Jump to content

η χρήση του OUIJA BOARD


 Share

Recommended Posts

Ναι...βρεθήκαμε 3 άτομα ένα βράδυ(σπίτι μου). Πρόσφατα μάλιστα. Με χειροποίητο OUIJA BOARD (πολύ απλό:ένα μεγάλο λείο χαρτόνι,σημειωμένα με μαρκαδόρο γράμματα και έναν ξύλινο δείκτη ή ποτηράκι-σφηνάκι)καθήσαμε γύρω από το χαμηλό τραπεζάκι του χωλ και ακολουθήσαμε τη...δέουσα διαδικασία.

 

Φυσικά και ακολουθήσαμε τις οδηγίες του φίλου κ.Johnny (εδώ: http://www.artofwise.gr/html/categories_co...eia/ouija.html)

 

όπου βέβαια ξεκαθαρίζει: "Κάποιες πρακτικές συμβουλές, σε περίπτωση που προβείτε στη χρησιμοποίηση αυτού του παιχνιδιού (πράγμα που δε συνιστώ προσωπικά για λόγους τους οποίους παραθέτω στη συνέχεια) είναι:

-να αποφεύγετε να παίζετε μόνοι

-καλό είναι να ευχαριστείτε τα πνεύματα για τις απαντήσεις που δίνουν και να είστε ευγενικοί μαζί τους!

-Ποτέ μη χρησιμοποιείτε το ouija έπειτα από χρήση αλκοόλ, ναρκωτικών, ή και φαρμάκων, καθώς και όταν αισθάνεστε αδύναμοι ή γενικά κακοδιάθετοι.

-Καλό είναι να προτιμούνται χώροι ήσυχοι, φωτισμένοι και κυρίως χώροι μελέτης και καλής αισθητικής. Ο χώρος παίζει αρκετά καίριο ρόλο στο τί πνεύμα θα έρθει σε επικοινωνία... Αποφύγετε τα νεκροταφεία, ενώ προτιμήστε π.χ. κάποια βιβλιοθήκη.

-Καλό είναι να μην αφήνετε τον πίνακα πάνω στο τραπέζι, εάν δεν τον χρησιμοποιείτε"

 

(Υ.Γ.=Ευχαριστούμε-διότι τελικά...μας χρησίμευσαν οι συμβουλές,διότι:)

 

....συνεχίζοντας,μετά από 2μιση ώρες,η 1 εκ των φίλων μας, έλεγε πως κάτι..."ένιωθε"(κι άκουγε).Οι υπόλοιποι όχι,αλλά μετά ο 2ος φίλος μας είπε πως συμφωνούσε με τη φίλη:το "ένιωθε" κι αυτός. Εγώ προσπαθούσα να αφουκραστώ...αλλά το κατόρθωσα μετά από κάμποσα λεπτά και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο! Η κουρτίνα της μπαλκονόποτρας ανακινήθηκε(όχι-δεν είχε αέρα/ρεύμα μέσα και όλες οι πόρτες+παράθυρα κλειστά)λίγο,ίσαμε ένα θρόϊσμα...Η 1η φίλη ήθελε να διακόψουμε(φρικάρισε η κακομοίρα-άλλωστε τα φώτα στο χωλ κλειστά και βλέπαμε με 2 κεριά μόνο!)και κάπου εδώ...τέλειωσε άδοξα(όχι,δυστυχώς "λευκή παρουσία-φάντασμα" δεν είδαμε ακόμα!).Next time maybe...

 

Δυστυχώς,δεν είναι και η πλουσιότερη εμπειρία.Ψιλο-απογοητεύτηκα.Αλλά μήπως δεν...θα πρεπε να το παρατραβάω το σχοινί;

 

Σειρά σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στο OUIJA BOARD επιπλέον,δε καταφέραμε να πάρουμε κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο (σχηματίστηκαν μόνο το "ΜΟΡ-" δηλαδή το ποτηράκι μας έφερε με τη σειρά τα γράμματα Μ , Ο και Ρ (υποψιάζομαι δεν σχηματίστηκε ολόκληρη η λέξη- μας "έκοψε" η απροθυμία της φίλης...)

Link to comment
Share on other sites

To χειρότερο είναι ο φόβος και το σπάσιμο της "αλυσίδας". Τα πνευματα δεν μπορούν να σε πειράξουν... εκτός και αν είστε τόσο γκαντέμηδες και εμφανιστεί κάποιο poltergeist.

 

Απο την άλλη, οι επικλήσεις με όποιο τρόπο , πάντα έχουν το ρίσκο τους. Σημειώστε οτι οι αισθήσεις μας σε αυτό το σώμα που είμαστε , είναι απείρως περιορισμένες και σαφώς κάνουμε ώρα για να συλλάβουμε το τι γίνεται γύρω μας.

 

Η αίσθηση του ξαφνικού κρύου και κάποιας μετακίνησης πραγμάτων , δεν είναι καλό. Μπορεί να δηλώνει παρουσία, αλλά σίγουρα δεν είναι καλό. Πνεύμα που έχει κινητικές δυνάμεις , είναι σίγουρα δύσκολο να αντιμετωπίσεις, ειδικά αν φοβάσαι.

 

Την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις (γιατί κάποια στιγμή θα το ξανακάνεις σίγουρα) να είστε πολύ πιο προετοιμασμένοι για να αντιμετωπίσετε ακόμα και είσοδο απο πιθανό δαιμόνιο/poltergeist, που κοινώς βρήκε "θύματα" για να ασχοληθεί μαζί τους, μιας και αυτά δεν ξέρουν τα κατατόπια.

 

Μην κάνετε πίσω και έχετε κοντά αλάτι και νερό. Είναι δύο υλικά που μπορούν να σας προφυλάξουν απο δυσάρεστα πράγματα... Καλό είναι να έχετε βέβαια και την Πίστη σας μαζί , γιατί απο μόνα τους δεν κάνουν τίποτα.

 

Προσοχή στο ποιοί είσαστε επίσης... κάποιος που όντως νιώθει "αδύναμος" και μόνο με την έννοια του σώματος, είναι σίγουρο οτι θα αποτελέσει τον πρώτο στόχο. Σε ανάλογο περιστατικό , που ευτυχώς δεν ήμουν, ο "στόχος" που αναφέρω κατέληξε με κάταγμα σε κνήμη και περόνη απο κάποιο poltergeist... οχι οτι και οι άλλοι δεν ήταν σε άσχημη κατάσταση.

 

Για την ιστορία , όταν πήγαν ομαδικώς στο νοσοκομείο, είπαν οτι έμπλεξαν σε καυγά. Οι γιατροί τους είπαν οτι λένε ψέματα, γιατί ειδικά το άτομο που ανέφερα δεν είχε σημάδια , τόσο έντονα για να δηλώνουν τέτοια σπασίματα.

 

Για αυτό σου λέω... αν δεν νιώθεις έτοιμος και εσύ και η παρέα σου, για να αντιμετωπίσεις κάτι πολύ ισχυρότερο απο όσο περιμένεις, καλό είναι να περιμένεις όταν μπορείς/μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, το έχετε ξανακάνει αυτό με το ouija board παλιότερα?

Δεύτερον, είχατε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση που θέλατε να απαντηθεί, ή απλά παίζατε?

Ισχύει οτι όσο περισσότερα άτομα τόσο ισχυρότερο είναι αυτό που έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογο περιστατικό , που ευτυχώς δεν ήμουν, ο "στόχος" που αναφέρω κατέληξε με κάταγμα σε κνήμη και περόνη απο κάποιο poltergeist... οχι οτι και οι άλλοι δεν ήταν σε άσχημη κατάσταση.

 

Ήσουν παρόν σε τέτοιο περιστατικό ή κάπου το άκουσες να γίνεται;

Άμα ήσουν παρόν τι επίκληση κάνατε και τι προστασία πήρατε?

Μπορείς να περιγράψεις τον χρόνο, χώρο και Αλληλουχία γεγονότων;

thnx

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν παρόν Speedy...

 

Γνώριζα όμως οτι τα 5 αυτά άτομα θα μαζευτούν σε ενα σπίτι , να κάνουν ομαδική επίκληση σε πνεύμα , (το είχαν ξανακάνει) μέσα σε ευλογημένο κύκλο , ζωγραφισμένο με λιωμένο μαύρο κερί.

 

Τα παιδιά τα είδα την αμέσως επόμενη μέρα.

 

Λεπτομέρειες αν θέλεις μόνο μέσα απο pm ή άλλο τρόπο, καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να τα δώσω δημόσια και να βρεθεί και άλλο επιπόλαιο θύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν παρόν Speedy...

 

Γνώριζα όμως οτι τα 5 αυτά άτομα θα μαζευτούν σε ενα σπίτι , να κάνουν ομαδική επίκληση σε πνεύμα , (το είχαν ξανακάνει) μέσα σε ευλογημένο κύκλο , ζωγραφισμένο με λιωμένο μαύρο κερί.

 

Τα παιδιά τα είδα την αμέσως επόμενη μέρα.

 

Λεπτομέρειες αν θέλεις μόνο μέσα απο pm ή άλλο τρόπο, καθώς όπως καταλαβαίνεις δεν θέλω να τα δώσω δημόσια και να βρεθεί και άλλο επιπόλαιο θύμα.

ευλογημενος κυκλος ....με μαυρο κερι; μηπως το κερι θα επρεπε να ηταν λευκο ή σιελ και το λεω γιατι καθος γνωριζουμε το μαυρο κερι δεν χρησιμοποιητε για καλο .

τωρα ενα δευτερο

πρεπει να ειναι κιαλα ατομα παροντα ; δεν μποπρεις να το κανεις μονος ;

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμός των ατόμων δεν παίζει ρόλο... το χρώμα του κεριού , επίσης δεν παίζει ρόλο, ιδιαίτερο... αν μου έλεγες το υλικό του ίσως να έπαιζε κάτι ρόλο.

 

Στην προκειμένη περίπτωση , περισσότερο βάσει επίκλησης ήταν η επιλογή χρώματος και αισθητικής. Για να τα κάνουν όλα "ταιριαστά" έλεγαν οι ηλίθιοι!!!

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμός των ατόμων δεν παίζει ρόλο... το χρώμα του κεριού , επίσης δεν παίζει ρόλο, ιδιαίτερο... αν μου έλεγες το υλικό του ίσως να έπαιζε κάτι ρόλο.

 

Στην προκειμένη περίπτωση , περισσότερο βάσει επίκλησης ήταν η επιλογή χρώματος και αισθητικής. Για να τα κάνουν όλα "ταιριαστά" έλεγαν οι ηλίθιοι!!!

 

Τα παντα παίζουν ρόλο... ακόμα και τσιγάρα που καπνίζεις..

 

Στείλε ένα πμ αμα εχεις χρόνο να διηγηθείς την ιστορία.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

οχι σε αυτή την επίκληση.. μόνο αν καλείς "ανώτερες" δυνάμεις... Και αυτά που αναφέρεις σχετίζονται με την "καθαρότητα" που έχεις.

 

Το pm... να αδειάσω φίλε... γιατί όπως καταλαβαίνεις τέλος εβδομάδος και οι βάρβαροι έχουν πέσει απο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά! Έχω ακούσει (δεν έχω επικαλεστεί ποτέ) για σπάνιες περιπτώσεις όπου το "πνεύμα" βαράει, αλλά όχι κι έτσι!!! Κατάγματα;;

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, το έχετε ξανακάνει αυτό με το ouija board παλιότερα?

Δεύτερον, είχατε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση που θέλατε να απαντηθεί, ή απλά παίζατε?

Ισχύει οτι όσο περισσότερα άτομα τόσο ισχυρότερο είναι αυτό που έρχεται?

 

Εγώ προσωπικά όχι-ο Χάρης λέει ναι(ο άλλος φίλος)τώρα να τον πιστέψω...θα σας γελάσω.Βέβαια, οι κολλητοί μεν ασχολούνται(γουστάρουν)τα παραφυσικά,τα ανεξήγητα και παράξενα κ.τ.λ.,αλλά δε σημαίνει πως δεν φοβούνται δε!

 

Αν με ρωτήσεις, δεν είμαι σίγουρος αν θα το ξανάκανα. Ασφαλώς κρατάω ακόμα σε μια άκρη το χειροποίητο χαρτόνι με τα γράμματα-απλά από τότε έως σήμερα(τουλάχιστον)δε το ξανακάναμε. Αφού μιλάμε "χέστηκαν" πάνω τους-τους σηκώθηκε η τρίχα...πως αλλιώς να στο πω-το παραδέχονται!

 

Βασικά:είναι εύκολο να μιλάς για πνεύματα και...πολτεργκέϊστ! Αλλά να τα...καλείς μέσα στο σπίτι σου(και στο χώλ όπου κάθε βράδυ βλέπεις τηλεόραση,κ.τ.λ.!)είναι -πως να το κάνουμε- αλλιώς...

 

Ερώτηση,όχι: Με τη παρέα συμφωνήσαμε ομαδόν να ψιθυρίσουμε "Καλούμε το πνεύμα που βρίσκεται στο σπίτι"(η ιδέα ήταν ότι πιθανόν σε κάθε σπίτι να υπάρχει ένα στοιχείο,ένας πεθαμένος...)βάζοντας τα δάχτυλα στο σφηνάκι!

 

Για τη τελευταία ερώτηση...τι να σου πω τώρα!Αφού δε το ξανακάναμε με περισσότερους φίλους/κόσμο,που να ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

To χειρότερο είναι ο φόβος και το σπάσιμο της "αλυσίδας". Τα πνευματα δεν μπορούν να σε πειράξουν... εκτός και αν είστε τόσο γκαντέμηδες και εμφανιστεί κάποιο poltergeist.

 

=Πόλτεργκεϊστ,δεν νομίζω να ήταν-θα το βλέπαμε κιόλας,έτσι δεν είναι;

 

Απο την άλλη, οι επικλήσεις με όποιο τρόπο , πάντα έχουν το ρίσκο τους. Σημειώστε οτι οι αισθήσεις μας σε αυτό το σώμα που είμαστε , είναι απείρως περιορισμένες και σαφώς κάνουμε ώρα για να συλλάβουμε το τι γίνεται γύρω μας.

 

=Το γνωρίζαμε αυτό.Αλλά τέτοιο αποτέλεσμα ,ΟΧΙ...

 

Η αίσθηση του ξαφνικού κρύου και κάποιας μετακίνησης πραγμάτων , δεν είναι καλό. Μπορεί να δηλώνει παρουσία, αλλά σίγουρα δεν είναι καλό. Πνεύμα που έχει κινητικές δυνάμεις , είναι σίγουρα δύσκολο να αντιμετωπίσεις, ειδικά αν φοβάσαι.

 

=Πως το εννοείς; Μια κουρτίνα ψιλομετακινήθηκε(δε θυμάμαι να'χε ψύχρα...)αλλά είμαι σίγουρος δεν είχε ρεύμα μέσα στο σπίτι...Αυτό τώρα,γιατί δεν είναι καλό;Δε σε καταλαβαίνω.Μέχρι τώρα,δεν έχω πάθει τίποτα!

 

Την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις (γιατί κάποια στιγμή θα το ξανακάνεις σίγουρα) να είστε πολύ πιο προετοιμασμένοι για να αντιμετωπίσετε ακόμα και είσοδο απο πιθανό δαιμόνιο/poltergeist, που κοινώς βρήκε "θύματα" για να ασχοληθεί μαζί τους, μιας και αυτά δεν ξέρουν τα κατατόπια.

 

Μην κάνετε πίσω και έχετε κοντά αλάτι και νερό. Είναι δύο υλικά που μπορούν να σας προφυλάξουν απο δυσάρεστα πράγματα... Καλό είναι να έχετε βέβαια και την Πίστη σας μαζί , γιατί απο μόνα τους δεν κάνουν τίποτα.

 

=η φίλη είχε φέρει μαζί της φυλαχτό(κάτι σαν τάλισμαν-τη βοηθά λέει).Αρκεστήκαμε σε...αυτό. :cheerful:

 

Προσοχή στο ποιοί είσαστε επίσης... κάποιος που όντως νιώθει "αδύναμος" και μόνο με την έννοια του σώματος, είναι σίγουρο οτι θα αποτελέσει τον πρώτο στόχο. Σε ανάλογο περιστατικό , που ευτυχώς δεν ήμουν, ο "στόχος" που αναφέρω κατέληξε με κάταγμα σε κνήμη και περόνη απο κάποιο poltergeist... οχι οτι και οι άλλοι δεν ήταν σε άσχημη κατάσταση.

 

Για την ιστορία , όταν πήγαν ομαδικώς στο νοσοκομείο, είπαν οτι έμπλεξαν σε καυγά. Οι γιατροί τους είπαν οτι λένε ψέματα, γιατί ειδικά το άτομο που ανέφερα δεν είχε σημάδια , τόσο έντονα για να δηλώνουν τέτοια σπασίματα.

 

=?????κουφό μου ακούγεται! Πάντως, μετά τη δική μου προσωπική εμπειρία,δεν ευελπιστώ να δω ένα καραφάντσμα με αιθερική όψη(δηλ. να το βλέπουμε καθαρά!)...Εγώ μάλιστα,μετά που ηρέμησα κάπως και αναθάρρησα,ψιλοαπογοητεύτηκα που...δεν είδα 100% εξωκοσμικό στοιχείο(λέτε να το παρακάνω πια;).

 

Για αυτό σου λέω... αν δεν νιώθεις έτοιμος και εσύ και η παρέα σου, για να αντιμετωπίσεις κάτι πολύ ισχυρότερο απο όσο περιμένεις, καλό είναι να περιμένεις όταν μπορείς/μπορείτε.

:019blush:

=Καλά πίστη έχω.Αρκεί να με...φοβούνται και να μη με πλησιάζουν όντας ανύποπτος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όχι-ο Χάρης λέει ναι(ο άλλος φίλος)τώρα να τον πιστέψω...θα σας γελάσω.Βέβαια, οι κολλητοί μεν ασχολούνται(γουστάρουν)τα παραφυσικά,τα ανεξήγητα και παράξενα κ.τ.λ.,αλλά δε σημαίνει πως δεν φοβούνται δε!

 

Αν με ρωτήσεις, δεν είμαι σίγουρος αν θα το ξανάκανα. Ασφαλώς κρατάω ακόμα σε μια άκρη το χειροποίητο χαρτόνι με τα γράμματα-απλά από τότε έως σήμερα(τουλάχιστον)δε το ξανακάναμε. Αφού μιλάμε "χέστηκαν" πάνω τους-τους σηκώθηκε η τρίχα...πως αλλιώς να στο πω-το παραδέχονται!

 

Βασικά:είναι εύκολο να μιλάς για πνεύματα και...πολτεργκέϊστ! Αλλά να τα...καλείς μέσα στο σπίτι σου(και στο χώλ όπου κάθε βράδυ βλέπεις τηλεόραση,κ.τ.λ.!)είναι -πως να το κάνουμε- αλλιώς...

 

Ερώτηση,όχι: Με τη παρέα συμφωνήσαμε ομαδόν να ψιθυρίσουμε "Καλούμε το πνεύμα που βρίσκεται στο σπίτι"(η ιδέα ήταν ότι πιθανόν σε κάθε σπίτι να υπάρχει ένα στοιχείο,ένας πεθαμένος...)βάζοντας τα δάχτυλα στο σφηνάκι!

 

Για τη τελευταία ερώτηση...τι να σου πω τώρα!Αφού δε το ξανακάναμε με περισσότερους φίλους/κόσμο,που να ξέρουμε;

εχω την εντυπωσει πως το πνευμα που κατοικη στο σπιτι ειναι ακλο , αλλα δεν βαζω το χερι μου και στην φωτια ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...