Jump to content

Το "εσωτερικό" Μαγαζί


johnny
 Share

Recommended Posts

"εσωτερικό μαγαζί"???

 

Εννοείς καφε-μπαρ με προθήκες με βιβλία και περιοδικά εσωτερικού χαρακτήρα;

Με αφίσσες για εκδηλώσεις εσωτερισμού/αποκρυφισμού/αναζήτησης κολλημένες στη τζαμαρια;

 

Ωχ,αδελφέ μου...που μπλέκεις... :blink:

 

Ξέρεις το είδος της σημερινής κοινωνίας μας: ένα τέτοιο μαγαζί θα το έκαναν "καλοκαιρινό" στο πι και φι!

ΚΑΙ ξέρεις από τι είδους κάφρους...χμ...

Δυστυχώς, δεν είναι όλοι σήμερα θετικοί ή ανεκτικοί απέναντι σε καθετί εσωτεριστικού χαρακτήρα.Ο νοών νοείτο... :crying:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"εσωτερικό μαγαζί"???

 

Εννοείς καφε-μπαρ με προθήκες με βιβλία και περιοδικά εσωτερικού χαρακτήρα;

Με αφίσσες για εκδηλώσεις εσωτερισμού/αποκρυφισμού/αναζήτησης κολλημένες στη τζαμαρια;

 

Ωχ,αδελφέ μου...που μπλέκεις... :blink:

 

Ξέρεις το είδος της σημερινής κοινωνίας μας: ένα τέτοιο μαγαζί θα το έκαναν "καλοκαιρινό" στο πι και φι!

ΚΑΙ ξέρεις από τι είδους κάφρους...χμ...

Δυστυχώς, δεν είναι όλοι σήμερα θετικοί ή ανεκτικοί απέναντι σε καθετί εσωτεριστικού χαρακτήρα.Ο νοών νοείτο... :crying:

Γιατι ποτε ηταν φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποτε ηταν φιλε μου;

 

έλα ντε...?

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εγώ όταν ακούω τον χαρακτηρισμό "εσωτερικο" μαγαζί, μου έρχεται στο μυαλό ένα κατάστημα με μαγικά αντικείμενα και βιβλία (=το μαγαζί των ονείρων μου, μετα το Hondos αχαχα)...

Αλλά καμία σχεση με ροκ καφετέρια.

 

Θα μπορούσε πάντως να υπάρξει λύση για να μην καταστραφεί αυτός ο χώρος, να μην τον κάνουν "καλοκαιρινό" όπως λέτε.

Θα μπορούσε να είναι σε στυλ λέσχης για παράδειγμα, και η είσοδος να επιτρέπεται μόνο με την επίδειξη κάρτας μέλους.

Έτσι δεν θα έμπαινε μέσα ο κάθε τυχάρπαστος για να καταστρέψει και να λεηλατήσει..

Link to comment
Share on other sites

Προς τί αυτή η απαισιοδοξία βρε παιδιά?

Ο κύκλος των ανθρώπων που θα συμμετέχει στις εκδηλώσεις που θα λαμβάνουν χώρα σ'αυτό το μαγαζί (ούτε λέσχη, ούτε τπτ τέτοιο - απλά μπαρ), θα είναι συγκεκριμένος. Αν στην τελική τύχει ποτέ να μπει κανένας κολλημένος και να μας χαλάσει τη βραδιά, σιγά τα λάχανα! θα την οργανώσουμε ξανά! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα τους αφήσουμε να το κάνουν καλοκαιρινό ή έστω γιατί θα φοβηθούμε να προβούμε στην οποιαδήποτε κίνηση επειδή "ίσως υπάρξουν κάποιοι που θα μας τη χαλάσουν επειδή δεν είναι έτοιμοι να δεχτούν αυτό που θα κάνουμε"!

Την έκθεση Activia κανείς δεν τη χάλασε! Την ομιλία του Γιαννουλάκη κανείς δεν τη χάλασε. Τις συναντήσεις που έχουμε κάνει σαν αβάπτιστο, κανείς δεν τις έχει χαλάσει. Γιατί?

Γιατί σε τέτοιες "μαζώξεις" πηγαίνουν άτομα που τους ενδιαφέρει αυτός ο χώρος και δεν έχουν πρόθεση να τον χαλάσουν, γιατί ανήκουν και οι ίδιοι σ'αυτόν.

 

Δε διαφωνώ ότι η κοινωνία συνολικά δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο. Εμείς όμως είμαστε??

Απ'ότι βλέπω σ'αυτό το θέμα, ούτε εμείς είμαστε έτοιμοι... κι αυτό γιατί φοβόμαστε να βγούμε από το καβούκι μας και να κάνουμε μια κίνηση της προκοπής, μήπως και "το παρεξηγήσει ο κόσμος" ή μήπως "μας το κάνουν καλοκαιρινό"... Με αυτή τη λογική, μια ζωή έτσι παθητικοί θα είμαστε και θα περιοριζόμαστε στις αμπελοφιλοσοφίες, από τον καναπέ μας. :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα μία ''βρώμικη'' γωνία για εργαστήρι. Όχι με την έννοια της λίγδας, αλλά γιατί το κερί δεν βγαίνει εύκολα.

Βρίσκω όσο κερί μέλισσας και αγνό παρθένο (όχι μαλλί) ελαιόλαδο θέλετε και βότανα (από το φυσικό τους περιβάλλον). Ξέχασα να γράψω και τα φυσικά χρώματα (χρωστικές). Με σκοπό;

Κεριά και αλοιφές (morgainne την βοήθειά σου).

Όποιος έχει συνταγές, αμέσως για δοκιμή.

Αν δεν μας φτάνουν οι συνταγές, αρκεί η φαντασία και λίγο γνώση βοτανολογίας/χημείας και ξεκινάμε τα πειράματα.

Α! Να μην ξεχάσω και το αποστακτήριο (μικρούλι) για τα αιθέρια έλαια (και κανένα οινοπνευματώδες, όταν έρθει η κατάλληλη ώρα).

Όπως κατάλαβες θέλω και καμινάδα (ή έστω απορροφητήρα).

Και άδεια από την πυροσβεστική.

Με το που γυρίσω Ελλάδα, θα το κάνω. Και μετά θα παίρνω τα βουνά με το ''χρυσό δρεπάνι''. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εγώ όταν ακούω τον χαρακτηρισμό "εσωτερικο" μαγαζί, μου έρχεται στο μυαλό ένα κατάστημα με μαγικά αντικείμενα και βιβλία (=το μαγαζί των ονείρων μου, μετα το Hondos αχαχα)...

Αλλά καμία σχεση με ροκ καφετέρια.

 

Θα μπορούσε πάντως να υπάρξει λύση για να μην καταστραφεί αυτός ο χώρος, να μην τον κάνουν "καλοκαιρινό" όπως λέτε.

Θα μπορούσε να είναι σε στυλ λέσχης για παράδειγμα, και η είσοδος να επιτρέπεται μόνο με την επίδειξη κάρτας μέλους.

Έτσι δεν θα έμπαινε μέσα ο κάθε τυχάρπαστος για να καταστρέψει και να λεηλατήσει..

 

πριβε-ξεπριβε λέσχεις να'ναι...η Ονειρομάντης έχει δίκιο!

 

Και σε μια μίνι-λέσχη που στεγάζεται π.χ. σε διαμερισματάκι στον...6ο όροφο,αποκλείεται να σερβίρονται μπύρες και καφέδες; :clapping::063laugh:

 

Και η επίδειξη κάρτας μέλους(άρα και συνδρομές,για συντήρηση του στεκιού)είναι ορθή τακτική.

Δυστυχώς, σε π.χ. βιβλιοπωλεία που πουλούν βιβλία εσωτεριστικού/αρχαιόθρησκου χαρακτήρα, έχουν γίνει βανδαλισμοί και σπασίματα από "γνωστούς-άγνωστους-φασίστες-δεξέρωτιάλλο" κάφρους...

Link to comment
Share on other sites

Προς τί αυτή η απαισιοδοξία βρε παιδιά?

(...)

Δε διαφωνώ ότι η κοινωνία συνολικά δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο. Εμείς όμως είμαστε??

Απ'ότι βλέπω σ'αυτό το θέμα, ούτε εμείς είμαστε έτοιμοι... κι αυτό γιατί φοβόμαστε να βγούμε από το καβούκι μας και να κάνουμε μια κίνηση της προκοπής, μήπως και "το παρεξηγήσει ο κόσμος" ή μήπως "μας το κάνουν καλοκαιρινό"... Με αυτή τη λογική, μια ζωή έτσι παθητικοί θα είμαστε και θα περιοριζόμαστε στις αμπελοφιλοσοφίες, από τον καναπέ μας. :(

 

Παρεξήγησες Τζόνυ μου...Δεν είπαμε να μη γίνεται κάτι(πότε είπα;)...αλλά να προβληματιζόμαστε ευλόγως, για να αποφύγουμε αδίκως κακοτοπίες και να μαθαίνουμε να συντονιζόμαστε και να οργανωνόμαστε εύκολα.

Απλά:θέλουμε τέτοιο στέκι; Αν ΝΑΙ,να γίνει! Αλλά να γίνεται με προσεχτικό σχεδιασμό,σίγουρες προϋποθέσεις και ασφαλώς λαμβάνοντας υπόψη μας κάποιους παράγοντες που αφορούν τη κοινωνία στην οποία ζούμε. Έτσι δεν είναι;Όχι να φοβόμαστε:να είμαστε δεόντως προσεχτικοί-δίχως βιασύνες & επιπιλαιότητες...Έχω λάθος,σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα μία ''βρώμικη'' γωνία για εργαστήρι. Όχι με την έννοια της λίγδας, αλλά γιατί το κερί δεν βγαίνει εύκολα.

Βρίσκω όσο κερί μέλισσας και αγνό παρθένο (όχι μαλλί) ελαιόλαδο θέλετε και βότανα (από το φυσικό τους περιβάλλον). Ξέχασα να γράψω και τα φυσικά χρώματα (χρωστικές). Με σκοπό;

Κεριά και αλοιφές (morgainne την βοήθειά σου).

Όποιος έχει συνταγές, αμέσως για δοκιμή.

Αν δεν μας φτάνουν οι συνταγές, αρκεί η φαντασία και λίγο γνώση βοτανολογίας/χημείας και ξεκινάμε τα πειράματα.

Α! Να μην ξεχάσω και το αποστακτήριο (μικρούλι) για τα αιθέρια έλαια (και κανένα οινοπνευματώδες, όταν έρθει η κατάλληλη ώρα).

Όπως κατάλαβες θέλω και καμινάδα (ή έστω απορροφητήρα).

Και άδεια από την πυροσβεστική.

Με το που γυρίσω Ελλάδα, θα το κάνω. Και μετά θα παίρνω τα βουνά με το ''χρυσό δρεπάνι''. ^_^

:clapping::clapping:

Αρχάγγελε έχουμε ξεφύγει απο το κλίμα της "εσωτερικής" καφετέριας, αλλα αν μη τι άλλο, κι εγώ θα ήθελα να είχαμε έναν τέτοιο χώρο!

 

Για την ακρίβεια θα ήθελα:

1) Ένα δωμάτιο ως καθιστικό/μπάρ/καφετέρια, που θα μπορείς να πιεις με την ησυχία σου τον καφέ-ποτό σου, να κάτσεις να συζητήσεις κλπ

2) Ένα δωμάτιο με προτζέκτορα και καρέκλες, για κινηματογραφικές προβολές.

3) Ένα δωμάτιο "βιβλιοθήκη" (με φωτοτυπικό, pc, εκτυπωτή και ADSL παρακαλώ!), με πολυθρόνες τριγύρω και ένα μεγάλο ξύλινο στρογγυλό τραπέζι στη μέση, για όποιους θέλουν να κάνουν έρευνα-μελέτη!

4) Ένα δωμάτιο "εργαστήριο" & μίνι αποστακτήριο ακριβώς όπως το έθεσες.

5) Ένα μίνι κήπο-θερμοκήπιο., για ό,τι μπορεί να καλλιεργηθεί!

6) Μερικά δωμάτια-χωρίς-ετικέτα, στο υπόγειο ή τη σοφίτα, εξοπλισμένα ίσως μόνο με χαλί και πούφ, κατάλληλα για κάθε χρήση (πχ για θεραπείες ρείκι, λοιπές πρακτικές, ή πατάρι/κελάρι/αποθήκη)

7) WC (τουλάχιστον 2-3)

8) Κουζίνα!

 

Λοιπές προδιαγραφές:

Τουλαχιστον η βιβλιοθήκη και το καθιστικό, θα διαθέτουν τζάκι :)

Όλο το οίκημα θα θερμαίνεται με ενδοδαπέδια θέρμανση!

Το κάπνισμα επιτρέπεται μόνο στο καθιστικό, και στους εξωτερικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... θα ανοίξουμε ένα εσωτερικό μαγαζί με το όνομα χμ... Art of Wise... το οποίο θα έχει πάνω κάτω το πρόγραμμα που προανέφερα.

 

Όσοι φιλόδοξοι, αισιόδοξοι και ορεξάτοι προσέλθετε!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε αγιε Βασιλη,

 

θα ηθελα για δωρο χριστουγεννων

 

α. μια mercedes να με κινει εδω στο αγγλια,

β. ενα σπιτι με θεα τη θαλασσα,

γ. 3 ιδιωτικους serfersh να τους βλεπω το πρωι κ να φτιαχνει η μερα μου

δ. την καινουρια κολλεξιον των tkmaxx

ε. τα παπουτσια του offıce

ζ. και τον Ταρκαν- straıght edıtıon- σε συσκευασια δωρου (μη επιστρεψιμο)

 

αα.. δεν ειναι γραμμα στον αγιο βασιλη.. ξεχαστικα :018bleh::018bleh:

 

ΣΤΟ θεμα μας τωρα... δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευφικτη η παρουσια ενος "μαγαζιου" αφου θα μαζευει αρες, μαρες κουνουναρες, αυτο με το στιλ κλαμπ, λεσχης ειναι πιο.."ακινδυνο" να χαλασει το κονσεπτ!!

 

Εχετε σκεφτει ποτε ομως οτι.. ενα μερος σαν "μπακαλικο" σαν παντοπωλειο .. που να εχει και 1-2 7-10 τραπεζακια για καφε-ποτο-φαγητο το οποιο να ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ('η και εμπορικο για οσους γουσταρουν) που θα φτιαχνει συνταγες για κρεμες,κερια κλπ κλπ κλπ , και καλο "εσωτερικο"¨φαγητακι..και ολα αυτα ει δυνατον επιτοπου.. ειναι .. χμ.. δεν ξερω.. ισως κατι τετοιο να ηθελα..και οχι.. Αλλο ενα μπαρακι.. γιατι ρε παιδια.. μη ξεχναμε.. θελω να μιλησω με την παρεα μου για το χ ψ θεμα? παω στο στεκι μου κ τα συζηταμε! 'η στις συναντισεις του φορουμ (να δουμε ποτε θα αξιωθω να μαι ελλαδα!!)

 

εε???????εεε????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι υπερβολές είναι αυτές (άκου λέσχη! :wacko: )

 

Λοιπόν εγώ σε ένα πιο ρεαλιστικό πλαίσιο θα κινηθώ μάλλον.

Μαρέσουν πολύ τα ξύλινα έπιπλα, ε απαραίτητη είναι μια βιβλιοθήκη με βιβλία αλλά εκτός από τα "βαριά" θα ήθελα όπωςδήποτε να έχει και τίποτα πιο light (τύπου κόμιξ). Μαρέσουν επίσης και τα φυτά και μου τη σπάει που δε συνηθίζονται στα μαγαζιά (ειδικά σε ένα μαγαζί εσωτερισμού μπορείς να βάλεις σε γλάστρες φαρμακευτικά κα σχετικά.). Επίσης θα μου άρεσαν κάποιες αναφορές στους τοίχους σε μεγάλους μύστες. Επίσης κάποια αντικείμενα που θα έδιναν μια αίσθηση ας πούμε αλχημιστικού εργαστηρίου πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ωραία.

 

Άσχετο αλλά το καλύτερο όνομα ever, κατά τη γνώμη μου είναι "Το θυμωμένο πορτρέτο" (το είδα στα Γιάννενα)

Link to comment
Share on other sites

Να είμαστε ειλικρινείς:ιδέες υπάρχουν βλέπω-δυνατότητες(υλικές-οικονομικές)είναι το δύσκολο της υπόθεσης!Αυτές δύσκολα ευρίσκονται...Δηλ.όχι ανέφικτον,απλά θέλει τρέξιμο,ψάξιμο,συνέπεια,κ.τ.λ... :blink:

 

Άντε για αρχή -άμα είμαστε τόσο λίγοι για το μάζεμα εξόδων/εσόδων- να βρίσκαμε μικρό 3αρι διαμερισματάκι και...βλέπουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...