Jump to content

Άλλο η Ελλάδα...άλλο οι Η.Π.Α. -Μ.Βρετανία!


Ingmar
 Share

Recommended Posts

ΟΚ,ξεκινάμε επιγραμματικά:στις αγγλοσαξονικές χώρες υφίστανται πάνω από αιώνα,οι λεγόμενες "πανεπιστημιακές αδελφότητες" τύπου ΑΒΚ, "Φ-Κ" και λοιπές παρόμοιες. Κάποιες είναι απλώς φοτητικές λέσχες γνωριμιών(μόνο πάρτι-εκδρομές-εκδηλώσεις με ποτό-κ.τ.λ.),άλλες έχουν πιο..."ειδικό" χαρακτήρα: Τεκτονικές (π.χ. Rainbow Girls -De Moley Abey- Red Apple-κ.τ.λ.), Ροδοσταυρικές (ποικίλων ρευμάτων/ειδικά στις Η.Π.Α.),"Μαγικές"(φοιτητές-μέλη που ασκούν wicca, νεοπαγανιστική μαγεία,κ.τ.λ.)και πάει λέγοντας. Αυτά...εις την αλλοδαπήν!

Τώρα,στα καθ'ημάς,συμβαίνει κάτι...διαφορετικό:υπάρχουν μόνο πολιτικές φοιτητικές παρατάξεις(μη τα αραδιάσω εδώ τώρα-καταλαβαίνετε πολύ καλά σε ποιές αναφέρομαι...κάθε μέρα τους βλέπετε!),πολιτικές παρατάξεις και...πολιτικές παρατάξεις! :018bleh:Λες και η ενέργεια της σημερινής νεολαίας, οι οραματισμοί της και οτιδήποτε δημιουργικό+εμπνευσμένο περιορίζεται σε ό΄τι έχει να κάνει με...πολιτική(επαναστατική και μη)και πέραν...ουδέν! Πως συμβαίνει κάτι τέτοιο(πέρα βέβαια από απλές -και όχι απαραίτητα συλλογικές!- ενασχολήσεις τύπου playstation,pro-soccer και μαζέματα σπίτι για dvd και "σκυλο-πάρτι")και η φοιτητική νεολαία έχει...χάσει τη πνευματικότητα;

Ξέρω...ξέρω...η εποχή του υλισμού και της φαιδρότητας τύπου Λαμπίρης και Μενεγάκης...Είναι όμως,μονάχα αυτό; :blink::(:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μα οι εν Ελλαδι πολιτικες παραταξεις δεν ασχολουνται με την πολιτικη.

 

Διοργανωνουν παρτακια και εκδρομουλες και φροντιζουν για σοσακια και εξεταστικες για τους φοιτητες ωστε να φερουν αυξημενη αποδοση στα ιπποδρομιακα στοιχηματα των φοιτητικων εκλογων και να ανελιχθουν επαγγελματικα οι φοιτητοπατερες.

 

Τα κομματα σπονσοναρουν απλα αυτο το επιθεωρησιακο νουμερο και αντλουν απο κει τους καταλληλους κωμικους που θα μας διασκεδασουν αργοτερα στα τηλεοπτικα πανελ.

 

Παντως η "αλλου τυπου" αδελφωσυνη διατρεχει οριζοντιως τις πολιτικες παραταξουλες (βαστα με να σε βαστω για να μπουμε στο χορο) και το μιξερ αλεθει αδιακριτως φοιτητοπατερες και φοιτηταμπουρες!

 

 

υποσημειωσις: "επανασταση"?? ιντα 'ναι τουτο? τρωγεται? :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε εν μέρη δίκιο.

 

Πράγματι η πλειοψηφία των πολιτικών παρατάξεων είναι της μορφής που περιέγραψε ο D3V. Εξαίρεση (τουλάχιστον στη σχολή μου) αποτελούν κάποιες αριστεροαριστερές πολιτικές παρατάξεις που διοργανώνουν πορείες διαμαρτυρίας, κλπ κλπ.

 

Όμως δεν υπάρχουν μόνο αυτές οι ομάδες. Στο Πανεπιστήμιο Κρήτης πάντως, και θεατρική ομάδα υπάρχει, και φωτογραφική ομάδα υπάρχει, και φημισμένη χορωδία (άσχετα αν οι συμμετέχοντες είναι στην πλειοψηφία τους 50+)..ομάδα αυτοκινήτου υπάρχει (διοργανώνουν εκδρομές στην Κρήτη με αυτοκίνητα..), και ζωγραφική ομάδα και χορευτική ομάδα και κινηματογραφική ομάδα (μέχρι πρότεινος διοργανώναν προβολές ταινειών στα αμφιθέατρα). Μπορεί να έχουμε κι ένα σωρό άλλες ομάδες μη-πολιτικών-ενδιαφερόντων τις οποίες δεν γνωρίζω.

 

Δυστυχώς ομάδα μεταφυσικής δεν έχουμε. Στην Ελλάδα, υπάρχουν δύο τέτοιες πανεπιστημιακές ομάδες.

Η πρώτη είναι η ομάδα Κ.Α.Π.Α (Κέντρο Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου), που δημιουργήθηκε το 2003 με έδρα τη Σάμο. (πατρίδααα :D )

Η δεύτερη είναι η ομάδα Κ.Α.Π.Θ (Κέντρο Αναζήτησης Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης), που δημιουργήθηκε λίγο αργότερα με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

 

Παρ'ολα αυτά η χαμηλή συμμετοχή/έλλειψη ενδιαφερόμενων και στις δύο υπάρχουσες ομάδες είναι ένα βασικό πρόβλημα για την μελλοντική τους ύπαρξη.

Edited by Oneiromantis
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα λέτε...

 

Εμένα πάντως αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα(με τις "πολιτικού" τύπου παρατάξεις) μου προκαλούσε(όταν τα ζούσα από κοντά στο παν/μιο) και μου προκαλεί αηδία και αποστροφή...

Edited by Dream_er
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εν μέρη δίκιο.

 

(...)

Δυστυχώς ομάδα μεταφυσικής δεν έχουμε. Στην Ελλάδα, υπάρχουν δύο τέτοιες πανεπιστημιακές ομάδες.

Η πρώτη είναι η ομάδα Κ.Α.Π.Α (Κέντρο Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου), που δημιουργήθηκε το 2003 με έδρα τη Σάμο. (πατρίδααα :D )

Η δεύτερη είναι η ομάδα Κ.Α.Π.Θ (Κέντρο Αναζήτησης Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης), που δημιουργήθηκε λίγο αργότερα με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

 

Παρ'ολα αυτά η χαμηλή συμμετοχή/έλλειψη ενδιαφερόμενων και στις δύο υπάρχουσες ομάδες είναι ένα βασικό πρόβλημα για την μελλοντική τους ύπαρξη.

 

Είναι όμως,με μορφή αδελφοτήτων;;; :smilewink:

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα ΚΑΠΑ και ΚΑΠΘ αποτελούν αδελφότητες ή λειτουργούν με μυητικά συστήματα(όπως δηλ.εκείνες του εξωτερικού...) :unsure:

 

Μένει αναπάντητο το ΓΙΑΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ’εμέ όλα πολιτική είναι ..και το «καλημέρα» που θα πούμε είναι μορφή πολιτικής.. γιατί

ως γνωστόν η ευγένεια προσφέρει περισσότερα οφέλη από την αγένεια…

 

Ωραία λέξη πραγματικά η «αδελφότητα» εύηχη.. θετική με πολλαπλά ….οφέλη

Από το «τίποτα» που ήσουν μέχρι πρότινος γίνεσαι «κάποιος»….μία ολόκληρη «κοινότητα» σε δέχτηκε στους κόλπους της ..δεν γίνεται κάτι θα αξίζεις…

 

Και ως κοινότητα που είναι έχει καταστατικό.. κανόνες ..άρθρα, απαιτήσεις και ό,τι άλλο…πολλές φορές για να διατηρήσει και ένα κλαμπίστικο στυλ θέτει προϋποθέσεις…που τις σερβίρει με λογιών μυστικιστικές ..μυητικές τελετουργίες…

 

Στην ουσία δεν πρόκειται παρά για «αδελφότητα» κοινών συμφερόντων…ιδεολογικών, συντεχνιακών και κατ επέκταση οικονομικών…

 

Τι είναι αυτό που σε θέλγει στις αδελφότητες φίλε Ιngmar?...και ποιό ακριβώς είναι το ερώτημά σου?

Μένει αναπάντητο το ΓΙΑΤΙ...

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

 

Στην ουσία δεν πρόκειται παρά για «αδελφότητα» κοινών συμφερόντων?ιδεολογικών, συντεχνιακών και κατ επέκταση οικονομικών?

 

Τι είναι αυτό που σε θέλγει στις αδελφότητες φίλε Ιngmar?...και ποιό ακριβώς είναι το ερώτημά σου?

 

Α!!!Όλα κι όλα...Προφανώς ΔΕΝ αναφέρομαι στις ψευδεπίγραφες "αδελφότητες" που έχουν καθαρά κλαμπιστικό χαρακτήρα(δημόσιες σχέσεις-καμάκια μεταξύ φοιτητών και τέτοια)που ξέρω-υπάρχουν πολλές τέτοιες δυστυχώς...

 

Στις λίγες αυθεντικές και γνήσιου χαρακτήρα μυητικές-εσωτεριστικές αδελφότητες αναφερόμουν(πας για να ανακαλύψεις μια Εσώτερη Αλήθεια -όχι για...γνωριμίες και για να γίνεις απλώς..."κάποιος"!). Εκεί δεν απαιτήται απλώς φοιτητική ταυτότητα ή συνέπεια στη καταβολή μηνιαίας συνδρομής. Αλλά κάτι...περισσότερο:συμβολή ενεργά στην ενωτική αλυσό,Αγάπη,Αλληλοσεβασμός και συμμετοχή στα μυστήρια!

 

Όταν παύεις να΄σαι φοιτητής, σε στέλνουν σε οικείες (μη φοιτητικές) original/κεντρικές Αδελφότητες -όπου ασφαλώς συνεχίζεις με συνέπεια το μυητικό έργο...

 

Ελπίζω να ξεκαθάρισα περί τίνος επρόκειτο...και το ερώτημα,νομίζω είναι σαφές(και εύλογο)!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως,με μορφή αδελφοτήτων;;; :smilewink:

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα ΚΑΠΑ και ΚΑΠΘ αποτελούν αδελφότητες ή λειτουργούν με μυητικά συστήματα(όπως δηλ.εκείνες του εξωτερικού...) :unsure:

 

Μένει αναπάντητο το ΓΙΑΤΙ...

Απ' όσο γνωρίζω, καμία σχεση με αδελφότητες και μυητικά/μυστικιστικά συστήματα.

Ενδιαφέρεσαι για τα μεταφυσικά φαινόμενα? Σου αρέσει η ερεύνα πανω σε αυτά?

Αν ναι, μπορείς να γίνεις μέλος. Και τέλος..

 

Ούτε μυήσεις, ούτε τελετές, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παύεις να΄σαι φοιτητής, σε στέλνουν σε οικείες (μη φοιτητικές) original/κεντρικές Αδελφότητες -όπου ασφαλώς συνεχίζεις με συνέπεια το μυητικό έργο...

Αυτό προυποθέτει την ύπαρξη τέτοιων κεντρικών-original αδελφοτήτων... Υπάρχουν τέτοιες κεντρικές & original Αδελφότητες στη χώρα μας, ώστε να μπορούν να έχουν και παρακλάδια στα Πανεπιστήμια..? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προυποθέτει την ύπαρξη τέτοιων κεντρικών-original αδελφοτήτων... Υπάρχουν τέτοιες κεντρικές & original Αδελφότητες στη χώρα μας, ώστε να μπορούν να έχουν και παρακλάδια στα Πανεπιστήμια..? :unsure:

 

Ναι υπάρχουν.Παρακλάδια τους στα ΑΕΙ-ΤΕΙ(όπως στην Αγγλία+ΗΠΑ)όμως,δυστυχώς ΟΧΙ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Α!!!Όλα κι όλα...Προφανώς ΔΕΝ αναφέρομαι στις ψευδεπίγραφες "αδελφότητες" ......................

........................................

 

 

φίλε μου

 

Προφανώς και αναφέρεσαι στις ψευδεπίγραφες "αδελφότητες" γιατί όλες τέτοιες είναι...

 

Αυτό το "κάτι περισσότερο" μην το αναζητείς σε κανενός είδους "αδελφότητα", συνήθως ευδοκιμεί εκτός ...θερμοκηπίου και χωρίς ύποπτες μεθοδεύσεις...

 

Οταν -με το πλήρωμα το χρόνου-εγκαταλείψεις το "θερμοκήπιο -αφού σε προμηθεύσουν με τις κατάλληλες συστατικές επιστολές- θα σε παραπέμψουν στα οικεία παραρτήματα τους δεδομένου ότι σε έθρεψαν για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό...

 

Οσο για την διαφορά παρόμοιων κλάμπ με αυτά του εξωτερικού (Αγγλία-ΗΠΑ) μην ανησυχείς , ερασιτέχνες καπιταλιστές είμαστε ακόμα μόλις όμως γίνουμε καπιταλιστές της ...προκοπής θα προσαρμοστούμε ανάλογα..

 

Αγαπητέ Ιngmar μπορεί να είμαι άσχετη με αδελφότητες αλλά είμαι σχετική της ανθρώπινης φύσης την οποία δεν έχω και σε ιδιαίτερη εκτίμηση...

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπητέ Ιngmar μπορεί να είμαι άσχετη με αδελφότητες αλλά είμαι σχετική της ανθρώπινης φύσης την οποία δεν έχω και σε ιδιαίτερη εκτίμηση...

 

Άμα έχεις ήδη καταλήξει σε ένα θέμα(από όπου δε...το κουνάς με τίποτα!),τίποτε άλλο δεν μπορεί να ειπωθεί. ΟΚ δεν είναι μέλι-γάλα όλα(και στο θέμα της ανθρώπινης φύσης έχεις δίκιο,αλλά...)ΑΛΛΑ δεν γίνεται να πέφτουμε στη παγίδα της γενίκευσης! Εσύ δε ξέρω -ΟΧΙ όμως εγώ. Πάντα δίνω μια 2η ευκαιρία,μια πίστωση χρόνου στον Άνθρωπο. Δεν ισοπεδώνω γενικώς και ΕΠΟΜΕΝΩΣ ας μην είμασε απόλυτοι στις επισημάνσεις μας...Συμφωνείς τουλάχιστον,στο τελευταίο;

 

 

Ρε μπας και είμαι κρυφοκαπιταλιστής και δε το ξέρω;;; :063laugh::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι:έχεις διαβάσει το ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ της Dion Fortune;Είναι χρήσιμο -για να θέτουμε τα ανάλογα στάνταρτ...

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, μήπως ψάχνεις για coven? (Δε ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη)...

 

 

Χμ. Έψαχνα σχετικά με αδερφότητες κλπ στο εξωτερικό και παρατήρησα ενα μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιεί για όνομα τρία ελληνικά γράμματα, με ιδιαίετρα δημοφιλή τα Delta, Zeta, Kappa, Alpha, Gamma, Omega... άκυρο, αλλά μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ingmar, μήπως ψάχνεις για coven? (Δε ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική λέξη)...

Χμ. Έψαχνα σχετικά με αδερφότητες κλπ στο εξωτερικό και παρατήρησα ενα μεγάλο ποσοστό χρησιμοποιεί για όνομα τρία ελληνικά γράμματα, με ιδιαίετρα δημοφιλή τα Delta, Zeta, Kappa, Alpha, Gamma, Omega... άκυρο, αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

Εεεε...μήπως τώρα,πέφτουμε στους περιοριστικούς όρους του Φόρουμ(περί τέτοιων ευαίσθητων θεμάτων);Δε θα'θελα να πέσει "ψαλίδι" τώρα,σε αυτό το σημείο... :angel:

 

Βασικά,πολύς κόσμος συμμετέχει σε πολλές οργανώσεις κ τάγματα(ποιος μίλησε για αποκλειστική προσήλωση σε 1 και μόνο ατραπό-εσωτερικό ρεύμα;). Είτε στην Ελλάδα, είτε έξω-ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο... :whistling:

 

Είμαι εντός "των πυλών B & J"(αν με εννοείτε...)και ασφαλώς οι προσωπικές μου πεποιθήσεις κ ανησυχίες με κάνουν να αναζητήσω μια ιδιαίτερη ατραπό που ελκύεται από τα Πανάρχαια Μυστήρια της Φύσης και της Μητέρας Γαίας...

 

Η χρήση των ελληνικών γραμμάτων/ονομάτων,ασφαλώς,κάθε άλλο παρά τυχαία είναι-για τις ομάδες αυτές στο εξωτερικό! Ο νοών νοείτο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...