Jump to content

ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ: Know How και άλλες ιστορίες...


 Share

Recommended Posts

Κοίτα, αφού εκείνη έχει το πρόβλημα, μπορείς να της πεις να έρθει λίγο πιο νωρίς απο τον παπά, να σου φέρει και καμιά εικόνα της, και να είναι παρούσα στον αγιασμό.

 

όπως τα λες ακριβώς... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γειά σου Ingmar

 

Κατ' αρχήν θα ήθελα να σου πω για την φίλη σου ότι την καταλαβαίνω.Θα πρέπει να την καταλάβεις και συ.

 

Υπάρχουν άτομα πολύ ευαίσθητα στο περιβάλον που πραγματικά υποφέρουν όταν είναι να μπουν σε ένα χώρο με κάποιο πρόβλημα.Ίσως να είναι πολύ δεκτικό άτομο.

Από ζώα μάλλον μόνο η γάτα θα καταλάβαινε κάτι , ο σκύλος δεν νομίζω.

Αν δεν πιστεύεις στη χριστιανική θρησκεία δεν υπάρχει λόγος να καλέσεις παπά.Οι ιερείς της εκκλησίας δεν αγιάζουν αγάλματα αρχαίων θεών, αλλά και αυτά δεν έχουν ανάγκη.Πρώτα πρώτα βάλε την Άρτεμη στη θέση που της ταιριάζει σύμφωνα με το ελληνικό φενγκ σουι , γιατί αν την έχεις σε λάθος θέση τα πράγματα ίσως να σου έρχονται ανάποδα και κάνε καθαρισμό σύμφωνα με την ελληνική θρησκεία .Είναι τόσο πλούσια και πλήρης που και οι χριστιανοί από εκεί έχουν πάρει πάρα πολλά.

Αν πάλι θέλεις να κάνεις αγιασμό με ορθόδοξο παπά , ( προσθέτει ,δεν αφαιρεί), αγόρασε δική σου εικόνα , αφού δικός σου είναι ο αγιασμός και του σπιτιού σου και στο σπίτι σου θα μείνει.

Για να γίνει αγιασμός χρειάζεται οπωσδήποτε εικόνα , γιατί μέσα από την εικόνα αγιάζεται το σπίτι και οι ένοικοι του.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ingmar

Πρώτα πρώτα βάλε την Άρτεμη στη θέση που της ταιριάζει σύμφωνα με το ελληνικό φενγκ σουι , γιατί αν την έχεις σε λάθος θέση τα πράγματα ίσως να σου έρχονται ανάποδα και κάνε καθαρισμό σύμφωνα με την ελληνική θρησκεία .Είναι τόσο πλούσια και πλήρης που και οι χριστιανοί από εκεί έχουν πάρει πάρα πολλά.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Κλίνω στο να κάνω μια ελληνική τελετή...Ταιριάζει και στον ψυχισμό μου και στα πιστεύω μου...

 

Αν βοήθησες;?Δεν είμαι ασυνείδητος ξενέρωτος...θα σου δώσω φιλάκια! :kissylove: :drooling2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, Ingmar, τι έγινε με το σπίτι σου?

Αποφάσισες τι θα κάνεις?

Ήρθε η κοπελιά?

 

Η κοπελιά...όχι ακόμα! :015annoyed:

 

Θα κάνω μια προσωπική τελετή-επίκληση στη Πανγαία. Αλλά μάλλον θα φέρω κ ιερέα (χριστιανό... :015annoyed: αφού επιμένει εκείνη)

 

Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία...

 

Οι γάτες , κατά την θεωρία, έχουν πιο ανεπτυγμένη την αίσθηση της ύπαρξης , στοιχείων που δεν είναι ορατά απο εμάς και σίγουρα , είναι καλύτεροι "φάροι κινδύνου" αν όντως κάτι είναι εκεί.

 

Οι σκύλοι απο την άλλη , έχουν πολύ πιο ανεπτυγμένο τον δεσμό με τον άνθρωπο και ώς εκ τούτου, λειτουργούν "ενορατικά" (sic).

Υπάρχουν περιπτώσεις δηλαδή , που λόγω του δεσμού τους , μπορούν να σε προφυλάξουν απο επερχόμενο, μελλοντικό κίνδυνο. Επίσης η ακοή τους , είναι σαφώς ανώτερη απο τις γάτες, όπου ακούγοντας σε πολύ χαμηλότερες και ψηλότερες συχνότητες, διαισθάνονται αν θες με αυτόν τον τρόπο, ηλεκτρομαγνητικά πεδία ενέργειας.

Κάθε πνεύμα ή ότι άλλο, φέρει την δική του ενέργεια (πεδίο) και άρα είναι πολύ πιθανό να λειτουργήσουν περισσότερο σαν ανιχνευτές μέσω αισθήσεων , παρά ως διαισθήσεων (γάτες).

 

Για την κοπέλα σου... κάνε και αυτο με τον ιερέα , και αν ακόμα σου λέει διάφορα... σκέψου την πιθανότητα να ισχύει το πιο "ανθρώπινο" σαν όρος , παρά το μεταφυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ψάξτε για sick building syndrome

 

Δυστυχώς, δεν κατέχω πτυχίο σπουδών στην Ελληνική Εταιρεία Ψυχικών Ερευνων...

 

Τι είναι αυτό??? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο outis αναφέρεται σε κάτι που ήδη συζητήθηκε λίγο πιο πάνω.

Ρίξε μια ματιά εδώ :

Φίλε Ingmar,

 

Αρκετά στοιχεία ήδη συγκέντρωσες (για την μία πλευρά του θέματος τουλάχιστον) στο ενδιαφέρον topic περί "Συμβόλων" που άνοιξες...αξιοποίησέ τα....

 

Μια ακόμη όμως πλευρά του θέματος "άρρωστα σπίτια" θα βρεις εδώ ( http://astro.forumup.com/about732-astro.html. ).

 

Είναι απλώς άλλο ένα ενδιαφέρον δεδομένο για την έρευνά σου φυσικά...και όχι πανάκεια....

 

Γιατί φίλε μου, μόνον έτσι θα βρεις λύση....

 

..Εαν το δεις "ψυχρά" ως έρευνα....και σκαλίζοντάς το απο "όλες" τις πλευρές.....πέραν απο "συναισθηματικές εμπλοκές"....

 

Καλή επιτυχία....και να θυμάσαι πως στο τέλος, αυτό το περιστατικό θα σου έχει προσφέρει "έμπρακτη γνώση" και "εμπειρία" που δεν θα μπορούσαν να σου προσφέρουν ούτε χίλια βιβλία....εκμεταλλεύσου το λοιπόν....

Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρααα :)

Avaris, οφείλω να πω οτι το άρθρο που παρέθεσες για τα "άρρωστα σπίτια" είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα άποψη :) .

Το θέμα είναι το εξής όμως: Πώς θα ελέγξει κανείς αν το σπίτι που πρόκειται να νοικιάσει είναι κατάλληλο για διαμονή?

1) 70-150 ευρώ γαι το μηχάνημα δεν είναι για όλους ..ευτελές ποσόν! Άσε που όταν σου δείχνουν ενα σπίτι κ πεις "συγνώμη λίγο, μπορώ να ελέγξω τα πεδία?" μπορεί να σε πάρουν και με τις πέτρες!...

2) Έστω οτι τα έχεις τα χρήματα. Πού βρίσκεις το μηχάνημα?

[...]

Link to comment
Share on other sites

Οι γάτες , κατά την θεωρία, έχουν πιο ανεπτυγμένη την αίσθηση της ύπαρξης , στοιχείων που δεν είναι ορατά απο εμάς και σίγουρα , είναι καλύτεροι "φάροι κινδύνου" αν όντως κάτι είναι εκεί.

Δηλαδή, μια μέρα που ο γάτος μου ανασηκώθηκε στο τραπεζάκι κοιτώντας πίσω μου επίμονα και σχεδόν φοβισμένα σα να είχε έρθει κάποιος, και στη συνέχεια πήγε σιγά σιγά ερευνητικά προς το χωλ, σα να γύρευε να δει που πήγε αυτός που ήρθε ............; :cold: :cold:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σύνδρομο των άρρωστων κτιρίων, να πω πως στο λινκ δεν αναφέρονται μόνο τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, αλλα και άλλοι παράγοντες, όπως για παράδειγμα τα κλιματιστικά, τα υλικά κατασκευής των κτιρίων κλπ. Απλά έτυχε να σχολιάσω μόνο το μετρητή των ΗΜ πεδίων...

 

Evi μη φοβάσαι :) Μπορεί να είδε κάτι ο γατούλης σου, μπορεί και να σου φάνηκε, αλλά αφού είσαι μιά χαρά, μην ανησυχείς!

 

[ Αντέχετε στην ιδέα οτι και κάποιοι άλλοι ίσως κατοικούν στο σπίτι σας εκτός απο σας? ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν φοβήθηκα η αλήθεια είναι, εντάξει ένα μικρό ρίγος στο σβέρκο το ένιωσα :019blush:

Όμως, πάντα αναρωτιώμουν αν βλέπει πράγματα που εγώ δεν βλέπω, γιατί πολλές φορές τον έχω δει να προσηλώνεται κάπου που φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα (εκτός αν είναι κάποιο πολυ μικρό μυγάκι). Αυτή τη φορά, σχεδόν βεβαιώθηκα. Κάτι είδε. Η αντίδρασή του ήταν αυτή που έχει όταν κάποιος μπαίνει στο σπίτι. Και όταν σηκώθηκα να δω και ακολούθησε με εκείνο το φοβισμένο περπάτημα, που τεντώνει όλο το σώμα για να δει, ψάχνωντας να δει, ήταν πάλι όπως όταν κάποιος έχει μπει στο σπίτι. Άρα μάλλον, δεν είμαστε και τόσο μόνοι, ή κάτι άλλο συμβαίνει που δεν εξηγήται λογικά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

[ Αντέχετε στην ιδέα οτι και κάποιοι άλλοι ίσως κατοικούν στο σπίτι σας εκτός απο σας? ]

 

Ε, άμα το στοιχείο παραμένει σπίτι μου όχι για να μου κάνει κακό,αλλά έτσι...για παρέα ή χαβαλέ,δε νομίζω ότι θα με δυσαρεστούσε ή να με φόβιζε η μακρά παρουσία του! Ίσως λίγο στην αρχή. Ένα πνεύμα είναι απλώς ένας πρώην σαρκικός άνθρωπος. Αν είναι να...μου κάνει κακό- φέρνω τον πάτερ Μέριν!Δε ξέρω. Ίσως συνηθίζεται. Π.χ. παλιά μικρός, στην αρχή τρόμαξα βλεποντας ένα παιδί με σύνδρομο Down- αλλά μετά...πλέον συνήθισα στο γεγονός πως υπάρχουν τέτοια άτυχα παιδιά! Μήπως κάνω ατυχή σύγκριση...? :lol:

 

Δηλ. εσείς τι νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν φοβήθηκα η αλήθεια είναι, εντάξει ένα μικρό ρίγος στο σβέρκο το ένιωσα :019blush:

Όμως, πάντα αναρωτιώμουν αν βλέπει πράγματα που εγώ δεν βλέπω, γιατί πολλές φορές τον έχω δει να προσηλώνεται κάπου που φαινομενικά δεν υπάρχει τίποτα (εκτός αν είναι κάποιο πολυ μικρό μυγάκι). Αυτή τη φορά, σχεδόν βεβαιώθηκα. Κάτι είδε. Η αντίδρασή του ήταν αυτή που έχει όταν κάποιος μπαίνει στο σπίτι. Και όταν σηκώθηκα να δω και ακολούθησε με εκείνο το φοβισμένο περπάτημα, που τεντώνει όλο το σώμα για να δει, ψάχνωντας να δει, ήταν πάλι όπως όταν κάποιος έχει μπει στο σπίτι. Άρα μάλλον, δεν είμαστε και τόσο μόνοι, ή κάτι άλλο συμβαίνει που δεν εξηγήται λογικά.

 

Κι εγώ είχα γάτο πριν από μερικά χρόνια και είχε τις ίδιες ακριβώς αντιδράσεις με τον δικό σου.

 

Για περίπου ένα μήνα το γατί ήταν ανήσυχο και μετά ηρέμησε παρόλο που συνέχιζε να έχει

 

τις ίδιες αντιδράσεις όπως όταν μπαίνει κάποιος στο σπίτι.... εκείνη την εποχή

 

είχα κι εγώ συνέχεια ρίγη και ένιωθα μία παρουσία συνέχεια μέσα στο σπίτι αλλά δεν ήταν εχθρική,

 

βλέπεις πριν από ένα χρόνο είχε πεθάνει η μητέρα μου και το γατί της είχε αδυναμία

 

αν κι εγώ πολλές φορές ακόμα και τώρα νιώθω ένα ρεύμα αέρα και σαν κάτι να με χαϊδεύει μερικές φορές

 

αλλά δεν αγριεύομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αναπάντεχα ρίγη , θεωρητικά πάντα, είναι κάτι που συνοδεύει την παρουσία κάποιας οντότητας με διαφορετικό ενεργειακό πεδίο απο το δικό μας (πνεύμα).

 

Οι γάτες, πέρα απο την λεγόμενη "6η αίσθηση" όμως, φέρουν και ικανότητα ακοής σε πολυ χαμηλές συχνότητες (οχι σαν τους σκύλους αλλά και πάλι , καλύτερα απο εμάς). Είναι πιθανόν δηλαδή , απλά κάτι να άκουσαν και να αντέδρασαν με αυτόν τον τρόπο. Μπορεί να είναι απο τρίξιμο ντουλαπιού , μέχρι και πιθανού τρωκτικού πίσω απο τους τοίχους. Ακόμα περισσότερο ανύσηχες είναι δε, όταν είναι και περιοδος αναπαραγωγής, που γενικά είναι σε εγρήγορση , προσπαθώντας να ακούσουν ή να εντοπίσουν ακόμα και αυτό που δεν υπάρχει.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...