Jump to content

Που μπορω να βρω Υοσκυαμο?


ΡΟΖΕΤΑ
 Share

Recommended Posts

Υοσκύαμος Η ανακάλυψη του υοσκύαμου οφείλεται στον ημίθεο ήρωα Ηρακλή. Οι Ιπποκρατικοί έδιναν τους σπόρους του παραισθησιογόνου αυτού φυτού, ανακατεμένους με κρασί, για τον πυρετό, τον τέτανο και για παραλύσεις που παρουσιάζονταν μετά από τοκετό. Ο Διοσκορίδης χαρακτηρίζει αυτό το δύσμορφο και υπνωτικό βότανο σαν ακατάλληλο και το δίνει μόνο για παυσίπονο.

Υοσκύαμος = Αίμα Γέρου ή Αίμα Γιατρού κατα την νεφελη....

 

Υοσκύαμος είναι ένα φυτό της άνοιξης το οποιο φυτρωνει σε αγροτικες περιοχες και συνηθως το συνανταμε σε χωραφια αρδευομενα και σε περιοχες με μεγαλη εξαρση των ζιζανιων.δεν ξερω αν θα μπορεσεις να το βρεις ειναι λιγο σπανιο διοτι πρεπει να ξερεις καλα πως ειναι μυαζει λιγο με την πικραγκουρια.αν μπορεσει η παρακατω φοτοτγραφια να σε βοηθεισει.........

post-1313-1165675609.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσε στο φυτό Hyoscyamus aureus, Hyoscyamus albus ή Hyoscyamus niger (ο εκνευριστικός γεωπόνος :P);

Θα το βρεις σίγουρα στην ευρύτερη περιοχή της Θήβας. Ψάξε μεταξύ Μάη και Αυγούστου, περίοδο ανθοφορίας.

Ρώτα κάποιον που παράγει βιομηχανική ντομάτα, θα το ξέρει σίγουρα και θα το καταριέται (μιάς και είναι ένα από τα συνήθη ζιζάνια)

Δεν είναι ούτε σπάνιο, ούτε επικίνδυνο. Αρκεί φυσικά να μην το φας για σαλάτα.

Αυτούσιο το φυτό δεν περιέχει ατροπίνη (όπως είδα ότι αναφέρει η wikipedia). Η κύρια δραστική ουσία του φυτού (αλκαλοειδές) είναι η υοσκιαμίνη και η σκοπολαμίνη. Όμως, η υοσκιαμίνη μετατρέπεται εν μέρη σε ατροπίνη κατά της ξήρανση του φυτού ή με θέρμανση, εξού και ο κίνδυνος.

Αντίθετα με αρκετά από τα φυτά της οικογένειας (Atropos belladona), το φυτό αυτό είναι υπνωτικό με ήπια αποτελέσματα, χωρίς ακραίες συνέπειες (ντελίριο, παραισθήσεις). Ο ύπνος όμως είναι ταραχώδης και σχεδόν πάντοτε συνοδεύεται από εφιάλτες.

 

Αν μου επιτρέπεις....θα μπορούσες να μου πεις τί το θες (οι χρήσεις του είναι πάμπολλες και αθώες, αλλά μου κίνησες την περιέργεια);

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε...

 

Μιας και φαίνεται οτι γνωρίζεις... αν το αναμίξεις (πολτοποίηση )με λευκό μανιτάρι (οχι δηλητηριώδες) και κάρδαμο , νομίζω, ισχύει οτι φτιάχνεις πολύ ισχυρό ανοσοποιητικό , ή είμαι εντελώς foul εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Aραχάγγελε

το θέλω για να φτιάξω μια αλοιφή , δεν ξέρω αν θα πετύχει αλλά μου είπανε ότι θα με βοηθήσει

το κακό είναι ότι δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω

 

ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...