Jump to content

Μεγάλος Εγκέφαλος ίσον "Υψηλή Διάνοια"?


 Share

Recommended Posts

Μύθος ή πραγματικότητα?

 

Η υψηλή νοητική ενασχόληση αυξάνει τους νευρώνες ή απλώς διατηρεί την ισχύ των ήδη υπαρχόντων?

(που κολλάει πχ η παρώτρυνση "διαβάστε, λύστε σταυρόλεξα και δουλέψτε νοητικά για να μην εκφυλιστεί ο εγκέφαλός σας ή να μην πάθετε πρόωρο αλτσχάιμερ"?)

 

Που σταματάει η Φυσιολογία και που αρχίζει η Μεταφυσική?

 

(πχ η λειτουργία του Αιθερικού και των δυνάμεων που περικλείει είναι τομέας της Φυσιολογίας ή της Μεταφυσικής?)

 

Ο Διαλογισμός θα μπορούσε να είναι η γέφυρα μεταξύ Φυσιολογίας και Μεταφυσικής?

 

Επεξηγήσεις:

 

Σε κάθε παράδοση μα και στα σύγχρονα ιατρικά χρονικά υπάρχουν περιστατικά αυτοίασης ατόμων που έπασχαν απο ανίατες ασθένειες. Δυστυχώς όμως δεν είναι γνωστός (εργαστηριακά - βιογεννετικά )ο "Μηχανισμός" στους Κλασσικούς επιστήμονες.

 

Αντιθέτως, είναι γνωστός ο Μηχανισμός στους Εσωτεριστές. Περικλείεται στη φράση : "Η Ψυχή του Ανθρώπου έχει απίστευτες δυνάμεις".

 

Ο Δρόμος για να "ενεργοποιηθούν" αυτές οι Δυνάμεις είναι η "Ταύτιση του Ατόμου με την Αιώνια Ψυχή του".

 

Και ο Τρόπος να βαδιστεί αυτός ο Δρόμος είναι ο Διαλογισμός.

 

Θα μπορούσε λοιπόν ο Διαλογισμός (ως νοητική διεργασία) να γεφυρώσει τις διαδικασίες της Φυσιολογίας με αυτές της Μεταφυσικής"? Ή είναι πολύ πιο πολύπλοκο?

 

***********************************************************************

 

ΥΓ: σωστή η επισήμανση του Αρχάγγελου.

Οφείλουμε να πούμε πως το θέμα συζητήσαμε σήμερα κατ' αρχήν στο Chat με τον Αρχάγγελο, τον El Morya και την Εκάτη.

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα φίλε μου... τι εννοείς με το "μεγάλος εγκέφαλος";

 

Ανατομικά;

Πνευματικά;

 

Για ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο την κατάσταση (αν κάτι τέτοιο είναι δυνατόν να γίνει), οφείλουμε να αναφέρουμε ότι το παρόν ποστ είναι απόρροια μίας συζήτησης που είχαμε στο chat (ηθικό δίδαγμα, περάστε και από εκεί καμμιά φορά).

Ο Avaris θέλησε να το κάνει ποστ και εγώ πρέπει να τα ξαναγράψω όλα από την αρχή :headb:

 

Κύριο γεγονός για την όλη συζήτηση αποτελεί το ότι ο αριθμός των νευρικών κυττάρων είναι καθορισμένος κατά την οριστική ανάπτυξη του νευρικού συστήματος. Κατόπιν αυτής της περιόδου (πρώτη μετεμβρυϊκή) κάθε νευρικό κύτταρο που καταστρέφεται, ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ.

Απάντηση λοιπόν στην αρχική ερώτηση: Σε καμμία περίπτωση η υψηλή νοητική ενασχόληση δεν αυξάνει (αριθμητικά) τους νευρώνες.

 

Δεύτερο κύριο γεγονός, που αφορά στην φυσιολογία του νευρικού συστήματος, είναι ότι τα νευρικά ερεθίσματα μεταφέρονται υπό μορφή ηλεκτρικού ρεύματος. Ο μηχανισμός βασίζεται στην ημιδιαπερατότητα της κυτταρική μεμβράνης, στα ιόντα Κ και Νa και στις ''αντλίες'' νατρίου-καλίου. Η αλλαγή της περιεκτικότητας των ανιόντων αυτών, στην εσωτερική και στην εξωτερική επιφάνεια της μεβράνης, προκαλεί αλλαγή της ηλεκτραρνητικότητας μεταξύ των δύο αυτών επιφανειών. Το φαινόμενο αυτό προωθείται κατά μήκος της μεμβράνης της νευρικής ίνας και με μορφή ηλεκτρικού κύμματος, μεταδίδεται το νευρικό ερέθισμα (αρχικά κατά μήκος της νευρικής ίνας και στην συνέχεια στο επόμενο κύτταρο κ.ο.κ).

Η μεταφορά της νευρικής ώσης από το ένα κύτταρο στο άλλο γίνεται μέσω των νευρικών συνάψεων, με την χρήση χημικών ουσιών, τους λεγόμενους νευροδιαβιβαστές.

 

Ό,τιδήποτε μπορεί να επηρεάσει την κατάσταση της μεμβράνης, την λειτουργία των αντλιών νατρίου-καλίου, την περιεκτικότητα των ανιόντων, την παραγωγή νευροδιαβιβαστών ή την παρεμπόδιση των νευρικών συνάψεων, έχει σαν αποτέλεσμα την μη σωστή μετάδοση του νευρικού ερεθίσματος.

 

Σκέψου λοιπόν ότι για να κρατάς το όλο σύστημα σε επαγρύπνηση, πρέπει να το γυμνάζεις και να το ''λαδώνεις'' πού και πού.

Τα κύτταρα τα έχουμε εκ γενετής. Δεν αυξάνονται, παρά μόνο φθείρονται. Όσο τα προσέχουμε, θα τα έχουμε.

 

 

Η δεύτερη ερώτηση, ''Πού σταματάει η Φυσιολογία και πού αρχίζει η Μεταφυσική;'', αναφέρεται στο σχόλιό μου ότι ορισμένες πτυχές της Μεταφυσικής, θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι τομέας της Φυσιολογίας, που απλώς δεν έχει ερευνηθεί.

Αν ένα νευρικό ερέθισμα μεταφέρεται εντός σώματος με την μορφή του ηλεκτρικού ρεύματος, γιατί να μην μπορεί ''φυσιολογικά'' να μετατραπεί σε ηλεκτρομαγνητικό και να μεταφερθεί, εκτός σώματος, σε ένα άλλο σώμα και να το επηρεάσει;

 

Στην τρίτη ερώτηση δεν θα απαντήσω ακόμα.

 

Υ.Γ Τώρα επιτέλους μπορώ να πάω να διαβάσω Βιοστατιστική ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε, ερώτηση νο2... (θα σε ζαλίσω που θα πάει; :D )

Δηλαδή το ALS, (Gairing syndrome) είναι ουσιαστικά , ένας νευρικός , ταχύς εκφυλισμός των στοιχείων αυτών;

Μήπως γνωρίζεις κάτι πάνω σε αυτό;

 

Και απο την στιγμή που είναι κάτι τέτοιο πως, εξηγήται η νευρική "ενίσχυση" των ατόμων με την ασθένεια, όσον αφορά την νοητική και μαθησιακή τους αντίληψη; (βλ. Hawking αλλά έχω και εμπειρίες απο κοντινό μου πρόσωπο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γιατρός, απλώς γνωρίζω κάτι λίγο από φυσιολογία (λόγω σπουδών). Αν μου δώσεις ένα λινκ που να εξηγεί το σύνδρομο αυτό, θα καταλάβω περί τήνος πρόκειται και θα στο εξηγήσω. Δεν είναι όμως ένα θέμα που με ενδιαφέρει και για τον λόγο αυτό (χωρίς παρεξήγηση) δεν θα το ψάξω.

Αν δεν ξέρω τι προκαλεί το σύνδρομο, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το 2ο σκέλος της ερώτησης.

Άλλωστε δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για κάτι τέτοιο.

 

Αν θες, σου αναλύω το αντανακλαστικό καθόδου γάλακτος στην αγελάδα (δεδομένου του ότι είμαι ζωοτέχνης) ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το ALS είναι νευρικό εκφυλιστικό σύνδρομο, που οδηγεί ταχέως στον Θάνατο του ασθενή.

 

Είναι μη ιάσιμο σήμερα, και έχει τάσεις ανόδου σε ποσοστό.

 

Η ασθένεια αυτή , είχε χτυπήσει τον ηθοποιό που υποδυόταν τον Superman (μου διαφεύγει το όνομα του... Chris...something) και τον Φυσικό Stephen Hawking.

Αν ασχολείσαι με φυσιολογία, σίγουρα είναι καλο να έχεις μια ιδέα.

 

link: http://www.neurologychannel.com/als/

Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα φίλε μου... τι εννοείς με το "μεγάλος εγκέφαλος";

 

Ανατομικά;

Πνευματικά;

 

Για ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.

 

Έχω διαβάσει πως ο εγκέφαλος του ανθρώπου απο την προιστορία μέχρι σήμερα διαρκώς μεγαλώνει σε όγκο (και φυσικά το κρανίο) όσο ο άνθρωπος "εξελίσσεται"...

 

(...και όχι...δεν θυμάμαι που το διάβασα....)

 

Με αυτή την διαπίστωση, λογικό είναι να σκεφτεί κανείς πως όσο εξελίσσεται νοητικά ο άνθρωπος είναι οι Νευρώνες που αυξάνονται και συνεπώς αυξάνεται και ο όγκος του εγκεφάλου.

 

Αλλά, σύμφωνα με τις τεχνικές διευκρινήσεις του Αρχάγγελου, οι Νευρώνες (τα "νεύρα" όπως προτιμάει να τα ονομάζουμε) "δεν αυξάνονται ποσοτικά".

 

Εαν όμως δεν αυξάνονται οι Νευρώνες με την νοητική εξέλιξη του ανθρώπου τότε πως εξηγείται το ότι ο "σημερινός" εγκέφαλος του ανθρώπου είναι μεγαλύτερος απο του πρώτου προιστορικού ανθρώπου ? :wacko:

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι η νοημοσύνη έχει να κάνει με το μέγεθος του εγκεφάλου.

Για παράδειγμα, ο εγκέφαλος του δελφινιού, παρόλο που έχει διπλάσιο νομίζω βάρος και όγκο απο το δικό μας, δεν συναγωνίζεται την ευφύια του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Οι Νεάντερνταλ είχαν μεγαλύτερο όγκο εγκεφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι η νοημοσύνη έχει να κάνει με το μέγεθος του εγκεφάλου.

Για παράδειγμα, ο εγκέφαλος του δελφινιού, παρόλο που έχει διπλάσιο νομίζω βάρος και όγκο απο το δικό μας, δεν συναγωνίζεται την ευφύια του ανθρώπου.

 

Anor,

 

η προσπάθεια σύγκρισης είναι απο άνθρωπο σε άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Οι Νεάντερνταλ είχαν μεγαλύτερο όγκο εγκεφάλου.

 

Αυγερινέ έχεις περισσότερα στοιχεία?

 

Κατ' αρχήν, ο Νεάντερταλ ήταν ο πρώτος άνθρωπος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά ήταν ένα είδος πριν τον homo sapiens, που για ένα μικρό χρονικό διάστημα συνυπήρξε μαζί του. Το είδα σε documentary ή του BBC ή του Discovery, δεν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ALS είναι νευρικό εκφυλιστικό σύνδρομο, που οδηγεί ταχέως στον Θάνατο του ασθενή.

 

Είναι μη ιάσιμο σήμερα, και έχει τάσεις ανόδου σε ποσοστό.

 

Η ασθένεια αυτή , είχε χτυπήσει τον ηθοποιό που υποδυόταν τον Superman (μου διαφεύγει το όνομα του... Chris...something) και τον Φυσικό Stephen Hawking.

Αν ασχολείσαι με φυσιολογία, σίγουρα είναι καλο να έχεις μια ιδέα.

 

link: http://www.neurologychannel.com/als/

 

Οι νευρομυϊκές ασθένειες γενικά είναι ο "κακός μπελάς" για την Ιατρική. Τις βάζουν όλες (τις ανίατες τουλάχιστον) κάτω απο την ταμπέλα "αυτοάνοσα νοσήματα" και νίπτουν τας χείρας τους.

 

Και δεν έχουν ιδέα γιατί ο ίδιος ο οργανισμός ξαφνικά επιτίθεται ενάντια σε "τμήματά του" πχ στα νεύρα.

 

Μήπως αυτό που "απορρυθμίζει" έτσι τον οργανισμό ξεφεύγει απο τα όρια της "Φυσιολογίας"?

 

Υπάρχουν θεωρίες που λένε πως η "Νέα Ιατρική" θα απευθύνεται στο "Αιθερικό Σώμα" και όχι στο "Υλικό" που απευθύνεται σήμερα.

 

Εκτός απο τα άτομα που αιφνίδια "αυτοθεραπεύονται" ή θεραπεύονται απο "εναλλακτικούς θεραπευτές" υπάρχει και το παράδειγμα του υπνωτιζόμενου που "δεν νοιώθει" τον πόνο.

 

Αυτό είναι τμήμα της "φυσιολογίας" που ίσως δεν έχει εξερευνηθεί ακόμη (όπως λέει ο Αρχάγγελος)?

 

ή μήπως κάτι άλλο? ας πούμε χρήση δυνάμεων πέραν της (Υλικής) Φυσιολογίας, τουτέστιν - χονδρικά - Μεταφυσική?

 

Πρόσθεσα το επίθετο "Υλική" στο Φυσιολογία ακριβώς γιατί ο Αρχάγγελος έβαλε την παράμετρο - πιθανότητα να είναι "φυσιολογία" ακόμη και "αυτό που δεν βλέπουμε"...και τώρα αποκαλούμε "Μεταφυσική"...

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θες, σου αναλύω το αντανακλαστικό καθόδου γάλακτος στην αγελάδα (δεδομένου του ότι είμαι ζωοτέχνης) ^_^

 

Ο φόβος του ζώου είναι φυσιολογία Αρχάγγελε? (θα σε πάω στη Μεταφυσική θες δε θες ζωοτέχνη....χαχα :angel: )

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

Για το ALS, ειδικά το έζησα, μέσα απο πολύ κοντινό μου άνθρωπο, που έχοντας τα οικονομικά μέσα δοκίμασε βελονισμό, θεραπεία αύρας, εναλλακτικές θεραπείες πάσης φύσεως ....

 

Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μπεί σε κάποιο απο τα πειραματικά στάδια θεραπείας, που γίνονται στην Βοστώνη...

 

Το θέμα είναι όμως οτι παρόλα αυτά, η συγκεκριμένη αρρώστεια, μάλλον με κάποια ανωμαλία του DNA σχετίζεται , παρά με κάτι "αιθέριο".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...