Jump to content

Ζούμε;


 Share

Recommended Posts

Εάν δεν ζούμε ή όχι αυτό είναι εμφανές.

Αν δεν ζούσες ούτε εσύ ούτε εγώ θα γράφαμε τώρα.

Ζούμε.. Απλά δεν ζούμε με τον τρόπο που θέλουμε και επιθυμούμε.

Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουμε μια τέτοια κατάσταση αδρανείας. Μπορούμε? Είμαστε σε θέση να το κάνουμε? Ή απλά συμβιβαζόμαστε με την κατάσταση αυτή.

 

Σε κάποιο άλλο post ο φίλος Avaris, είχε μιλήσει για πόνο.... Δεν είναι πόνος... Θλίψη είναι γιατί ζούμε , χωρίς να ζούμε...

 

Θλίψη γιατί ζούμε χωρίς να ζούμε???

 

Δεν νομίζω να σε εμποδίζει κανείς να ζεις.... Όλοι ζούμε, Ο καθένας με τον δικό του τρόπο τα δικά του πιστεύω και τις δικές του δράσεις και αντιστάσεις. Όντως υπάρχουμε σε μια εποχή αναταραχών θα μπορούσα να πω τόσο υπαρξιακές όσο και συναισθηματικές.

Μην ξεχνάμε όμως ότι πολλές φορές η αισιοδοξία που κρύβουμε μέσα μας έστω και όσο δειλά την αφήνουμε να βγαίνει στην επιφάνεια είναι αυτή που μας κάνει να χαμογελάμε να ζούμε να νιώθουμε ευτυχισμένοι....Αν μπορείς να τραβήξεις όλους τους γνωστούς σου σε αυτό έχει καλώς....έστω και έναν να τραβήξεις είναι καλό. Έτσι δεν νιώθεις και εσύ πιο καλά?. Πιο όμορφα? Και μόνο γι? αυτό πιστεύω ότι ζεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ακόμη να καταλάβετε πως τα συναισθήματα είναι μεταδοτικά;

Προσπαθήστε λοιπόν να μην μεταδίδεται ασθένειες.

 

Avaris γιατί δεν ζεις;;;

Η αναζήτηση σου δεν σου αρκεί; Μήπως είναι τεράστια; Μήπως δεν σου φτάνει ο χρόνος μιας ζωής για να περπατήσεις όλα τα μονοπάτια; Άσε μερικά και για την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη να καταλάβετε πως τα συναισθήματα είναι μεταδοτικά;

Προσπαθήστε λοιπόν να μην μεταδίδεται ασθένειες.

 

Avaris γιατί δεν ζεις;;;

Η αναζήτηση σου δεν σου αρκεί; Μήπως είναι τεράστια; Μήπως δεν σου φτάνει ο χρόνος μιας ζωής για να περπατήσεις όλα τα μονοπάτια; Άσε μερικά και για την επόμενη.

 

 

Αυτός είναι ο "Πραγματικός Κόσμος" της "Αιώνιας Ψυχής"?

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε.. Απλά ο καθένας ζει στο δικό του κόσμο..

Δεν συμφωνω απολυτα με αυτο φιλη sabrina.

Συμφωνω οτι ο καθενας ζει στο δικο του κοσμο αλλα οχι οπως τον εχει πλασει αυτος.

Πιστευω οτι ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων ζει στο υποθετικα δικο του κοσμο που στην ουσια ειναι φτιαγμενος απο τους γυρω.Λιγοι ειναι αυτοι που το εχουν καταφερει να ζουν στον τελειως δικο τους κοσμο χωρις να τους νοιαζει τι θα πουν οι γυρω και γενικα ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη να καταλάβετε πως τα συναισθήματα είναι μεταδοτικά;

Προσπαθήστε λοιπόν να μην μεταδίδεται ασθένειες.

 

Avaris γιατί δεν ζεις;;;

Η αναζήτηση σου δεν σου αρκεί; Μήπως είναι τεράστια; Μήπως δεν σου φτάνει ο χρόνος μιας ζωής για να περπατήσεις όλα τα μονοπάτια; Άσε μερικά και για την επόμενη.

Εδω πιστευω οτι ταιριαζει αυτο:

PERENNIAL QUEST

 

The journey begins with curiosity

And evolves into soul-felt questions

On the stones that we walk

And choose to make our path

Sometimes never knowing

Other times knowing too much

 

Filtering out the bad that holds us back...

Take hold of what is true to your hunger

A hunger that will not go away

Plans for tomorrow, they will remain

 

Won't you join me on the perennial quest

Reaching into the dark, retrieving light

Search for answers on the perennial quest

Where dreams are followed, and time is a test

 

No time for mental crutches

The maker has moved on

I will take it raw and be on my way

 

Those that stood beside me

I'm glad you understand

Behind these written words

I share the simple plan

To hang on to the way that we feel

 

From rivers of sorrow

To oceans deep with hope

I have travelled them

Now, there is no turning back

The limit, the sky

I ask my questions Why? What today?

When tomorrow?

 

Δωστε λιγη προσοχη, πιστευω αξιζει

Edited by Z_Tolerance
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτός είναι ο "Πραγματικός Κόσμος" της "Αιώνιας Ψυχής"?

Εξαρτάται πως το εννοείς.

 

Πάντως εγώ θα ήθελα πολύ να δημιουργήσω ένα δικό μου "σκοτεινό χωριό"..κάποτε που ξέρεις..

Γιατί; Αφού είδες πως ακόμα και εκεί, υπάρχει η εξουσία και ο έλεγχός. Και όχι μόνο στο σκοτεινό χωριό αλλά και στην "παραλία" που φαντάζει ιδανικό σενάριο.

 

Πιστέυεις πως θα το δημιουργούσες και θα ήσουν ικανός, να μην είσαι ο αρχηγός; Είναι άγραφος νόμος πως ο ιδρυτής είναι και ταυτόχρονα εξουσία, αποδεχτός από τους τρίτους και ας μην είναι από τον ίδιο.

 

Ο κόσμος δεν αλλάζει. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Ζήστε όσο καλύτερα μπορείτε μέσα σε αυτόν.

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

1ο Αξίωμα συνείδησης:

 

Οι συνηθειές μας ζούνε,εμείς είμαστε νεκροί.

 

Edited by TheChosenNone
Link to comment
Share on other sites

1ο Αξίωμα συνείδησης:

 

Οι συνηθειές μας ζούνε,εμείς είμαστε νεκροί.

 

 

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως ζω γιατί μετά από τα 15 μου χρόνια κάνω ότι θέλω και δεν δίνω σημασία σε όλους τους υπόλοιπους που θα με διέταζαν αν συνέχιζα να ζω με τη οικογενεια μου και να εξαρτώμαι από αυτούς. όταν έφυγα από το σπίτι μου δεν είχα τίποτα και κάθε μέρα ήταν ένας τρομερός αγώνας επιβίωσης έκανα όλες τις δουλείες αλλα πέρασα πολύ ωραία χρόνια χωρις να βαριέμαι καθόλου. Έτσι είναι και είναι ωραίο όταν το πέρνεις στη πλάκα.

ελπίζω όλοι να είστε καλά και αρχίσετε να ζήτε κάλά και ευχάριστα εκείνοι που σας ενοχλουν να τους κάνετε πέρα και αν είστε αναγκασμένη να είστε μαζί τους απλά πάρτε το στη πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχαμε όλοι το θάρρος σου φίλη ΧΕΝΙΑ, συνέχισε να πλάθεις την πραγματικότητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ο κοσμος οπως θα επρεπε να ειναι, υπαρχει και ο κοσμος οπως ειναι.

Δυστυχως βρισκομαστε στον δευτερο, ομως αυτο δεν μας εμποδιζει στο να τον πλασουμε συμφωνα με τον πρωτο.

Ολα ειναι στο χερι μας, ακομα και αυτα που φαινομενικα μας εχουν "απαγορευσει" στην πραγματικοτητα υπαρχουν, αλλο το οτι ειναι ξεχασμενα.

Αν προσπαθησουμε να θυμηθουμε θα τα καταφερουμε, το αποτελεσμα ευτυχως ή δυστυχως ειναι αναλογο με την προσπαθεια.

Οποτε το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσπαθουμε οσο καλυτερα μπορουμε να διαμορφωνουμε το περιβαλλον μας οπως θα επρεπε να ειναι (συμφωνα με τα όποια κριτιρια μας).

Εφοσων αρχιζουμε να βλεπουμε αποτελεσματα θα μπορεσουμε να πουμε πως ΖΟΥΜΕ! Ζουμε με τον δικο μας τροπο και οχι επιβιωνουμε στον κοσμο που μας ριξανε.

Ειτε ζουμε στον κοσμο μας, ειτε σε μια παραλλαγη του η οποια να δενει ομοιομορφα με τον Κοσμο του περιβαλλοντος μας (πραγμα το οποιο προσπαθω να κανω, αλλο το οτι δεν προσπαθω σκληρα) θα μπορουμε να ισχυριζομαστε πως καταφεραμε κατι, κατι το οποιο μας κανει να νιωθουμε καλυτερα απο πριν. Καλυτερα σε σχεση με την "ζωη" οπου βιωναμε οταν ειμασταν ενα κοματι του συνολου χωρις προσωπικοτητα να πηγαζει απο μεσα μας, αλλα πηγαζε απο τις "εντολες" οπου δεχομαστε απο τους "Κύριους" υπευθηνους για αυτη τη δουλειά.

Τελικα θα καταφερουμε εμεις να ειμαστε Κυριοι του εαυτου μας και της Συμπεριφορας μας. Πραγμα που δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, μαλλον ειναι πιο δυσκολο απο οτι φανταζομαστε, αυτο ομως δεν το κανει απιαστο ονειρο, με την απλη διαδικασια να ελευθερωσουμε την φαντασια μας απο τα δεσμα που της εχουν επιβληθει (απο τριτους-δευτερους-ακομα και απο εμας τους ιδους) αυτο θα φανταζει ολοενα και ευκολοτερο, οπου ξαφνικα θα ανοιξουμε τα ματια μας και θα καταλαβουμε πως πετυχαμε τον σκοπο μας!!

Να απελευθερωθουμε απο καθε ειδους ΔΕΣΜΑ!

Ομως αυτη η τρελα* πρεπει να ειναι ελεγχομενη, αλλιως τα κορακια θα πεσουν πανω μας και τα δεσμα οπου θα επιβληθουν θα ειναι πολλες φορες χειροτερα απο τα αρχικα....

 

*Η οποια συμπεριφορα δεν "εγκρινεται" απο το γενικοτερο περιβαλλον μας.

Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν τέτοιου είδους ερωτήματα ποτέ δεν θα τα καταλάβω.

 

Τη μια ψάχνουμε την αλήθεια για το τι είμαστε, την άλλη για το τι είναι η ψυχή μας και την παράλλη για το αν όλα όσα σκεφτόμαστε, βιώνουμε, ακούμε και βλέπουμε είναι αλήθεια.

 

Και όλα βασισμένα στη γραμμή του «κόσμου μας». Ποιανού κόσμου μας; Στον κόσμο μου δεν υπάρχω μόνο εγώ, υπάρχετε κι εσείς. Μπορώ να ελέγξω εγώ τη συνείδησή σας; Έχω το δικαίωμα να ρωτάω αν όλα αυτά είναι ένα όνειρο;

 

Γιατί αν το έχω, θα πρέπει να θεωρήσω την οπτική μου σημαντικότερη απ'την ζωή σας. Και στο δικό μου μυαλό αυτό δεν υπάρχει.

 

Και μόνο που υπάρχει ένας άνθρωπος παραπάνω από εμένα, είναι απόδειξη ότι δεν ονειρεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...