Jump to content

Αποχαιρετισμός στο Χρήστο


Νηρηίδα
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα να αποχαιρετίσω το Χρήστο με ένα μύθο που κάπου διάβασα και μου άρεσε.

 

Είναι η ιστορία του Δράκου και του Ελέφαντα.

Ο ελέφαντας είναι πιο δυνατός από το δράκο και είναι ο μόνος που τον νικά.Ο δράκος τον φέρνει γύρω γύρω αλλά ο ελέφαντας με το βάρος του πέφτει πάνω στον δράκο και τον πλακώνει , αλλά μαζί με το δράκο , χάνεται και αυτός.

 

Κάπως έτσι είδα όλη αυτή την ιστορία με τη Νεφέλη και το Χρήστο.

Και επειδή θεώρησα ότι ήταν μια πράξη αγάπης του Χρήστου απέναντι στη Νεφέλη και σε μας θέλω να τον αποχαιρετίσω έτσι ...

 

Γειά σου Χρήστο να είσαι καλά και να μην αλλάξεις...

 

Νεφέλη , κορίτσι μου , πότε επιτέλους θα καταλάβεις πότε σε αγαπούν;

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

:blink:

Τελικά, όσα κι αν έχει ακούσει κανείς, ποτέ δεν είναι αρκετά... :headb:

 

Να σου πω βρε Νηρηίδα, αν είναι πράξη αγάπης το να σου πω "άντε γ@*&^ου :censored: βλαμμένη", τότε ποιά είναι πράξη εμπάθειας? :wacko:

Η κατά μέτωπον επίθεση σε κάποιον άνθρωπο, είτε αυτός έσφαλε είτε όχι, δεν είναι πράξη αγάπης ή διάθεσης να τον βοηθήσεις. Είναι μια τουλάχιστον ηλίθια και αφελής αντιμετώπιση, ακόμα κι αν πραγματικά έχει κίνητρο να στηρίξει κάποιον άνθρωπο.

Γιατί να μην του πεις ήρεμα και πολιτισμένα ότι "με ενόχλησε αυτό κι εκείνο σε σένα, για αυτόν κι εκείνον το λόγο" και να το συζητήσετε? Είναι τόσο απλό...

...αλλά και τόσο δύσκολο για μερικούς τελικά. :015annoyed:

 

Υ.Γ. Καλό θα ήταν το συγκεκριμένο θέμα να μεταφερθεί στην ενότητα "τα μέλη γράφουν".

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω το δικηγόρο του Χρήστου ,γιατί δεν το έχει ανάγκη.

Αν κάποιος είχε βρίσει τη Νεφέλη με αυτόν τον τρόπο <<"άντε γ@*&^ου censored2.gif βλαμμένη",>> για μένα θα είχε σβήσει .Καμμία σχέση δεν έχει αυτό με το Χρήστο .

Η δική μου άποψη είναι ότι ο Χρήστος ήθελε να δει μια Νεφέλη αστέρι.

Απλώς την έβαλε προ των ευθυνών της.Και της έδωσε και τη διαφυγή ( Νο. 12) και η Νεφέλη escape :wacko:

 

Τώρα για να έρθω σε σένα , που κατά βάθος σε συμπαθώ , είσαι ένα υπερπροστατευτικό άτομο , και αυτό δεν βοηθάει τον άλλον , άσε που συνέχεια βγαίνεις κακός...

 

Οι άνθρωποι που μας αγαπάνε μας λένε την αλήθεια χωρίς να υπολογίσουν το κόστος που θα έχει σ' αυτούς.

Μόνο όσοι δεν μας αγαπούν πραγματικά μας χα'ι'δεύουν τα αυτιά !!

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω το δικηγόρο του Χρήστου ,γιατί δεν το έχει ανάγκη.

Αν κάποιος είχε βρίσει τη Νεφέλη με αυτόν τον τρόπο <<"άντε γ@*&^ου censored2.gif βλαμμένη",>> για μένα θα είχε σβήσει .Καμμία σχέση δεν έχει αυτό με το Χρήστο .

Η δική μου άποψη είναι ότι ο Χρήστος ήθελε να δει μια Νεφέλη αστέρι.

Απλώς την έβαλε προ των ευθυνών της.Και της έδωσε και τη διαφυγή ( Νο. 12) και η Νεφέλη escape :wacko:

Νηρηίδα αν είχες γνωρίσει τον Χρήστο (ή απλά συναντήσει) θα έβλεπες πως περιμένει πολλά από αυτά που "ακούει". Η Νεφέλη δεν είναι ούτε παντογνώστρια ούτε τέλεια. Ο σκοπός του "Αβάπτιστου" είναι η προσφορά γνώσεων, απόψεων, ιδεών, αντιλήψεων κ.λ.π. και κατ' εμέ η Νεφέλη είναι η καλύτερη σε αυτό.

Από κει και πέρα έχω την εντύπωση ότι δεν διάβασες προσεκτικά όλα όσα ειπώθηκαν... γιατί αν τα διάβασες προσεκτικά τότε... :blink: ... θα συμφωνήσω με τον johhny....

 

Οι άνθρωποι που μας αγαπάνε μας λένε την αλήθεια χωρίς να υπολογίσουν το κόστος που θα έχει σ' αυτούς.

Μόνο όσοι δεν μας αγαπούν πραγματικά μας χα'ι'δεύουν τα αυτιά !!

Σε γενικές γραμμές ναι. Συμφωνώ μαζί σου.

Αλλά μην ξεχνάς τις υποπεριπτώσεις (το λέω αυτό γιατί μου φάνηκες απόλυτη... λόγω του διπλού θαυμαστικού...)

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, Νηρηίδα, σαν να λέμε ότι μέση λύση δεν υπάρχει. Είτε "θα τα χώσεις" στον άλλον, είτε θα του "χαϊδέψεις τα αυτιά"...

Σαφώς και υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που καταλαβαίνουν με τέτοιες ακραίες μεθόδους αλλά η πιό απλή, ειλικρινής, άμεση και αποδοτική λύση δεν παύει να είναι η συζήτηση. Ιδίως σε έναν τέτοιο χώρο!

Ας μην είμαστε των άκρων λοιπόν και πολύ περισσότερο ας μην δικαιολογούμε ακρότητες, στυλ Χρήστου.

Link to comment
Share on other sites

Νηριήδα,

βλέποντας έναν άγνωστο να μπαίνει σ? ένα χώρο και να προκαλεί το χάος γενικώς, προσβάλλοντας σχεδόν κάθε μέλος που του απεύθυνε τον λόγο, συμφωνώντας και υποστηρίζοντας ένα άλλο μέλος (τον 123) που πράγματι έβρισε και μάλιστα άσχημα (όχι μόνο εμένα, αλλά όλα τα μέλη) κι επομένως με την συμφωνία του αυτή να είναι λες και τα είπε ο ίδιος? δεν ξέρω που και πως διέκρινες αγάπη ή έστω συμπάθεια.

 

Για τα υπόλοιπα, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

O Θυμός είναι ο χειρότερος στρατηγός...

 

Σαν μέλος μιας δικτυακής κοινότητας, είναι γεγονός οτι οι ομαδικές βωμολοχίες, ενοχλούν αισθητικά περισσότερο (καθώς κατουσίαν δεν με αγγίζουν).

 

Σαν άνθρωπος λυπάμαι , που δύο άλλα άτομα, αποφάσισαν να επιβάλουν στους εαυτούς τους , το μαρτύριο της έκφρασης διά θυμού και οργής. Ίσως με κάποιο άλλο τρόπο να είχαν κάτι σημαντικό να δώσουν.

 

Ο καθείς όμως με τις επιλογές του, και κατά το γράμμα του νόμου εδώ, καλώς έγιναν οι όποιες διορθωτικές κινήσεις των διαχειριστών.

Link to comment
Share on other sites

ζήτησε μόνος του , τον αποκλεισμό του λογαριασμού του. Οι λόγοι του είναι προσωπικοί απο όσο είπε.

 

Για τον 123... Το ατελείωτο σερί βωμολοχιών , ήταν και η καταδίκη του λογαριασμού του.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έγιναν.

Και αυτό που προσωπικά εκτίμησα ήταν η "αξιοπρέπεια" του χρήστου, έπειτα από αυτόν το χαμό που δημιούργησε, να φύγει μόνος του. Το λέω γιατί έχουμε δει και περιπτώσεις ανθρώπων που δημιουργούν πρόβλημα, νομίζουν ότι έχουν την υποστήριξη των μελών ενώ δεν την έχουν, ανακοινώνουν περήφανα πως φεύγουν και μετά από λίγο καιρό επιστρέφουν για να ξαναδημιουργήσουν πρόβλημα, κτλ κτλ κτλ...

Τί να κάνουμε... όλα στο παιχνίδι είναι υποθέτω. :)

Link to comment
Share on other sites

Νηριήδα,

βλέποντας έναν άγνωστο να μπαίνει σ? ένα χώρο και να προκαλεί το χάος γενικώς, προσβάλλοντας σχεδόν κάθε μέλος που του απεύθυνε τον λόγο, συμφωνώντας και υποστηρίζοντας ένα άλλο μέλος (τον 123) που πράγματι έβρισε και μάλιστα άσχημα (όχι μόνο εμένα, αλλά όλα τα μέλη) κι επομένως με την συμφωνία του αυτή να είναι λες και τα είπε ο ίδιος? δεν ξέρω που και πως διέκρινες αγάπη ή έστω συμπάθεια.

 

Για τα υπόλοιπα, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες.

 

 

 

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του Χρήστου, λέω αυτό που εγώ παρατήρησα.

 

Δεν είδα πουθενά να προσβάλλει κανένα , πέρα από το ότι μερικές φορές απαντούσε στο ίδιο στυλ.

 

Λάθος μεγάλο που τον ταύτισες με το φαινόμενο 123 , ήταν μια δύσκολη φάση για σένα ,πραγματικά σε κτυπούσαν , και είχες την συμπαράσταση μου . Εκεί ήρθε ο Χρήστος ,όχι για να υποστηρίξει το φαινόμενο 123 ή το κακό αλλά να σου δείξει τρόπο αντιμετώπισης αυτών των καταστάσεων, ήταν χέρι βοήθειας για σένα , απλώς δεν το αντιμετώπισες σωστά .Άλλωστε το θέμα όπως σου εξήγησε ήταν πιο παλιό με τον Solomon .

 

Κριτική σου έκανε , δεν σε πρόσβαλλε , και ήταν κάτι προσωπικό ανάμεσα σε σένα και σ' αυτόν.

Κανένας άλλος δεν θα έπρεπε να επέμβει .Όταν άρχισαν να μπαίνουν οι άλλοι στη μέση στράβωσε το πράγμα

 

Και μόνο αυτά που σου έγραφε στο Νο. 12 θα έπρεπε να σε βάλλουν σε σκέψεις. Συνειδητητά σου πρόσφερε την δυνατότητα να τα γυρίσεις όλα πάνω του και να ξεφύγεις.Αν δεν είναι αγάπη αυτό ,τότε τι είναι;

Απασχολούσε το φαινόμενο 123 και συγχρόνως προσπαθούσε να φέρει εσένα στην σωστή θέση. Ποιός θα το άντεχε αυτό;

Δεν υπάρχουν πολλοί με τέτοια αγάπη στην καρδιά τους .

Ασχολήθηκε επί της ουσίας μαζί σου , γιατί να μπει στον κόπο , αν δεν τον ενδιέφερε ;

Τέλος πάντων το θέμα είναι προσωπικό , και θα έπρεπε να συζητήσετε μόνο οι δυό σας χωρίς της παρεμβολές τρίτων.

 

Εγώ πάντως το αγάπησα αυτό το χριστιανάκι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα θελα να είχε φύγει ο Χρήστος.

Αλλά δεν θα ήθελα να είχε μπει καν ο 123. Ή τουλάχιστον, να έτρωγε κατευθείαν σουτ, απο την πρώτη στιγμή που καταλάβαμε με τι έχουμε να κάνουμε-όσο αντιδημοκρατική κι αν ακούγομαι.

 

Και ναι, θεωρώ τον 123 υπεύθυνο που έφυγε ο Χρήστος, διότι πιστεύω οτι στην αρχή ο Χρήστος τάχθηκε υπέρ αδυνάτων (μειοψηφίας κλπ), αλλά μετά έπεσε και ο ίδιος στην παγίδα και ξέφραξε...

Κι άντε μετά να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα. Άποψη μου.

[...]Ναι, θεωρώ οτι οι σατανιστές είναι άνθρωποι χωρίς ηθικές αξίες και φραγμούς, πιθανώς έχουν δόλιους σκοπούς, συνεπώς είναι πιθανά βλαβεροί ή τουλάχιστον κακή επιρροή για κάποια μέλη του φόρουμ. Είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Ευχαριστώ

Ούτε mantis να ήμουν!!! :lol::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι είναι θέμα του Χρήστου καθαρά το τι θα κάνει , ότι και να λέμε.

 

Διατηρώ κάποια επαφή μαζί του, και σας διαβεβαιώ, οτι δεν κρατάει καμία έχθρα. Μια απορία μόνο τον διακατέχει, ώς προς την "συνομοσπονδία" κατα εκείνον στην βολή όλων σε εκείνους που ξεχωρίζουν για την Πίστη τους (όποια και αν είναι αυτή), έστω και αν εκφράζεται με απόλυτο τρόπο (όπου κατά τον Χρήστο προκλήθηκε και για αυτο παρεκτράπηκε σε βωμολοχίες).

 

Προσοχή , δεν γίνομαι φερέφωνο του Χρήστου. Απλά μεταφέρω τις προσωπικές μου εμπειρίες , απο τα λεγόμενα του , όσον αφορά την κοινότητα εδώ. Ο λόγος που τα μεταφέρω, είναι όχι τόσο για την διαγραφή του λογαριασμού του μέλους του, αλλά προς ίσως πιθανή βελτίωση δική μας, όσον αφορά την αντιμετώπιση ,για πανομοιότυπα φαινόμενα στο μέλλον με επερχόμενα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...