Jump to content

ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ: Know How και άλλες ιστορίες...


 Share

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με την Ολυμπία.

Ένα άτομο δεν είναι αρκετό ως 'ένδειξη' για το εάν κάτι ίσως τρέχει με το σπίτι. Χρειάζονται πολλά περισσότερα προτού αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα.

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη θίγοντας προσωπικά θέματα, σκέψου την πιθανότητα του ο λόγος που να μην θέλει η κοπέλα να έρθει σπίτι σου να είναι άλλος. Από κάτι απλό που απλά ντρέπεται να σου πει (π.χ. είναι ακατάστατο και αυτό την ενοχλεί ή η διακόσμηση την κάνει να αισθάνεται άβολα -οι γυνάικες είμαστε ολίγον παράξενες σ' αυτά :019blush: - ) έως... κάτι προσωπικό μεταξύ σας (δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε δημόσια κι ούτε μ' ενδιαφέρει να μάθω τα προσωπικά σου. Απλά σκέψου το).

 

~*~*~

 

Λευκή μάγισσα,

ας κάνει έναν αγιασμό η σπιτονοικοκυρά και εάν το μπλοκάρισμα και το ρίγος επιμένει... το ξανασυζητάμε. Προς το παρόν, θα συμφωνήσω με την συμβουλή που σου έδωσε ο Anor.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

name='Oneiromantis' date='Dec 13 2006, 02:39 AM' post='42706']

 

Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρααα :)

 

Avaris, οφείλω να πω οτι το άρθρο που παρέθεσες για τα "άρρωστα σπίτια" είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη :) .

Το θέμα είναι το εξής όμως: Πώς θα ελέγξει κανείς αν το σπίτι που πρόκειται να νοικιάσει είναι κατάλληλο για διαμονή?

1) 70-150 ευρώ γαι το μηχάνημα δεν είναι για όλους ..ευτελές ποσόν! Άσε που όταν σου δείχνουν ενα σπίτι κ πεις "συγνώμη λίγο, μπορώ να ελέγξω τα πεδία?" μπορεί να σε πάρουν και με τις πέτρες!...

2) Έστω οτι τα έχεις τα χρήματα. Πού βρίσκεις το μηχάνημα?

 

 

Oneiromantis,

 

Ο εκεί διάλογος έδινε διάφορες απόψεις περί "άρρωστων σπιτιών".

 

Μια απο αυτές είναι και τα ενεργειακά πεδία.

 

Δυστυχώς όμως δεν αναφέρθηκε εαν αυτό το μηχάνημα διερεύνησης ενεργειακών ζωνών και πεδίων διατίθεται στην Ελλάδα ή όχι....

 

Αλλά υπάρχουν τα "ενεργειακά ευαισθητοποιημένα άτομα" που σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα επάνω σε αυτό το θέμα. Εαν είμαστε τυχεροί και υπάρχει κάποιος εδώ, θα μας διαφωτίσει.

 

Επίσης, φαντάζομαι πως και οι "ευαίσθητοι γνώστες" του Feng sui εξίσου καλά μπορούν να "διερευνήσουν" έναν χώρο...

 

Όσον αφορά το κόστος του μηχανήματος, κοστίζει όσο ένα φτηνό DVD ή ένα stereo...δεν είναι κανένα τρελλό ποσό εαν σκεφτούμε πως σώζει ζωές....OK είναι υποκειμενικό πάντως αυτό....

 

Τώρα, όσον αφορά τον προληπτικό έλεγχο ενός διαμερίσματος, σκέψου πως το ίδιο δυσφορούν οι ιδιοκτήτες και όταν σε βλέπουν να κοιτάς τα ντουλάπια της κουζίνας, τα είδη υγιεινής, τις σωληνώσεις, το βάψιμο, την υγρασία, το φυσικό φωτισμό, τον θόρυβο απ'έξω ή απο μέσα, τις κατσαρίδες και τα λοιπά ζώα, την μυρωδιά του φωταγωγού, το ασανσέρ.....κοινώς....δυσφορούν με τα πάντα.....ε, θάχουν ένα ακόμη.... :)

Link to comment
Share on other sites

Oneiromantis,

 

Ο εκεί διάλογος έδινε διάφορες απόψεις περί "άρρωστων σπιτιών".

 

Μια απο αυτές είναι και τα ενεργειακά πεδία.

 

Δυστυχώς όμως δεν αναφέρθηκε εαν αυτό το μηχάνημα διερεύνησης ενεργειακών ζωνών και πεδίων διατίθεται στην Ελλάδα ή όχι....

 

Αλλά υπάρχουν τα "ενεργειακά ευαισθητοποιημένα άτομα" που σίγουρα γνωρίζουν περισσότερα επάνω σε αυτό το θέμα. Εαν είμαστε τυχεροί και υπάρχει κάποιος εδώ, θα μας διαφωτίσει.

 

Επίσης, φαντάζομαι πως και οι "ευαίσθητοι γνώστες" του Feng sui εξίσου καλά μπορούν να "διερευνήσουν" έναν χώρο...

 

Όσον αφορά το κόστος του μηχανήματος, κοστίζει όσο ένα φτηνό DVD ή ένα stereo...δεν είναι κανένα τρελλό ποσό εαν σκεφτούμε πως σώζει ζωές....OK είναι υποκειμενικό πάντως αυτό....

 

Τώρα, όσον αφορά τον προληπτικό έλεγχο ενός διαμερίσματος, σκέψου πως το ίδιο δυσφορούν οι ιδιοκτήτες και όταν σε βλέπουν να κοιτάς τα ντουλάπια της κουζίνας, τα είδη υγιεινής, τις σωληνώσεις, το βάψιμο, την υγρασία, το φυσικό φωτισμό, τον θόρυβο απ'έξω ή απο μέσα, τις κατσαρίδες και τα λοιπά ζώα, την μυρωδιά του φωταγωγού, το ασανσέρ.....κοινώς....δυσφορούν με τα πάντα.....ε, θάχουν ένα ακόμη.... :)

που μπορω να διαβασω αυτο το κειμενο για τα αρρωστα σπιτια

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Ολυμπία.

Ένα άτομο δεν είναι αρκετό ως 'ένδειξη' για το εάν κάτι ίσως τρέχει με το σπίτι. Χρειάζονται πολλά περισσότερα προτού αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα.

Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτη θίγοντας προσωπικά θέματα, σκέψου την πιθανότητα του ο λόγος που να μην θέλει η κοπέλα να έρθει σπίτι σου να είναι άλλος. Από κάτι απλό που απλά ντρέπεται να σου πει (π.χ. είναι ακατάστατο και αυτό την ενοχλεί ή η διακόσμηση την κάνει να αισθάνεται άβολα -οι γυνάικες είμαστε ολίγον παράξενες σ' αυτά :019blush: - ) έως... κάτι προσωπικό μεταξύ σας (δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε δημόσια κι ούτε μ' ενδιαφέρει να μάθω τα προσωπικά σου. Απλά σκέψου το).

 

~*~*~

 

Λευκή μάγισσα,

ας κάνει έναν αγιασμό η σπιτονοικοκυρά και εάν το μπλοκάρισμα και το ρίγος επιμένει... το ξανασυζητάμε. Προς το παρόν, θα συμφωνήσω με την συμβουλή που σου έδωσε ο Anor.

 

Μπα...Τα ρώτησα ήδη αυτά:

 

-Δεν την ενοχλεί η διακόσμηση-γουστάρει το στυλ μου!

-Δεν είναι ακατάστατο-το δικό της μέρος, είναι χειρότερο... :cheerful:

-Το αν δεν της αρέσει...χμμ,η πιο "στενή επαφή" μαζί μου.Όντως, αυτό με προβληματίζει (ακόμα) :crying:

-Επιμένει σε αυτό:αν δεν ένιωθε "άβολα",ευρχαρίστως-λέει-να έμεινε επί μακρόν μαζί μου σε αυτό!

 

Κοίτα,είναι ο τύπος της κοπέλας που όταν μπαίνει σε σπίτι άλλων..."νιώθει" αν μέσα σε αυτό έχει θετική ή όχι "ενέργεια". Ο τύπος της κοπέλας που θεωρεί πως τα όνειρά ή εφιάλτες της τις "βγαίνουν" τις περισσότερες φορές. Που κάθε τρεις και λόγο ρίχνει τη τράπουλα να δει το πεπρωπένο της ή τις τωρινές τάσεις,επιλογές,κ.τ.λ. στη καθημερινοτητά της(και όλοι πάνε σε αυτήν, να τους "ρίξει τα χαρτιά"!)...

 

Τώρα,κόμπλεξ να το πω...σκέτη λόξα...ντροπαλή να τη πω- διστάζω να βγάλω συμπέρασμα.

Αυτό που με εξοργίζει,είναι πως δεν έχω τρόπο να διαπιστώσω αν έχει δίκιο σε αυτό που λέει!

 

Συμπεράσματα,δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, αλήθεια έχεις κάποιο κατοικίδιο?

ΟΚ για πες...

Το πήρα ζεστά μου φαίνεται!

..

 

 

Τώρα που το λές...Η γειτόνισα που μένεια από κάτω έχει ένα τρισχαριτωμένο σπάνιελ σκυλάκι(μαύρο)! Οπότε είναι να λείψει κάμποσες μέρες,με παρακαλάει να τον κρατήσω για το διάστημα που λείπει:να τον βγάζω βόλτα,να τον ταϊσω,να μου κάνει παρέα...Ε,λοιπόν:ο εν λόγω σκύλος,ούτε ποτέ έδειξε σημάσια δυσαρέσκειας κατά τη παραμονή του στο μέρος μου(γαβγίζει μόνο όταν περνάει μηχανάκι που κάνει φασαρία,παιδικές φωνές στο δρόμο έξω)ή ένδειξη ανησυχίας (π.χ. γρυλίσματα, κλάμα,κτλ)...

 

Λοιπόν??? :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... δεν θα σου αρέσει αυτό που θα πώ... αλλά κάποιος λέει ψέματα... και έχει δύο ποδια και οχι τέσσερα.

 

Γενικώς τα κατοικίδια, είναι φοβερά ευαίσθητα σε τέτοια σημάδια αρνητικής ενέργειας. Είναι κάτι σαν ανιχνευτές πνευμάτων και γενικά αρνητικών υπάρξεων σε ενα χώρο.

 

 

Αν το σκυλάκι που έχεις, είναι μέσα στην τρελή χαρά, μάλλον το σπίτι είναι μια χαρά και κάποιος βρήκε δικαιολογίες. Εντάξει τώρα όμως....

Μην το πάρεις και εσύ τις μετρητοίς.

 

Μπορεί απο την άλλη η κοπέλα , οντως να μην αισθάνεται καλά, αλλά να είναι και θέμα αυθυποβολής, καθώς πιθανώς να γνωρίζει το ιστορικό σου και οχι οτι είναι θέμα επιροής απο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... δεν θα σου αρέσει αυτό που θα πώ... αλλά κάποιος λέει ψέματα... και έχει δύο ποδια και οχι τέσσερα.

 

Γενικώς τα κατοικίδια, είναι φοβερά ευαίσθητα σε τέτοια σημάδια αρνητικής ενέργειας. Είναι κάτι σαν ανιχνευτές πνευμάτων και γενικά αρνητικών υπάρξεων σε ενα χώρο.

Αν το σκυλάκι που έχεις, είναι μέσα στην τρελή χαρά, μάλλον το σπίτι είναι μια χαρά και κάποιος βρήκε δικαιολογίες. Εντάξει τώρα όμως....

Μην το πάρεις και εσύ τις μετρητοίς.

 

Μπορεί απο την άλλη η κοπέλα , οντως να μην αισθάνεται καλά, αλλά να είναι και θέμα αυθυποβολής, καθώς πιθανώς να γνωρίζει το ιστορικό σου και οχι οτι είναι θέμα επιροής απο το σπίτι.

 

Για να μου δίνετε τέτοιες συμβουλές -αγόρια και κορίτσια εσείς- σημαίνει πως ήδη γνωρίζετε από τέτοιες περιπτώσεις (αδιανόητο να πιστέψω πως δε έτυχε κάτι τέτοιο και σε σάς!!! :blink: )

 

Δεν μου περιγράψατε παρελθόντες περιπτώσεις,αλλά μάλλον το'πιασα:συμβαίνουν και σε...άλλους! :wacko:

 

ΑΜΑΝ! Όλα στραβά -μα θεόστραβα!- να μου πηγαίνουν τελευταία??? :015annoyed: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα και ποτέ δεν παεί στραβά φίλε μου... όλα είναι απόρροιες των πράξεων και των καταστάσεων που δημιουργούμε και ζούμε με τον δικό μας τρόπο.

 

Είναι πως βλέπεις το ποτήρι ... μισο-γεμάτο ή μισό-άδειο;

 

Αν η κοπέλα αυτή δεν θέλει άλλη σχέση μαζί σου, ίσως να είναι καλύτερα, γιατί αλλιώς αν το ζόριζες, να συνέχιζες σε κάτι "άρρωστο" που απλα το διατηρούσες με "τεχνικά μέσα".

 

Αν όμως το κάνει , γιατί απλά έτσι πιστεύει... τότε σου δίνει μια ευκαιρία , να την πλησιάσεις ακόμα περισσότερο και να μάθεις περισσότερα για εκέινη...

 

 

Έτσι και αλλιώς , κερδισμένος λοιπόν.

 

Καλημέρα μας.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν αποκλείεται....

 

ούτε αρνητικό , ούτε θετικό... πόσο μάλλον , όταν δεν γνωρίζουμε την κάθε πτυχή της ιστορίας προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

μηπως όμως η κοπέλα λέει αλήθεια , και κάτι που ενδεχομένως να υπάρχει στο σπίτι επηρρεάζει μόνο αυτήν?

 

δηλαδή...αν λέει την αλήθεια...τι να κάνω ακριβώς; Να τρέξω στο κοντινότερο βιβλιοπωλείο να αγοράσω βιβλία για φενγκ-σουϊ(ή άλλως:οικοδύναμη)και να πλακωθώ στο διάβασμα-μπας και βρω άκρη στο πρόβλημά μου;(αν βέβαια αποτύχει παταγωδώς ο παπάς της...ενορίας! Αλλά εικονίτσα με Παναγία ή Χριστούλη σπίτι μου ΔΕΝ έχω...θα παρεξηγηθεί και θα με λοξοκοιτάξει...) :crying::blink:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εικονίτσα με Παναγία ή Χριστούλη σπίτι μου ΔΕΝ έχω...θα παρεξηγηθεί και θα με λοξοκοιτάξει...

Περίμενε, περίμενε! Δεν έχεις επειδή δεν θέλεις ή επειδή θα σε λοξοκοιτάξει..?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, περίμενε! Δεν έχεις επειδή δεν θέλεις ή επειδή θα σε λοξοκοιτάξει..?

 

Τι να μη θέλω; Τι να τις κάνω τις χριστιανορθόδοξες εικονίτσες αφού είμαι νεοπαγανιστής γνωστικός; Πλάι στο κρεββάτι μου έχω το αγαλματάκι της Άρτεμης και μπροστά του ένα πιατάκι για το χώμα,το νερό και το κεράκι... :blink:

 

Ε,άμα το δει αυτό παπάς ορθόδοξος...δε θα φρικάρει; Εκτός κι αν μου προκύψει κι εκείνος..."κρυφοπαγανιστής" :lol::lol::lol:

 

Τέσπα-η φίλη είναι χριστιανορθόδοξη.Δική της ιδέα να...φέρω τραγοπαπά να αγιάσει το μέρος μου("αλλιώς δε μπαίνω μέσα!") Είδατε που έμπλεξα...? :crying:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αφού εκείνη έχει το πρόβλημα, μπορείς να της πεις να έρθει λίγο πιο νωρίς απο τον παπά, να σου φέρει και καμιά εικόνα της, και να είναι παρούσα στον αγιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...