Jump to content

παγανιστικό το ''πάτερ ημών'';


Recommended Posts

να χαρω εγω ατομο που την πειραξε η εικονα του 123.

ρε δε μας κανεις τη χαρη...αιντε..

 

 

γλυκο μου παιδι... το τι λεω εγω για τη Θρησκεια που πιστευω.. ειναι δικαιωμα μου..και οσοι καταλαβαινουν καταλαβαινουν..

 

 

αλλα δεν ανεχομαι απο ανθρωπο ξενο να λεει για εκεινη οτιδηποτε.. γκεγκε?

 

ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.. σε καθε τοπικ σχολιαζουμε με βαση τον τιτλο.. και τις απαντησεις..

 

καταλαβες αγορινα μου? κοιτα εσυ να μαθεις σε τι θεο πιστευεις..και ασε με εμενα που τα χω βρει με την θρησκεια μου..να λεω οτι θελω..

 

και εξαλλου εχω ξαναπει.. η Θρησκεια δεν ειναι το ιδιο με την Πιστη...

 

και γιαμενα ο Χριστος ειναι Πιστη.. δεν εινα Θρησκεια!!(ευαχριστω!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...αλλα δεν ανεχομαι απο ανθρωπο ξενο να λεει για εκεινη οτιδηποτε.. γκεγκε? ...
Δηλαδή λες ότι για να πεις κάτι για μια θρησκεία θα πρέπει να μην είσαι "ξένος" (για τη θρησκεία, υποθέτω).

Μμμμ... πολλά post θα γλιτώναμε τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι για να πεις κάτι για μια θρησκεία θα πρέπει να μην είσαι "ξένος" (για τη θρησκεία, υποθέτω).

Μμμμ... πολλά post θα γλιτώναμε τότε...

 

 

οχι..δεν εννοω ξένο για τη θρησκεία.. γιατι φαντάσου ότι για το τόπικ αυτό...ειμαι ΞΕΝΗ! και όμως ασχολούμε..

 

αλλα έχοντας ενα αρνητικό παρελθον ο 123 μεσα στο φορουμ, θεωρω ότι θα πρεπει να προσπαθήσει πολύ γιανα με κάνει να δω καλοπροαίρετα τις απαντήσεις του... Για μενα ειναι ξενος σαν πρόσωπο, σαν τα παντα...

 

ισως να το "επαιζε" ψαρωμενος και σε ενα μηνα ητνα έτσι.. να μην ειχα πρόβλημα.. αλλα ρε παλικαρι..με το καλημερα σας......τσ τσ τσ :(

Link to comment
Share on other sites

βιολε το τι πιστευεις η οχι δεν με ενδιαφερει καθολου.

με ενδιαφερει οταν το κρατας παντιερα για να επιτιθεσε σε ανθρωπους. :headb:

το λεω οτι θελω δεν ειναι λογικη για φορουμ και για καθηγητρια

αλλα αμα σαρεσει ετσι κοριτσαρα μου εκει θα τα χαλασουμε?

Link to comment
Share on other sites

βιολε το τι πιστευεις η οχι δεν με ενδιαφερει καθολου.

με ενδιαφερει οταν το κρατας παντιερα για να επιτιθεσε σε ανθρωπους. :headb:

το λεω οτι θελω δεν ειναι λογικη για φορουμ και για καθηγητρια

αλλα αμα σαρεσει ετσι κοριτσαρα μου εκει θα τα χαλασουμε?

 

 

κανω εγω αυτο το πραγμα? :crying::crying::crying::crying:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να επισκεπτόνταν το Αβάπτιστο ο Πάπας και ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος... :063laugh:

 

...και η...κυρά Λουκά!!(αμαν!!!) :063baby: :shocked:

 

βέβαια,οι κακεντρεχεις θα το γούσταραν πολύ αυτό,διότι ασφαλώς έτσι θα'καναν δικό τους :partytime: εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτόμουν ότι στην προσευχή του Πάτερ Ημών (Που το έχουν και οι καθολικοί και οι Λατίνοι ως pater nostri) σε κάποια φάσει πάει: Όπως στον ουρανό έτσι και στη Γη' και το σύνδεσα πάρα πολύ με το As above so below...

Έπειτα οι ''συμβολικές θυσίες εξευμενισμού στην αρχαιότητα'' και έπειτα η σταύρωση του Θεανθρώπου και οι προσφορές αίματος.. Τούτω εστί το σώμα και το αίμα μου, λέβετε φάγετε...

Τα σταυροδρόμια λατρεύονται στην Μυστικιστική Χριστιανική πίστη, όπως και στην αρχαιότητα με τα Συμπόσια της Εκάβης, τους σκύλλους κτλ..

Το σύμβολο του σταυρού

Η ημερομηνία των Χριστουγέννων με την εορτή του Yule...

Η τελετουργία λατρεύω εικόνες, τα λουλούδια του Επιταφίου τα Άμφια, ο Θυμιατός, Το αγίασμα (Holy/blessed water), Ο γάμος και ο θάνατος Rites of passages/handfasting...

Μπορώ να αντλήσω χιλιάδες παραδείγματα...

Παραθέτω όμως μόνο μερικά..

Νομίζω το μόνο βασικό είναι ότι ο Χριστιανισμός λατρεύει την ομοούσια, αδιαίρετη τριάδα, ενώ οι Παγανιστές την Θεά, τον Θεό, τους Διόνυσους κτλ

Παρόλο που ξανασυζητήθηκε, θα σας ενοχλούσε να αναλύσετε πόσο επηρέασε ο Παγανισμός τον Χριστιανισμό;

Είναι και επίκαιρό λόγω Χριστουγέννων...

 

 

Νamaste,

απ'οσο γνωριζω η προσευχη ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ ειναι μια καλη εργασια για το ξεμπλοκαρισμα των τσακρας/Ισως γιαυτο ειναι και η πιο καταλληλη προσευχη για τη βασκανεια...( αρκει να πεις επτα ή εννια φορες την προσευχη.../αραγε γιατι τοσες χμ;...)

(Αν το βρω στις παλιες μου σημειωσεις θα σας το μεταφερω.)

 

Παγανισμος και χριστιανισμος ειναι κατι σαν combilation ...

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι πως η θρησκεια που εχουμε στην ελλαδα δεν μας επιβληθηκε,απλα η παλια θρησκεια μετουσιωθηκε απο πολυθειστικη σε μονοθειστικη συμφωνα με την ιδιοσυγκρασια της χωρας μας...

--απλά φτασαμε "σημερον"πια (:Ρ)να ειμαστε σε ενα μεταβατικο σταδιο...που θα μας οδηγησει...καπου αλλου..--

 

φως κ αγαπη

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι πως η θρησκεια που εχουμε στην ελλαδα δεν μας επιβληθηκε

 

Αγαπητέ/ή Ατμα εδώ κάνεις λάθος. Ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε στην Ελλάδα στην εποχή του Βυζαντίου.

 

Μάλιστα υπήρχαν νόμοι που απαγόρευαν τις λατρευτικές συνήθειες των αρχαιόθρησκων και τιμωρίες για όσους αντιστέκονταν, με θάνατο.

 

Για του λόγου το αληθές δες εδώ:

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l2

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l3

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ/ή Ατμα εδώ κάνεις λάθος. Ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε στην Ελλάδα στην εποχή του Βυζαντίου.

 

Μάλιστα υπήρχαν νόμοι που απαγόρευαν τις λατρευτικές συνήθειες των αρχαιόθρησκων και τιμωρίες για όσους αντιστέκονταν, με θάνατο.

 

Για του λόγου το αληθές δες εδώ:

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l2

http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=love&lid=l3

 

Namaste!

εχμ! η προθεση μου ηταν αυτή ακριβώς!~_~!

Να προσπεράσω το γεγονός ως παρελθοντικό και να λάβω υπόψιν μου μόνο αυτό που έγινε πραγματικά!ότι δηλαδή ένας λαός πέρασε από την μια θρησκεία στην άλλη!//Το πως επιβλήθηκε κάτι που έγινε στο παρελθόν δεν βοηθάει να δεις αυτό που πραγματικά συνέβη στην θρησκεια ενος ατόμου..το αποτέλεσμα το ίδιο ομως δηλώνει πως έτσι κι αλλιώς αυτό ήταν να γίνει..

Δες πως επιβάλλεται πολιτικά μέσω του μάρκεντινγκ τώρα η διάλυση των τωρινών-ηδη παλαιων- καθεστωτων και ίσως καταλαβεις καλυτερα το σκεπτικό μου!Πάντως ουδεμία διάθεση εχω να πέσω στην παγίδα να διαλέξω μια από τις δύο θρησκείες!και οι δυο εχουν πολλα να μου προσφέρουν στην ατραπο της αναζητησης.

Βεβαια ο καθενας μπορει να μπλεξει σε οποιο πολιτικο παιχνιδι θελει/απλα η ψυχη μου δεν αρεσκεται στα πολιτικα παιχνιδια,επειδη κατα τη γνωμη μου αυτα ανηκουν στον πλανημενο απο την υλη νου...

 

Δεν ξερω ποσο θα σε βοηθουσε αν σου ελεγα πως δεν θεωρω εαυτον χριστιανο ορθοδοξη//

Οχι δεν ειμαι χριστιανη ορθοδοξη που ακολουθει πιστα αυτο το δογμα!Πιστευω πως υπηρξε ο Ιησους Χριστος,ο Βουδας-ο Κρισνα και ολοι οι αρχαιοι θεοι μαζι!..

αλλά δεν υπερασπιζω καθολου την σημερινη τακτικη επιβολης της παλαιας θρησκειας εξοστρακιζωντας τον επισης παλαιο χριστιανισμο!!Θαρρω ο πολεμος που ξεκινησε μεταξυ των δυο ακρων επιβληθηκε από εναν εξωτερικο παραγοντα που κάτι αλλο θελει να επιβαλλει!..Ολοι εσεις που μαχεστε την αλλη σας..πλευρα...οφειλετε στην ψυχη σας μιαν απαντηση..Γιατι μαλωνετε για κατι που αλλοι εκαναν σε αλλους;

Ειναι ενα ειδος βεντετας;Η μηπως ειναι ενας τροπος να εξουδετερωθειτε και οι δυο;

Οι αρχαιοι ελληνες ειχαν εναν ιδιομορφο μονοθεισμο οπως και οι Ινδουιστες,και οι Χρισιτανοι ειναι πολυθειστες με ενα δικο τους τροπο.Οι λεξεις ομως που ερμηνευονται κατα το δοκουν φερουν τετοια τραγικα αποτελεσματα.

Παραδειγμα τρανταχτο σε αυτο που συμβαινει ειναι το κλασικο μονο:πιστευε κ μη ερευνα...ενα σημειο στιξης(κομμα) κατα το δουκουν τοποθετημενο σε κανει "μονοθειστη" ή "πολυθειστη"! -τραγικο-

 

Δεν με ενδιαφερουν οι αποδειξεις που μπορει να φερει η μια ή η άλλη πλευρά επειδή θεωρώ πως αυτό που πρέπει να προσέξει ένας άνθρωπος που πορευεται προς ενα συμπερασμα μεταξυ δυο αντιθέτων είναι ότι φέρει μια τρίτη αξία που ενώνει και όχι που διαχωρίζει δια παντώς...

Για να περάσει κανείς στη δομή του συμπεράσματος (που φέρει η δόνηση του αριθμου 4 )καλείται να εξετάζει και τις δυο πλευρες καθώς και να γνωρίζει τον τρίτη εκείνη αιτία που έφερε το δια-μελισμό σε δύο άκρα με ακραίες θέσεις...και ξέρεις θαρρώ αυτό το τρίτο αίτιο ειναι πολιτικό και συμφερολοντολογικό αίτιο και ουχί ένα αίτιο που έχει να κάνει με αξίες που πραγματεύεται μια οποιαδήποτε θρησκεία!

 

Εμένα οι αξίες που αρμόζουν στο "θησκευτικό" μου σκεπτικό πλησιάζουν την ινδουιστική αντίληψη οπου εκεί μέσα το κάθε ζωντανό πλάσμα έχει το δικαίωμα να ασπάζεται όποιο όνομα του θεού θέλει και δεν κατανοώ το φανατισμό που μάχονται οι δυο πλευρες των ελλήνων σε αυτήν την ατελεσφορη μάχη που αν τελειωσει ποτε θα έχει στο αποτελεσμα δυο νικημένους...

 

Ελπίζω να έγινα σαφέστατη.

Στο θέμα μας έχεις να προσθέσεις κάποιο στοιχείο;

Έχεις βρει κατι που να ενωνει και οχι να διαλύει κάθε προσπάθεια εναρμόνησης του κακομοιρη του "Αμερικανού νεο Ελ-ληνα";

Λυπάμαι μόνο που βρίσκομαι εκτός πολεως κ δεν μπορώ να σας δώσω την προσευχή συνδιασμενη με τα τσάκρας..

 

φως και αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

 

Παγανισμος και χριστιανισμος ειναι κατι σαν combilation ...

αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι πως η θρησκεια που εχουμε στην ελλαδα δεν μας επιβληθηκε,απλα η παλια θρησκεια μετουσιωθηκε απο πολυθειστικη σε μονοθειστικη συμφωνα με την ιδιοσυγκρασια της χωρας μας...

φως κ αγαπη

 

Αχ να αγιάσει το στόμα μου μη πω καμια :censored: και πάρω τούμπες...

 

Ο Χριστιανισμός είναι πατριαρχία -πλην Γνωστικών- νέτα σκέτα!

Ο Παγανισμός έχει μητριαρχική βάση(καθότι το Ιερό Θηλυκό είναι κάτι αγνό και υπερκόσμιο,μεταξύ άλλων...)και παλιότερη θρησκεία από τον πολεμοχαρή και υποκριτικό Χριστιανισμό.

 

ΔΕΝ μας επιβλήθηκε; :063dizzy::harp: Τι άλλο θα ακούσουμε(διαβάσουμε)εδώ μέσα...

Κάποιοι έχουν τα μάτια δεκατέσσερα-κάποιοι άλλοι είναι βαθιά... :sleep:

 

(ιδιοσυγκρασία της χώρας;Κάπου πρέπει να το γράψω αυτό :cheerful: :063baby: ...Έλα κυρ Αλέκο οικοδόμε μας, να φιλήσεις τα πόδια της συζύγου σου!)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Atma.

 

Στο κάτω κάτω, γιατί ο οποιοσδήποτε θέλει την αναγνώριση; Εσύ αν πιστεύεις κάπου δεν σου αρκεί αυτό; Που στηρίζεις δηλαδή την πίστη σου; Στα χαρτιά του κάθε κράτους; Τα έχεις ανάγκη; Έχεις ανάγκη να σε αναγνωρίσουν ως ταδε-ιστή; Θα σε βοηθήσει κάπου; Θα αλλάξει κάτι μέσα σου;

 

Μην ακούσω για τα περι ναών. Αν θες προσεύχεσαι και στο δωμάτιό σου.

Μην ακούσω για τα περι γάμων. Αν θες παντρεύεσαι πολιτικά, ώστε να έχεις την αναγνώριση της πολιτείας, και θρησκευτικά παντρέψου όπως θες, αφού στην πολιτεία είσαι ήδη αναγνωρισμένος απ'τον πολιτικό.

 

Το κρυφό όνειρο του κάθε Αρχαιολάτρη είναι να γίνει η επίσημη θρησκεία του κράτους. Χαλίφης στην θέση του Χαλίφη δηλαδή. Να παίρνουμε κι εμείς φράγκα, να έχουμε δικούς μας ναούς και να γουστάρουμε. Έλεος.

 

Το τι έγινε λίγη σημασία έχει. Αν θες να μην πιστεύεις στον Χριστιανισμό, δεν πιστεύεις και τέλος. Και αν κάποιος σε κατηγορήσει γι'αυτό αντέδρασε. Επειδή δηλαδή εγώ έχω κάποιες α επιλογές, πρέπει να αρχίσω να αντιτίθεμαι, να σκέφτομαι τι έγινε πριν 2000 χρόνια και να χολεύω; Χέστηκα, κάνω τις επιλογές μου και δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος άλλος έχει κάνει διαφορετικές. Τι να λέμε τώρα, στο 2007 είμαστε, ας κοιτάξουμε επιτέλους μπροστά και για εμάς. Όχι για την θρησκεία μας, το όνομά της, τους ιερείς της, την νομική της υπόσταση και άλλα τραγελαφικά. Για εμάς.

 

Υ.Γ. Δεν είμαι offtopic, η όλη κόντρα με τις θρησκείες ουσιαστικά για αυτό που γράφω γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η τοποθέτηση μου ήταν για να διευκρινίσω το αν ο χριστιανισμός επιβλήθηκε ή αν ήταν μια θρησκεία που ήταν φυσική συνέχεια των φιλοσοφικών ιδεών της εποχής αυτών.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να ξεκινήσω πόλεμο για το ποια θρησκεία είναι καλύτερη και ποια όχι.

Δεν τίθεται ούτε θέμα βεντέτας ούτε τίποτα τέτοιο.

 

Απλά δεν ανέχομαι να υποβόσκει το παραμύθι ότι ο χριστιανισμός είναι θρησκεία αγάπης και κουραφέξαλα.

Ο κάθε ένας στα δύσκολα φαίνεται. Και ο χριστιανισμός έδειξε ιστορικά το πρόσωπο του σε δύσκολες περιόδους.

 

Αν τώρα οι σημερινοί χριστιανοί γνωρίζουν το τι έγινε ιστορικά και συνεχίζουν να λένε τα παραμύθια περί αγάπης τότε ζουν σε μια πολύ ωραία ουτοπία ! :clapping:

 

Από κει και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να εντάσσεται οπαδός οποιοδήποτε -ισμού για να ικανοποιεί τα μεταφυσικά του πιστεύω.

 

Όσο για το "πάτερ ημών" τι το παγανιστικό βρίσκετε;

 

Αυτό που λέει είναι ότι άγιο είναι το όνομα του θεού και προσδοκούν να έρθει η βασσιλεία του όπως στον ουρανό έτσι και στην γη και να προστατεύει τους ανθρώπους από πειρασμούς.

 

Το παγανιστικό ποιο είναι δεν κατάλαβα:

- το ότι ο θεός γιαχβέ είναι στον ουρανό;

- το όπως στον ουρανό και επί της γής;

 

ποιο;

 

Αυτά.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπε η Atma...

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω τα όσα είπε ο καθένας (π.χ. dimulator) γιατί θα οδηγηθούμε σε διαφορετικές ατραπούς...Και δεν χρειάζεται. Δεν έχει νόημα...

 

Δεν θα ασχοληθώ καν... :offtopic: Όνειρα γλυκά...

 

 

Αν δείτε ότι κάποιος κοιμάται αφήστε τον ήσυχο...Μην τον ενοχλείτε. Μην τον ξυπνάτε. Εκτός αν δείτε ότι καίγεται το σπίτι του... - Δάσκαλος Πέταρ Ντενώφ

Link to comment
Share on other sites

το ότι ο θεός γιαχβέ είναι στον ουρανό;

- το όπως στον ουρανό και επί της γής;

 

Διάβασε τον Σμαραγδένιο Πίνακα του Ερμή του Τρισμέγιστου

 

Ο τίτλος δεν ήταν θέμα για να δημιουργηθούν καυγάδες στο φόρουμ. Ήταν γενικά για να συζητήσουμε!

 

Τώρα σαν θρησκεία η μια προϋπήρξε της άλλης, είναι ευκόλος νοούμενο (Δεν έχω πηγές αποδείξεις γι' αυτό) ότι επηρεάστηκε.

 

Συνήθως (Το είπαν αρκετά άτομα σ' αυτό το φόρουμ, και μπορείς να ανατρέξεις σε παλιά κείμενα) τι γίνεται είναι οι Θεότητες της παλεάς θρησκείας, να 'δαιμονοποιούνται' από την καινούργια. Ο Γιάχβε που αναφέρεις είναι η εξέλιξή του σε Λούσιφερ στον σύγχρονο Σατανισμό που είναι η αντιστρόφος ανάλογη του Χριστιανισμού. Η Γεόλ έγινε κόλαση ας πούμε.

 

Δεν είμαστε απόλυτοι περί θέματα θρησκείας, όχι γιατί απαγορεύεται στο φόρουμ, αλλά γιατί εκεί που αρχίζει η δική 'σου' ελευθερία να πιστεύεις σ' αυτά που θέλεις, τελειώνει η δική μου που δικαιούμε και εγώ 'ταυτοχρόνως/αναλόγως/τοιουτοτρόπως' να πιστεύω σ' αυτά που θέλω.

 

Προσωπικά είμαι αντι-κομφορμιστής! Ότι με καλουπώνει το σπάζω. Λογικά και ένας '''''τέλειος''''' σατανιστής, και ένας ''''''τέλειος'''''' χριστιανός αντίστοιχα θα με μισούσαν, γιατί θα αρνόμιουν να λέω ''Σιεσχαφοράμ'' που ρίχνουν κατά διαστήματα οι σατανιστές, ή θα αρνιόμουν να πω: ''Δόξα σοι'' που ρίχνουν οι χριστιανοί.

 

Ποιος μπορεί να καθορίσει με ακρίβεια τα πιστεύω του καθενός μας;;

 

σόρυ είμαι :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...