρτάται (κυρίως).

 

Κοιταμε να αναπτυσετε η αγαπη μας μιλωντας σε ένα φορουμ η μονο τη γνωση κυνηγαμε?αναπτυσομαστε συνειδητα συναισθηματικα εννοω η μονο λογικα?

 

Νιωθουμε ότι αν βρισουμε καποιον η αν τον πληγωσουμε με τα λογια μας στο φορουμ θα μαθει?

 

Μηπως το κανουμε για τον ιδιο μας τον εαυτο?

Κάθε παιχνίδι έχει το γήπεδό του. Έτσι, η αγάπη, προσωπικά μιλώντας, έχει το δικό της γήπεδο και αυτό δεν είναι το (οποιοδήποτε) φόρουμ.

~

Ο καθένας διεγείρεται (ψυχολογικά) με άλλους τρόπους. Ένας από αυτούς είναι και το βρίσιμο, το οποίο ταιριάζει γάντι σε ορισμένες ψυχολογίες.

 

εχουμε καμια αλλαγη να κανουμε η οπως ειμαστε μας αρεσουμε μια χαρα?

 

αποδεχομαι τον εαυτο μου σημαινει παραμενος στασιμος γιατι μου αρεσω μια χαρα?

 

Νιωθουμε την αναγκη να ζητησουμε συγνωμη όταν κρινουμε κατι λαθος στο φορουμ?

 

Εμεις οι ιδιοι συγχωρουμε?συγχωρουμε ειλικρινα βαθεια μεσα μας?

 

γιατι λενε οτι ειναι καλο να συγχωρουμε?

 

ποια ειναι τα οφελη της συγχωρεσης?

Αποδέχομαι τον εαυτό μου σημαίνει αναγνωρίζω ποιος είμαι, τα συν και τα πλυν μου, και από εκεί και πέρα πράττω όπως κρίνω σωστά.

~

Τα οφέλη της συγχώρεσης; Αν είναι για να ικανοποιήσει τις τύψεις μας δεν τη δέχομαι (τις περισσότερες φορές έτσι είναι). Αν είναι ειλικρινής την δέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

αυγερινε ευχαριστω για τη συμετοχη

θα παρακαλουσα να πουμε ο καθενας πως σκεφτετε αυτα που εγραψα παραπανω η και οτι αλλο δικο του θελει,δεν θα ηθελα να ανοιχτει καποιο ατομο και να του επιτεθουμε με κανενα τροπο,

εννοω σε στυλ μα εκει εδειξες οτι δεν εισαι ετσι κλπ τετοια,ας πουμε τη γνωμη μας πρωτα για τους εαυτους μας και να συζητησουμε ΜΕΤΑ.

αλλιως το βλεπω λιγο υποκριτικο να σχολιασουμε μονο τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

εννοω σε στυλ μα εκει εδειξες οτι δεν εισαι ετσι κλπ τετοια,ας πουμε τη γνωμη μας πρωτα για τους εαυτους μας και να συζητησουμε ΜΕΤΑ.

Το ποιοι είμαστε με το πως πράττουμε συνήθως, για να μην πω πάντα, δεν συμβαδίζει. Και αυτό γιατί επηρεαζόμαστε απ'το περιβάλον (δεδομένο).

Αυτά όσον αφορά ειλικρινείς συμπεριφορές, γιατί αν δεν ισχύει αυτό τότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Βάση αυτού λοιπόν, δεν θεωρώ οτι οι πράξεις μας καθορίζουν (και ας είναι έτσι). Όλοι έχουμε ένα κομμάτι εαυτού που βγαίνει σπανιότερα στην επιφάνεια. Ποιο από αυτά τα κομμάτια βγαίνει συχνότερα; Μα δεν έχει σημασία, αφού όλα υπάρχουν. (Δεν αναφέρομαι σε συναισθηματικές φορτίσεις: νεύρα κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σημαντικο είναι να ξερουμε τις αντιδρασεις μας?

Κατ' εμέ είναι σημαντικό να τις γνωρίζουμε, αν μπορούμε να τις ελεγξουμε, αλλιώς, αν δεν μπορούμε, δεν έχει σημασία...

 

Όταν μας θυμωνει ένα μελος πως εχουμε επιλεξει να αντιδρουμε και γιατι και πως αντιδουμε τελικα?
Σπάνια με θυμώνουν μέλη! Προσωπικά θυμάμαι μόνο μία περίπτωση σε αυτό το φόρουμ, αν και δεν θυμάμαι με ποιο μέλος είχα θυμώσει!

 

Ποια πραγματα μας θυμωνουν ποιο πολλη τον καθενα προσωπικα εννοω,μεσα σε αυτό το φορουμ?
Σε αντίθεση με τον Αυγερινό, θα μείνω μόνο στο δογματισμο. Ή μάλλον καλυτερα στη στενομυαλιά (όχι οτι εγώ δεν είμαι στενόμυαλη.. χαχα!).Κι η στενομυαλιά περισσότερο με ενοχλεί παρά με θυμώνει..

 

Ποσο σημαντικο πιστευει ο καθενας ότι είναι να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτα?
Κι αυτό είναι σημαντικό. Κατα τη γνώμη μου, τους άλλους εύκολα θα τους κοροιδέψεις. Τον εαυτό σου δύσκολα.

 

Τι μας θυμωνει ακριβως?
Στο φόρουμ ή γενικότερα? Στο φόρουμ, εμένα με ενοχλεί πχ η στενομυαλιά, όπως είπα και πιο πάνω... Τώρα γενικότερα... δεν ξέρω :)

 

Ειμαστε αρκετα ειλικρινης να παραδεχτουμε τον φοβο μας?
Κάποιοι είναι, κάποιοι όχι. Εγώ πάντως σίγουρα διεκδικώ τον τίτλο της πιο φοβιτσιάρας του φόρουμ! Χεχε :018bleh:

 

Ο θυμος από πού πηγαζει?
Ωραία ερώτηση.. Ο δικός μου θυμός μπορεί να πηγάζει απο το οτι δεν ξύπνησα καλά το πρωί! Τότε με την παραμικρή αφορμή που θα μου δώσεις, θα φωνάξω, θα σου τα χώσω, θα τσιρίξω για 5 λεπτά, και μετά όλα μέλι-γάλα... Τώρα μπορεί να πηγάζει κι απο άλλα πράγματα. Αλλα συνήθως δεν <<συσσωρεύω>> αρνητισμό..

 

Ποιοι είναι οι τροποι να εκτονωσουμε ένα αρνητικο συναισθημα για καποιον εκτος από το να τον βρισουμε?
Να τον ειρωνευτούμε (που σύμφωνα με κάποιους ψυχολόγους είναι ο χειρότερος τρόπος άμυνας :clapping: ), ή να το αφήσουμε να ξεθυμάνει χωρίς να πούμε/κάνουμε τίποτα (αλαλ έτσι συσσωρέυουμε αρνητισμό).

 

Θελουμε να καταλαβουμε πως λειτουργουμε η προτιμαμε καλυτερα να τα ριχνουμε όλα στους αλλους?
Πολλές φορές βολεύεινα τα ρίχνουμε στους άλλους, αλλά αυτό εξαρτάται κι απο το πόσο ειλικρινής είναι ο καθένας, τόσο με τον εαυτό του όσο και με τους γύρω του.

 

Γιατι οι αρχαιοι ελληνες θεωρουσαν τοσο σημαντικο το γνωθις εαυτον?

Πως ερμηνευουμε εμεις?πως το χρησιμοποιουμε καθημερινα πρακτικα δηλαδη στη ζωη μας?

Αυτή η ερώτηση είναι πολύ δύσκολη για μένα! Δε γνωρίζω αρκετά για τους Αρχαίους Έλληνες. Αλαλ θα μπορούσα να συμφωνώ με τον Αυγερινό :)

 

Γιατι λενε ότι ο εαυτος μας είναι ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας?

Συγκεκριμενα ηταν μια πολλη ωραια παροιμια νομιζω κινεζικη πηγαινε καπως ετσι

Ολους τους εχθρους του κοσμου να νικησεις,αν δεν νικησεις τον εαυτο σου δεν νικησες κανενα.

Γιατί όπως είπα και πιο πάνω στον εαυτό σου δεν μπορείς να πεις ψέμματα!

 

Κοιταμε να αναπτυσετε η αγαπη μας μιλωντας σε ένα φορουμ η μονο τη γνωση κυνηγαμε?αναπτυσομαστε συνειδητα συναισθηματικα εννοω η μονο λογικα?
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα Αυγερινό! Σε ένα φόρουμ θέλεις να ανταλλάξεις γνωσεις, απόψεις, εμπειρίες κλπ.. Αγάπη δίνεις/παίρνεις ή έστω αναπτύσσεις (νομίζω οτι ο όρος είναι λίγο αδόκιμος) αλλού. Τώρα το αν ενστερνιστείς κάποιες απόψεις άλλου προσώπου μέσα απο ένα φόρουμ, κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αναπτυχθείς συναισθηματικά, αυτό δεν έχει να κάνει με την αγάπη!

 

Νιωθουμε ότι αν βρισουμε καποιον η αν τον πληγωσουμε με τα λογια μας στο φορουμ θα μαθει?

Μηπως το κανουμε για τον ιδιο μας τον εαυτο?

Ίσως όσοι βρίζουν, να "μαθαίνουν" με βρίσιμο. Προσωπικά θεωρώ οτι δεν έχει αξία να βρίσω κάποιον για να μάθει. Δε θέλω να επιβάλλω απόψεις με το ζορί! Για όνομα! Ωστόσο μπορεί να χρησιμοποιήσω κάποιες μεθόδους (όχι βρίσιμο!) για να κάνω κάποιον να σκεφτεί.

 

εχουμε καμια αλλαγη να κανουμε η οπως ειμαστε μας αρεσουμε μια χαρα?

αποδεχομαι τον εαυτο μου σημαινει παραμενος στασιμος γιατι μου αρεσω μια χαρα?

Πιστεύω οτι και να θέλει κάποιος να παραμείνει απόλυτα στάσιμος, αυτό δε γίνεται! Όλοι αλλάζουμε έστω και στο ελάχιστο, συνειδητά ή ασυνείδητα, προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο με το πέρασμα του χρόνου.

Αποδεχόμαστε τον εαυτό μας = Δεν είμαστε κομπλεξικοί άνθρωποι. Για μένα, το να αποδέχεσαι τον εαυτό σου με τα ελαττώματα και τα προτερήματα του, σημαίνει οτι έχεις αναγνωρίσει αυτά τα ελαττώματα και προτερήματα σου. Η αναγνώριση θεωρώ πως είναι το πρώτο βήμα για την βελτίωση!

 

Νιωθουμε την αναγκη να ζητησουμε συγνωμη όταν κρινουμε κατι λαθος στο φορουμ?
Ναι.
Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι ιδιοι συγχωρουμε?συγχωρουμε ειλικρινα βαθεια μεσα μας?
Αναλόγως το μέγεθος της ζημιάς που μας έχει προξενήσει κάποιος. Ίσως δεν συγχωρούμε πάντα. Κάποιες φορές όμως ξεχνάμε ή αλλιώς επιλέγουμε να μη θυμόμαστε, το οποίο επίσης θεωρώ μια μορφή συγχώρεσης..
γιατι λενε οτι ειναι καλο να συγχωρουμε?

ποια ειναι τα οφελη της συγχωρεσης?

Η θρησκεία μας λέει να συγχωρούμε τους συνανθρώπους μας για να μας συγχωρήσει κι εμάς ο Θεός, όταν έρθει η ώρα...

Πιστεύω οτι η συγχώρεση μας βοηθά να εξελιχθούμε σαν άνθρωποι. Να κατανοήσουμε το "λάθος" του συνανθρώπου μας, χωρίς απαραίτητα να το έχει κατανοήσει ο ίδιος, να χαμογελάσουμε και να προχωρήσουμε παραπέρα... Δεν θεωρω οτι γνωρίζω πολλά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Νομίζω οτι αξίζει απο μόνο του ένα τόπικ, αν δεν έχει ήδη!

 

Αυτά απο μένα, Ευχαριστώ!

 

 

Χρήστο, το θέμα περι θυμού με είχε απασχολήσει κι εμένα αρκετά παλιότερα! Είχα ανοίξει και το πρώτο μου τόπικ τότε, με τίτλο: ΘΥΜΟΣ & ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ Χεχε! Αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά!

 

 

σσ. Το δευτερο ποστ το έκανα επειδη .. δεν μου έφτασαν τα quotes! Ανώτατο όριο Παραθέσεων/Ποστ = 15 .. !

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σημαντικο είναι να ξερουμε τις αντιδρασεις μας?

 

Όταν μας θυμωνει ένα μελος πως εχουμε επιλεξει να αντιδρουμε και γιατι και πως αντιδουμε τελικα?

 

Ποια πραγματα μας θυμωνουν ποιο πολλη τον καθενα προσωπικα εννοω,μεσα σε αυτό το φορουμ?

 

ειναι σημαντικο να ξερουμε τις αντιδρασεις μαςγιατι ειναι μερος της αυτογνωσιας μας,μερος.

βασικα εχω επιλεξει να μη θυμωνω και να βλεπω τι φταιει επαγωγικα για τι στη βαση δεν εχω διαφωνια με κανενα.οχι στα λογια,στην υπαρξη.

θυμωνω με τον εαυτο ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙ διαβαζοντας καποια πραγματα.θυμωνω οταν απο ενα κειμενο πιανουν μονο τα αρνητικα να σχολιασουν,θυμωνω οταν δεν βλεπουν την θετικη πλευρα του μνματος που ειναι και ο σκοπος.θυμωνω μαυτους που σμικρυνουν τις αρετες μας και μεγενθυνουν την αρνητικοτητα μας με κακο πνευμα,με το δικο τους πνευμα.

 

Ποσο σημαντικο πιστευει ο καθενας ότι είναι να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτα?

 

Ακουγετε ότι καποιους τους ενοχλουν οι διδασκαλοι ας πουμε.παραδειγμα ηταν εμενα αλλο με ενοχλει.

 

Τι μας θυμωνει ακριβως?

 

αν δεν εισαι ειλικρινες με τον εαυτο σου ο εαυτος σου ριχνει διακοπτες και δυσλειτουργεις,η ψυχη θεωρω πως ριχνει τους διακοπτες.

ειπα παραπανω τι με ενοχλει.

ειπα παραπανω οτι με θυμωνει ο εαυτος μου που θυμωνει.αλλα με θυμωνει και το συστημα που εφτασε αυτους που με θυμωνουν σαυτη τη θεση και πρεπει εγω να θυμωσω μαζι τους και οχι με την αιτια,με θυμωνει που ορισμενες φορες δεν μπορω να το δω αυτο.

 

Ειμαστε αρκετα ειλικρινης να παραδεχτουμε τον φοβο μας?

 

Ο θυμος από πού πηγαζει?

 

Ποιοι είναι οι τροποι να εκτονωσουμε ένα αρνητικο συναισθημα για καποιον εκτος από το να τον βρισουμε?

 

λεει νομιζω ο κουρανις :clapping: οτι τσιφτης :063laugh: δεν ειναι αυτος που δεν φοβατε αλλα αυτος που κανει αυτο που φοβατε παρολο που φοβατε.ψαχνω ολη την ωρα να δω τι φοβαμε στις σχεσεις μου με εμενα σαν ανθρωπο με τον εαυτο μου,με εμενα και τους συνανθωπους,με εμενα και τη φυση γενικοτερα.παραδεχομαι τον φοβο μου ναι.

ο θυμος μου πηγαζει απο τον φοβο και την ανασφαλεια που μου προκαλουν οι λανθασμενες πεποιθησεις μου.

ο τροπος να εκτονωνομαι ειναι πολλοι,ο πρακτικοτερος ειναι να αφησω το συναισθημα να με κατακλυση ολοκληρο και μετα ελεγχοντας το σωμα μου να το κατευθυνω εγω και οχι να με κατευθυνει αυτο.

 

Θελουμε να καταλαβουμε πως λειτουργουμε η προτιμαμε καλυτερα να τα ριχνουμε όλα στους αλλους?

 

Γιατι οι αρχαιοι ελληνες θεωρουσαν τοσο σημαντικο το γνωθις εαυτον?

Πως ερμηνευουμε εμεις?πως το χρησιμοποιουμε καθημερινα πρακτικα δηλαδη στη ζωη μας?

 

θελω να μαθω πως λειτουργω τελειως και εντελως.οταν τα ριχνω στους αλλους ειναι η αδυναμια μου που το κανει οχι η επιλογη μου.

εσυ εχεις μονο εσενα πρωτα απο ολα και πρακτικα.αν δνε μαθεις εσενα ποιον θα μαθεις.

λεει γνωθις εαυτον οχι βελτιωσον,αλλο πεπι αλλο πρεπι,πρωτα να μαθεις πως λειτουργει αντικειμενικα και μετα τα υπολοιπα.

ολη την ωρα εχει εφαρμογη το γνωθις εαυτον.καθε στιγμη.αυτη τη στιγμη αυτο κανω.και προσπαθω να το κανω και στο φορουμ.

 

Γιατι λενε ότι ο εαυτος μας είναι ο μεγαλυτερος αντιπαλος μας?

Συγκεκριμενα ηταν μια πολλη ωραια παροιμια νομιζω κινεζικη πηγαινε καπως ετσι

Ολους τους εχθρους του κοσμου να νικησεις,αν δεν νικησεις τον εαυτο σου δεν νικησες κανενα.

 

Κοιταμε να αναπτυσετε η αγαπη μας μιλωντας σε ένα φορουμ η μονο τη γνωση κυνηγαμε?αναπτυσομαστε συνειδητα συναισθηματικα εννοω η μονο λογικα?

 

γιατι ειναι μεσα μας και μας μπερδευει γιατι τον μπερδεψαμε εμεις πρωτοι,τα θελει ολα αλλα τα θελει αντιθετα πωπω πακετο αυτη η ερωτηση.

για χρονια νομιζα οτι ειναι μονο θεμα γνωσης,τωρα καταλαβα οτι η αγαπη θα φερει αλλαγες αλλα κακα τα ψεματα χωρις την γνωση τιποτα δε θα ρθει.

 

Νιωθουμε ότι αν βρισουμε καποιον η αν τον πληγωσουμε με τα λογια μας στο φορουμ θα μαθει?

 

Μηπως το κανουμε για τον ιδιο μας τον εαυτο?

 

εχουμε καμια αλλαγη να κανουμε η οπως ειμαστε μας αρεσουμε μια χαρα?

τωρα δεν το πιστευω,και οταν γινετε τωρα γινετε απο αδυναμια,παλια το εκανα και σκοπιμα.

φυσικα.

αλλαγες?χαχα αλλο τιποτα!θα σου κανω ενα τοπικ γιαυτη την ερωτηση γιατι χρειαζομαι καμια 10αρια σελιδες μονος μου.θα πω καποια λιγα ομως,θελω να μπορω να αντιληφθω την αιτια που με κινει και οχι της σκεψεις μου στο γιατι κανω το καθε τι,και στους αλλους θελω να καταλαβαινω την αιτια και οχι τα λογια τους,θελω να αγαπησω τους ανθρωπους,θελω να αναπτυξω την ομορφια των αλλων στα ματια μου,θελω να αποκτησω ποιοτητα,να απελευθερωθω,ναι αλλα πρεπει πρωτα να ορισω την απελευθερωση αλλιως θα ειναι κουφια λογια... θελω μια σελιδα,θα κανω τοπικ!

 

αποδεχομαι τον εαυτο μου σημαινει παραμενος στασιμος γιατι μου αρεσω μια χαρα?

 

Νιωθουμε την αναγκη να ζητησουμε συγνωμη όταν κρινουμε κατι λαθος στο φορουμ?

 

Εμεις οι ιδιοι συγχωρουμε?συγχωρουμε ειλικρινα βαθεια μεσα μας?

 

αποδεχομαι τον εαυτο μου σημαινει αποδεχομαι το τι εχω κανει μεχρι τωρα και αποδεχομαι οτι πρεπει να ζησω με τα πραγματα που εχω κανει μεχρι να αλλαξουν μιας και δεν μαρεσουν,το θεμα ειναι αν ειμαι αρκετα ειλικρινης και δινω ολο τον εαυτο μου στην αλλαγη μου.

ε ναι λοιπον τον δινω ολη μερα στο αβαπτιστο ειμαι χαχα

νιωθουμε νιωθουμεεεε

συγχωρω αλλα μονο αν σκεφτω τη βαση μου,διαφορετικα δυσκολα.εννοω αμα λειτουργω υπο φορτιση...

 

γιατι λενε οτι ειναι καλο να συγχωρουμε?

 

ποια ειναι τα οφελη της συγχωρεσης?

γιατι ειναι καλο?ε αμα δεν θελω ας μη συγχωρεσω και ας εχω βαρος..

χωρις συγχωρεση δεν καθαριζω και αν δεν καθαριζω συμαινει hello ατελειωτει φαυλοι κυκλοι, τα λενε οι μυστες διατι να μην τους πιστευσομεν αλλωστεν?πρακτικα παντως το εχω διαπιστωσει εμενα με βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστος...

 

Είναι ερωτήσεις που αν τις κάνεις σε 10.000 ατομα, θα πάρεις 10.000 απαντήσεις επί το χρονικό σημείο που θα τις κάνεις.

Οι ερωτήσεις σου, στοχεύουν στον προσωπικό κόσμο του καθενός , όπου και θα απαντηθούν βάσει αυτού.

 

Η καλύτερη απάντηση φίλε μου, είναι αυτή που έδωσες σε κάποιο άλλο μήνυμα σου. Το να μπορείς να διαβάσεις ή να καταλάβεις αυτό που λες, χωρίς τον επηρρεασμό συναισθημάτων , κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Όσο δύσκολο ακούγεται , τόσο δύσκολο είναι και να γίνει.

 

Θέλει δουλειά και αυτοπεποίθηση. Εξού και οι περισσότεροι λένε οτι "μαθαίνεις απο τα λάθη σου".

Link to comment
Share on other sites

Είναι ερωτήσεις που αν τις κάνεις σε 10.000 ατομα, θα πάρεις 10.000 απαντήσεις επί το χρονικό σημείο που θα τις κάνεις.

 

ανορ εξηγησε μου αυτον τον συλογισμο σε παρακαλω,τον αναφερεις δευτερη φορα και θελω να τον καταλαβω.αν δεν θες να το κανεις εδω καντο σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

ανορ εξηγησε μου αυτον τον συλογισμο σε παρακαλω,τον αναφερεις δευτερη φορα και θελω να τον καταλαβω.

Υποθέτω ότι σου λέει πως είναι ερωτήσεις που δεν μπορούν να έχουν αντικειμενική απάντηση, παρά μόνο υποκειμενική.

Μ' άλλα λόγια... όπως το βλέπει ο καθένας.

 

(και συμφωνώ, παρεμπιπτόντως)

 

Γενικότερα πάντως, βρίσκω τα περισσότερα ερωτήματα αρκετά ενδιαφέροντα προς συζήτηση, αλλά το καθένα θέλει ένα thread από μόνο του!!

Έτσι που μας ?βομβάρδισες? με ερωτήσεις, είναι λίγο δύσκολο να ακολουθήσει μια συζήτηση με ειρμό (σ? άλλα θα απαντά ο ένας, σ? άλλα ο άλλος και κάποια στιγμή θα μπλεχτούμε για το που απαντάει ποιος και άντε βγάλε άκρη μετά :wacko: ).

 

Τέλος, νομίζω ότι απουσιάζει ένα ακόμα ερώτημα που προσωπικά τουλάχιστον θεωρώ σημαντικό για ένα φόρουμ :

Αν μπεις σ? ένα φόρουμ συζητήσεων και βλέπεις ότι διατηρείται το ?Α? ύφος και θεματολογία, που δεν ταιριάζει στο δικό σου ?Β? ύφος και θεματολογία που σ' ενδιαφέρει... τι κάνεις ; Προσαρμόζεσαι, προσπαθείς να επιβάλεις το δικό σου ύφος και θεματολογία ή απλά πας αλλού που θα είναι πιο ταιριαστός χώρος για σένα ;

 

(Διευκρίνιση : δεν υπαινίσσομαι ότι το ?Α? ύφος και θεματολογία είναι ?καλό? και το ?Β? ?κακό?. Ούτε το αντίστροφο. Απλά ότι είναι διαφορετικά.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γενικότερα πάντως, βρίσκω τα περισσότερα ερωτήματα αρκετά ενδιαφέροντα προς συζήτηση

 

νεφελι ευχαριστω για τον επαινο.εσυ γιατι δεν απαντας αφου τις βρισκεις τοσο ενδιαφερουσες?

 

Έτσι που μας ?βομβάρδισες? με ερωτήσεις, είναι λίγο δύσκολο να ακολουθήσει μια συζήτηση με ειρμό

 

ισως να προτεινες κατι εδω.

 

Τέλος, νομίζω ότι απουσιάζει ένα ακόμα ερώτημα που προσωπικά τουλάχιστον θεωρώ σημαντικό για ένα φόρουμ :

Αν μπεις σ? ένα φόρουμ συζητήσεων και βλέπεις ότι διατηρείται το ?Α? ύφος και θεματολογία, που δεν ταιριάζει στο δικό σου ?Β? ύφος και θεματολογία που σ' ενδιαφέρει... τι κάνεις ; Προσαρμόζεσαι, προσπαθείς να επιβάλεις το δικό σου ύφος και θεματολογία ή απλά πας αλλού που θα είναι πιο ταιριαστός χώρος για σένα ;

 

τι εννοεις με το υφος,πως το οριζεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω πολυ να απαντησω στις ερωτησεις σου Χρηστο καθως τις βρισκω πολυ ενδιαφερουσες αλλα συμφωνω με την Νεφελη. Καλυτερα θα ηταν να τις χωρισουμε σε διαφορετικα thread γιατι δεδομενου του ογκου τους ο καθενας θα λεει τα δικα του και θα μπλεχτουμε χωρις να μπορουμε να κανουμε μια συζητηση πανω σε καποιες απο αυτες τις ερωτησεις.

Και πιστευω οτι για τις περισσοτερες, αν οχι για ολες, εχουμε πολλα να πουμε και πολλα να μαθουμε ο ενας για τον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σημαντικο είναι να ξερουμε τις αντιδρασεις μας?

 

Όταν μας θυμωνει ένα μελος πως εχουμε επιλεξει να αντιδρουμε και γιατι και πως αντιδουμε τελικα?

 

Ποια πραγματα μας θυμωνουν ποιο πολλη τον καθενα προσωπικα εννοω,μεσα σε αυτό το φορουμ?

 

Ποσο σημαντικο πιστευει ο καθενας ότι είναι να ειμαστε ειλικρινεις με τους εαυτους μας πρωτα?

 

Ακουγετε ότι καποιους τους ενοχλουν οι διδασκαλοι ας πουμε.παραδειγμα ηταν εμενα αλλο με ενοχλει.

 

Τι μας θυμωνει ακριβως?

 

Ειμαστε αρκετα ειλικρινης να παραδεχτουμε τον φοβο μας?

 

Χρήστο,κακά τα ψέματα:ποιος είναι τέλειος;

 

Εγώ πάντως, τέλειος 100% δεν είμαι. Όμως, προσπαθώ.

Αν παρεκτρέπομαι; Ναι.

Αν λέω κάτι λάθος ποτέ;Ναι.

Αν θυμώνω;Ναι.Ίσως.

Αν σκάω από το κακό μου; Οουουουου!

 

Αλλά προσπαθώ να...αυτοβελτιωθώ.Το κάνω εντός του μυητικού συστήματος όπου είμαι μέλος.Αλλά και μοναχός μου-στη δική μου καθημερινότητα...

 

Αλλά ναι-ακούω πολύ τον άλλον-η.

Ναι- προτιμώ να βλέπω,να ακούω -από το να μιλώ...πρώτος! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...