Jump to content

Omraam Mikael Aivanhov


Dream_er
 Share

Recommended Posts

καλός ο τύπος! μου θύμισε λίγο Κρισναμούρτι οπόταν πρέπει να παίζει λίγος Ινδουϊσμός!

Δεν μεταφέρει κατ' ανάγκην την γνώση που έχει στο χαρτί! Από το παρουσιαστικό του δείχνει να είναι ''μύστης'' τουλάχιστον στην εμφάνιση, αλλά δεν γνωρίζω όντως αν είναι εκ των πραγμάτων μύστης!

Μου έκανε εντύπωση κάτι δικό του (δεν θυμάμαι σε πιο απ' τα βιβλία του) που διάβαζα για τις μυρουδιές και την αύρα.

Είναι λιγάκι θεωριτικολόγος. Ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω αυτή την άποψη, είναι γιατί μιλά για ψυχική θεραπία, αύρα, προηγούμενες ζωές, εσωτερισμό, προθέσεις, μαγεία, προστασία, αγγέλους, χωρίς να βάζει σε πρακτική εφαρμογή αυτά που λέει!

 

 

Μα ο ίδιος ο Κρισναμούρτι που αναφέρεις, ο οποίος μιλούσε (πράγμα που αποδέχονταν και πολλοί γκουρού-δάσκαλοι που τον είχαν συναντήσει*) για την υπέρτατη αλήθεια, δεν έδωσε ποτέ σε κανέναν τρόπους πρακτικής εφαρμογής, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν!

 

 

*υγ. του είχαν πει μάλιστα κάποιοι απ' αυτούς, -όταν έλεγε πως δεν υπάρχουν δάσκαλοι και πως δεν υπάρχει τρόπος, πως η αλήθεια είναι ένας δρόμος χωρίς μονοπάτι-, πως (με δικά μου λόγια) ναι εσείς μιλάτε για την απόλυτη αλήθεια, όμως εμείς προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον κόσμο που δεν μπορεί να την κατανοήσει (με τις τεχνικές δηλαδή, τους διαλογισμούς κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Μα ο ίδιος ο Κρισναμούρτι που αναφέρεις, ο οποίος μιλούσε (πράγμα που αποδέχονταν και πολλοί γκουρού-δάσκαλοι που τον είχαν συναντήσει*) για την υπέρτατη αλήθεια, δεν έδωσε ποτέ σε κανέναν τρόπους πρακτικής εφαρμογής, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν!

*υγ. του είχαν πει μάλιστα κάποιοι απ' αυτούς, -όταν έλεγε πως δεν υπάρχουν δάσκαλοι και πως δεν υπάρχει τρόπος, πως η αλήθεια είναι ένας δρόμος χωρίς μονοπάτι-, πως (με δικά μου λόγια) ναι εσείς μιλάτε για την απόλυτη αλήθεια, όμως εμείς προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον κόσμο που δεν μπορεί να την κατανοήσει (με τις τεχνικές δηλαδή, τους διαλογισμούς κτλ).

 

Βιβλία του Κρισναμούρτι,έχετε να μου προτείνετε;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βιβλία του Κρισναμούρτι,έχετε να μου προτείνετε;;;

 

Όποιο και να πάρεις, πάντα μιλά στην ουσία για το ίδιο πράγμα.

 

αυτά έχω διαβάσει:

 

"Η αναγκαιότητα της αλλαγής"

 

"Το δίχτυ της σκέψης"

 

"Η αλήθεια και το υπαρκτό"

 

"Το ημερολόγιο"

 

και στα προτείνω ανεπιφύλακτα :cheerful: (...όχι όμως αν περιμένεις να βρεις εκεί κάποιες πρακτικές, γιατί δεν θα βρείς!..)

Edited by evi
Link to comment
Share on other sites

και στα προτείνω ανεπιφύλακτα :cheerful: (...όχι όμως αν περιμένεις να βρεις εκεί κάποιες πρακτικές, γιατί δεν θα βρείς!..)

 

πρακτικές;? Όχι δα...Τόσες πραγματοποιώ ήδη-που με καλύπτουν και με το παραπάνω(;) ^_^

Απλά,να διαβάσω περισσότερα γι αυτόν και τον τρόπο σκέψης του(ξέχασες να γράψεις εκδ.οίκους)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...