Jump to content

Δράκος και Τίγρης


 Share

Recommended Posts

Σύμφωνα με την Κινέζικη Μυθολογία, ο δράκος είναι το όν, που χαρακτηρίζει την δική μας πνευματική δύναμη αλλά και τον αντικατοπτρισμό του εσωτερικού κόσμου των συναισθημάτων.

Απο την άλλη , το ζώο τίγρη, αντικατοπτρίζει την φυσική δύναμη και υπόσταση του ατομου.

 

Σε μια τέλεια ισορροπία αυτά τα δύο, δημιουργούν οτι καλύτερο μπορεί να δώσει σε αυτόν τον κόσμο , ο άνθρωπος που τα κουβαλάει.

 

Τι γίνεται όταν όμως δεν έχουμε ισορροπία; Είναι τα αποτελέσματα τόσο καταστροφικά;

 

Μπορεί δηλαδή η εικόνα του δράκου να επικρατήσει και να αποδυναμωθεί το πσοστό του αιλουροειδές μας;

ή αντίστοιχα να επικρατήσει και να ενδυναμωθεί αυτό;

 

Με λίγα και απλά λόγια.. είναι μάλλον , τελικά ο Δράκος που μας κινεί και διατάγει την τίγρη , ουσιαστικά , σαν κάτι που έρχεται ναι μεν σε ισορροπία , αλλά είναι τελείως εξαρτημένο απο την θέληση του εσωτερικού μας Δράκου;

 

Ή μήπως τελικά η ίδια η ύπαρξη του δράκου, εξαρτάται και απο την πραγματική και δυνατή ύπαρξη της τίγρης στην υπόσταση μας εδώ;

 

Είναι δεδομένο δηλαδή οτι η αλληλοεξάρτηση υπάρχει... αλλά στην ουσία , ποιό όν, είναι εκείνο που ορίζει σε μεγαλύτερο βαθμό το τι είμαστε και το αν είμαστε ασφαλείς απο κάθε απειλή;

 

Προσοχή... μην βιαστείτε να απαντήσετε... είναι πιο δύσκολο απο όσο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

"Σύμφωνα με την Κινέζικη Μυθολογία, ο δράκος είναι το όν, που χαρακτηρίζει την δική μας πνευματική δύναμη αλλά και τον αντικατοπτρισμό του εσωτερικού κόσμου των συναισθημάτων.

Απο την άλλη , το ζώο τίγρη, αντικατοπτρίζει την φυσική δύναμη και υπόσταση του ατομου.

 

Σε μια τέλεια ισορροπία αυτά τα δύο, δημιουργούν οτι καλύτερο μπορεί να δώσει σε αυτόν τον κόσμο , ο άνθρωπος που τα κουβαλάει."

 

Σε αυτο με βρησκεις συμφωνη Anor , αν και δυσκολα μπορεις να εχεις αυτην την τελεια ισορροπια.

 

"Τι γίνεται όταν όμως δεν έχουμε ισορροπία; Είναι τα αποτελέσματα τόσο καταστροφικά;"

 

 

εξαρταται .....αν δεν εχουμε καθολου ψυχικη δυναμη πιστευω θα ειναι καταστροφικα ...κρινοντας απο μενα την ιδια ( εγω ειμαι το πειραματοζωο) :063laugh:

 

 

"Μπορεί δηλαδή η εικόνα του δράκου να επικρατήσει και να αποδυναμωθεί το πσοστό του αιλουροειδές μας;

ή αντίστοιχα να επικρατήσει και να ενδυναμωθεί αυτό;"

 

 

 

πιστευω πως παντα επικρατει ο Δρακος και αυτος με την σειρα του δινει την απαιτουμενη δυναμη και ενεργεια στην Τιγρη μας .

Σε καποιες φασεις της ζωης μας ο δρακος μας ισως χαλαρωνει και εκει καλειτε η Τιγρης να τον ταρακουνηση για να αρχησει να δινει εντολες....εδω παλι πειραματοζωο εγω .......με ξυπνησε η τιγρης μου σε μια πολυ επικυνδηνη καμπη της ζωης μου .

 

 

 

"Ή μήπως τελικά η ίδια η ύπαρξη του δράκου, εξαρτάται και απο την πραγματική και δυνατή ύπαρξη της τίγρης στην υπόσταση μας εδώ;"

 

 

το ενα εξαρταται απο το αλλο αλλα πιστευω πως το πανω χερι το εχει ο Δρακος !!!!!!!

 

 

 

 

 

 

:console:

Link to comment
Share on other sites

Το έχει στην πραγματικότητα;

 

Μήπως η εξάρτηση και η αλληλεπίδραση και των δύο, είναι τόσο ουσιώδη και εθιστική που κάθε μέρα την ώρα που δυναμώνει το ένα , αποδυναμώνεται το άλλο;

 

Αν ο δράκος επικρατήσει παντελώς, τότε ποιός θα είναι εκείνος που θα τον προστατεύσει; Είναι λίγοι εκείνοι οι άνθρωποι , άραγε που η φύση τους είναι τόσο σεμνή, λιτή, σοφή, ευαίσθητη, που η τίγρης μέσα τους, έχει σχεδόν εξαφανιστεί; Και κινδυνεύουν και οι ίδιοι να ποδοπατηθούν απο άλλους, σαν οντότητες;

 

Σαν τους 7 δράκους της Δημιουργίας (Κινέζικη μυθολογία...νομίζω αυτός είναι ο αριθμός τους) όπου ο μαύρος προσπαθεί να τους καταστρέψει;

Στην εποχή μας που ο Μαύρος Δράκος της καταστροφής επικρατεί, πόσο ευάλωτοι θα είμασταν απέναντι στα νύχια του , χωρίς την προστασία της Τίγρης μας;

 

Μαλιοκούβαρα;... μπορεί... και εγώ ο ίδιος είμαι σε ενα δρόμο , αυτό το διάστημα που προσπαθώ να βρώ ισορροπίες και να κοιμήσω την Τίγρη μέσα στην αγκαλιά του Δράκου, για να μπορώ να νιώσω και ασφαλής αλλά και να έχω ανοιχτή οπτική.

Πολύ δύσκολο όμως σαν εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η εξάρτηση και η αλληλεπίδραση και των δύο, είναι τόσο ουσιώδη και εθιστική που κάθε μέρα την ώρα που δυναμώνει το ένα , αποδυναμώνεται το άλλο;

 

Αν ο δράκος επικρατήσει παντελώς, τότε ποιός θα είναι εκείνος που θα τον προστατεύσει; Είναι λίγοι εκείνοι οι άνθρωποι , άραγε που η φύση τους είναι τόσο σεμνή, λιτή, σοφή, ευαίσθητη, που η τίγρης μέσα τους, έχει σχεδόν εξαφανιστεί; Και κινδυνεύουν και οι ίδιοι να ποδοπατηθούν απο άλλους, σαν οντότητες;

 

Σαν τους 7 δράκους της Δημιουργίας (Κινέζικη μυθολογία...νομίζω αυτός είναι ο αριθμός τους) όπου ο μαύρος προσπαθεί να τους καταστρέψει;

Στην εποχή μας που ο Μαύρος Δράκος της καταστροφής επικρατεί, πόσο ευάλωτοι θα είμασταν απέναντι στα νύχια του , χωρίς την προστασία της Τίγρης μας;

 

Μαλιοκούβαρα;... μπορεί... και εγώ ο ίδιος είμαι σε ενα δρόμο , αυτό το διάστημα που προσπαθώ να βρώ ισορροπίες και να κοιμήσω την Τίγρη μέσα στην αγκαλιά του Δράκου, για να μπορώ να νιώσω και ασφαλής αλλά και να έχω ανοιχτή οπτική.

Πολύ δύσκολο όμως σαν εφαρμογή.

Στην κινέζικη μυθολογία, ο δράκος είναι ο φύλακας της δύσης, ο Τίγρης της ανατολής, η χελώνα του βορρά και ο φοίνικας του νότου.

 

Αν και θεωρητικά αυτά τα ζώα αντιτίθενται το ένα στο άλλο, αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, όσο δυναμώνει το ένα, τόσο δυναμώνει και το άλλο.

Ο δράκος για παράδειγμα δεν είναι το ευγενικό ζώο που παρουσιάζεται, αλλά είναι η καταστροφική δύναμη που κοιμάται. Ο δράκος είναι ροή, είναι κύκλος. Η τίγρης είναι απότομη κίνηση, ευθύτητα. Ο δράκος κινείται συνεχώς ανήσυχα. Η τίγρης καραδοκεί και κινείται μόνο για να αντιμετωπίσει την πρόκληση.

Δεν μπορείς να εναγκαλιάζεις την μια νοοτροπία μόνο, ιδίως αν είσαι μαχητής, ο δράκος δεν είναι δραστικός και η τίγρης δεν έχει ελαστικότητα. Πάντως δεν πιστεύω ότι είναι τόσο δύσκολο να βρείς μια ισορροπία ανάμεσα στα δύο. Εγώ προσωπικά δεν έχω βρεί κανέναν να στέκεται σε κάποιο από αυτά τα δύο άκρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω για αυτά που λες, αλλά σύμφωνα με την παράδοση των πολεμικών τεχνών , τα ζώα αυτά αναπαριστούν αυτά που είπα.

 

Για την δύναμη της δημιουργίας που αναφέρω για τους 7 δράκους, μόλις βρώ το κείμενο θα το τοποθετήσω και εδώ.

 

Πέρα όμως απο την παραβολή, είναι πάρα πολύ λίγοι φίλε μου, που κρατούν ισορροπίες και με τα δύο , (μυαλο και φυσική υπόσταση) σε όλους τους τομείς. Ειδικά στην σημερινή κοινωνία. Περισσότερο υποστηρίζουν την εξάρτηση του ενός απο το άλλο, παρά την ισορροπημένη ύπαρξη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω για αυτά που λες, αλλά σύμφωνα με την παράδοση των πολεμικών τεχνών , τα ζώα αυτά αναπαριστούν αυτά που είπα.

 

Για την δύναμη της δημιουργίας που αναφέρω για τους 7 δράκους, μόλις βρώ το κείμενο θα το τοποθετήσω και εδώ.

 

Πέρα όμως απο την παραβολή, είναι πάρα πολύ λίγοι φίλε μου, που κρατούν ισορροπίες και με τα δύο , (μυαλο και φυσική υπόσταση) σε όλους τους τομείς. Ειδικά στην σημερινή κοινωνία. Περισσότερο υποστηρίζουν την εξάρτηση του ενός απο το άλλο, παρά την ισορροπημένη ύπαρξη τους.

Δεν υπάρχει ισορροπημένη συνύπαρξη και των δύο. Μπορεί να συμβαίνει κατά περιόδους στην ζωή ενός ανθρώπου, αλλά δεν είναι μόνιμη. Το μέσο της διαδρομής έχει πάχος σα μια τρίχα, πώς να ισορροπήσεις πάνω του? :)

Τα άκρα είναι μια άλλη ιστορία....

Μια διευκρίνηση: ο δράκος δεν αντιπροσωπεύει το μυαλό αλλά την εσωτερική δύναμη

 

Οι δράκοι από όσο θυμάμαι είναι πλάσματα του ωκεανού και φέρνουν βροχή και καταιγίδες (για αυτό τοποθετούνται δυτικά της κίνας όπου βρίσκεται ο ωκεανός και έρχονται οι μουσώνες). Το πόσοι είναι δεν θυμάμαι ούτε και εγώ να σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν 6 μαζί με τον μαύρο δράκο που συμβολίζει την Μαύρη δύναμη...

 

 

Παραθέτω το κείμενο.

 

WOOD DRAGON: The Wood Dragon is creative, imaginative, and inquisitive. He is both a thinker and a doer and is capable of brilliant new concepts. His every move is guided by sound logic. His drive and ambition allow him to put many of his ideas into practice, nevertheless this Dragon is capable of concealing his domination and tries not to offend. He will even compromise if it is advantages. Although not as self-centered as other Dragons, he is still outspoken and fearless when challenged.

 

FIRE DRAGON: The Fire Dragon is the most extroverted and competitive Dragon. He tends to push too hard and expects a lot from everyone. His criticisms are objective and he has the ability to arouse massive popular support. His insatiable ambition can make him short-tempered and intolerant. He is an empire builder who needs to master his less favorable traits and learn how to communicate more humbly with people as individuals.

 

EARTH DRAGON: The Earth Dragon is a quieter, more reflective Dragon, He will be appreciative of other's opinions even if he fails to agree with them. He is reasonable in his approach to problems and his leadership is less dictatorial. He is not given to outbursts of temper, but at the same time demands respect. He knows the value of cooperation and is more diplomatic than the other Dragons. He is ambitious, but his initiatives are less hurried and more carefully thought out.

 

METAL DRAGON: The Metal Dragon is the most strong-willed Dragon. He is inflexible, unbending and combative. He gives little regard to the feelings of others. This ruthlessness can result in a rapid rise to a position of authority, but often at the cost of destroying important relationships. It is futile to attempt to convince him that certain things are simply undoable. He will go it alone if he can't gain support. He succeeds because he refuses to accept failure.

 

WATER DRAGON: The Water Dragon is less selfish and opinionated than the other Dragons. He is more inhibited and less power-hungry. He can accept defeat without recriminations. He makes a good negotiator as he knows when, where, and how to apply pressure. He has a tendency to be over-optimistic and needs to learn how to relinquish what is unfeasible so that he can concentrate his energies on the most rewarding endeavors.

 

και το link:

 

http://www.crystalinks.com/chinadragons.html

Link to comment
Share on other sites

name='Anor' date='Dec 15 2006, 01:29 PM' post='43060']

 

Σύμφωνα με την Κινέζικη Μυθολογία, ο δράκος είναι το όν, που χαρακτηρίζει την δική μας πνευματική δύναμη αλλά και τον αντικατοπτρισμό του εσωτερικού κόσμου των συναισθημάτων.

Απο την άλλη , το ζώο τίγρη, αντικατοπτρίζει την φυσική δύναμη και υπόσταση του ατομου.

 

 

Δηλαδή, ο Δράκος ισοδυναμεί με το Πνεύμα και η Τίγρης με την Ύλη.

 

Ιδεαλισμός με Υλισμό.

 

Άραγε, είναι τόσο ξέχωρα? Απλώς η μία όχθη έναντι της άλλης? Ή έστω τα δύο μισά του Γιν Γιανγκ?

 

Εάν ήταν έτσι θα έπρεπε να είναι το ένα το Καλό (Πνεύμα) και το άλλο το Κακό (Ύλη).

 

Είναι όμως έτσι?

 

Μήπως ο Δράκος ενίοτε είναι Φωτεινός και άλλοτε Σκοτεινός?

 

Και μήπως η Φυσική Δύναμη, η Ύλη, είναι Ουδέτερη? Απλώς ένα «εργαλείο» , «ετεροκαθοριζόμενη» πάντα και όχι «αυθύπαρκτη»? Όπως και το Σαρκικό Σώμα άλλωστε.

 

 

 

Σε μια τέλεια ισορροπία αυτά τα δύο, δημιουργούν οτι καλύτερο μπορεί να δώσει σε αυτόν τον κόσμο , ο άνθρωπος που τα κουβαλάει.

 

Είναι όμως δυνατόν να ισορροπήσει το Πνεύμα με την Ύλη? Το Πνεύμα προυπάρχει και διεκδικεί το «απόλυτο άρχειν».

 

Το «Φυσικό ? Υλικό» ακολουθεί. Έπεται. Θα ακολουθήσει πάντα τις εντολές του Πνεύματος.

 

Όποτε κυριαρχεί το Φωτεινό Μισό του Πνεύματος, τότε το φυσικοϋλικό θα ακολουθήσει με αντίστοιχες πράξεις.

 

Όποτε κυριαρχεί το Σκοτεινό Μισό, τότε η «Τίγρης» θα ακολουθεί με αντίστοιχες πράξεις.

 

 

 

Τι γίνεται όταν όμως δεν έχουμε ισορροπία; Είναι τα αποτελέσματα τόσο καταστροφικά;

 

Μήπως η Τίγρης είναι το «Χέρι»?

 

Και ο Δράκος ο «Εντολέας»?

 

Εάν ο Δράκος πει : «πιάσε το μαχαίρι και κόψε το ψωμί», τότε το «χέρι» έκανε κάτι καλό.

 

Εάν όμως ο Δράκος πει: «πιάσε το μαχαίρι και σκότωσε αυτόν τον άοπλο άνθρωπο», τότε

Έκανε κάτι κακό.

 

Φταίει το χέρι σε τίποτα?

 

Μπορεί δηλαδή η εικόνα του δράκου να επικρατήσει και να αποδυναμωθεί το πσοστό του αιλουροειδές μας;

ή αντίστοιχα να επικρατήσει και να ενδυναμωθεί αυτό;

 

 

Πάντα ο Δράκος επικρατεί.

 

Είτε είναι Λευκός είτε Μαύρος.

 

Ή καλύτερα Dragon Rouge σαν τον δικό σου .

 

 

Με λίγα και απλά λόγια.. είναι μάλλον , τελικά ο Δράκος που μας κινεί και διατάγει την τίγρη , ουσιαστικά , σαν κάτι που έρχεται ναι μεν σε ισορροπία , αλλά είναι τελείως εξαρτημένο απο την θέληση του εσωτερικού μας Δράκου;

 

Δεν φταίει το μαχαίρι, ούτε το χέρι.

 

Αλλά «αυτός» που δίνει την εντολή.

 

Ο Δράκος «εντός». Ότι «χρώμα» κι αν έχει.

 

 

Ή μήπως τελικά η ίδια η ύπαρξη του δράκου, εξαρτάται και απο την πραγματική και δυνατή ύπαρξη της τίγρης στην υπόσταση μας εδώ;

 

 

Είναι «αυθύπαρκτη» η τίγρης ώστε να δύναται να προσδιορίσει τον Δράκο?

 

 

Είναι δεδομένο δηλαδή οτι η αλληλοεξάρτηση υπάρχει...

 

Υπάρχει?

 

??αλλά στην ουσία , ποιό όν, είναι εκείνο που ορίζει σε μεγαλύτερο βαθμό το τι είμαστε και το αν είμαστε ασφαλείς απο κάθε απειλή;

 

Εάν ο Δράκος δεν είναι ισχυρός μέσα σου, τότε δεν υπάρχει τίγρης με δόντια και νύχια?.?υπάρχει απλώς «αρνάκι»??προοριζόμενο μόνο για τη «γάστρα» όπως είπε κι ένας φίλος στο chat προ ημερών «μιλώντας μεταξύ παραβολών, γαστριμαργίας, φιλοσοφίας και γέλωτος»?.

 

 

Προσοχή... μην βιαστείτε να απαντήσετε... είναι πιο δύσκολο απο όσο φαίνεται.

 

Ε, περίμενα μια εβδομάδα?κι άλλο θέλεις?

 

Ο?? «Δράκος εντός μου» βιάζεται άλλωστε για να δείξει την ? «σιγουριά» και την «αλαζονεία» του?.

 

?άρα, μάλλον δεν είναι ο «Λευκός», ο «Φωτεινός»?

 

?ο άλλος ο «χαζός» είναι μάλλον που ισχυρίζεται με τουπέ πως τα ξέρει όλα?.

 

?είναι όμως ένας Δράκος?

 

?και ήταν η ώρα του να κάνει «κουμάντο»?

 

?ίσως μετά την απάντησή σου, να καταλάβω τα λάθη μου και κάποιος «άλλος Δράκος» - πιο «Σοφός» - να πάρει τα ηνία?.

 

?αλλά και πάλι «Δράκος» θάναι?

 

?ενώ η «γλώσσα» και τα «δάχτυλά» μου που γράφουν είναι η Τίγρης?

 

?και που θα κάνουν όμως ότι πει ο "Δράκος"?

 

?"όποιος Δρακος" κι αν «έχει βάρδια» εκείνη τη στιγμή.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είπα μην βιαστείτε φίλε Avaris.

 

Ίσως να έχεις δίκιο για τις εντολές του "Δράκου" και τον χειρισμό τους απο την "Τίγρη".

 

Αλλά υπάρχει αλληλεξάρτηση , τουλάχιστον σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε. Ενας δράκος , χωρίς ικανή φυσική βοήθεια απο την τίγρη, όσο ικανός και να είναι , δεν μπορεί να φέρει εις πέρας το έργο του.

 

Δεν μπορεί να υπάρξει ο Δράκος , σε αυτόν τον κόσμο, χωρίς την συνύπαρξη της Τίγρης. Και μάλιστα μιας ικανής "φυσικής" Τίγρης, για να μπορεί να σταθεί με δύναμη.

 

Το αντίθετο... δηλαδή ενας αδύναμος δράκος με φυσική Τίγρη, μπορεί όντως να θεωρείται εύκολη λεία, αλλά αλλοίμονο σε εκείνον που θα υποτιμήσει εκείνο το άτομο. Γιατί σίγουρα δεν θες να βρεθείς στα νύχια και δόντια ενός πολυ δυνατού αιλουροειδούς που όμως δεν έχει καθοδήγηση.

 

Καταλαβαίνεις τώρα , τι εννοώ με το να λέω , εξαρτώμενη ισορροπία;

 

Παρεπιπτόντως ο δράκος που έχω στο avatar, αν θυμάμαι καλά , ανήκει στην συνομωταξία της φωτιάς. Καταστρεπτικός και αναζωογωνητικός συνάμα. Απόρροια και ενθύμηση , σε εμένα, όταν τον βλέπω για να θυμάμαι την "ηλεκτρονική μου ταυτότητα".

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είπα μην βιαστείτε φίλε Avaris.

 

Ίσως να έχεις δίκιο για τις εντολές του "Δράκου" και τον χειρισμό τους απο την "Τίγρη".

 

Αλλά υπάρχει αλληλεξάρτηση , τουλάχιστον σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε. Ενας δράκος , χωρίς ικανή φυσική βοήθεια απο την τίγρη, όσο ικανός και να είναι , δεν μπορεί να φέρει εις πέρας το έργο του.

 

Δεν μπορεί να υπάρξει ο Δράκος , σε αυτόν τον κόσμο, χωρίς την συνύπαρξη της Τίγρης. Και μάλιστα μιας ικανής "φυσικής" Τίγρης, για να μπορεί να σταθεί με δύναμη.

 

Το αντίθετο... δηλαδή ενας αδύναμος δράκος με φυσική Τίγρη, μπορεί όντως να θεωρείται εύκολη λεία, αλλά αλλοίμονο σε εκείνον που θα υποτιμήσει εκείνο το άτομο. Γιατί σίγουρα δεν θες να βρεθείς στα νύχια και δόντια ενός πολυ δυνατού αιλουροειδούς που όμως δεν έχει καθοδήγηση.

 

Καταλαβαίνεις τώρα , τι εννοώ με το να λέω , εξαρτώμενη ισορροπία;

 

Παρεπιπτόντως ο δράκος που έχω στο avatar, αν θυμάμαι καλά , ανήκει στην συνομωταξία της φωτιάς. Καταστρεπτικός και αναζωογωνητικός συνάμα. Απόρροια και ενθύμηση , σε εμένα, όταν τον βλέπω για να θυμάμαι την "ηλεκτρονική μου ταυτότητα".

 

 

Ο Δράκος φίλε Anor,

 

δεν είναι μόνον "Εντολές".

 

Είναι και "ενέργεια". Η "ενέργεια" που δίνει "ζωή" στην Τίγρη.

 

Αυτή η "ενέργεια" είναι που κάνει "δυνατή" την Τίγρη.

 

Η "έλλειψη αυτής της ενέργειας" είναι που κάνει "αδύναμη" την Τίγρη.

 

Η Τίγρη δεν είναι "αυθύπαρκτη".

 

Ο Δράκος είναι "αυθύπαρκτος".

 

Είναι Αιώνιος. Υπάρχει και χωρίς την Τίγρη.

 

Η Τίγρη δεν υπάρχει χωρίς τον Δράκο.

 

Είναι σαν να βγάζεις τις μπαταρίες απο ένα παιδικό παιγνίδι.

 

Δεν κινείται φίλε μου. Νεκρώνεται αμέσως.

 

Αυτό είναι Τίγρης χωρίς τον Δράκο.

Link to comment
Share on other sites

και όμως αυτή η "αδρανής" τίγρη, δεν παύει να είναι η ασπίδα και η προστασία , της εσωτερικής ενέργειας, στον κόσμο που ζούμε όπως είπα.

 

Όπου αν το εξωτερικό κουβούκλιο είναι πολύ δυνατό , ακόμα και αν η εσωτερική ενέργεια δεν έχει τόση ισχύ, είναι αρκετά ισχυρή εξίσωση , για να πορευτεί κάποιος στην διάρκεια της ζωής του.

 

Αν δεν το πιστεύεις... ρίξε μια ματιά γύρω σου, και κοίτα τους ανθρώπους που περνούν. Όλοι έχουν ενα δράκο μέσα τους, αλλά ελάχιστοι είναι εκείνοι που τον έχουν ισχυρό , μαζί με την φυσική τους υπόσταση.

 

Εκείνο που τους οδηγεί και τους χαρακτηρίζει λοιπόν , είναι συνήθως οι ανάγκες , τα θέλγητρα και οι επιθυμίες της Τίγρης πρώτιστα και μετά η ανάπτυξη και οι ανάγκες του εσωτερικού τους "δράκου".

Δημιουργείται δηλαδή ενας εθισμός , απέναντι στην φυσική ύλη , που καθορίζει αν θές , εν μέρη και τις κατευθύνσεις του πνεύματος τους.

 

Τα παραπάνω βέβαια , είναι έγκυρα , μόνο στην σφαίρα του κόσμου που ζούμε, μιας και για αυτήν μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Εκείνο που τους οδηγεί και τους χαρακτηρίζει λοιπόν , είναι συνήθως οι ανάγκες , τα θέλγητρα και οι επιθυμίες της Τίγρης πρώτιστα και μετά η ανάπτυξη και οι ανάγκες του εσωτερικού τους "δράκου".

 

 

 

Φίλε μου αυτά που περιγράφεις είναι "συναισθήματα".

 

Και κοίτα πως οριοθέτησες τον Δράκο και την Τίγρη στο εισαγωγικό σου:

 

 

Σύμφωνα με την Κινέζικη Μυθολογία, ο δράκος είναι το όν, που χαρακτηρίζει την δική μας πνευματική δύναμη αλλά και τον αντικατοπτρισμό του εσωτερικού κόσμου των συναισθημάτων.

 

Απο την άλλη , το ζώο τίγρη, αντικατοπτρίζει την φυσική δύναμη και υπόσταση του ατομου.

 

Δηλαδή, περιγράφεις το Δράκο. Όχι την Τίγρη.

 

Οτιδήποτε υλικό είναι η Τίγρη.

 

Κι όλα τ' άλλα είναι Δράκος.

 

Μια "σάρκινη κούκλα" είναι η Τίγρη. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος...

 

Γιατί οι ανάγκες της ύλης (σώματος) δεν καθοδήγουνται απο τα συναισθήματα και το μυαλό.. αλλά το αντίστροφο.

 

Και δεν είναι και λίγα τα παραδείγματα που μπορείς να βρείς και μόνος σου.

 

Πάρε για παράδειγμα , την Πείνα, την ανάγκη για ύπνο, την ανάγκη για ξεκούραση κτλ. Αυτά είναι επιθυμίες της ύλης και σίγουρα κατευθύνουν τον Δράκο...

 

 

Σου είπα... μην βιάζεσαι να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος...

 

Γιατί οι ανάγκες της ύλης (σώματος) δεν καθοδήγουνται απο τα συναισθήματα και το μυαλό.. αλλά το αντίστροφο.

 

Και δεν είναι και λίγα τα παραδείγματα που μπορείς να βρείς και μόνος σου.

 

Πάρε για παράδειγμα , την Πείνα, την ανάγκη για ύπνο, την ανάγκη για ξεκούραση κτλ. Αυτά είναι επιθυμίες της ύλης και σίγουρα κατευθύνουν τον Δράκο...

Σου είπα... μην βιάζεσαι να απαντήσεις.

 

Όλες οι ανάγκες του Σώματος (ύλης) μπορούν να "υπερκερασθούν" απο τη Δύναμη του Πνεύματος.

 

Έχεις ακούσει για κάποιους Γιόγκι που πέφτουν σε Διαλογισμό επι μήνες?

 

Τι γίνονται οι ανάγκες του σώματός τους?

 

Γιατί δεν έχουν ανάγκη ούτε τροφής, ούτε αφόδευσης, ούτε ύπνου?

 

Δεν υπάρχει ούτε μια ανάγκη που να μην μπορεί να την νικήσει το πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις αφήνουν ανεκπλήρωτες... τις αφήνουν σε εκκρεμότητα ή λήθαργο αν προτιμάς. Παρόλα αυτά, το κάνουν για ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα , όπου η ύλη τους , "τρώει απο την σάρκα της" για να επιβιώσει... Σαν τις καμήλες ενα πράγμα.

 

Παρόλα αυτά, οι περιπτώσεις που αναφέρεις, είναι πολύ σπάνιες και πάντα σχετίζονται με την φυγή του πνεύματος - δράκου απο το πεδίο του εδώ κόσμου.

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν , για να μην έχεις απορίες. Η Τίγρη είναι οντότητα του υλικού κόσμου και η συνύπαρξη της όπως και η εξάρτηση του Δράκου απο αυτήν , είναι αναγκαία , για να μπορέσει να επιβιώσει στον υλικό κόσμο. ΌΠου και κατευθύνεται ουκ ολίγες φορές απο αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...