Jump to content

παγανιστικό το ''πάτερ ημών'';


Recommended Posts

αυτο το συμπερασμα το βγαλες αναλύοντας τον ελληνικο ορθόδοξο?? γιατι αμα μελετήσεις τον Ρωσσικο ορθόδοξο δεν εχει καμια σχεση με αυτα.. (διχως να ξερω με τι εχει σχεση εε....)

 

(...)

 

γιατι οι Καθολικοι εχουν την Παναγια Ιδια με τον ΘΕΟ?

μηπως γιατι ειναι το ίδιο με τον Παγανισμό?

 

τοσα πολλά..που εγιναν ειτε εσκεμενα για να τη δεχτουν την νεα θρησκεία.. ειτε γιατι.. ηθελαν οι πρωτοχριστιανοι να μην κρυβονται αλλο απο τους Ρωμαιους. και να γιορταζουν δυνατα τον ΘΕΟ τους (εξ ου κ τα χριστουγενα... 25 δεκεμβρη.. ενω κανονικα.. ειναι τελη φλεβαρη....)

 

Αφού το είπα πρωτύτερα:"Αλλά επειδή ο Χριστιανισμός έχει "σπάσει" σε ποικίλα ρεύματα πλέον(π.χ. Άμις/ Μορμόνοι/ Προτεστάντες/κ.τ.λ.),δεν αποκλείονται διαφοροποιημένα στοιχεία-επιρροές" -πράγμα που σημαίνει ότι χριστιανικά δόγματα λοξοδρόμισαν απο τις αρχικές επιρροές,παίρνοντας πλέον τη σημερινή μορφή που ξέρουμε.

Αν δε το γνωρίζεις ήδη(άλλοι φίλοι του φόρουμ το ξέρουν από καιρό...)η Πρωτοελλαδική Εκκλησία έχτιζε τους ναούς της...ξέρεις που; Πάνω στα ερείπια των αρχαιοελληνικών ναών και ιερών! Και γιατί -αναρωτήσου τώρα -να κάνει κάτι τέτοιο; Γιατί σώνει και καλά πρέπει να χτιστεί η ορθόδοξη εκκλησία πάνω σε παλιότερο ναϊσκο παγανιστών(όπως οι 12θεϊστές); Γιατί π.χ. τη Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη( κάποτε παγανιστικός ναός των Καβείρων)οι Βυζαντινοί τη...μετέτρεψαν σε χριστιανική εκκλησία; Γιατί το εκκλησάκι του Αγιου Βλάσιου σώνει και καλά το έχτισαν πάνω στα ερείπια του αρχαίου ναού του Πανοπέα;

 

Δε το έκαναν διότι...έτσι "γούσταραν" ή έτσι τους "κάπνισε",ασφαλώς! Και η αιτία είναι οι αχώνευτοι -για τους πρωτοχριστιανούς σχολαστικούς- παγανιστές του τόπου τότε,βεβαίως-βεβαίως! Δεν πείθονταν οι άτιμοι,για το Λόγο του Κυρίου ημών,και κάπως έπρεπε να μάθουν ντε και καλά πως..."καλή η θεά Αθηνά και ο Δίας,αλλά ο Ιησούς καλύτερος-ξεχάστε τα ιερά σας-ελάτε στο καινούργιο εκκλησάκι που χτίσαμε για το καλό σας!".

 

(Ελπίζω να έπιασες τον συσχετισμό...) :smilewink: ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο Χριστιανισμος ουσιαστικα "χτιστηκε" πανω στον Παγανισμο. Πολλες παγανιστικες αναφορες και γιορτες εχουν κουκουλωθει με χριστιανικες, με πρωτη και καλυτερη τα χριστουγεννα στις 25 Δεκεμβριου, που ειναι στην πραγματικοτητα η γεννηση του Θεου Μιθρα, του θεου του Ηλιου. ...

Όταν πάρθηκε απόφαση γι' αυτό είχαν ήδη περάσει 2-3 αιώνες ύπραξης (και σταθερής αύξησης) του Χριστιανισμού. Οπότε είχε ήδη "χτιστεί". Μεταγενέστερο "εκκλησιαστικό" στήριγμα; Ίσως...
...Αυτο που εκανε η χριστιανικη εκκλησια κατα την συνταξη της και την δημιουργια της θρησκειας ηταν πολυ εξυπνο. Καταλαβαινοντας οτι ειναι ακατορθωτο να αφανισουν τον παγανισμο, κουκουλωσαν ολα κυρια παγανιστικα εθιμα και γιορτες, κανοντας μικρες αλλαγες και μετονομαζοντας τα σε χριστιανικα... Δεν εισηγαγαν πολλα νεα στοιχεια, χρησιμοποιησαν τα ηδη υπαρχοντα, αυτα που οι ανθρωποι εκεινης της εποχης ηδη γνωριζαν και χρησιμοποιουσαν ουτως ωστε η αλλαγη της θρησκειας να ειναι ομαλη.

Η εισάγωγή των νέων στοιχείων δεν είχε σχέση με τη "δημιουργία της θρησκείας" (αφού εκδηλώθηκε 2-3 αιώνες μετά). Οι λόγοι; Αρκετοί:

1ον είχε αρχίσει η αθρόα εισροή "πιστών-απίστων" (πως λέμε "γνωστοί-άγνωστοι";) οι οποίοι είτε με το ζόρι, είτε από συμφέρον γινόταν τυπικά χριστιανοί, χωρίς να ξέρουν τι πιστεύουν.

2ον είχε αρχίσει η προσπάθεια νά γίνει η εκκλησία θεσμός (και μάλιστα φορέας εξουσιών).

Αυτά όμως δεν έχουν σχέση ούτε με την γένεση του Χριστιανισμού, ούτε με την αρχική εκκλησία, ούτε και τους όντως πιστούς.

Link to comment
Share on other sites

εισροή "πιστών-απίστων" (πως λέμε "γνωστοί-άγνωστοι";) οι οποίοι είτε με το ζόρι, είτε από συμφέρον γινόταν τυπικά χριστιανοί, χωρίς να ξέρουν τι πιστεύουν.

2ον είχε αρχίσει η προσπάθεια νά γίνει η εκκλησία θεσμός (και μάλιστα φορέας εξουσιών).

Αυτά όμως δεν έχουν σχέση ούτε με την γένεση του Χριστιανισμού, ούτε με την αρχική εκκλησία, ούτε και τους όντως πιστούς.

 

Αυτό όμως, outis, δεν τεκμηριώνεται επαρκώς.

 

Και δεν δικαιολογεί γιατί -αφού παγιώθηκε η νέα θρησκεία όπως λες πριν αιώνες- οι πρωτοχριστιανοί τα "έμπλεξαν" τα πράγματα με τα παγανιστικά στοιχεία. Υπάρχουν "εκ του πονηρού" καταστάσεις -όπως εμφανώς παρουσιάζουν τα ιστορικά στοιχεία.Υπήρχε μεγάλος φόβος τότε(ναι μεν υπήρξε αύξηση των χριστιανών πιστών,αλλά οι παγανιστές στα χρόνια των πρώτων βυζαντινών αυτοκρατόρων παράμεναν συντριπτική πλειοψηφία) εξου και τελικά επικράτησε η εσχάτη λογική:αυτή του ολοκαυτώματος των παγανιστών-δια της φωτιάς και του σιδήρου χιλιάδες εξολοθρέυτηκαν!

Link to comment
Share on other sites

...Γιατί π.χ. τη Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη( κάποτε παγανιστικός ναός των Καβείρων)οι Βυζαντινοί τη...μετέτρεψαν σε χριστιανική εκκλησία;...
Αυτό που το άκουσες;
Αυτό όμως, outis, δεν τεκμηριώνεται επαρκώς....
Τεκμηριώνεται ιστορικά, πολύ καλύτερα από άλλες απόψεις. Επίσης το φαινόμενο έχει παρατηρηθεί "σε δράση" και νεώτερα χρόνια, οπότε ξέρουμε ότι η θεωρία του "δουλεύει".
...Και δεν δικαιολογεί γιατί -αφού παγιώθηκε η νέα θρησκεία όπως λες πριν αιώνες- οι πρωτοχριστιανοί τα "έμπλεξαν" τα πράγματα με τα παγανιστικά στοιχεία. ....
Τι εννοείς "δικαιολογεί"; Δεν δικαιολογεί τίποτα, εξηγεί. Ούτε είπα ότι είχε "παγιωθεί" η θρησκεία. Υπήρχε όμως, για 200 χρόνια - το λιγότερο - χωρίς αυτά, και εκείνοι που έμπλεξαν τα πράγματα δεν ήταν "πρωτοχριστιανοί", αλλά εκείνοι που ακολούθησαν.
...Υπάρχουν "εκ του πονηρού" καταστάσεις -όπως εμφανώς παρουσιάζουν τα ιστορικά στοιχεία.Υπήρχε μεγάλος φόβος τότε(ναι μεν υπήρξε αύξηση των χριστιανών πιστών,...
Το θέμα εδώ δεν είναι πόσοι μη-χριστιανοί υπήρχαν, αλλά το ποια ήταν η "ποιότητα" χριστιανών που υπήρχαν.
...αλλά οι παγανιστές στα χρόνια των πρώτων βυζαντινών αυτοκρατόρων παράμεναν συντριπτική πλειοψηφία) εξου και τελικά επικράτησε η εσχάτη λογική:αυτή του ολοκαυτώματος των παγανιστών-δια της φωτιάς και του σιδήρου χιλιάδες εξολοθρέυτηκαν!
Η αναλογία χριστιανών/μη-χριστιανών στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία θεωρείται ότι ανατράπηκε κάποια στιγμή τον 4ο αιώνα - ήδη όμως σε "ποιότητα" (διαφορετική από αυτή που αναφέρω πιο πάνω) η αναλογία είχε ήδη ανατραπεί πιο πριν: Στις πόλεις (όπου παίρνονται οι πολιτικές αποφάσεις) είχε ήδη ανατραπεί, ίσως πριν τον Κων/νο, ή στα χρόνια του.

Το "Ολοκαύτωμα" παγανιστών είναι μάλλον ακραία τοποθέτηση και δεν στηρίζεται. Οπωσδήποτε οι διωγμοί που υπήρχαν είχαν πολιτική μορφή (όπως και οι παλαιότεροι κατά των χριστιανών, συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το άκουσες;

Τεκμηριώνεται ιστορικά, πολύ καλύτερα από άλλες απόψεις.

 

Δε τ'άκουσα. Το διάβασα: "Ιστορία της Θεσσαλονίκης" / Ιωαν.Μακρής (Θεσσαλ.2001)

Και από το (καλά,ίσως αμφιλεγόμενο) "Μακεδονικό πρελούδιο" /Π.Κουρδουμπάς (δε θυμάμαι εκδόσεις)

Εσχάτως,με έκπληξη μου το ξανασυνάντησα στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ"/Συλλογικό (ΑΡΧΕΤΥΠΟ).

 

Με συγχωρείς,αλλά 3 βιβλία που να..λένε το ίδιο πράγμα,δε σε παραξενεύει;;; :blink:

 

Αυτό το "Τεκμηριώνεται ιστορικά, πολύ καλύτερα από άλλες απόψεις" αγαπητέ outis,δεδομένου ότι συνειδητοποιώ πως σχολιάζουμε το ίδιο θέμα από διαφορετικές -μεταξύ μας- πηγές και εγχειρίδια,δε μπορεί να είναι παρά μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ (και άρα,όχι 100% αντικειμενική) τοποθέτηση. Ορθόν; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστιανισμος ουσιαστικα "χτιστηκε" πανω στον Παγανισμο. Πολλες παγανιστικες αναφορες και γιορτες εχουν κουκουλωθει με χριστιανικες, με πρωτη και καλυτερη τα χριστουγεννα στις 25 Δεκεμβριου, που ειναι στην πραγματικοτητα η γεννηση του Θεου Μιθρα, του θεου του Ηλιου.

Αυτό δεν είναι σωστό. Αγνοείτε ότι ο Μίθρας αντικατέστησε τις Κρονεΐδες ημέρες που γιόρταζαν προηγουμένως οι Έλληνες. Εκείνη η βδομάδα (η αντίστοιχη 25 Δεκεμβρίου με 1 Ιανουαρίου) ήταν αργία και γινόταν γιορτές.

 

Μία άποψη που ακούστηκε για γενέθλια του Χριστού τον Φεβρουάριο, είναι τελείως λάθος. Τα κοπάδια δεν ξεχειμωνιάζουν με τους βοσκούς έξω τον Φεβρουάριο, που κάνει ψόφο.

 

Γιατί π.χ. τη Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη( κάποτε παγανιστικός ναός των Καβείρων)οι Βυζαντινοί τη...μετέτρεψαν σε χριστιανική εκκλησία;
Γιατί παραλείπεις να πείς ότι ενδιάμεσα ήταν λουτρά και ήταν κυριολεκτικά μπουρδέλο των ρωμαίων?? Ο Γαλέριος έκανε τα όργια του εκεί μέσα!

Οι ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ρωμαίοι τους είχαν γραμμένους τους κάβειρους που δεν υπήρχαν στην δικιά τους θρησκεία και σταμάτησαν την λατρευτική τους δραστηριότητα. Αυτό γιατί δεν το αναφέρεις? Χαλάει η συνταγή? :whistling:

 

Και δεν δικαιολογεί γιατί -αφού παγιώθηκε η νέα θρησκεία όπως λες πριν αιώνες- οι πρωτοχριστιανοί τα "έμπλεξαν" τα πράγματα με τα παγανιστικά στοιχεία. Υπάρχουν "εκ του πονηρού" καταστάσεις -όπως εμφανώς παρουσιάζουν τα ιστορικά στοιχεία.Υπήρχε μεγάλος φόβος τότε(ναι μεν υπήρξε αύξηση των χριστιανών πιστών,αλλά οι παγανιστές στα χρόνια των πρώτων βυζαντινών αυτοκρατόρων παράμεναν συντριπτική πλειοψηφία) εξου και τελικά επικράτησε η εσχάτη λογική:αυτή του ολοκαυτώματος των παγανιστών-δια της φωτιάς και του σιδήρου χιλιάδες εξολοθρέυτηκαν!
Γνωστή ατεκμηρίωτη καραμέλα.... Σίγουρα υπήρχε εύνοια υπέρ των χριστιανών και δυσμένεια κατά των παγανιστών, αλλά όχι και δια πυρός και σιδήρου :smilewink:

Βόλευε η χριστιανική θρησκεία και την ακολούθησαν οι ρωμαίοι αυτοκράτορες, δεν την διάλεξαν στην τύχη! Γιατί για παράδειγμα δεν υιοθέτησαν την Μιθραϊστική θρησκεία? Είστε εκτός του πολιτικού και στρατιωτικού κλίματος της εποχής και κρίνετε λανθασμένα. Αν μπείτε στο πνεύμα θα καταλάβετε ότι σας διαφεύγουν πολλά πράγματα για τις επιλογές που έκανε ο Μ.Κωνσταντίνος (που όσο και να τον βρίζετε μέσα σας, ήταν μεγάλος ηγέτης και στρατηγός).

 

Το θέμα εδώ δεν είναι πόσοι μη-χριστιανοί υπήρχαν, αλλά το ποια ήταν η "ποιότητα" χριστιανών που υπήρχαν.
όπως λέει και ο ούτις δεν έχει σημασία πόσοι ήταν. Οι χριστιανοί ήταν πλειοψηφία στον στρατό την εποχή του Μ.Κωνσταντίνου, και ως γνωστόν ο στρατός έκανε κουμάντο στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία και όχι οι συγκλητικοί ή κανένας άλλος. Τα παράπονά σας στον στρατό λοιπόν! :lol:

 

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΠΤ ΑΛΛΟ -----------> Η Αθηνα δεν ειναι μεγάλη μορφη στο 12 θεο???

να σημειωσω: και οι 2 ητο παρθενες!!

Και η αφροδίτη είναι μεγάλη μορφή, βλέπεις καμμιά αντιστοιχία?

Μην απομονώνεις φράσεις και γεγονότα, οι κοπτοραπτικές μέθοδοι χρησιμοποιούνται μόνο για να στηρίξουν ψέμματα: Μισή αλήθεια=ψέμα :smilewink:

Προφανώς δεν είναι αυτός ο σκοπός σου αλλά παρόλα αυτά λάβε το υπόψιν σου.

 

Το ξέρω ότι θα προκαλέσω δυσαρέσκεια με το πόστ μου αλλά μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται. Δεν εχω προσωπική κόντα με κανένα από σας και ούτε θέλω να αρχίσω καμμία.

Εν πάσει περιπτώσει Ο κύβος ερρίφθει....

Link to comment
Share on other sites

...Με συγχωρείς,αλλά 3 βιβλία που να..λένε το ίδιο πράγμα,δε σε παραξενεύει;;; :blink: ...

Ρώτησα γιατί δεν το έχω ξανακούσει. Θα το ψάξω.
...Αυτό το "Τεκμηριώνεται ιστορικά, πολύ καλύτερα από άλλες απόψεις" αγαπητέ outis,δεδομένου ότι συνειδητοποιώ πως σχολιάζουμε το ίδιο θέμα από διαφορετικές -μεταξύ μας- πηγές και εγχειρίδια,δε μπορεί να είναι παρά μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ (και άρα,όχι 100% αντικειμενική) τοποθέτηση. Ορθόν; :whistling:
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές "πηγές" για τα γεγονότα που αναφέρεις... και οι πηγές δεν δίνουν την αίσθηση "ολοκαυτώματος" (όπως το εννοείς). Το να χαρακτηρίζονται τα περιστατικά "ολοκαύτωμα" είναι μακριά από το 100% "αντικειμενικά".
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σωστό. Αγνοείτε ότι ο Μίθρας αντικατέστησε τις Κρονεΐδες ημέρες που γιόρταζαν προηγουμένως οι Έλληνες. Εκείνη η βδομάδα (η αντίστοιχη 25 Δεκεμβρίου με 1 Ιανουαρίου) ήταν αργία και γινόταν γιορτές.

 

Μία άποψη που ακούστηκε για γενέθλια του Χριστού τον Φεβρουάριο, είναι τελείως λάθος. Τα κοπάδια δεν ξεχειμωνιάζουν με τους βοσκούς έξω τον Φεβρουάριο, που κάνει ψόφο.

 

Γιατί παραλείπεις να πείς ότι ενδιάμεσα ήταν λουτρά και ήταν κυριολεκτικά μπουρδέλο των ρωμαίων?? Ο Γαλέριος έκανε τα όργια του εκεί μέσα!

Οι ΠΑΓΑΝΙΣΤΕΣ ρωμαίοι τους είχαν γραμμένους τους κάβειρους που δεν υπήρχαν στην δικιά τους θρησκεία και σταμάτησαν την λατρευτική τους δραστηριότητα. Αυτό γιατί δεν το αναφέρεις? Χαλάει η συνταγή? :whistling:

 

(...)

 

 

Το ξέρω ότι θα προκαλέσω δυσαρέσκεια με το πόστ μου αλλά μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται. Δεν εχω προσωπική κόντα με κανένα από σας και ούτε θέλω να αρχίσω καμμία.

Εν πάσει περιπτώσει Ο κύβος ερρίφθει....

 

Ποια προσωπική κόντρα; Ποια δυσαρέσκεια; Καθόλου! Δεν τάσσομαι υπέρ καμιάς πλευράς είτε παγανιστών είτε χριστιανών σε αυτό το τόπικ:η αλήθεια μας ενδιαφέρει!

 

Πουθενά δε διάβασα ότι...η Ροτόντα υπήρξε ,εεεμμμ..."ρωμαϊκό μπουρδέλο"(?)και οπωδήποτε -καταλαβαίνεις- δεν ήταν δυνατόν να...παραλείψω κάτι!

Ό'τι διάβασα για αυτά τα θέματα έγραψα εδώ. Δεν απαντώ έχοντας "επιλεκτικές ευαισθησίες".Σίγουρα η αλήθεια να λέγεται.ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ; Η δική σου? η δική μου? του outis?

Είναι λοιπόν, αλήθεια:εδώ απαντήσαμε βάσει ΒΙΒΛΙΩΝ Ή ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΩΝ που διαβάσαμε. Τώρα,ποιές από τις πηγές μας -για να γράψουμε ο'τι γράψαμε εδώ μέσα- ανταποκρίνονται περισσότερο στην αλήθεια...τρέχα γύρευε! Αλήθεια-είστε απόλυτα σίγουροι;???? :blink::unsure:

 

(είδατε τι χρήσιμη θα'ταν μια ...ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ?) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποια προσωπική κόντρα; Ποια δυσαρέσκεια; Καθόλου! Δεν τάσσομαι υπέρ καμιάς πλευράς είτε παγανιστών είτε χριστιανών σε αυτό το τόπικ:η αλήθεια μας ενδιαφέρει!...
Αυτή είναι μια καλή βάση.
...η αλήθεια μας ενδιαφέρει!...
Κάποιος είπε: Δεν υπάρχει αλήθεια, μόνο, γεγονότα (νομίζω ήταν ατάκα του Σην Κονερι στο Ιντιανα Τζόουνς 3). Και μέχρι ένα σημείο έχει δίκιο. Γι' αυτό ας έχουμε βεβαιότητα για τα γεγονότα - αυτά άλλωστε μας δείχνουν την αξιοπιστία των τυχόν ερμηνειών. Για τις ερμηνείες όμως... και τα βιβλία...
Ό'τι διάβασα για αυτά τα θέματα έγραψα εδώ. Δεν απαντώ έχοντας "επιλεκτικές ευαισθησίες".Σίγουρα η αλήθεια να λέγεται.ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ; Η δική σου? η δική μου? του outis?

Είναι λοιπόν, αλήθεια:εδώ απαντήσαμε βάσει ΒΙΒΛΙΩΝ Ή ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΩΝ που διαβάσαμε. ...

Απλά όταν ανέφερες αυτά κάπου δεν μου "κολλούσαν", έτσι...
...η αλήθεια να λέγεται.ΠΟΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ; Η δική σου? η δική μου? του outis?...
Δεν μιλώ λοιπόν για καμιά "αλήθεια" αλλά για τα γεγονότα.
...Τώρα,ποιές από τις πηγές μας -για να γράψουμε ο'τι γράψαμε εδώ μέσα- ανταποκρίνονται περισσότερο στην αλήθεια...τρέχα γύρευε! Αλήθεια-είστε απόλυτα σίγουροι;????...
Κι έκανα ακριβώς αυτό: έτρεξα και γύρεψα, γιατί αν δεν είναι ορθό να είμαστε απόλυτα σίγουροι τότε προς τι η βεβαιότητα για κάτι που γράφου 3 βιβλία; Δικαιολογείται μονάχα αν συμφωνούν τα γεγονότα

Τα γεγονότα:

Η Ροτόντα χτίστηκε από τον Γαλέριο γύρω στο 300 ως τμήμα ανακτορικού συγκροτήματος.

Η Θεσσαλονίκη είχε εκείνα τα χρόνια έναν "πολιούχο θεό" που ονομαζόταν "Κάβειρος". Η ομοιότητα με τα "Καβείρια" είναι προφανής στον ήχο της λέξης, και ήταν "πάσχων θεός", αλλά τουλάχιστον στα χρόνια του Γαλέριου η λατρεία του δεν είχε σχέση με τους Κάβειρους (που έχουν άλλα ονόματα).

Ο χώρος ήταν τμήμα ανακτόρων κι αν κάποιος μεταγενέστερος αυτοκράτορας (ο διαβόητος Θεοδόσιος Α' για την ιστορία) θέλησε να παραχωρήσει το χώρο για χριστιανική λατρεία δεν συνιστά αρπαγή από τους οπαδούς των παλαιότερων λατρειών (αφού ο εκάστοτε αυτοκράτορας ήταν ο ιδιοκτήτης του χώρου) ούτε πρόκειται για πρακτική που είναι άγνωστη στον "παγανιστικό" (ας πούμε) χώρο και πριν τα χριστιανικά χρόνια ακόμα.

Αυτά είναι τα γεγονότα.

Οι πιθανότητες:

Η χρήση της Ροτόντας; Άγνωστη. Το πιθανότερο είναι να χτίστηκε ως "μαυσωλείο" για τον Γαλέριο, αλλά δεν χρησιμοποιήθκε ποτέ για αυτό. Είναι επίσης πιθανό να έπαιξε το ρόλο του "πνευματικού κέντρου" των ανακτόρων ή χώρος γενικών τελετών, και κάποιες απ' αυτές θα ήταν και θρησκευτικές. Υπάρχει διαμάχη μεταξύ των αρχαιολόγων και ορισμένοι προτείνουν ότι υπήρξε κέντρο λατρείας του Δία ή του Καβείρου (όχι όμως των Καβείριων μυστηρίων). Απ' όσο γνωρίζω πάντως το κέντρο λατρείας του Καβείρου πιστεύεται ότι ήταν (αυτό θα σου αρέσει) κοντά στο σημερινό Άγιο Δημήτριο, ίσως και στον ευρύτερο χώρο του σημερινού ναού ή πολύ κοντά.

Οι υποθέσεις.

Νομίζω πως τα βιβλία μπέρδεψαν τον άγνωστο "Κάβειρο" με τα πιο "πιασάρικα" Καβείρια για τη δημιουργία εντυπώσεων ή από άγνοια. Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται μειωμένη η αξιοπιστία τους (εκτός κι αν δεν μεταφέρθηκαν ορθά τα γραφόμενα).

Το συμπέρασμα;

Τι λέτε;

Εγώ λέω ότι είναι καλύτερο το να τρέχουμε να γυρεύουμε παρά να άναφέρουμε κάτι με βεβαιότητα (εκτός κι αν έχουμε μια ιδέα για τα γεγονότα). Κι αυτό δεν γίνεται, συνήθως, με αμφιλεγόμενες αναφορές σε "ολοκαυτώματα", ούτε και με εντυπωσιακές δηλώσεις που δεν στηρίζονται τελικά: το πάτερ ημών δεν είναι παγανιστικό (με την έννοια που δίνεται σήμερα στη λέξη), και η μεταγενέστερη εισρροή παγανηστικών στοιχείων στον μεταγενέστερο χριστιανισμό δεν σημαίνει ότι "γεννήθηκε" από αυτά.

 

http://3lyk-n-filad.att.sch.gr/fayium/Portraits/Rotonta.htm

http://cperi.certh.gr/gr/include/samothraki/sanopoulos.html

http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Polit...alerius/inf.htm

http://www.ics.forth.gr/isl/fayum/portraits/p61.html

http://www.eled.auth.gr/historia/web1999/monuments.htm

http://poseidon20.anatolia.edu.gr/history_...otonta_main.htm

Link to comment
Share on other sites

να πω κατι... ετσι για να υποθει...

 

φανταζομαι οτι ολοι γνωριζετε οτι το Πατερ Ημων ειναι γραμμενο στην Καινη Διαθηκη και στα 3 συνοπτικα ευαγγελια.. απλα επιλεχτηκε το πιο.. ποιητικο...

(ματθαιος 6:9)

 

εε???

Link to comment
Share on other sites

.

Οι υποθέσεις.

Νομίζω πως τα βιβλία μπέρδεψαν τον άγνωστο "Κάβειρο" με τα πιο "πιασάρικα" Καβείρια για τη δημιουργία εντυπώσεων ή από άγνοια. Σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται μειωμένη η αξιοπιστία τους (εκτός κι αν δεν μεταφέρθηκαν ορθά τα γραφόμενα).

Το συμπέρασμα;

Τι λέτε;

 

Εγώ παράθεσα 3 πηγές.Εσυ κάποιες ιστοσελίδες. Και ΠΑΛΙ παραμένει το ερώτημα: που ξέρεις αν αυτά που βρήκες ΕΙΝΑΙ τα έγκυρα και όχι οι δικές μου πηγές; Λες να'γραφαν μούφες;Σωστά τα είχα μεταφέρει,φίλε-καμια παρανόηση ή λάθος! Οπότε; Ή μηπως,η αλήθεια των γεγονότων βρίσκεται κάπου στη μέση...; :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

....φανταζομαι οτι ολοι γνωριζετε οτι το Πατερ Ημων ειναι γραμμενο στην Καινη Διαθηκη και στα 3 συνοπτικα ευαγγελια.. απλα επιλεχτηκε το πιο.. ποιητικο...

(ματθαιος 6:9)

..

Είναι κάπως άσχετο, αλλά βρίσκεις νοηματικές διαφορές στις τρεις εκδόσεις; Δεν νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παράθεσα 3 πηγές.Εσυ κάποιες ιστοσελίδες. Και ΠΑΛΙ παραμένει το ερώτημα: που ξέρεις αν αυτά που βρήκες ΕΙΝΑΙ τα έγκυρα και όχι οι δικές μου πηγές; Λες να'γραφαν μούφες;Σωστά τα είχα μεταφέρει,φίλε-καμια παρανόηση ή λάθος! Οπότε; Ή μηπως,η αλήθεια των γεγονότων βρίσκεται κάπου στη μέση...; :smilewink:

Μπορείς να διαβάσεις τα κείμενα και να αποφασίσεις. Εσύ αποφασίζεις. Εγώ απλά λέω ότι θέλει να τρέξεις να γυρέψεις.

Για τον Κάβειρο το ξέρω από πριν. Το έχω δει και σε βιβλία (εκδόσεις ΔΟΜΗ για τη Θεσ/νίκη). Επίσης στο σχετικό της wikipedia για τον "Τάφο του Γαλέριου" (όπως αποκαλούν στα Αγγλικά τη Ροτόντα) http://en.wikipedia.org/wiki/Arch_and_Tomb_of_Galerius

Τα βιβλία που ανέφερες πλησιάζουν το θέμα πιο αυθαίρετα (όπως φάινεται από την άγνοια για τον Κάβειρο) οπότε αυτά θεωρώ λιγότερο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία που ανέφερες πλησιάζουν το θέμα πιο αυθαίρετα (όπως φάινεται από την άγνοια για τον Κάβειρο) οπότε αυτά θεωρώ λιγότερο αξιόπιστα.

 

ΟΚ ΟΚ ΟΚ...Ο'τι πεις...Σηκώνω τα χέρια ψηλά(όχι η επιστήμη-εγώ!) :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

να πω ..να πω.... περιμεντε.. (τα πτυχια να πιασουν τοπο ρε παιδια......)

 

o εμπνευστης του Theology Managment o γνωστος Mωησής dr δεκαεντολογιας με post doc στο πως να ξεφυγετε πιο γρηγορα απο τον Φαραω μαζι με αλλους 3000, αφησε διαθήκη στους μεταγενέστερους τις αρχες του THEOLOGY MARKETING... που δεν ειναι τπτ αλλο απο thıevery coorporatıon (χχαχα)

 

τα στοιχεια του Χριστιανισμου με το 12θεο κ τον παγανισμό γενικά ειανι αν οχι τα ΙΔΙΑ.. τοτε sımılar...

 

θα αναφερω 2 βασικες αρχες....

 

ΑΔΑΜ+ΕΥΑ φαγαν το ΜΗΛΟ --------------> οι ορφικοι δεν ειχαν προπατορικο αμαρτημα με τον Διονυσο??

 

Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΠΤ ΑΛΛΟ -----------> Η Αθηνα δεν ειναι μεγάλη μορφη στο 12 θεο???

να σημειωσω: και οι 2 ητο παρθενες!!

 

 

ολες οι Θρησκειες εχουν εναν κανονα για να της δημιουργήσεις..

 

ειναι σαν το παστιτσιο.. αν δεν εχεις χοντρα μακαρονια... ειναι κατι σας παστιτισιο.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ..

 

ετσι κ η οποιαδηποτε θρησκεια χρειαζετε 4-5 10 stadart χαρακτηρες για να εφαρμοστει..

 

(εναν αμόλιντο, εναν 'η δυο μετανιωμενο, εναν ανεστημενο, εναν κακο, εναν παντοδυναμο-τιμωρό.. κλπ κλπ)

 

δεν ειμαι κακια.. απλα.. εχει πλακα αν αναλυεις τοσο ρεαλιστικα τα μυστηκα της θρησκειας.. γιατι σε κανει κ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ τω αγνωστω θεω πιο δυνατα!!!!

 

 

να χαρω εγω ατομο που την πειραξε η εικονα του 123.

ρε δε μας κανεις τη χαρη...αιντε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...