Jump to content

αλλο αθεος,αλλο αντιχριστος.


Recommended Posts

βλεπω παρα πολλα μελη να εχουν μενος για καθε τι χριστιανικο.

 

αυτο σαφεστατα προαγει τον διαχωρισμο στην ανθρωποτητα που η κορυφωση του βρισκετε στους πολεμους.

 

ποτε σταματαει ενας ανθρωπος να λεγετε αθεος και αρχιζει να λεγετε αντιχριστος?

 

το να πολεμας κατι,να το χλευαζεις,να το μειωνεις δειχνει ενεργεια προς αυτη την κατευθυνση.

αυτο δεν μπορει να ονομαστει αθεισμος.

 

και αυτο δεν ειναι σεβασμος σε εναν ανθρωπο!(περαν απο τη θρησκευτικη μορφη)

 

αφενος κατηγορουν τους χριστιανους οτι προσπαθησαν να επιβαλουν την θρησκεια τους

αφετερου δεν χανουν ευκαιρια να γελιοποιησουν καθε τι χριστιανικο

 

αν δεν ειναι αυτο ειρωνια τοτε τι ειναι?

 

το κανω θεμα γιατι τελευταια βλεπω οτι γινετε παντελως απροκαληπτα.

 

(ειρωνια)εσυ σαν καλος χριστιανος πρεπει να κανεις ετσι..?

 

η εξομολογηση στα σχολεια που ειναι ενα θεμα τοσο πολυδιαστατο και εμπεριεχει τοσες αλλες επιστημες στα ανεκδοτα?

και αλλα πολλα!

 

το πρωτο ερωτημα ειναι ξεκαθαρο,που σταματαει ο αθεισμος και αρχιζει η προσβολη στα πιστευω του αλλου ατομου?

 

το δευτερο ερωτημα ειναι,που αρχιζει αυτο να γινετε και κατακριτεο απο τον συντονισμο?

 

τελευταια,μελη λενε οτι θα δειρουν τους αλλους,δεν τους μιλαει κανεις ομως.(ειναι δυνατον?)

 

τα δικαιωματα εχουν ορια,περιμενω υπευθυνες απαντησεις,εχει 3 περιστατικα ηδη που δεν εχει παρει μερος ο συντονισμος και το πραγμα αρχιζει και παραγινετε!

 

φτανουμε να αντιδραμε με τον ιδιο τροπο και στο τελος θα κατηγορηθουμε κιολας!!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω παρα πολλα μελη να εχουν μενος για καθε τι χριστιανικο.

....φτανουμε να αντιδραμε με τον ιδιο τροπο και στο τελος θα κατηγορηθουμε κιολας!!

Γιατί δεν χαλαρώνεις λίγο;

Κουβέντα κάνουμε. Πως θα την κάνουμε με εκνευρισμούς;

Οι περισσότεροι δεν είναι άθεοι (και να ήταν όμως, δικό τους θέμα). Ούτε και ...αντίχριστοι. Απογοητευμένοι με την κατάσταση του "χριστιανισμού" είναι κι έχουν και τα δίκια τους και τα άδικά τους, όπως όλοι μας σε όλα τα θέματα.

Σε γενικές γραμμές (και με δεδομένα τα "μαλλιοτραβήγματα" που μπορεί κανείς να δει σε άλλα fora) μια χαρά είμαστε στο να συνενοούμαστε, τουλάχιστον. Όλη αυτή η σειρά ταραγμένων post δεν εξυπηρετεί, νομίζω, τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, μην ταυτοποιήσαι με τα σύμβολα ή τις θρησκείες...

 

Κινδυνεύεις φίλε μου να πέσεις θύμα δογματισμού. Τα κατηγορώ κάποιων , καταρρίπτονται ή αντιμετωπίζονται πολύ πιο εύκολα με συζήτηση και επειχηρήματα.

 

Στην τελική , όταν εκείνοι , "ξεπεράσουν" τα όρια και αρχίσουν τις απειλές περί σωματικής βίας και λοιπά άλλα γλαφυρά και αστεία (μέσα απο το web), δώστους το περιθώριο να δούν το λάθος τους και να το διορθώσουν.

 

Είναι λογικό , κάποιοι να παρασύρρονται , κυρίως λόγω της θέρμης του νεαρού της ηλικίας και πιθανώς, επειδή ακόμα διατηρούν , ασυνείδητα κάποια "στεγανά" , παρά την προτροπή του forum, για ανοιχτές συζητήσεις.

 

Θα ωφελούσε αν είχαμε ενα αστυνόμο, δαμόκλειο-σπάθη πάνω απο το κεφάλι μας εδώ και να μας απαγορευε-τιμωρούσε , στην πρώτη παρέκκλιση;....

Η μήπως θα ήταν καλύτερα , να δινόταν η δεύτερη ευκαιρία έτσι ώστε κάποιοι να έβλεπα αυτά τα "Αστεία" πραγματικά που γράφουν και να διορθωθούν;... Άλλωστε στα δικά μας Πιστεύω , η δεύτερη ευκαιρία , ανήκει στην πεμπτουσία της ιδέας για την Πίστη μας, δεν νομίζεις;

(το έχω πεί οτι πιστεύω στον Χριστιανισμό... δεν είναι κάτι καινούριο)

Link to comment
Share on other sites

Με trolling στο φόρουμ χρηστό δεν θα βγάλεις άκρη, ούτε θα ξεκινήσεις διάλογο.

 

Πες ότι το ξεπερνάμε αυτό και συζητάμε την ουσία:

 

Όταν εσένα δεν σου αρέσει κάτι, είναι επειδή έχεις διαπιστώσει κάποια αρνητικά σε αυτό το κάτι. Αρνητικά για την δική σου κρίση έστω.

 

Γιατί όταν αυτά τα, κατά την δική μου κρίση, αρνητικά τα πω πρέπει εσύ να έρθεις και να μου πεις ότι σου επιτίθεμαι, ότι σε προσβάλλω, ότι... δεν ξέρω κι εγώ τι;

 

Στο κάτω κάτω, δεν μιλάμε για την θρησκεία καθαυτή, αλλά τον εκπρόσωπό της: την εκκλησία.

 

Τι θέλεις δηλαδή; Να εθελοτυφλούμε και να λέμε ότι όλα είναι ωραία και χαρούμενα; Ότι μιλάμε για μειοψηφίες; Ότι τι;

 

Από όσα άτομα γνωρίζω, συμπεριλαμβανομένων και αρκετών βαθιά θρησκευόμενων χριστιανών, ούτε ένας, καλά άκουσες, ούτε ένας δεν έχει να πει καλό λόγο για την εκκλησία. Ούτε η γιαγιά μου που είναι και παπαδοπαίδι. Κανένας.

 

Δεν μαζικοποιώ ούτε κολλάω ταμπέλες (όπως μου προσάπτεις στο αρχικό thread). Εξαιρέσεις υπάρχουν και το αποδέχομαι. Τίποτε λιγότερο όμως και τίποτε περισσότερο.

 

Υ.Γ. Όσο για τις απειλές περί σωματικής βίας, είναι τόσο αστείες και κουτές που δεν αξίζει κανένας να ασχοληθεί με αυτές (παρ'όλα αυτά, δείξε μου το λινκ στο συγκεκριμένο πόστ γιατί είναι κατά των κανονισμών του φόρουμ.)

Link to comment
Share on other sites

τα μπερδέψατε...

 

Άθεος ΔΕΝ σημαίνει Αντίχριστος(αντιχριστιανός -το σωστότερο να λες)!

Ίσως να ταυτίζεται ορθότερα με το "αγνωστικιστής".

 

Αντιχριστιανός είναι ένας όρος που έχει νόημα χρήσης του ΜΟΝΟ σε χριστιανικές χώρες (ή σε χώρες όπου ο χριστιανισμός είναι πλειοψηφικός -υποτίθεται).

Το αντίθετο,θα ταν οπωσδήποτε οξύμωρο...

Και πάλι,όμως... :blink:

 

Κάποιος που μένει Ινδία(όπου πλειοψηφούν Ινδουισμός και Βουδισμός)και δεν πιστεύει σε θρησκείες, λέγεται άθεος -δίχως να εναντιώνεται στις θρησκείες του τόπου. Δεν είναι δηλαδή σώνει και καλά αντι-βουδιστής(που δηλώνει σαφώς πολεμική εχθρότητα εναντίον του Βουδισμού!).

 

Το ίδιο,σε ότι αφορά άλλες χώρες και θρησκείες σε αυτών...

 

Αντιχριστιανός είναι εκείνος-η που πολύ θα΄θελε να καούν όλες οι εκκλησίες και οι εικόνες με τη παναγίτσα και το χριστούλη! Που πολύ θα'θελε να κρέμαγαν τους παπάδες... :063laugh:

 

Άθεος είναι εκείνος-η που μεν ΔΕΝ πιστεύει σε ανώτερο Ον ή Θρησκεία με δόγματα,κ.τ.λ.,αλλά ΔΕΝ έχει πρόβλημα να υπάρχουν θρησκευόμενα άτομα δίπλα του -αρκεί να μη τον/την παρενοχλούν με τους φανατισμούς τους... :019blush:

 

Και κει κλείνει το θέμα! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

 

τελευταια,μελη λενε οτι θα δειρουν τους αλλους,δεν τους μιλαει κανεις ομως.(ειναι δυνατον?)

 

 

:blink:?????Μα που-πότε έγινε αυτό; Σε ποιο τόπικ???Μας τα λες καλά,χριστιανέ μου; :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

χαρουμενε ξεπερνας ηδη τα ορια που οι συντονιστες αλλη μια φορα αρνουντε να βαλουν.

χαλαρωσε.

ωραιο το γραμμα του νομου και η εξηγηση των λεξεων,αμα γραψω λεξικο θα σου τηλεφωνησω.

σεβασμος στον αλλον δεν ειναι να μην τον σκοτωσεις μονο.

 

αυγερινε ανορ θα το συζητησουμε αυριο που θα ειμαι καλυτερα το θεμα,ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

...Άθεος ΔΕΝ σημαίνει Αντίχριστος(αντιχριστιανός -το σωστότερο να λες)!

Ίσως να ταυτίζεται ορθότερα με το "αγνωστικιστής".

...Κάποιος που μένει Ινδία(όπου πλειοψηφούν Ινδουισμός και Βουδισμός)και δεν πιστεύει σε θρησκείες, λέγεται άθεος -δίχως να εναντιώνεται στις θρησκείες του τόπου. Δεν είναι δηλαδή σώνει και καλά αντι-βουδιστής(που δηλώνει σαφώς πολεμική εχθρότητα εναντίον του Βουδισμού!).

...

Άθεος που να μην εναντιώνεται στις θρησκείες δεν υπάρχει, έστω με την απλή φυσιολογική αντιπάθεια που όλοι έχουμε προς κάτι που θεωρούμε από "λανθασμένο" έως και "πηγή όλων των κακών" (όπιο του λαού κτλ.)

Βέβαια έναν που αντιδρά κατά της θρησκείας στις μέρες μας, στην παγανιστική (!) Ινδία, κινδυνεύει πολύ περισσότερο με λυντσάρισμα, απ' όσο αν ήταν στην "χριστιανική" Ελλάδα.... ή την "μεταχριστιανική" Ευρώπη του 21ου αιώνα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία πολύ απλοϊκή ερώτηση:

 

Αν δεν πιστεύω τον..."Μήτσο" για παράδειγμα.., γιατί έχω καταλάβει ότι λέει ψέμματα, ας πούμε, κι έτσι δεν συμπορεύομαι μαζί του, δεν συναλλάσομαι ιδιαίτερα, απλά ο δρόμος μου είναι άλλος απ' τον δικό του, αυτό με κάνει ..."Αντι-Μητσική";

Προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη θεωρία αλλά αδυνατώ!

Όταν δεν συμπορεύομαι με κάτι, είμαι εναντίον του;

Να είναι, στην ουσία, σαν ανύπαρκτο για μένα, δεν υπάρχει περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία πολύ απλοϊκή ερώτηση:

 

Αν δεν πιστεύω τον..."Μήτσο" για παράδειγμα.., γιατί έχω καταλάβει ότι λέει ψέμματα, ας πούμε, κι έτσι δεν συμπορεύομαι μαζί του, δεν συναλλάσομαι ιδιαίτερα, απλά ο δρόμος μου είναι άλλος απ' τον δικό του, αυτό με κάνει ..."Αντι-Μητσική";

Προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη θεωρία αλλά αδυνατώ!

Όταν δεν συμπορεύομαι με κάτι, είμαι εναντίον του;

Να είναι, στην ουσία, σαν ανύπαρκτο για μένα, δεν υπάρχει περίπτωση;

 

απλα η συγκεκριμένει θεωρεία περι Αντι χριστου Πολεμάει τον Χριστιανισμό..και επειδη ο Χριστος εχει μια κάποια γκλαμουριά.. κ όνομα.. ο αντιθετος θα ειναι ΑντιΧριστος.. κατι σαν το ΑντιΒισσικοι... (δεν υπαρχουν Αντιβανδικοι...γιατι δεν ασχολουντε με τη Βανδη..) Οταν θες να πολεμίσεις κάτι το οποιο έχει δύναμη... χρησιμοπιείς το ονομα του..

 

ειδες τι σου κανει το theology marketıng τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό που ήθελα να πω ήταν, γιατί όταν δεν ασπάζεσαι κάτι είσαι απαραίτητα αντι-.., δεν μπορώ παρά να

:063laugh::063laugh:

με το

κατι σαν το ΑντιΒισσικοι... (δεν υπαρχουν Αντιβανδικοι...γιατι δεν ασχολουντε με τη Βανδη..)

 

άσε που ανακάλυψα, ότι βάσει της θεωρίας, είμαι και αντιβισσική και αντιβανδική και ..μμ..., άστο, θα μακρυγορήσω πολύ για να τους πω όλους... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτό που ήθελα να πω ήταν, γιατί όταν δεν ασπάζεσαι κάτι είσαι απαραίτητα αντι-.., δεν μπορώ παρά να

 

 

σιγουρα οχι..οταν όμως ασπάζεσαι το αντιθετο του κοινα αποδεχτού..τότε ναι..γίνεσαι Αντι-Μιστικη... ετσι ειναι...και χρησιμοποιεις τα οπλα του Μητσου..αλλα με αντιθετες διαθέσεις..μεχρι να καταφέρεις να έχεις τα δικά σου όπλα.. οπότε..ίσως και αποκτίσεις όνομα χωρίς Αντι! :)

 

οσο για τις απειλες περι ξυλου... νομιζω οτι ο χρήστος εννοει εμενα...

oποτε..http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2359&st=75

 

Καλημερες!!

Link to comment
Share on other sites

outis εχτες ξεχασα να βαλω το ονομα σου,εννοουσα και σενα φυσικα.

 

Απογοητευμένοι με την κατάσταση του "χριστιανισμού" είναι κι έχουν και τα δίκια τους και τα άδικά τους, όπως όλοι μας σε όλα τα θέματα.

 

να τη η καραμελιτσα...

 

αυτο δειχνει μια πλευρα φιλε και ειναι η καραμελιτσα στα στοματα οσων δεν εχουν σκεφτει ποτε το οφελος για τον ανθρωπο.

 

και κατι μου λεει οτι δεν ξερει κανενας τους το καθημερινο οφελος για τον ανθρωπο,μονο τα κακα πιπιλανε.

και κατι μου λεει πως δεν θα συμετασχει κανενας στην συζητηση αυτη...

 

καθε ενεργεια εχω καταλληξη πως εχει θετικες και αρνητικες επιπτωσεις.

ουτις θελω να μας πεις αρχικα τα οφελη της <εκκλησιας> στον ανθρωπο σημερα.

 

υπαρχει μια γραμμη στο καθε θεμα,οχι στα λογια,σαν κινηση μεσα στο μυαλο,ξεκιναει κατι το οποιο παραγει οφελος,το συγκεκριμενο ειναι στην μεση του δεν εχει τελειωσει,δεν μπορει να τελειωσει οσο τα ατομα βλεπουν την αρνητικοτητα μονο σαυτο και δεν αντιλαμβανονται την πορεια,δεν αντιλαμβανονται σαυτο την πορεια επειδη δεν αντιλαμβανονται σε τιποτα την πορεια,η εξελιξη ειναι η πορεια,το τελος ειναι η ενοτητα,η ιδεα και το φως.ειναι επιστημη δεν ειναι πιστη,ειναι ενα και ενα κανει 2.ετσι και ο χριστιανισμος ειναι μια πορεια που ξεκινησε πριν 2 χιλιαδες χρονια,ο βουδισμος το ιδιο ειναι,το οτι γεννηθηκα πριν 25 χρονια το ιδιο ειναι,ολα στοχευουν στην εξελιξη,γιαυτο δημιουργηθηκαν,για να φτασουν στην τελειωση,το ατομο ειναι σαν τη θρησκεια,και τα 2 στο τελος πρεπει να φυγουν η ταμπελες για να θεωθουν,και στα 2 υπαρχει η λογικη,βλεπεις αν κατι εξυπηρετει αλλιως το διωχνεις,βλεπεις ποια ειναι η θετικη πλευρα που του εχει επιτρεψει να υπαρχει.αυτο λεω να κανουμε ουτις πρωτα.

 

αν θελεις σε παρακαλω ξεκινησε το εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, μην ταυτοποιήσαι με τα σύμβολα ή τις θρησκείες...

 

φιλε εχω ενα πιστευω και μπορουμε να το συζητησουμε.

πισευω πως ακομα και απο τον καφε να ξεκινησεις με την σωστη ροη θα φτασεις στο απειρο.

ο χριστιανισμος η οποιαδηποτε θρησκεια επειδη πραγματευονται το απειρο,την ιδεα,και την πορεια,ειναι η καλυτερη βαση για να φτασει στο τελος η συζητηση,το αν γενηθηκα σε χριστιανικη κοινωνια ειναι ο λογος που εχω αυτον σαν γραμμη και σαν βαση συζητησης.δεν ειναι ειρωνικο αυτο,αν ημουν στην αφρικη θα ειχα κατι αλλο σαν γραμμη.η ουσια ειναι οτι εγω με τον κινεζο εχουμε ιδια λογικη,το οφελος και την πορεια,μπορουμε να ανταλαξουμε γνωση για την βελτιωση,γιατι συμφωνουμε σε μια αρχη,της βελτιωσης.

με τα ατομα που διαφωνουμε ειναι επειδη δεν εχουν αρχη,το να κατηγορεις ειναι αρχη,ειναι διαφορετικη απο την δικια μου αρχη ομως,στις θρησκειες σε διαφορα με το παω για καφε γινετε ξεκαθαρο οτι το ατομο δεν ξερει γιατι κανει αυτο που κανει.οπως ειδες συμφωνουσα με τον σολομων και τον 123.γιατι?γιατι βλεπω σαυτους εναν ανθρωπο που του επιτιθεντε,ισως τους ιδιους να τους πειραζει αυτο και να 8ελουν να τους συμπα8ω για τα λογια που λενε αλλα αυτο δεν θα ταιριαζε με την δικη μου ολοτητα.με την δικη μου επαγωγη.

εχω δογμα φιλε,πιστευω στην αληθεια καθε φορα,πιστευω οτι η ταμπελες ειναι ο λογος του κακου και αυτοι που τις χρησιμοποιουν ταυτιζονται με το κακο,καπου ειπε καποιος οτι οι παπαδες θελουν κρεμασμα,ειδες μια ταμπελα ποσο ευκολα σκοτωνει καποιον?σου λενε αυτος ειναι κακος και κατευθειαν αρχιζει ο φοβος μεσα μας τις λειτουργιες προστασιας,σου λενε αυτος ειναι τουρκος και κατευθειαν πας στα 400 χρονια σκλαβιας και θυμωνεις.εχω δογμα μεσα μου οτι αν κατι δεν οδηγει στην ενοτητα και στην θεωση του ατομου ειναι λαθος και ειμαι παγιος σαυτο.ειναι λαθος αυτο και τα πραγωγα του,υπαρχει το 1 υπαρχει και το 10,δεν χρειαζετε να ειναι 10 για να μιλησω,μπορει να ειναι και ενα.ολα αρχιζουν απο μια λαθος σκεψη που επαναλαμβανετε,μια καραμελα που μετα απο 5 χρονια επαναληψης εχεις ταυτιστει,εκει δεν εισαι ποια αθεος,εκει περνας σε αλλο ακρο.και επειδη ακριβως ειναι λαθος το ατομο ταυτιζετε,επιτιθετε μετα στους αλλους ανθρωπους και το χειροτερο ειναι οτι δεν εχει επιγνωση τι κανει.

θα τα κανουμε ποιο απλα αργοτερα να συζητησουμε για τις ιδεες.

αν ο ανθρωπος θεσει σαν αρχη του οτι ο αλλος ειναι ανθρωπος πριν απο οτιδηποτε αλλο τοτε εξελισονται διαφορετικα οι συζητησεις.υπαρχουν απανωτες λαθος αρχες και ενα κεντρο που σαν κεντρο του εχει τα συναισθηματα,αυτο δεν ειναι προτυπο,αυτο ειναι ελεος!

και αυτο το κεντρο επειδη υπαρχει απο 10 ατομα δημιουργει ατμοσφαιρα,οι ιδιοι το αγνοουν αλλα υπαρχει θες δε θες.το εγρηγορος του αβαπτιστου γενικοτερα.και το αβαπτιστο εχει αρχη αν και η ιδια η αρχη το αγνοει.

αν ενα φορουμ ειναι χρωματα,οταν ολοι ειναι πρασινη και μπει καποιος κοκκινος σιγα σιγα αν δεν εχει καλη ριζα θα πρασινιση.

ειναι πολλη ποιο πολυπλοκο φυσικα αλλα αυτος ειναι ο νομος.

τα 40 εχουν μεγαλυτερη δυναμη απο το ενα,εξαρτατε η ποιοτητα του ενα ομως.υπαρχει το υψος εξελιξης,οσο ποιο πανω ανεβαινει και η ποιοτητα,οσο ανεβαινει η ποιοτητα ανεβαινει η δυναμη.τοτε το ενα μπορει να επηρεασει περισσοτερο.

εδω λοιπον εχουμε 10 ατομα με μια ιδεα,καραμελοιδεα,αυτη η ιδεα στο συνολο της οσο δεν εξελισετε για να ανεβει η ποιοτητα της αρχιζει και αποκταει δυναμη,μπαινει καποιος που δεν ταιριαζει στην ποιοτητα αυτης της ιδεας που εχει σχηματιση δικη της οντοτητα και αρχιζουν η επιθεσεις απο 10 ταυτοχρονα σε εναν.

εκει εχουν περασει σε αλλο ακρο και δεν το εχει παρει χαμπαρι κανενας.

η συνειδηση τους επιβαλετε,δεν ειναι δικη τους.

ανορ ξερω εγραψα αρκετα αλλα προσπαθησα να σου δειξω πως σκεφτομαι για να μπορεσουμε να συζητησουμε σαυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...