Jump to content

ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ: Know How και άλλες ιστορίες...


 Share

Recommended Posts

Απόψε είχα μια ζωηρή κουβέντα με τη φίλη μου(όχι ακριβώς ήρεμη...μάλλον ψιλοκαβγαδίσαμε γι αυτό,αλλά τέλος πάντων...).Το θέμα αφορούσε το σπίτι μου.

Εδώ καταρχάς,να ξεκαθαρίσω πως,χμ...ΔΕΝ είμαι ενορατικός,διορατικός,μέντιουμ άλα Κικίδου και ΟΥΤΕ ποτέ μου αντίκρυσα (πέρα από μια βραδιά "καλέσματος" όπου παραβρέθηκα και είδαμε αντικείμενο να κινείται-αμφιλεγόμενο πάντως)ολο"ζώντανο" μπροστά μου Φάντασμα ή Πόλτεργκεϊστ με σαφή μορφή και χαρακτηριστικά!

Συνεχίζω,στη κουβέντα πάνω,μάλωσα τη φίλη μου "γιατί μωρό μου δεν έρχεσαι πια σπίτι μου,να πιούμε να φάμε να δούμε κανά DVD...Να κοιμηθείς ένα βράδυ εκεί πέρα μαζί μου,παρέα...". Εκείνη όμως μου το'κοψε απότομα:" Λυπάμαι,δεν φταίει η διακόσμηση ή τα έπιπλα ειλικρινά,αλλά αποκλείεται να'θρω ξανά σπίτι σου! Συγνώμη,αλλά έχει πρόβλημα. Κάτι τρέχει. Οπότε μπαίνω μέσα,νιώθω να πνίγομαι -ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά μου'πε!- και ορισμένες φορές νιώθω σύγκρυο στη πλάτη μου.Έχει αρνητική ενέργεια!".

Μη μακρυγορώ:θύμωσα.Μου ξέφυγε και την ειρωνεύτηκα άσχημα "σπίτι μου?Αποκλείεται! Κανείς άλλος ή άλλη δεν είπε για το μέρος μου,αυτά που μου λες!". Μου 'πε πως λυπάται αλλά έτσι νιώθει για το μέρος μου και δεν αλλάζει γνώμη. Μου'πε πως οπότε έρχεται εκεί, "κάτι" την κάνει να φεύγει συνέχεια.Άργησε να μου τα εκμυστηρευτεί -είπε- όλα αυτά για να μη παρεξηγηθεί και με κάνει να νιώσω άσχημα. Ένιωσα άσχημα που το έκανα αυτό.Πραγματικά -εγώ με ξέρετε:γράφω στο φόρουμ τελευταία συχνά,ασχολούμαι με αυτά τα θέματα-σοκαρίστηκα που άκουσα μια τέτοια άποψη για ένα μέρος όπου μένω 2 χρόνια! Τι διάολο να κάνω; Να μετακομίσω στα καλακαθούμενα; Επειδή μου το'πε;

Τη ρώτησα: "Αν φέρω παπά να αγιάσει το μέρος, θα ξανάρθεις;". Μου λέει πως δεν υπόσχεται τίποτα.Αν μετά που φέρω παπά,δεν ξανανιώσει άσχημα ή άβολα,ΟΚ- αλλιώς τελεσίδικά δεν θα ξανάρθει ποτέ.Μου ζήτησε να ρωτήσω τη σπιτονοικοκυρά,αν έχει ποτέ πεθάνει κάποιος-οια σε αυτό το σπίτι που μένω. Σιγά μη μου απαντούσε ειλικρινά σε τέτοια ερώτηση,της κάνω...

Πραγματικά,μου'ρθε ο ουρανός σφοντύλι με τη κουβέντα πάνω.Τι διάολο να κάνω...Διαμερίσματα καλά θα απελευθερωθούν καλοκαίρι πια,αν είναι να αλλάξω "τόπο".Εγώ μέχρι στιγμής, δεν ένιωθα αρνητική ενέργεια για το μέρος μου-ή έτσι μου'βγαινε τουλάχιστον! Είπα,'άστο χέστο! Δε 'πα να λέει! Εγώ θα μείνω... :crying:

 

Σχόλια,δικά σας... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν τώρα,το θέμα αυτό,ή όπως το παράθεσα με τα επιμέρους στοιχεία του,σας προκαλούν αρνητικούς συνειρμούς ή σχηματίζει άσχημη εντύπωση για μένα ή για κάτι γενικότερα...ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ εκ των προτέρων!...

 

ταπεινά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ingy. Καταρχήν, φιλικά σου προτείνω να ηρεμήσεις :)

Γιατί μου φαίνεται οτι είσαι ακόμη φορτισμένος απο τον καυγά!

 

Έχω μερικές ιδέες -λιγό πολύ γνωστές- για το σπίτι σου :)

Αν χρησιμοποιήσεις σε συνδοιασμό κάποιες απο αυτές, νομίζω οτι θα έχεις αποτελέσματα. Ενδιαφέρεσαι να σου πω?

Link to comment
Share on other sites

Ingmar...

 

To σπίτι απο μόνο του , δεν έχει αύρα ή αρνητική ενέργεια. Εκείνο που το φορτίζει είναι πάντα η διάθεση ή αν θες η μετάδοση της αύρας του κατοικούντα.

 

Όλα αυτά , αν δεν είναι στοιχειωμένο βέβαια... που θα το είχες καταλάβει και ο ίδιος αν ήταν , απο την αρνητική ενέργεια που θα επιδρούσε και σε εσένα (δεν υπάρχει διαχωρισμός εκεί.)

 

Αν με ρωτάς εμένα, θα έλεγα να εξετάσεις πρώτα τι συμβαίνει με τον άνθρωπο δίπλα σου .... μην και ψάχνει με υπεκφυγές, γνωρίζοντας πιθανώς τα δικά σου "κουμπιά" που τα πατάει προς το συμφέρον του, για να αποφύγει καταστάσεις.

 

Ξέρω...ξέρω... σου βάζω άλλα στο κεφάλι... αλλά φίλε μου, συνήθως οι λύσεις σε τέτοια προβλήματα , είναι πιο "ανθρώπινης φύσης" απο όσο νομίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

...

Αν με ρωτάς εμένα, θα έλεγα να εξετάσεις πρώτα τι συμβαίνει με τον άνθρωπο δίπλα σου .... μην και ψάχνει με υπεκφυγές, γνωρίζοντας πιθανώς τα δικά σου "κουμπιά" που τα πατάει προς το συμφέρον του, για να αποφύγει καταστάσεις.

...

Καλέ μου Anor, ας μη φέρνουμε κατευθείαν στην καταστροφή την σχέση του ανθρώπου! Ειδικά εφόσον γνωρίζουμε οτι υπάρχει ιστορικό επίκλησης!

Κι αυτό το λέω επειδή μου έχει τύχει να αισθάνομαι περίεργα εως άσχημα σε κάποιο χώρο, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με τα άτομα που μέναν εκεί.

 

Πιθανώς να είναι απλά συσσωρευμένη ενέργεια (μια εσωτερική αναδιαρρύθμιση κ μερικά γλαστράκια θα έλυναν το πρόβλημα).

 

Βέβαια, το να μη συμβαίνει τίποτα στο σπίτι, είναι πάντα ένα ενδεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

δεν φέρνω την καταστροφή... απλά ψάχνω πρώτα το πιθανότερο , να το απομονώσω, να το αποκλείσω αν δεν συμβαίνει και μετά να στραφώ με όλη την ενέργεια μου , και χωρίς περαιτέρω αμφισβητήσεις στο τι συμβαίνει αν είναι μεταφυσικό, σκεπτομορφή, poltergeist, δαιμόνιο ή ακόμα και αυθυποβολή.

Link to comment
Share on other sites

δεν φέρνω την καταστροφή... απλά ψάχνω πρώτα το πιθανότερο , να το απομονώσω, να το αποκλείσω αν δεν συμβαίνει και μετά να στραφώ με όλη την ενέργεια μου , και χωρίς περαιτέρω αμφισβητήσεις στο τι συμβαίνει αν είναι μεταφυσικό, σκεπτομορφή, poltergeist, δαιμόνιο ή ακόμα και αυθυποβολή.

θα συνφωνουσα σε αυτο αν η σχεση τους ειχε προβλημα και εξω απο αυτο το σπιτι , αν ομως δεν εχουν προβλημα τοτε καλα θα κανει να το δει , και αρκετα σοβαρα . :019blush:

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτο που μας ανεφερες Ingmar ..θα ηθελα να αναφερω κατι

και να μου πειτε την γνωμη σας

προ 4μηνων μετακομισα σε μια μονοκατοικια...προχθες η σπιτονηκοκυρα μου , μου ελεγε ιστοριες ...οτι δηθεν σε αυτο το σπιτι τις ειχαν κανει πολλα , την ειχαν δεση της ειχαν κανει μαγεια , ειχε βρη διαφορα στην αυλη...αυτη μου ειπε πως και η ιδια της κοντεψε να πεθανει οταν εμενε με την πεθερα της και την εσωσε καποιος που γνωριζε απο αυτα , και ακομα και το μεγαλο της γιο τον εχουν δεμενο ....και μαλιστα ειπε οτι μετα τις γιορτες θα κανει εξορκισμο ! με παπα !

μηπως πρεπει να φοβαμαι;

εγω το μονο που νιωθω ειναι πως ειμαι μπλοκαρισμενη και εχω ριγος στιγμες που δεν θα επρεπε να εχω ....

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να κρίνεις...τουλάχιστον απο αυτά που λες...

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως θα είσαι πάντα εντάξει , εφόσον έχεις πίστη στις δυνάμεις σου και έχεις συνεχώς θετική ενέργεια.

Τίποτα και κανείς δεν μπορεί να σε πειράξει , εφόσον έχει μεγάλη δύναμη μέσα σου.

 

Και αυτό ισχύει τόσο σε ψυχικούς τομείς, όσο και σε κοινωνικές συναναστροφές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ingmar,

 

Αρκετά στοιχεία ήδη συγκέντρωσες (για την μία πλευρά του θέματος τουλάχιστον) στο ενδιαφέρον topic περί "Συμβόλων" που άνοιξες...αξιοποίησέ τα....

 

Μια ακόμη όμως πλευρά του θέματος "άρρωστα σπίτια" θα βρεις εδώ ( http://astro.forumup.com/about732-astro.html. ).

 

Είναι απλώς άλλο ένα ενδιαφέρον δεδομένο για την έρευνά σου φυσικά...και όχι πανάκεια....

 

Γιατί φίλε μου, μόνον έτσι θα βρεις λύση....

 

..Εαν το δεις "ψυχρά" ως έρευνα....και σκαλίζοντάς το απο "όλες" τις πλευρές.....πέραν απο "συναισθηματικές εμπλοκές"....

 

Καλή επιτυχία....και να θυμάσαι πως στο τέλος, αυτό το περιστατικό θα σου έχει προσφέρει "έμπρακτη γνώση" και "εμπειρία" που δεν θα μπορούσαν να σου προσφέρουν ούτε χίλια βιβλία....εκμεταλλεύσου το λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ingy. Καταρχήν, φιλικά σου προτείνω να ηρεμήσεις :)

Γιατί μου φαίνεται οτι είσαι ακόμη φορτισμένος απο τον καυγά!

 

Έχω μερικές ιδέες -λιγό πολύ γνωστές- για το σπίτι σου :)

Αν χρησιμοποιήσεις σε συνδοιασμό κάποιες απο αυτές, νομίζω οτι θα έχεις αποτελέσματα. Ενδιαφέρεσαι να σου πω?

 

ΟΚ για πες...

 

(ίσως και να είναι έτσι:"φορτισμένος από τον καυγά".Λέω,ίσως...) :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

δεν φέρνω την καταστροφή... απλά ψάχνω πρώτα το πιθανότερο , να το απομονώσω, να το αποκλείσω αν δεν συμβαίνει και μετά να στραφώ με όλη την ενέργεια μου , και χωρίς περαιτέρω αμφισβητήσεις στο τι συμβαίνει αν είναι μεταφυσικό, σκεπτομορφή, poltergeist, δαιμόνιο ή ακόμα και αυθυποβολή.

 

Αυτό ακριβώς μου προκαλούσε υποψίες και της έλεγα της φίλης μου: "Γιατί μονάχα εσύ,και όχι όσοι πέρασαν από το κατώφλι μου;". Και μονότονα μου απαντούσε "Δεν συμβαίνει σε όλους-σε μένα όμως ναι.Και σε ορισμένα άλλα σπίτια γνωστών μου που μπαίνω,νιώθω το ίδιο και δεν μπορώ να μένω-θέλω να φεύγω!" Είπα έλεγε προφάσεις-δικαιολογίες...Αλλά από την άλλη,αρχίζω και την πιστεύω...Δε ρώτησα καν αν πέθανε κανείς στο διαμέρισμα που μένω...Ποιος ξέρει πια! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές...Αλήθεια,με χαλαρώσατε κάπως! Βασικά, δεν γνωρίζω αν είχατε παρόμοιες εμπειρίες ή πέσατε πάνω σε όμοιες φάσεις ποτέ στη ζωή σας...

Link to comment
Share on other sites

με αφορμη αυτο που μας ανεφερες Ingmar ..θα ηθελα να αναφερω κατι

και να μου πειτε την γνωμη σας

προ 4μηνων μετακομισα σε μια μονοκατοικια...προχθες η σπιτονηκοκυρα μου , μου ελεγε ιστοριες ...οτι δηθεν σε αυτο το σπιτι τις ειχαν κανει πολλα , την ειχαν δεση της ειχαν κανει μαγεια , ειχε βρη διαφορα στην αυλη...αυτη μου ειπε πως και η ιδια της κοντεψε να πεθανει οταν εμενε με την πεθερα της και την εσωσε καποιος που γνωριζε απο αυτα , και ακομα και το μεγαλο της γιο τον εχουν δεμενο ....και μαλιστα ειπε οτι μετα τις γιορτες θα κανει εξορκισμο ! με παπα !

μηπως πρεπει να φοβαμαι;

εγω το μονο που νιωθω ειναι πως ειμαι μπλοκαρισμενη και εχω ριγος στιγμες που δεν θα επρεπε να εχω ....

 

:wacko::wacko: Με δουλεύεις;? Αν το μάθαινα αυτό από τη σπιτονοικοκυρά πριν αποφασίσω να μετακομίσω εκεί,θα της έλεγα "ευχαριστώ θα το σκεφτώ!" και θα'κανα στροφή 180ο! Σιγά μετά,μην έμενα λεπτό εκεί πέρα! Δηλαδή 'leuki-magisa' ,δε το έχεις... μέχρι στιγμής μετανοιώσει-που εξακολουθείς να μένεις εκεί; Ρίγος πότε?...Όταν είσαι μόνη μέσα στο μισοσκόταδο? Όταν...κοιμάσαι; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρααα :)

Μια ακόμη όμως πλευρά του θέματος "άρρωστα σπίτια" θα βρεις εδώ ( http://astro.forumup.com/about732-astro.html. ).
Avaris, οφείλω να πω οτι το άρθρο που παρέθεσες για τα "άρρωστα σπίτια" είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη :) .

Το θέμα είναι το εξής όμως: Πώς θα ελέγξει κανείς αν το σπίτι που πρόκειται να νοικιάσει είναι κατάλληλο για διαμονή?

1) 70-150 ευρώ γαι το μηχάνημα δεν είναι για όλους ..ευτελές ποσόν! Άσε που όταν σου δείχνουν ενα σπίτι κ πεις "συγνώμη λίγο, μπορώ να ελέγξω τα πεδία?" μπορεί να σε πάρουν και με τις πέτρες!...

2) Έστω οτι τα έχεις τα χρήματα. Πού βρίσκεις το μηχάνημα?

 

Ingmar, αλήθεια έχεις κάποιο κατοικίδιο?

Αγαπητέ Ingy. Καταρχήν, φιλικά σου προτείνω να ηρεμήσεις Γιατί μου φαίνεται οτι είσαι ακόμη φορτισμένος απο τον καυγά!Έχω μερικές ιδέες -λιγό πολύ γνωστές- για το σπίτι σου Αν χρησιμοποιήσεις σε συνδοιασμό κάποιες απο αυτές, νομίζω οτι θα έχεις αποτελέσματα. Ενδιαφέρεσαι να σου πω?
ΟΚ για πες...

Λοιπόν, στην αρχή είχα 3-4 λύσεις, πολύ πρόχειρα στο μυαλό, οι οποίες είναι γενικά γνωστές και συνηθισμένες. Μόλις είδα τo OK, σκέφτηκα οτι θα μπορούσα να δώσω μια πιο πλήρη απάντηση μιας και το θέμα λέγεται "Know-how ή τι πρέπει να κάνουμε αν μάθουμε οτι ... κλπ". Ξεκίνησα λοιπόν για μια μικρή έρευνα, κι ούτε κατάλαβα πώς πέρασε η μέρα..(!!!)

Πάντως έχω επεκτείνει αρκετά τις ιδέες μου, προσθέτοντας τόσο πρακτικές όσο και πιο "εσωτερικές" λύσεις, λύσεις για ειδικές περιπτώσεις, για γενικές περιπτώσεις, για φαντάσματα, για πνεύματα, για αρνητική ενέργεια, για κακό τσι, για η/μ πεδία, για δεσίματα με μάγεια (απο την leuki-magissa μου ήρθε η ιδέα!! :whistling: :smilewink: ) ...!

Το πήρα ζεστά μου φαίνεται!

..

Αλλα μην ξεχνάτε! (Και μην κράξετε παρακαλώ ! ) Το καλό πράγμα αργεί να γίνει! (Αλλα ελπίζω να μην το καθυστερήσω πάνω απο μία δύο μέρες!)

Σας αφήνω προς το παρόν!

Καλό (-υπόλοιπο-) βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ingmar...

 

To σπίτι απο μόνο του , δεν έχει αύρα ή αρνητική ενέργεια. Εκείνο που το φορτίζει είναι πάντα η διάθεση ή αν θες η μετάδοση της αύρας του κατοικούντα.

 

Όλα αυτά , αν δεν είναι στοιχειωμένο βέβαια... που θα το είχες καταλάβει και ο ίδιος αν ήταν , απο την αρνητική ενέργεια που θα επιδρούσε και σε εσένα (δεν υπάρχει διαχωρισμός εκεί.)

 

Αν με ρωτάς εμένα, θα έλεγα να εξετάσεις πρώτα τι συμβαίνει με τον άνθρωπο δίπλα σου .... μην και ψάχνει με υπεκφυγές, γνωρίζοντας πιθανώς τα δικά σου "κουμπιά" που τα πατάει προς το συμφέρον του, για να αποφύγει καταστάσεις.

 

Ξέρω...ξέρω... σου βάζω άλλα στο κεφάλι... αλλά φίλε μου, συνήθως οι λύσεις σε τέτοια προβλήματα , είναι πιο "ανθρώπινης φύσης" απο όσο νομίζουμε.

Θα συμφωνησω με τον Anor

Πιστευω οτι ειναι καλυτερο να εξετασεις πρωτα ολες τις πλευρες στις σχεσεις σου με το συγκεκριμενο ατομο, να κοιταξεις δηλ. πρωτα τα πιο απλα και προφανη στοιχεια και μετα αν αποκλειστουν ολα να δεις αν τρεχει κατι με το σπιτι.

Κι εγω ειχα την αισθηση του αρνητικου και της φυγης οταν εμπαινα σε ενα συγκεκριμενο σπιτι, η σχεση μου δε με το ατομο που εμενε εκει ηταν πολυ καλη. Τουλαχιστον ετσι νομιζα... παντως η αρνητικοτητα που ενιωθα δεν ειχε καμια σχεση με στοιχειωμα! Ψαξτο :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...