Jump to content

ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΔΙΩΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ .MP3!!!


 Share

Recommended Posts

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μπορεί να σκοτώνει τις πολυεθνικές... αλλά μαζί σκοτώνει και όσους εργάζονται σε αυτές.

Και το εμπόριο ναρκωτικών ή όπλων συντηρεί πάρα πολλές οικογένειες...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να σκοτώνει τις πολυεθνικές... αλλά μαζί σκοτώνει και όσους εργάζονται σε αυτές.

Όποιος θέλει να βγάλει μουσική και ειδικά όποιος θέλει να ασχοληθεί με τη Τέχνη ας το κάνει γιατί του αρέσει κι όχι γιατί θέλει να κερδίσει ...

 

Η Τέχνη είναι γνώση και η γνώση είναι δωρεάν! Σου χαρίζεται για να το διαδόσεις όχι για να το πουλήσεις ...

 

Το θέμα είναι να μη βγάζει κέρδος κάποιος από το δημιούργημά σου.. ^_^

 

drg_xx.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να σκοτώνει τις πολυεθνικές... αλλά μαζί σκοτώνει και όσους εργάζονται σε αυτές.

Tιποτα δεν τους κανει, οι πολυεθνικες εφευρισκουν τροπους (και δικαιολογιες στη περιπτωση μας) ωστε να κανουν "περικοπες" με την ευχη της τεχνολογιας κ απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Guest aris1000

γεια σας και απο μενααα

λοιπον προς απαντηση ολων οσων επικροτουν την πωληση mp3

σε αυτες τις 1000πλασιες τιμες απο την λογικη.... (γνωμη μου παντα)

τιμη που θα επρεπε να πωλουνται

παραθετω ενα αποσπασμα απο το site τις

Ανεγκυκλοπαίδειας

 

http://el.uncyclomedia.org/wiki/Πειρατεία_της_μουσικής

 

αξιζει να διαβαστει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουν να μας κανουν τιποτα γιατι θελουν να καταρεψουν το ακαταρευτο χα χα!

 

ΔΕΝ γινεται να αφησουνε ξοπησω τους τα ηλεκτρονικα προσωπικα μας δικαιωματα οσο και να το θελουν

και αν πει η Ελλαδαρα της κλεψιας ναι γι αυτο τοτε θα πει ΟΧΙ η ευρωπη καθως ειμαστε και εμεις μερος της

και δεν νομιζω να της ξεφυγει κατι τετοιο ολα ειναι απλα και νομημα εχω και εγω μπολικα MP3

Και αν εβγαζε και το αβαπτιστο Cd...πειρατικο θα το ειχα αχαχαχα χα χα α.

 

 

αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Και το εμπόριο ναρκωτικών ή όπλων συντηρεί πάρα πολλές οικογένειες...

 

 

Yeah that's true hahahahahahahahahahahhahahah

 

Ειδες που κανεις τελικα δεν σκεφτεται τους κακομοιρους του εμπορους που μπορει να πεινανε!?

 

 

Θανατος στα βαπορακια

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

 

τι να προτοπω;

 

πρωτα απο ολα, μην φοβαστε

ακομα και ασ παψει το απορητο ακομα και αν κανουν το οτιδηποτε παντα θα υπαρχει ο τροποσ να κανεισ κατι και να μην σε βρισκουν και πολυ πιο ευκολα στο net

ακομα και κακοβουλοι τροποι (να κατεβαστε εσεισ mp3s και να φαινεται οτι κατεβαζει ο ψινακησ)

χαχαχχαχαχαχχα

 

τωρα περι πειρατειας

ναι η πειρατια ειναι κακο πραγμα οταν πραγματικα χανει ο δημιουργοσ(στιχουργοσ, ερμηνευτης, συνθετης,κτλ) αλλα ξερετε ποσα κερδιζει ο καθε δημιουργος απο την πωληση του καθε δισκου ο καλλιτεχνης;

μονο το 7% τησ τιμης του

αυτο δεν τον κλεβει η εταιρεια;

η επειδη ζουμε στον καπιταλισμο και ο εργοδοτης εχει γινει "νομος" να εκμεταλευεται τον εργαζομενο πρεπει να το δεχομαστε;

πχ. ο θανασης παπακωνσταντινου σε ενα δισκο του ειχε συμφωνησει με την εταιρεια να πληρωθει μετα τις 10.000 κοπιες που θα πουληθουν, κοπηκαν 10000 κοπιεσ ακριβως και ολες πουληθηκαν αλλα μετα η εταιρεια αρνηθηκε να βγαλει αλλες

αλλο παραδειγμα

οι τρυπες για τον πρωτο δισκο τους δεν πηραν φραγκο επειδη η εταιρεια τουσ τοτε η ανω κατω για να τους βγαλει τον δισκο τουσ ζητησε να της παραχωρησουν πνευματιακ δικαιωματα για να μην πληρωση την αεπι και να μπορεσει να τους βγαλει τον δισκο και ακομα τα δικαιωματα τα εκμευταλευεται η ετερεια

επισησ ο καθε καλιτεχνης δινοντας ενα εργο του σε καθε ετερεια παραχωρει τα δικαιωματα του για την τιμη που ανεφερα παραπανω για το καθε κομματι, αλλα οταν φυγει απο την εταιρεια αυτα τα δικαιωματα δεν μπορει να τα παρει μαζι του η να βαλει το κομματι απο την προηγουμενη εταιρεια σε αλλο δισκο που βγηκε απο οταν εφυγε λογω πνευματικων δικαιωματων και αν θελει πρεπει να πληρωσει (για κατι δικο του)

 

ας μιλησουμε λιγο για κοστος ενος δισκου

οι 1000 κοπιεσ με τριφυλο εξωφυλλο οπισθωφυλλο και ενα cd κοστιζουν το πολυ 2500 ευρω αναλογα και την ποιοτητα παντα

2,5 ευρω το cd

απο την εταιρεια αυτο φευγει γυρω στα 8-10 ευρω και παει στην ετερεια κινησης η οποια απο καθε κοπια βγαζει καπου στο 15% (η διακινηση ενοσ δισκου πληρωνετε ακριβοτερα απο την εμπνευση και τις ωρεσ που σπαταληθηκαν για την δημιουργια ενος πνευματικου εργου)

και μετα φτανει στα δισκοπολεια να το αγοραζουμε εμεις γυρω στα 15 ευρω μια μεση τιμη και λιγα λεω

 

πιστευετε ακομα οτι τους κλεβουμε ουσιαστικα η μας κλεβουν αυτοι;

κλεβουμε τους δημιουργους;

θα σασ πω οτι εχω πει με οσους καλιτεχνες εχω συζητησει αυτο το θεμα

αν πιστευεται οτι σας κλεβω και γενικα με την πραξη μου αυτη δεν σας βοηθαω να συνεχισετε να φτιαχνετε μουσικη πειτε μου ποσα ειναι τα δικαιωματα σας να τα πληρωσε σε σας , τις εταιρειες ομως δεν τισ πληρωνω αφου με θεωρουν μαλακα και μου πιανουν τον κωλο

η απαντηση τους;

μου γεμισαν το ποτηρι μου με αλκοολ και συνεχισαμε την κουβεντα μασ με ποιο ουσιαστικα θεματα

 

καταλαβετε κατι, κανεις (καλιτεχνης) δεν ζει απο την μουσικη (δηλαδη τους δισκους) στην ελλαδα

ειναι μικρη αγορα

ουτε η βιση ουτε η βανδη

πχ. αν στο εξωτερικο κανεις ενα χρυσο δισκο δεν θα χρειαστεις να κανεις ξανα αλλη δουλεια θα αφιερωθεις στην μουσικη για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα

στην ελλαδα δεν γινετε αυτο

 

και μην μου πειτε πως θα ζησουν οι ετερειες γιατι αν θελουν πραγματικα να ειναι βιωσιμες ασ το κανουν με αλλους τροπους

1)ασ μειωσουν τουσ μισθους των διευθυνταδων

2)ασ βαλουν ατομα σε διευθυντικες θεσεις που κατεχουν το αντικειμενο, εχουμε πνιξει στο σκουπιδαριο ενω παραληλα μενουν στην αφανια φοβερες φωνες και μπαντες που αν ηταν στο εξωτερικο θα εκαναν καριερα

3)παλια γιατι υπηρχε ανθιση της ελληνικησ μουσικης; διοτι η καθε δισκογραφικη ειχε σε διευθυντικες θεσεις ενα Τουντα, κτλ

4)ασ μειωσουν τις τιμες των cds γυρω στα 10 ευρω και οχι γυρω στα 15

5)οχι αλλα σκουπιδια

 

θα μου πεις πως θα γινουν γνωστες οι νεες μπαντες και οι νεοι καλιτεχνες;

οπως παλια, απο το παλκο να φτιαξουν ενα δικο τους κοινο και υστερα να βγαλουν ενα cd οπου θα εχει σιγουρες πωλησεις

και επισης σημερα ειναι πιο ευκολο υπαρχει το νετ ο καθενας μπορει να σηκωσει μια σελιδα δεν ειναι τιποτα (για ριχτε μια ματα τι γινετε απο νεες μπαντες αλλα και ευρεως γνωστες στο myspace.com)

 

και για να μην παρεξιγουμαστε δεν λεω να φτασουμε στο αλλο ακρο να μην αγοραζουμε κανενα cd

τουλαχιστον να αγοραζουμε τουσ δισκους των αγπημενων μας καλιτεχνων και συγκροτηματων

γιατι μην ξεχναμε οτι η δημιουργια και η εμπνευση θελει ηρεμια και ωρα

επισης αυτο που βοηθαει μια ετερεια τον καλιτεχνη ειναι το καλυτερο στουντιο

 

οσο περι αγορας κομματιων απο νετ,

αστο καλυτερα, μεγαλυτερο κλεπσιμο

πχ ενασ δισκος με 20 κοματια περιπου εχει 15 ευρω 20 * 1 ευρω εχουμε 20 ευρω

χαχαχχαχαχχαχαχχαχαχαχχα

δεν ειμαι τοσο μαλακας

 

συνεχεια αν εσυ φιλε θες το μηνα 4-5 κομματια εγω θελω το ελαχιστο τοσους δισκους γιατι απλα η μουσικη για μενα ειναι πολλα

 

 

αυτα για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Άρση του απορρήτου;

 

Μισό λεπτό ρε παιδιά... για να λέμε και τις αλήθειες. Αυτό που γίνεται με την πειρατία είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ. νομίζω οτι το γνωρίζουν όλοι , όσοι έχουν λίγο μυαλό.

 

Με την αιτία του είναι ακριβό , πατάμε και κλέβουμε με την σειρά μας. Είναι σαν να λέμε οτι ενα βιβλίο είναι ακριβό και πάμε απο το ράφι και το κλέβουμε με το έτσι θέλω!

 

Έχει κάθε δικαίωμα ο άλλος να προστατεύσει την περιουσία του.

 

Το κόστος αγοράς, είναι όντως υψηλό αλλά στην πραγματικότητα μας δίνει αυτό την δικαιολογία να προχωρήσουμε σε κλοπή; Γιατί περί αυτού πρόκειται!

 

το σημερινό κόστος για ένα CD ειναι περιπου 18 ευρώ ωραία;

 

λοιπον για τις εταιρίες το CD κοστίζει να πουμε 20 λεπτα; (και παρα πολύ βάζω)

 

μέσα τα εξωφυλλα μάζι με τους στοίχους και τις φωτογραφίες και η μεταφορά του στο δισκοπωλειο να τους κοστίσει 1 ευρώ :)

 

τα υπολοιπα 16,80 ευρώ που πληρώνει ο καταναλωτής ειναι "πνευματικά δικαιώματα" ετσι δεν ειναι;

 

 

να ρωτήσω αν μου χαλάσει το CD για τον Χ λόγο αφου έχω αγορασμένα τα πνευματικα δικαιώματα, η εταιρία δεν ειναι υποχρεωμένη να μου αντικαταστήσει το CD μονο με 1,20 ευρω;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Και το εμπόριο ναρκωτικών ή όπλων συντηρεί πάρα πολλές οικογένειες...

:D:gleam:

Link to comment
Share on other sites

το σημερινό κόστος για ένα CD ειναι περιπου 18 ευρώ ωραία;

 

λοιπον για τις εταιρίες το CD κοστίζει να πουμε 20 λεπτα; (και παρα πολύ βάζω)

 

μέσα τα εξωφυλλα μάζι με τους στοίχους και τις φωτογραφίες και η μεταφορά του στο δισκοπωλειο να τους κοστίσει 1 ευρώ :)

 

τα υπολοιπα 16,80 ευρώ που πληρώνει ο καταναλωτής ειναι "πνευματικά δικαιώματα" ετσι δεν ειναι;

να ρωτήσω αν μου χαλάσει το CD για τον Χ λόγο αφου έχω αγορασμένα τα πνευματικα δικαιώματα, η εταιρία δεν ειναι υποχρεωμένη να μου αντικαταστήσει το CD μονο με 1,20 ευρω;

:D:gleam:

 

Δεν αγοράζεις τα πνευματικά δικαιώματα. αλλά την χρήση.. κι αυτήν ιδιωτικά..

Όταν αγοράζεις μία ηλεκτρική συσκευή, βιβλίο ή οτιδήποτε άλλο, αγοράζεις και τα πνευματικά δικαιώματα? Δεν νομίζω...

 

Τι αντιπροσωπεύουν τα υπόλοιπα 16.80 ευρώ ...άλλωστε έχω την εντύπωση ότι εκτός των άλλων συμπεριλαμβάνονται και τα "διαφυγόντα κέρδη" και αυτό υπολογίζεται σε όλα τα προϊόντα ..ακόμα και τα μπλουζάκια που αγοράζουμε συμπεριλαμβάνουν και ένα ποσοστό αυτών που θα κλαπούν από τους πάγκους πώλησης...

 

Θα μπορούσε να γίνει αντικατάσταση αν υπήρχε εγγύηση για κάτι τέτοιο...υπάρχουν τρόποι φυσικά να μειώσεις την φθορά ...

 

Αν η "κλοπή" ενός Cd προϋπέθετε το μπουκάρισμα σε cdοπωλείο ..θα ήθελα να'ξερα, πόσοι θα το επιχειρούσαν?

 

Speedy...σοβαρολογείς τώρα? Γιατί να μην βγάζεις κέρδος από το δημιούργημά σου? Ποιά λογική το απαγορεύει αυτό? ..και από τι θα βγάλεις κέρδος ? από τα ..κλεψιμαίικα?

 

Link to comment
Share on other sites

μωρέ και τα peer-to-peer να απαγορευτούνε, πάντα θα υπάρχει τρόπος...θα γίνετε ανταλλαγή μουσικής.... οπότε μία η άλλη... στα ίδια θα μαστε

 

Ο κόσμος το έριξε στην πειρατεία γιατι δεν αξίζουν τα cd να τα αγοράσεις..

Δε γουστάρω εγώ να δώσω 10 λύρες να αγοράσω το cd ενος τραγουδιστή που ξέρω μόνο 1 του τραγούδι...οπότε το κατεβάζω απο το χ-ψ peer-to-peer ή απο rapid share και ειμαι ΟΚ..

αν είναι κάτι που αξίζει.. θα τα δώσω. αλλα όχι για όλα....

 

το downloading ειναι σαν ναρκωτικό...σε εθίζει και τα θέλεις όλα...γιαυτό μιλάμε για 2-3 ίσως κ 4-5 album τη φορα (αναλογα τη συνδεσή σου)

 

ασε που βρίσκεις πράγματα τα οποία ... δεν υπάρχουν πλεον στα δισκοπωλεία....κλπ κλπ..

 

επίσης: εμεις οι του Εξωτερικού.πως θα αποκτήσουμε τα σουξε τις εποχής..??? θα βάλω τη μάνα μου να μου αγοράσει τοcd 10 ευρω και να μου το στείλει Αγγλια με άλλα 5 (στην καλήτερη) και δεν έχει σπάσει το cd ..

 

θα μου πεις τώρα.. υπάρχει και η αγορά του κομματιου με μισο ευρώ online..εγω όμως.. ουτε πιστωτικές έχω, ούτε χρεωστικες... δεν έχω καρτουλες.. και δεν τις θέλω.. αρα.. θα με αφήσεις χωρίς μουσική???

όσο λοιπ'ον θα έχω την δυνατότητα να διασκεδάζω με πειρατικα mp3 θα το κάνω..;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζεις τα πνευματικά δικαιώματα. αλλά την χρήση.. κι αυτήν ιδιωτικά..

Όταν αγοράζεις μία ηλεκτρική συσκευή, βιβλίο ή οτιδήποτε άλλο, αγοράζεις και τα πνευματικά δικαιώματα? Δεν νομίζω...

 

 

αγοράζεις το δικαίωμα για προσωπικη ακρόαση....δεν μπορω να καταλάβω γιατι αν μου χαλάσει το cd πρέπει να ξαναγοράσω αυτο το δικαιωμα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...