Jump to content

Omraam Mikael Aivanhov


Dream_er
 Share

Recommended Posts

Πόσοι από εσάς έχετε μελετήσει τα βιβλία για τον Aivanhov? Και ποιά είναι η αποψή σας?

Θα ήθελα πολύ να βρώ κάποιον που να έχει διαβάσει για τον Aivanhov ώστε να συζητήσουμε για τη διδασκαλία του... :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εσάς έχετε μελετήσει τα βιβλία για τον Aivanhov? Και ποιά είναι η αποψή σας?

Θα ήθελα πολύ να βρώ κάποιον που να έχει διαβάσει για τον Aivanhov ώστε να συζητήσουμε για τη διδασκαλία του... :)

 

Για να συζητήσω,θα πρέπει να έχω διαβάσει βιβλία του...και δεν έχω διαβάσει κανένα ,διότι δεν ξέρω ποιος είναι! :blink:

 

Μας λές ένα σύντομο βιογραφικό του ή κάτι σχετικό με το έργο του;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εσάς έχετε μελετήσει τα βιβλία για τον Aivanhov? Και ποιά είναι η αποψή σας?

Θα ήθελα πολύ να βρώ κάποιον που να έχει διαβάσει για τον Aivanhov ώστε να συζητήσουμε για τη διδασκαλία του... :)

Πάνε γύρω στα 25 χρόνια τώρα που διάβασα κάτι δικό του. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει κάτι σχετικό με την διατροφή, τον τρόπο φαγητού κτλ. ένα μικρό βιβλιαράκι. Η γενική εντύπωση που μου έκανε ήταν θετική και νομίζω πως ενσωμάτωσα πράγματα που έλεγε. Έπειτα διάβασα και κάτι άλλο δικό του, (στο ίδιο ή σε άλλο βιβλίο σε μικρό μέγεθος) νομίζω με θέμα την Ισορροπία. Κι αυτό το βρήκα χρήσιμο. Μετά με μετακομίσεις έχασα το βιβλίο ή τα βιβλία και από τότε δεν το ξαναδιάβασα, αλλά τον θυμάμαι με συμπάθεια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά εγώ τον αναγνωρίζω ως έναν από τους μεγαλύτερους Μύστες της εποχής μας.

Μας αποκαλύπτει Σοφία αλλά με απλό και κατανοητό τρόπο και με πολλά παραδείγματα.

 

Ο ίδιος δεν έγραψε ποτέ κάποιο βιβλίο αλλά κυκλοφορούν πολλά που έχουν γράψει οι μαθητές του για αυτόν(από μαγνητοσκοπημένες ομιλίες του). Κυκλοφορούν πολλά βιβλιαράκια με διάφορα θέματα. Το καθένα κοστίζει γύρω στα 12 ευρώ απ'ό,τι θυμάμαι...

 

Θα σας γράψω τι γράφει πίσω στο οπισθόφυλλο..

 

"Ο Δάσκαλος Omraam Mikhael Aivanhov γεννήθηκε στη Βουλγαρία το 1900. Ήρθε στη Γαλλία όπου και έζησε μέχρι το Δεκέμβρη του 1986. Αυτό που εντυπωσιάζει περισσότερο στη διδασκαλία του είναι η πολλάπλότητα των απόψεων του κάτω από τις οποίες παρουσιάζεται αυτό το μοναδικό θέμα: Ο άνθρωπος και η τελειοποίησή του.

Όποιο και αν είναι το θέμα που αγγίζει, είναι αναπόσπαστα συνδεμένο με τις λειτουργίες του ανθρώπου, με το τι πρέπει να κάνει για να καταλάβει καλύτερα τον εαυτό του και να έχει μια καλύτερη συμπεριφορά στη ζωή του. Και αν ο λόγος του Δασκάλου έχει τέτοια δύναμη είναι γιατί ο ίδιος είναι η πιο ζωντανή απεικόνιση της Διδασκαλίας του."

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες απλά κάντε... google! :)

Link to comment
Share on other sites

 

"Ο Δάσκαλος Omraam Mikhael Aivanhov γεννήθηκε στη Βουλγαρία το 1900. Ήρθε στη Γαλλία όπου και έζησε μέχρι το Δεκέμβρη του 1986. Αυτό που εντυπωσιάζει περισσότερο στη διδασκαλία του είναι η πολλάπλότητα των απόψεων του κάτω από τις οποίες παρουσιάζεται αυτό το μοναδικό θέμα: Ο άνθρωπος και η τελειοποίησή του.

Όποιο και αν είναι το θέμα που αγγίζει, είναι αναπόσπαστα συνδεμένο με τις λειτουργίες του ανθρώπου, με το τι πρέπει να κάνει για να καταλάβει καλύτερα τον εαυτό του και να έχει μια καλύτερη συμπεριφορά στη ζωή του. Και αν ο λόγος του Δασκάλου έχει τέτοια δύναμη είναι γιατί ο ίδιος είναι η πιο ζωντανή απεικόνιση της Διδασκαλίας του."

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες απλά κάντε... google! :)

δηλαδή πρόκειται για Βακλάνιο Μύστη που ακολουθεί ανατολικού τύπου εσωτεριστική φιλοσοφία ζωής...?

 

Αλλά ΟΚ,θα το ψάξω καλύτερα στο γκοούγκλ! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρόκειται για Βακλάνιο Μύστη που ακολουθεί ανατολικού τύπου εσωτεριστική φιλοσοφία ζωής...?

 

Αλλά ΟΚ,θα το ψάξω καλύτερα στο γκοούγκλ! :cheerful:

 

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ποιά φιλοσοφία ακολουθει.. Είναι επηρεασμένος από διάφορες φιλοσοφίες...

Κυρίως όμως μεταδίδει τη γνώση που εξήλθε από τον ίδιο. Από μέσα του. Όπως και από τις εμπειρίες του...

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά ίσως θα μπορουσα να πω ότι επηρεάστηκε από τους Θεοσοφιστές, από την Καμπαλά, απο τον Χριστιανισμό, από ινδουισμό(Σούρια-Γιόγκα) κ .α.

 

Τι λέει Ingy? Tι βρήκες στο google? :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρόκειται για Βακλάνιο Μύστη που ακολουθεί ανατολικού τύπου εσωτεριστική φιλοσοφία ζωής...?

...

Ναι Βούλγαρος ήταν.

Όσο για το άλλο που αναφέρθηκε ότι δεν έγραψε βιβλία... εκείνο που ξέρω είναι ότι εκείνο που διάβασα έλεγε ότι το έγραψε εκείνος (και ήταν και σε πρώτο πρόσωπο γρμμένο, αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βούλγαρος ήταν.

Όσο για το άλλο που αναφέρθηκε ότι δεν έγραψε βιβλία... εκείνο που ξέρω είναι ότι εκείνο που διάβασα έλεγε ότι το έγραψε εκείνος (και ήταν και σε πρώτο πρόσωπο γρμμένο, αν θυμάμαι καλά).

 

Λάθος κάνεις. Ο ίδιος δεν έγραψε κανένα βιβλίο. Απλά μετέφεραν τις μαγνητοσκοπημένες ομιλίες του σε βιβλία. Και υπάρχει μεγάλη σημείωση του εκδότη στην αρχή κάθε βιβλίου που το διευκρινίζει αυτό...

 

Αλλά τα βιβλία είναι όντως σε πρώτο πρόσωπο γραμμένα.. Ισως γι'αυτό μπερδεύτηκες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις. Ο ίδιος δεν έγραψε κανένα βιβλίο. Απλά μετέφεραν τις μαγνητοσκοπημένες ομιλίες του σε βιβλία. Και υπάρχει μεγάλη σημείωση του εκδότη στην αρχή κάθε βιβλίου που το διευκρινίζει αυτό...

 

Αλλά τα βιβλία είναι όντως σε πρώτο πρόσωπο γραμμένα.. Ισως γι'αυτό μπερδεύτηκες.. :)

 

Κρίμα που δεν έγραψε βιβλίο...Πάλι καλά που άλλοι ενδιαφέρθηκαν για το έργο του(αλλιώς ούτε η μάνα του δε θα τον ήξερε...)!!!Τέλος πάντως, έκανα αυτό που είπες, πήγα Google το'βαλα στο ψαχτήρι και...

 

ΓΕΝΟΙΤΟ:

 

http://www.cygnus-books.co.uk/mind_body_sp...v_biography.htm

 

και:

 

http://www.mutaforme.it/12513.php

 

Μου 'βγαλε 210 αποτελέσματα! Δυστυχώς, τα περισσότερα ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ(όχι μόνο αγγλικά)! Οπότε, όσοι τυχεροί γλωσσομαθείς, προσέλθετε...Αλλά πάλι,δεν είναι πολλά τα στοιχεία γι αυτόν... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ποιά φιλοσοφία ακολουθει.. Είναι επηρεασμένος από διάφορες φιλοσοφίες...

Κυρίως όμως μεταδίδει τη γνώση που εξήλθε από τον ίδιο. Από μέσα του. Όπως και από τις εμπειρίες του...

Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά ίσως θα μπορουσα να πω ότι επηρεάστηκε από τους Θεοσοφιστές, από την Καμπαλά, απο τον Χριστιανισμό, από ινδουισμό(Σούρια-Γιόγκα) κ .α.

 

Τι λέει Ingy? Tι βρήκες στο google? :)

 

Namaste!

--Να συμπληρώσω..--

Θα 'λεγα πως μάλλον είναι ένας χριστιανός 'Οσσο:) //αν θεωρήσουμε τον δεύτερο ινδουιστή//

Έχω διαβάσει αρκετά Αϊβάνωφ-προ δεκαετίας-είναι ενδιαφέροντα τα όσα είπε ,ιδιαίτερα αν ασχολείσαι με αποσυμβολισμούς αρχετύπων///είναι απλοϊκός στο λόγο,σαν τον Όσσο,και μιλάει στην καρδιά με απλή λογική..έως και παιδιάστικα..(ό,τι πρέπει για ξεκίνημα στην ατραπό-όποια κι αν ακολουθεις).

Δεν πρόσεξα αν αναφέρθηκε από κάποιον ότι ο Μ.Ο.Αϊβάνωφ ήταν μαθητής του Πέταρ Ντένωφ,(επίσης της Λευκής Αδελφότητος).

---Θα μείνω στο Λευκή Αδελφότητα και θα επιστήσω την προσοχή στα όσα μπερδεμένα λέει ο Λιακό αναμειγνύοντας όλα σε ένα κατά συμφέρον i assume..(Λ.Α.-kabbala-sambala-klp klp)//Λίγη σοβαρότης δε βλάπτει γμτ..---

Και να επισημάνω πως διαβάζοντας τον Όσσο και τον Αϊβάνωφ παράλληλα κατέληξα στο συμπέρασμα πως ο πρώτος δεν είναι συντηρητικός όσο ο δεύτερος..έχοντας λοιπόν το μαύρο και το άσπρο μπορείτε να συμπεράνετε αρκετά πράγματα εντελώς δικά σας φτιάχνοντας το γκρί της αρεσκείας σας.)

 

Προτείνω να διαβάσετε μερικές από τις καταγεγραμμένες ομιλίες του,συγκεκριμένα τους αποσυμβολισμούς του ζωδιακού και τη σύσταση του ανθρ. σώματος.

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με την Τέχνη υπάρχει ένα βιβλιαράκι σχετικό στην συγκεκριμένη σειρά με τα διαμάντια του.

--Μόλις μπορέσω θα επανέλθω να σας δώσω τίτλους--

 

Χρόνια Πολλά!

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

Oι τίτλοι της σειράς βιβλίωνIZVOR-από εκδ. PROSVETA-:

 

>Αφιέρωμα στο Δάσκαλο Πέτερ Ντένωφ

>Προς ένα ηλιοκεντρικό πολιτισμό

>Ο άνθρωπος κύριος του πεπρωμένου του

>Ένα σχέδιο για το μέλλον της ανθρωπότητας

>Η μαγική κ αλχημική έννοια της διατροφής

>Η σεξουαλική δύναμη ή ο φτερωτός δράκοντας

>Η φιλοσοφία της Παγκοσμιότητας

>Τι είναι ένας Πνευματικός Δάσκαλος

>Το εγκρεγκόρ του περιστεριού ή το βασίλειο της ειρήνης

>Η γέννηση στα διάφορα επίπεδα

>Το Δέντρο της Γνώσης του Καλού κ του Κακού

>Νίκη του πνεύματος:η ελευθερία

>Το φως,ζωντανό πνεύμα

>Αναζητώντας την αληθινή μας ταυτότητα

>Η επιστήμη των δύο αρχών:πνευματική γαλβανοπλαστική

>Η άγνωστη διαδασκαλία του Χριστού

>Τα μυστικά του βιβλίου της φύσης

>Νέο φως στα Ευαγγέλια

>Η μύηση στην επιστήμη των γεωμετρικών σχημάτων

>Η μεταφυσική διάσταση του ανθρώπου:κέντρα και αιθέρια σώματα

>Μυστική αστρολογία:ο ζωδιακός,κλειδί του ανθρώπου και του σύμπαντος

>Η αλχημική εργασία ή η αναζήτηση της τελειότητας

>Η ψυχική ζωή:στοιχεία και δομές

>Καλλιτεχνική και πνευματική δημιουργία

>Η δύναμη της σκέψης

>Αρμονία και υγεία

>Το βιβλίο της θεϊκής Μαγείας

>Για μια καινούργια ζωή-Χρυσοί κανόνες

>Ματιές στο αόρατο

>Ο δρόμος της σιωπής

>"Ουράνια πολιτεία"

>Οι σπόροι της ευτυχίας

>Οι αποκαλύψεις της φωτιάς και του νερού

>Ένα μέλλον για τη νεολαία

>Η αλήθεια,καρπός της σοφίας και της αγάπης

>Εν πνεύματι και αλήθεια

>Από τον άνθρωπο ως το Θεό

>Ο κοσμικός Ζυγός

 

:smilewink:

 

φως κ αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Namaste!

Mια πληροφορία σχετικά με την προσευχή "Πάτερ Ημών",θα ήθελα να δώσω εδώ και όχι στο άλλο τόπικ("παγανιστικό το πάτερ ημών;")

Οδιδάσκαλος Αϊβάνωφ ερμηνεύει σε κάποιο από τα βιβλίατης σειράς Izvor την προσευχή σε αναλογία με τα επτά chakras//αν θυμάμαι καλά είναι στην "Αγνωστη διδασκαλία του Ιησού"//Ας με διορθώσει ο φίλος Dream_er,σε περίπτωση που η μνήμη μου με απατά:)

 

 

Την καλησπέρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητή Atma, η μνήμη σου δεν σε απατά! :)

Στο "Η Άγνωστη Διδασκαλία του Χριστού" βρίσκεται...

 

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

καλός ο τύπος! μου θύμισε λίγο Κρισναμούρτι οπόταν πρέπει να παίζει λίγος Ινδουϊσμός!

Δεν μεταφέρει κατ' ανάγκην την γνώση που έχει στο χαρτί! Από το παρουσιαστικό του δείχνει να είναι ''μύστης'' τουλάχιστον στην εμφάνιση, αλλά δεν γνωρίζω όντως αν είναι εκ των πραγμάτων μύστης!

Μου έκανε εντύπωση κάτι δικό του (δεν θυμάμαι σε πιο απ' τα βιβλία του) που διάβαζα για τις μυρουδιές και την αύρα.

Είναι λιγάκι θεωριτικολόγος. Ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω αυτή την άποψη, είναι γιατί μιλά για ψυχική θεραπία, αύρα, προηγούμενες ζωές, εσωτερισμό, προθέσεις, μαγεία, προστασία, αγγέλους, χωρίς να βάζει σε πρακτική εφαρμογή αυτά που λέει!

Μιλά και παραμόνο μιλά. (διορθώστε με αν είμαι λάθος). Είπα στην αρχή Κρισναμούρτι, αλλά πάει τελικά να γείνει Λόμπσαν Ράμπα, που δεν είμαι καθόλου σίγουρος κατά πόσο η διδασκαλία του εξακριβώθηκε.. Θα μου πείτε κρίμα δεν είναι να μην φτάνουμε τ' άστρα, κρίμα είναι να μην έχουμε άστρα να φτάσουμε. Καταλαμβαίνω. Αλλά... Κάποιο άτομο που ασχολείται για 'δεκαετίες' θέλει να βάλει στην πράξη αυτά που έμαθε. Δεν σπουδάζεις λόγου χάρη Ιατρική, έτσι απλά για χόμπυ. :)

Link to comment
Share on other sites

καλός ο τύπος! μου θύμισε λίγο Κρισναμούρτι οπόταν πρέπει να παίζει λίγος Ινδουϊσμός!

Δεν μεταφέρει κατ' ανάγκην την γνώση που έχει στο χαρτί! Από το παρουσιαστικό του δείχνει να είναι ''μύστης'' τουλάχιστον στην εμφάνιση, αλλά δεν γνωρίζω όντως αν είναι εκ των πραγμάτων μύστης!

Μου έκανε εντύπωση κάτι δικό του (δεν θυμάμαι σε πιο απ' τα βιβλία του) που διάβαζα για τις μυρουδιές και την αύρα.

Είναι λιγάκι θεωριτικολόγος. Ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω αυτή την άποψη, είναι γιατί μιλά για ψυχική θεραπία, αύρα, προηγούμενες ζωές, εσωτερισμό, προθέσεις, μαγεία, προστασία, αγγέλους, χωρίς να βάζει σε πρακτική εφαρμογή αυτά που λέει!

Μιλά και παραμόνο μιλά. (διορθώστε με αν είμαι λάθος). Είπα στην αρχή Κρισναμούρτι, αλλά πάει τελικά να γείνει Λόμπσαν Ράμπα, που δεν είμαι καθόλου σίγουρος κατά πόσο η διδασκαλία του εξακριβώθηκε.. Θα μου πείτε κρίμα δεν είναι να μην φτάνουμε τ' άστρα, κρίμα είναι να μην έχουμε άστρα να φτάσουμε. Καταλαμβαίνω. Αλλά... Κάποιο άτομο που ασχολείται για 'δεκαετίες' θέλει να βάλει στην πράξη αυτά που έμαθε. Δεν σπουδάζεις λόγου χάρη Ιατρική, έτσι απλά για χόμπυ. :)

 

Είναι σίγουρα Μύστης...Εκ των πραγμάτων! :)

 

Κάνεις λάθος ότι δεν βάζει σε πρακτική εφαρμογή αυτά που λέει. Το αντίθετο μαλιστα. Μιλαει με απλό και κατανοητό τρόπο. Με παραδείγματα. Και επιπλέον δίνει και πολλές ασκήσεις. Μάλιστα ένα από τα παλιά βιβλία του(Από τα άσπρα, τα μεγάλα) η "Νεα Γη" είναι γεμάτο από ασκήσεις(και με σκίτσα).

 

Ακριβώς αυτό που λες στο τέλος! Η δυναμη του λόγου του εγκειται στο γεγονός ότι ο ίδιος τα ζούσε αυτά που έλεγε και ότι ο ίδιος ήταν η ζωντανή απόδειξη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...