Jump to content

η χρήση του OUIJA BOARD


 Share

Recommended Posts

Αν θεωρήσουμε οτι αυτοί που έχουν πεθάνει παραμένουν στο χώρο που πέθαναν ή στο σπίτι τους (έχετε δει την ταινία White Noise?), τότε φαντάζομαι οτι αν ήταν καλοί άνθρωποι θα είναι και "καλά" πνεύματα...

Ωστόσο δεν πιστεύω αυτή την εκδοχή.

Ειδικά αν το σπίτι είναι καινούργιο, δεν υπάρχει λόγος να κατοικεί πνεύμα σε αυτό. Και γενικότερα δεν πιστευω οτι κάποιος που πέθανε φυσιολογικά (απο γηρατειά πχ) εγκλωβίζεται σε ένα χώρο ή σε μία συγκεκριμένη διάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

\Ειδικά αν το σπίτι είναι καινούργιο, δεν υπάρχει λόγος να κατοικεί πνεύμα σε αυτό. Και γενικότερα δεν πιστευω οτι κάποιος που πέθανε φυσιολογικά (απο γηρατειά πχ) εγκλωβίζεται σε ένα χώρο ή σε μία συγκεκριμένη διάσταση...

 

Ναι, σωστά λες:αν το σπίτι είναι καινούργιο,ποιος ο λόγος να υπάρχει κάποιο πνεύμα;

ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ: έχε υπόψη πως μέχρι να ετοιμαστεί, πιθανόν να πραγματοποιηθούν θανάτοι λόγω:

-εργατικού ατυχήματος(δηλ.οικοδόμος πέσει από σκάλες εν ώρα δουλειάς του)...

-κάποιο παιδί που έπαιζε όταν ήταν γιαπί,σκοτωθεί πέφτοντας ή χτυπώντας μοιραία...

 

Άσε που και καινούργιο να'ναι,ο νέος του ιδιοκτήτης "πάει" ξαφνικά από φυσικά ή μη αιτία(μη προλαβαίνοντας να χαρεί τη νέα του κατοικία) -και πάει λέγοντας! :blink:

 

Καταλαβαίνεις τώρα; ΟΚ μάλλον απίθανο ακούγεται. Αλλά δε σημαίνει ότι τέτοια πράγματα δεν έχουν συμβεί,έτσι; Το ξέρεις αυτό. Έχεις ακούσει. Άρα: αφορμές για να στοιχειωθεί ένα σπίτι,δίχως να το "πάρουν" τα χρόνια, δεν αποκλείονται...

 

ΧΩΡΙΑ που ο χώρος όπου χτίζεται ένα σπίτι είναι εξ ορισμού αρχαίος πάντα.Η Γη μας είναι παλιά. Που ξέρεις αν λ.χ. το σπίτι που θες να χτίσεις και να χαρείς, δεν χτιστεί πάνω από ... θαμμένο νεκροταφείο ή αρχαία ερείπια (που πιθανόν να είναι σε βάθος μεγαλύτερο από αυτό που έχει οριστεί για τα βασικά θεμέλια του κτίσματος!); :whistling: :smilewink:

 

Καταλαβαίνεις. Σε αυτή τη ζωή...χίλια δυο στραβά μπορούν να συμβούν... ^_^:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Ονειρομαντης,

Δεν ειναι καθολου απιθανο το σπιτι να εχει αποροφησει στοιχεια της προσωπικοτητας του προκατοχου του (ή και του τωρινου) και μεσω των επικαλεσεων αυτα τα στοιχεια να συγκεντρωνονται (σχηματιζοντας καποιο ειδος χαρακτηρα) στο σημειο οπου γινεται η πραξη!

Μη ξεχνας πως ειναι εφικτο μεσω της αφης να "δεις" κατι...Αυτο σημενει πως τα αψυχα αντικειμενα "ποτιζονται" με τη ψυχη των εμψυχων κατοχων τους.

Link to comment
Share on other sites

Ονειρομαντης,

Δεν ειναι καθολου απιθανο το σπιτι να εχει αποροφησει στοιχεια της προσωπικοτητας του προκατοχου του (ή και του τωρινου) και μεσω των επικαλεσεων αυτα τα στοιχεια να συγκεντρωνονται (σχηματιζοντας καποιο ειδος χαρακτηρα) στο σημειο οπου γινεται η πραξη!

Μη ξεχνας πως ειναι εφικτο μεσω της αφης να "δεις" κατι...Αυτο σημενει πως τα αψυχα αντικειμενα "ποτιζονται" με τη ψυχη των εμψυχων κατοχων τους.

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι που μας περασε με φιλοξενουσε μια φιλη στο εξοχικο της , μολις το ειχε χτισει και ακομα ηθελε δουλεια , μεσα σε αυτο υπηρχε και το πνευμα της μανας της , η οποια ειχε πεθανει πρωτου χτιστει αυτο το σπιτι ! πως το εξηγητε;

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πεις, μέσα απο τα παραδείγματα σου. Είναι λίγο ακραία κάποια απο αυτά, αλλα καταλαβαίνω :)

Ονειρομαντης,

Δεν ειναι καθολου απιθανο το σπιτι να εχει αποροφησει στοιχεια της προσωπικοτητας του προκατοχου του (ή και του τωρινου) και μεσω των επικαλεσεων αυτα τα στοιχεια να συγκεντρωνονται (σχηματιζοντας καποιο ειδος χαρακτηρα) στο σημειο οπου γινεται η πραξη!

Μη ξεχνας πως ειναι εφικτο μεσω της αφης να "δεις" κατι...Αυτο σημενει πως τα αψυχα αντικειμενα "ποτιζονται" με τη ψυχη των εμψυχων κατοχων τους.

Έχεις δίκιο σε αυτό Sucore, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ωστόσο η απορία μου παραμένει για το αν τα στοιχεία των προκατόχων μπορουν να συγκεντρωθούν όλα μαζί και να δημιουργήσουν .."κάτι". Κι αν μπορούν, αυτό το κάτι τι θα είναι? Το πνεύμα του σπιτιού? ... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

[...]

Έχεις δίκιο σε αυτό Sucore, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ωστόσο η απορία μου παραμένει για το αν τα στοιχεία των προκατόχων μπορουν να συγκεντρωθούν όλα μαζί και να δημιουργήσουν .."κάτι". Κι αν μπορούν, αυτό το κάτι τι θα είναι? Το πνεύμα του σπιτιού? ... :unsure:

εδω με πιανεις αδιαβαστο μα τον Τουτατή!

Το πνευμα του σπιτιου ε; πιστευω οτι μια χαρα το ειπες. ομως δεν μπορω να το διανοηθω..Γιαυτο αλλωστε τα λεμε κ ανεξηγητα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ... speedy , το pm ετοιμάζεται σε σπαστά διαστήματα ελεύθερου χρόνου... θα το έχεις σύντομα.

 

Μετά Poltergeist...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΑΤΑ.

 

Μετακινούν πράγματα ύλης και γενικά κάνουν εχθρικές κινήσεις προς τους ανθρώπους. Τα poltergeist , προλαμβάνονται με αλάτι , νερό και ευλογημένο κύκλο. Δεν μπορούν να περάσουν μέσα, αλλά μπορούν να εξαπολύσουν αντικείμενα κατά πάνω σας.

Δεν υπάρχουν συχνές τέτοιες εμφανίσεις πνευμάτων. Παρόλα αυτά αν βάλεις στο google την λέξη κλειδί , θα βρείς αρκετές αναφορές και αν είσαι τυχερός ακόμα και φωτογραφίες.

 

Προσωπικά δεν έχω βιώσει τέτοια επίθεση και δεν είμαι σίγουρος οτι θα ανταπεξερχόμουν σε κάτι τέτοιο. Ειδικά αν γινόταν σε ανύποπτο χρόνο.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως δεν είναι καθόλου αστεία επίσκεψη ή εύκολο να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο.

 

Για την κουρτίνα που είπες , ΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗΚΕ και οχι απλά "κουνήθηκε" τότε σίγουρα έχετε κάποιο πνεύμα που μετακινεί ύλη και σαφώς δεν είναι κάτι να πάρεις ελαφρά την καρδία.

 

Για την έλευση πνεύματος , δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια... αρκεί κάποιος πολύ ενεργητικός "ψυχικός πομπός" στο group, για να το καλέσετε ακόμα και αν δεν είναι στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως δεν είναι καθόλου αστεία επίσκεψη ή εύκολο να αντιμετωπιστεί κάτι τέτοιο.

 

Για την κουρτίνα που είπες , ΑΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΗΚΕ και οχι απλά "κουνήθηκε" τότε σίγουρα έχετε κάποιο πνεύμα που μετακινεί ύλη και σαφώς δεν είναι κάτι να πάρεις ελαφρά την καρδία.

 

Για την έλευση πνεύματος , δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια... αρκεί κάποιος πολύ ενεργητικός "ψυχικός πομπός" στο group, για να το καλέσετε ακόμα και αν δεν είναι στο σπίτι.

 

Δηλαδή,μου λες τη πάτησα για τα καλά...

(έπρεπε να το κάναμε σε μακρινό ουδέτερο μέρος-μακρια από σπίτι μου!) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. ενα πράγμα που μου είχαν πεί και είχε πιάσει στην δική μου περίπτωση ...(έχω πεί παλιότερα), ήταν να κάνω με το καπνισμένο φυτίλι απο καντήλι που είχε ανάψει , τον Σταυρό σε κάθε παράθυρο και πόρτα του σπιτιού με τα αρχικά

ΙΝΒΙ (Ιησούς Ναζωραίος Βασιλιάς Ιουδαίων) , στις γωνίες. Αυτό με την συνοδεία του "Πιστεύω"

 

Για μένα, έπιασε , ... αν και θεωρώ οτι τον σημαντικότερο βαθμό έπαιξε η προσωπική μου Πίστη.

 

Εφόσον κατανοείς τα σύμβολα, κατανοείς και την δύναμη που αποκτούν αν πιστεύεις σε αυτά.

 

Σε εμένα προσωπικά, εκεί που όλα τα πράγματα πήγαιναν ανάποδα και στο σπίτι , είχα εκνευρισμό και πολλές φορές κακοκεφιές , μετά απο αυτή την πράξη, μου έφυγε κάθε ίχνος αρνητικής προδιάθεσης και ήταν το καταφύγιο μου.

 

Δεν ξέρω φίλε μου σε τι πιστέυεις, αλλά σίγουρα η μόνη λύση , να αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο (αν φυσικά υπάρχει) είναι να βρείς θετικό σημείο Πίστης και Δύναμης.

 

Ελπίζω να είναι μόνο η ιδέα σου , πάντως... γιατί όπως είδα, και σε άλλο thread σου, έχεις πάθει κάποια εμμονή με αυτό. Και επηρρεάζει την σχέση σου και με τρίτους , ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Θυμίσου , οτι σε πειράζει και σε ενοχλεί κάτι , όσο το αφήσεις εσύ να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι μόνο η ιδέα σου , πάντως... γιατί όπως είδα, και σε άλλο thread σου, έχεις πάθει κάποια εμμονή με αυτό. Και επηρρεάζει την σχέση σου και με τρίτους , ενώ δεν θα έπρεπε.

Και καλά να επηρεάσεις τη σχέση σου με τρίτους. Αν είναι εμμονή όμως, μέχρι και από το πουθενά μπορείς να δημιουργήσεις αυτό το κάτι που φοβάσαι.

Άρα, στην προκειμένη περίπτωση, αν πρέπει να φοβάσαι για κάτι, αυτό είναι οι σκέψεις σου και όχι η ύπαρξη πνεύματος στο σπίτι σου. Μη φοβάσαι, μέχρι και από μόνο του μπορεί να φύγει (όταν βαρεθεί να σου σπάει τα νεύρα)... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ingmar εχω ερθει κ εγω σε παρομοια κατασταση.

(να νιωθω πως οτι κανω θα εμφανιστει μια οντοτητα)

Για να βοηθησεις τον εαυτο σου πρεπει προτα να αναρωτηθεις:

Τι μπορει να μου κανει ? Η απαντηση ειναι τπτ

Αντε να κουνησει τπτ η γενικα να κανει αισθητη την παρουσια

του .. ε σιγα .. θα βαρεθει κ θα φυγει. =)

Παντως αν εχει μεινει στο σπιτι καλο θα ηταν να

κανεις κατι να το διωξεις (δεν ξερω ακριβως τι σορυ). =(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. ενα πράγμα που μου είχαν πεί και είχε πιάσει στην δική μου περίπτωση ...(έχω πεί παλιότερα), ήταν να κάνω με το καπνισμένο φυτίλι απο καντήλι που είχε ανάψει , τον Σταυρό σε κάθε παράθυρο και πόρτα του σπιτιού με τα αρχικά

ΙΝΒΙ (Ιησούς Ναζωραίος Βασιλιάς Ιουδαίων) , στις γωνίες. Αυτό με την συνοδεία του "Πιστεύω"

 

Για μένα, έπιασε , ... αν και θεωρώ οτι τον σημαντικότερο βαθμό έπαιξε η προσωπική μου Πίστη.

 

(...)

 

Ελπίζω να είναι μόνο η ιδέα σου , πάντως... γιατί όπως είδα, και σε άλλο thread σου, έχεις πάθει κάποια εμμονή με αυτό. Και επηρρεάζει την σχέση σου και με τρίτους , ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Θυμίσου , οτι σε πειράζει και σε ενοχλεί κάτι , όσο το αφήσεις εσύ να το κάνει.

 

Δε διαφωνώ σε ό'τι έγραψες. Πιθανότερο,έτσι θα'ναι! Όλα εξαρτιούνται από προδιαθέσεις,θετική στάση, καλοπροαίρεση...μετά ποιος ή τί θα σε πειράξει μετά; Μέχρι στιγμής, ΤΙΠΟΤΕ αρνητικό δε μου έχει συμβεί εκτός από 1 πράγμα:η εμπειρία της φάσης -που μου σήκωσε τη τρίχα κάγκελο! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας......Ειμαι νεο μελος και παρ'ολο που εχω ασχοληθει και σε αλλα sites επι του θεματος, δεν εχω καταφερει ακομη να βρω μια απαντηση. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω...μιας και δεν μπορω να βρω ατομα αλλα στον κυκλο μου για χρηση ouija board....γιατι δεν πρεπει να το χρησιμοποιησω μονη μου? Υπαρχει περιπτωση να μου εξηγησει κανεις γιατι πρεπει μονο με παρεα? πια ειναι τα κατα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας......Ειμαι νεο μελος και παρ'ολο που εχω ασχοληθει και σε αλλα sites επι του θεματος, δεν εχω καταφερει ακομη να βρω μια απαντηση. Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω...μιας και δεν μπορω να βρω ατομα αλλα στον κυκλο μου για χρηση ouija board....γιατι δεν πρεπει να το χρησιμοποιησω μονη μου? Υπαρχει περιπτωση να μου εξηγησει κανεις γιατι πρεπει μονο με παρεα? πια ειναι τα κατα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας...

 

γενικά η επικοινωνία με πνεύματα έχει κάποια στοιχεία αρνητικά όπως ότι συνήθως αυτό που απαντάει μπορεί να είναι παιχνιδιάρικο και ας πούμε να σου σπάσει κανα ποτήρι ή να σου κάνει κανα θόρυβο και να τρομάξεις ή να είναι εχθρικό και να σου κάνει χειρότερα όπως ψυχική επίθεση ή να το καλέσεις και να μείνει στο χώρο σου και να σε τρομοκρατεί με διάφορα που στην ουσία δεν το κάνει για να τρομοκρατήσει αλλά είναι πνευματικά φαινόμενα όπως ήχοι τριξίματος, διαστολής/συστολής κτλ.

 

Αν δεν μασάς από αυτά και το αντέχεις αλλά και αν ξερεις πως να το καλέσεις και πως να το διώξεις...go ahead..

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...