Jump to content

νεραιδες


Recommended Posts

πάντως σε κάποια άλλα forum που έχω διαβάσει έχουνε γίνει και επιτυχημένες προσπάθειες....

:blink::blink:

Μπορείς να παραθέσεις ένα linκ σε παρακαλώ πολύ;

 

Και εννοείτα πως η ιστορίες του παππού σου πρέπει να αναφερθούν εδώ!! :drooling2:

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

link δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν μπορώ να ανοίξω την συγκεκριμένη σελίδα... :015annoyed:

πάντως αν ψάξεις στα forums του esoterica θα το βρείς..Το θέμα νομίζω οτι λεγόταν νεράιδες και ξωτικά.Άμα ψάξεις θα βρείς σε ένα σημείο μια αναφορά που κάνει κάποιο μέλος,οτι είχε συνάντηση με μια νεράιδα μετά από δικές του προσπάθειες (είναι αρκετές σελίδες όμως).Μόλις μάθω τις ιστορίες θα σας τις παραθέσω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά αν μπορώ να βοηθήσω κ εγω κάπως, υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό άρθρο - οδηγός σχετικά με τις νεράιδες στο τεύχος 10 (Μάρτιος 2006) του περιοδικού ''ΛΥΚΑΟΝΕΣ'' (από κει κ το όνομά μου). Δεν ξέρω αν το είχατε αντιληφθεί, κυκλοφόρησε για λίγο διάστημα, κάνα χρόνο με μικρή κυκλοφορία και απ ότι ξέρω θα επανέλθει σε λίγο καιρό σαν ειδική έκδοση στα βιβλιοπωλεία. Τα άρθρα κ το περιεχόμενό του ήταν εξαιρετικά κ παρουσίαζε πραγματικές έρευνες κ όχι απλά αναφορές (υπεύθυνος του ήταν ο Ι. Γιαννόπουλος). Το άρθρο που λέω ανήκε σε μια σειρά που ολοκληρωνόταν με φαντάσματα βρικόλακες κ λυκάνθρωπους σε άλλα τεύχη. Είναι μια πλήρης αναφορά στις νεράιδες κ οδηγός για το πως μπορεί κανείς να έρθει σε επαφή μαζί τους κι επίσης θα μπορέσετε να διαπιστώσετε αν κάποτε ήρθατε σε επαφή...χωρίς να το αντιληφθείτε! Λέει αναλυτικά για σημάδια παρουσίας των οντοτήτων, καλύτερες τοποθεσίες για επαφή, μεθόδους κ τρόπους κλήσεως των παρουσιών, καθώς και πάρα πολλά φυτά και λουλούδια που σχετίζονται με νεράιδες αλλά και με ξωτικά. Δεν ξέρω πως να σας βοηθήσω περισσότερο. Ίσως αυτό να βοηθάει: είχε ένα τηλέφωνο στο οποίο μπορούσες να ενημερωθείς σχετικά με την απόκτηση περασμένων τευχών: 2291078766.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κάποιος είχε αναφέρει την ύπαρξη της ακόλουθης συνταγής αλλά δεν μπόρεσα να βρω το συγκεκριμένο topic..sorry.

 

Νεραιδοτροφές

 

Οι νεράιδες αγαπούν το φαγητό ιδιαίτερα τα γαλακτοκομικά προϊόντα, το ψωμί, τα γλυκά και τα κουλουράκια. Για τη συνταγή του νεραιδένιου κέικ που ακολουθεί είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσετε βιολογικά και ακατέργαστα υλικά.

 

90 γραμμάρια βρώμη για πόριτζ (χυλό)

90 γραμμάρια ανάμεικτοι σπόροι

(σουσάμι, παπαρούνα, ηλίανθο ή άλλα φυτά)

30 γραμμάρια ψιλοκομμένα φουντούκια

30 γραμμάρια ζαχαρούχο γάλα

60 γραμμάρια μέλι

90 γραμμάρια βούτυρο

 

Λιώστε το μέλι, το γάλα και το βούτυρο σε ένα κατσαρολάκι. Βγάλτε το από τη φωτιά και προσθέστε ανακατεύοντας τα υπόλοιπα υλικά. Ρίξτε το μείγμα πιέζοντας το δυνατά σε ρηχό, καλά βουτυρωμένο τετράγωνο ταψί 20εκ. και βάλτε το στο φούρνο. Ψήστε το στους 180*C για 30 λεπτά. Αφήστε το να κρυώσει λίγο και κόψτε το σε μικρά τετράγωνα κομμάτια ενώ είναι ακόμα ζεστό.

Μην ανησυχείτε αν το φαγητό που αφήνετε έξω φαίνεται να μένει ανέγγιχτο. Οι νεράιδες, που έχουν κυρίως άυλη υπόσταση, σπάνια καταναλώνουν πραγματικά το φυσικό όγκο της τροφής. Αντίθετα, παίρνουν την ουσία της. Επομένως το φαγητό για τις νεράιδες πρέπει να το πετάτε ύστερα από μία ημέρα, καθώς θα του έχει μείνει ελάχιστη θρεπτική αξία.

 

 

Francis Melville

Νεράιδες και άλλα ξωτικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν μπορώ να βοηθήσω κ εγω κάπως, υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό άρθρο - οδηγός σχετικά με τις νεράιδες στο τεύχος 10 (Μάρτιος 2006) του περιοδικού ''ΛΥΚΑΟΝΕΣ'' (από κει κ το όνομά μου). Δεν ξέρω αν το είχατε αντιληφθεί, κυκλοφόρησε για λίγο διάστημα, κάνα χρόνο με μικρή κυκλοφορία και απ ότι ξέρω θα επανέλθει σε λίγο καιρό σαν ειδική έκδοση στα βιβλιοπωλεία. Τα άρθρα κ το περιεχόμενό του ήταν εξαιρετικά κ παρουσίαζε πραγματικές έρευνες κ όχι απλά αναφορές (υπεύθυνος του ήταν ο Ι. Γιαννόπουλος). Το άρθρο που λέω ανήκε σε μια σειρά που ολοκληρωνόταν με φαντάσματα βρικόλακες κ λυκάνθρωπους σε άλλα τεύχη. Είναι μια πλήρης αναφορά στις νεράιδες κ οδηγός για το πως μπορεί κανείς να έρθει σε επαφή μαζί τους κι επίσης θα μπορέσετε να διαπιστώσετε αν κάποτε ήρθατε σε επαφή...χωρίς να το αντιληφθείτε! Λέει αναλυτικά για σημάδια παρουσίας των οντοτήτων, καλύτερες τοποθεσίες για επαφή, μεθόδους κ τρόπους κλήσεως των παρουσιών, καθώς και πάρα πολλά φυτά και λουλούδια που σχετίζονται με νεράιδες αλλά και με ξωτικά. Δεν ξέρω πως να σας βοηθήσω περισσότερο. Ίσως αυτό να βοηθάει: είχε ένα τηλέφωνο στο οποίο μπορούσες να ενημερωθείς σχετικά με την απόκτηση περασμένων τευχών: 2291078766.

 

"ΛΥΚΑΟΝΕΣ"?

Είναι αρχαιολατρικού/ελληνιστικού περιεχομένου έντυπο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν, ή τουλάχιστον μπορεί να υπήρχαν.Βέβαια με όλη αυτήν την αλλοτρίωση που έχουν υποστεί οι ηθικοπνευματικές αξίες των ανθρώπων,οι νεράιδες οδηγήθηκαν στη λήθη.Προσωπική μου άποψη.Πλέον φοβούνται περισσότερο,απ ότι παλαιότερα,εμάς τους ανθρώπους.Και εμείς οι άνθρωποι δεν θέλουμε να τις "βρούμε" και ανοιχτούμε στον κόσμο τους.Έχουμε άλλα ενδιαφέροντα.Αυτή η στάση τις εξαφανίζει.Όχι μόνο από τις σκέψεις μας, αλλα και απο την φυσική τους υπόσταση...

Link to comment
Share on other sites

...Αυτή η στάση τις εξαφανίζει.Όχι μόνο από τις σκέψεις μας, αλλα και απο την φυσική τους υπόσταση...

 

Γιατί;;;

 

Για μία ακόμα φορά, η ζωή άλλων πλασμάτων θέλουμε να εξαρτάται από εμάς τους ανθρώπους, λες και είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Είναι απίστευτο το πόσο αλαζονικά πλάσματα είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσης χόρευαν πετώντας μέχρι την αυγή, κλέβανε παιδιά (νεραιδοπαρμένα που λέμε), παντρεύονταν.

Πολλά ανθρώπινα στοιχεία σε δάυτες. Και το καλό και το κακό τις χαρακτηρίζει.

Κρίμα που δεν βρίσκω μια να με παντρέψω!!!! :P

Απαπαπαπα!!!!!!!!!!!θα βρισκε το μαντηλι και θα σαι παραταγε με 4 κουτσουβελα στο δρομο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμα φορά, η ζωή άλλων πλασμάτων θέλουμε να εξαρτάται από εμάς τους ανθρώπους, λες και είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Είναι απίστευτο το πόσο αλαζονικά πλάσματα είμαστε...

 

Συμφωνώ απόλυτα..

 

Κάθε φορά που συζητώ με κάποιον που μου λέει: Μα δεν τα έχω δει, άρα δεν υπάρχουν...

Δεν υπάρχουν για αυτόν, επειδή δεν τα έχει δει, όχι επειδή δεν υπάρχουν... Η υπόσταση-ύπαρξη οποιουδήποτε όντος (ή μη όντος) δεν εξαρτάται από το εάν τη γνωρίζουμε εμείς...Απλά όταν τη γνωρίζουμε συμπεριλαμβάνεται στον δικό μας "κόσμο"...

Η απάντησή μου σε τέτοια στενομυαλιά είναι: άνοιξε τα μάτια της ψυχής σου και τότε ίσως δεις..θέλει πολλή υπομονή, πολλή αγάπη και ίσως κάποιου είδους πίστη...

Edited by Mystictear
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και δεν έχω κάνει ιδιαίτερη έρευνα για νεράιδες ξέρω ένα μέρος που λένε ότι υπάρχουν νεράιδες. Είναι σε ένα δασάκι στο νομό Βοιωτίας, που λέγεται μοσχοπόδι. Νομίζω είναι το μεγαλύτερο τεχνητό δάσος στα Βαλκάνια. Εκεί λένε ότι εμφανίζονται νεράιδες τα βράδια..αρκεί να κάνεις ησυχία και δε ξέρω και γω τι άλλο :) Πάντως γενικά έχω ακούσει ότι οι νεράιδες εμφανίζονται σε μέρη όπως δάση.. λίμνες κτλπ κτλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμένα μου έλεγε η γιαγιά μου για το πατρικό της σε χωριό στην πάτρα οτι έβλεπαν να τραγουδάνε κοντά στο ποτάμι...αλλά τις απέφευγαν....τώρα βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα...ή αν απλά οι παππούδες μας παραήταν εύπιστοι....αναμένω...

Link to comment
Share on other sites

"ΛΥΚΑΟΝΕΣ"?

Είναι αρχαιολατρικού/ελληνιστικού περιεχομένου έντυπο;

 

Καλησπέρα. 'Οχι δεν είναι έντυπο αποκλειστικά τέτοιου περιεχομένου, έχει όμως άρθρα που θα μπορούσες να τα αποκαλέσεις κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...