Jump to content

νεραιδες


Recommended Posts

Γεια σας παιδια :cheerful:

Ηθελα να ρωτησω εαν πιστευετε στις νεραιδες πως υπαρχουν και αν εχετε δει ποτε.

Οπως καταλαβατε αγαπω πολυ τις νεραιδες και θελω να μαθαινω γι αυτες οτι μπορω. :cheerful:

Εχω προσπαθησει να καλεσω νεραιδα αλλα απετυχα :crying: Ισως να εκανα κατι λαθος αλλα ισως και οχι και να μην ερχονται επειδη δεν υπαρχουν :(

Εσεισ τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να μάθω πως προσπάθησες να την καλέσεις. Με εδέσματα ή ψυχικά;

 

Η παράδοση για τις νεράιδες είναι τεράστια καθώς και για τα ξωτικά κτλ. Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες μέσα στο forum εάν δεν κάνω λάθος. Κάνε ένα search (Πάνω δεξιά είναι).

 

Μπορεί να υπάρχουν, αλλά εγώ εάν ήμουν στη θέση τους θα κρυβόμουν πάρα πολύ καλά...

 

Καλως ήλθες :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια :cheerful:

Ηθελα να ρωτησω εαν πιστευετε στις νεραιδες πως υπαρχουν και αν εχετε δει ποτε.

Οπως καταλαβατε αγαπω πολυ τις νεραιδες και θελω να μαθαινω γι αυτες οτι μπορω. :cheerful:

Εχω προσπαθησει να καλεσω νεραιδα αλλα απετυχα :crying: Ισως να εκανα κατι λαθος αλλα ισως και οχι και να μην ερχονται επειδη δεν υπαρχουν :(

Εσεισ τι λετε;

 

Φυσικά πιστεύω ότι υπάρχουν! :)

Δεν έχω δει ποτέ...

 

Έχω ακούσει πολλές ιστορίες...

 

Ιδιαίτερα, μου είχαν κάνει τρομέρη εντύπωση οι αφηγήσεις μιας 95χρονης γιαγιάς ένα Πάσχα που είχαμε περάσει οικογενειακώς πριν κάποια χρόνια σε ένα χωριουδάκι στον Παρνασσό.

 

Εγώ τρελάθηκα! Τη ρωτούσα συνέχεια. Αυτή μου απαντούσε με πολύ φυσικό τρόπο και έβλεπα στο πρόσωπο της ότι λέει την αλήθεια..

 

Βέβαια όλοι οι συγγενείς( και οι δικοί της) έλεγαν ότι "μεγάλη είναι , δεν ξέρει τι λέει"...

 

Μάλιστα μου ανέφερε και μια ιστορία όπου ένας γείτονας της με ένα τέχνασμα(κλέβοντας το μαντήλι της) παντρεύτηκε μια πολύ όμορφη νεράιδα και μάλιστα έκαναν και παιδιά και εγγόνια!

Όταν σε κάποια φάση η νεράιδα ανακάλυψε που είχε ο άντρας της το μαντήλι εκείνο, το πήρε και τους εγκατέλειψε... Τα εγγόνια της ζούνε στην Αθήνα.

 

Αχ, βαριέμαι να πω και άλλες ιστορίες! :unsure:

 

Αλλά αυτό που θεωρώ σημαντικό είναι που μου είπε ότι τις έβλεπαν όλοι οι κάτοικοι όταν πηγαίναν προς το βουνό για δουλειές. Τις έβλεπαν να τραγουδάνε και να χορεύουν. Ηταν κανονικές γυναίκες. Σαν άνθρωποι. Αλλά ψηλές και πολύ όμορφες. Επίσης ανέφερε ότι μετά τον πόλεμο άρχισαν να τις βλέπουν όλο και πιο αραιά μέχρι που χάθηκαν τελείως....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χόρευαν πετώντας μέχρι την αυγή, κλέβανε παιδιά (νεραιδοπαρμένα που λέμε), παντρεύονταν.

Πολλά ανθρώπινα στοιχεία σε δάυτες. Και το καλό και το κακό τις χαρακτηρίζει.

Κρίμα που δεν βρίσκω μια να με παντρέψω!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χόρευαν πετώντας μέχρι την αυγή, κλέβανε παιδιά (νεραιδοπαρμένα που λέμε), παντρεύονταν.

Πολλά ανθρώπινα στοιχεία σε δάυτες. Και το καλό και το κακό τις χαρακτηρίζει.

Κρίμα που δεν βρίσκω μια να με παντρέψω!!!! :P

Γιατι νομιζεις οτι θα σ'επαιρνε;; :blink:

Γελασμενος εισαι! :018bleh:

 

 

Εγω προσωπικα δεν εχω διαβασει και παααααρα πολλα σχετικα με τις νεραιδες, δεν μπορω να πω οτι το εχω ψαξει σε βαθος το θεμα, αλλα παντα μου αρεσε η σκεψη οτι ισως να υπαρχουν νεραιδες και ξωτικα :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ιχώρ , μανία να μπλέξεις έχει....χαχαχαχα...

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν... αλλά γιατί να μην υπάρχουν;

 

Το οτι δεν τις βλέπουμε δεν σημαίνει οτι δεν είναι εκεί ... και το αντίστροφο βέβαια.

 

Νομίζω οτι καλό θα ήταν να διαβάσεις τα δοκίμια στο site. Σίγουρα θα έχει κάτι αξιόλογο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανέφερε ότι μετά τον πόλεμο άρχισαν να τις βλέπουν όλο και πιο αραιά μέχρι που χάθηκαν τελείως....

 

Να σημειώσω ότι εννοούσα ότι έφυγαν από εκείνη την περιοχή....

 

Υπάρχουν ακόμη σε άλλα μέρη τώρα.. Στα οποία δεν πολυσυχνάζουν άνθρωποι..

Link to comment
Share on other sites

να και ενα θεμα που δεν το εψαξα καθολου

απο μικρη ομως λατρευα τις ιστοριες για της Νεραιδες , με γοητευαν καθος βλεπω και τα παιδια μου τωρα να γοητευονται ....

θα το ψαξω ...αν βρω κατι θα σου πω

 

 

 

Ιχωρ εισαι βεβαιος πως θελεις μια Νεραιδα για γυναικα σου ; να σου κανω προξενιο.... :019blush:

Edited by leuki-magisa
Link to comment
Share on other sites

Ιχωρ, εφτιαξα γλυκακια και τα αφησα κοντα σε μια πηγουλα μαζι με γαλα, αργα το βραδυ με πανσεληνο. Ητανε σε ενα μερος που οι παραδοσεις του χωριου (τησ γιαγιας μου) λενε οτι μαζευονται νεραιδες το βραδυ. Εκατσα εκει κοντα και τραγουδουσα κατι αυτοσχεδια τραγουδακια που τις καλουσαν να ερθουν. Αλλα τιποτα δεν εγινε :crying:

Ξαναδοκιμασα το επομενο βραδυ, αλλα παλι τιποτα :(

Δεν ηξερα τι ακριβως να κανω, γι αυτο αυτοσχεδιασα. Πιστευα οτι η επιθυμια μου να τις δω ηταν αρκετη. Μαλλον δεν ηταν :crying:

 

Dream_er πες μας κι αλλεσ ιστοριες!!!!! Τις λατρευω τις ιστοριες με νεραιδες!!! :clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ιχωρ, εφτιαξα γλυκακια και τα αφησα κοντα σε μια πηγουλα μαζι με γαλα, αργα το βραδυ με πανσεληνο. Ητανε σε ενα μερος που οι παραδοσεις του χωριου (τησ γιαγιας μου) λενε οτι μαζευονται νεραιδες το βραδυ. Εκατσα εκει κοντα και τραγουδουσα κατι αυτοσχεδια τραγουδακια που τις καλουσαν να ερθουν. Αλλα τιποτα δεν εγινε :crying:

Ξαναδοκιμασα το επομενο βραδυ, αλλα παλι τιποτα :(

Δεν ηξερα τι ακριβως να κανω, γι αυτο αυτοσχεδιασα. Πιστευα οτι η επιθυμια μου να τις δω ηταν αρκετη. Μαλλον δεν ηταν :crying:

 

Dream_er πες μας κι αλλεσ ιστοριες!!!!! Τις λατρευω τις ιστοριες με νεραιδες!!! :clapping::clapping::clapping:

Aληθεια εχεις διαβασει το βιβλιο "Ξωτικα" (Ναουμ Θεοδοσιαδης, Εκδ. Αρχετυπο) Ειμαι καπου στην μεση και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ομορφο. Λεει για fairies, trolls, gnomes, brownies, dwarves κ.α.π. ιστοριες και θρυλους απο ολο το κοσμο...

Αν δεν το εχεις διαβασει, πιστευω οτι θα σου αρεσε πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ιχωρ, εφτιαξα γλυκακια και τα αφησα κοντα σε μια πηγουλα μαζι με γαλα, αργα το βραδυ με πανσεληνο. Ητανε σε ενα μερος που οι παραδοσεις του χωριου (τησ γιαγιας μου) λενε οτι μαζευονται νεραιδες το βραδυ. Εκατσα εκει κοντα και τραγουδουσα κατι αυτοσχεδια τραγουδακια που τις καλουσαν να ερθουν. Αλλα τιποτα δεν εγινε :crying:

Ξαναδοκιμασα το επομενο βραδυ, αλλα παλι τιποτα :(

Δεν ηξερα τι ακριβως να κανω, γι αυτο αυτοσχεδιασα. Πιστευα οτι η επιθυμια μου να τις δω ηταν αρκετη. Μαλλον δεν ηταν :crying:

 

Dream_er πες μας κι αλλεσ ιστοριες!!!!! Τις λατρευω τις ιστοριες με νεραιδες!!! :clapping::clapping::clapping:

 

Διάβασε το βιβλίο που σου προτείνει η Ολυμπία! Είναι πολύ καλό! :)

 

Ισως να έφυγαν από την περιοχή που βρίσκεται το χωριό της γιαγιάς σου... Μην απελπίζεσαι πάντως! Ίσως τις δεις κάποια στιγμή χωρίς να το περιμένεις... Ισως πάλι κάποια άλλη στιγμη να βρεθείς στο σωστό μέρος..

Πολλές φορές δεν εξαρτάται μόνο από εμάς..Πάντως θα σε συμβούλευα να επικεντρώθεις στον εαυτό σου κυρίως... Να δουλεύεις πάνω στον εαυτό σου ώστε να γίνεσαι όσο το δυνατόν καλύτερη. Να εξοικονομείς ενέργεια... Και σιγά σιγά όλα θα γίνονται πιο εύκολα( για να δεις)...

 

Α, επίσης ψάξε να βρεις την ταινία "Photographing Fairies" του 1998. Ο ελληνικός τίτλος πρέπει να είναι "Για πάντα" αν δε κάνω λάθος. Φανταστική ταινία! Από τις αγαπημένες μου! Θα τη λατρέψεις! :)

post-1303-1166353150.jpg

post-1303-1166353175.jpg

post-1303-1166353195.jpg

post-1303-1166353211.jpg

post-1303-1166353236.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ναι, Forestfaery η λαογραφία αναφέρει πως έτσι καλούνται τα ξωτικά. Που ξέρεις; Μπορεί να πιάνει και με τις νεράιδες.

Το βιβλίο που αναφέρει η Ολυμπία είναι όμορφο αλλά κουραστικο ρε γμτ :( Γράφει ότι ξέρει και δεν ξέρει τσουβαλάτα χωρίς συνοχή.

 

Σε ποιο χωρίο αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο που αναφέρει η Ολυμπία είναι όμορφο αλλά κουραστικο ρε γμτ :( Γράφει ότι ξέρει και δεν ξέρει τσουβαλάτα χωρίς συνοχή.

ναι αυτο ειναι αληθεια, δεν υπαρχει μια συνοχη, τα γραφει οπως να'ναι :015annoyed: , αλλα δινει πολλες πληροφοριες για θρυλους και παραδοσεις των ξωτικων σε ολο το κοσμο και πιστευω οτι θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα στοιχεια :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι! Έχει πολλά στοιχεία και αρκετοί συγραφείς έχουν εμπνευστεί από αυτά όπως ο Philip Pullman στη τριλογία του κόσμου. Έναν θρύλο ( ο οποίος έχει και Ελληνική καταγωγή), στις αρχές του βιβλίου, μιλάει για ένα ξωτικό όπου με ένα στιλέτο μπορούσε να ανοίξει πύλες στον αέρα για να πηγαίνει σε άλλους κόσμους.

Ο Philip το έβαλε αυτό στο δεύτερο μέρος της τριλογίας του, ίδιο και απαράλλαχτο...

 

1. Απλή σύμπτωση;

2. Έτυχε να διαβάσει ή να γνωρίζει το θρύλο;

3. Μήπως υπήρχε το στιλέτο;

 

Κάποιες τέτοιες κοινές ιδέες μεγάλων αποστάσεων, σε κάνουν να αναρωτιέσαι για πάρα πολλά πράγματα...

 

Έτσι λες: Μήπως τελικά υπάρχουν νεράιδες;;;;; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εμένα ο παππούς μου, μου είχε πεί ιστορίες με νεράιδες στο χωριό μου.......Θα τον ξαναρωτήσω και αν βρώ τίποτα ενδιαφέρον θα σας ενημερώσω...πάντως σε κάποια άλλα forum που έχω διαβάσει έχουνε γίνει και επιτυχημένες προσπάθειες....ωραίο θέμα πάντως.Μπλέκει τα "παραμύθια" με την πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...