Jump to content

ΚΑΥΣΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ


hrakleitos
 Share

Recommended Posts

Όπως σας ρώτησε και η evi παραπάνω και την γράψατε κανονικά, το παγανιστικό της καύσης από που προκύπτει? :blink:

Για αυτό δεν καταλαβαίνω και το όλο θέμα πως εξελίσεται, και οι αρχαίοι μας πρόγονοι (σε όσους δηλώνετε παγανιστές, δωδεκαθεϊστες ή οτιδήποτε τέλως πάντων) θαβόταν στο έδαφος. Μόνο σε μια περίοδο της γεωμετρικής εποχής τους έκαιγαν. Γιατί λοιπόν το ανάγεται το θέμα σε θρηκευτικό πόλεμο αφού δεν είναι!

 

Ειδικότερα στο μέλος hrakleitos που με ενοχλούν κάποια πράγματα στην αδιάλακτη στάση του:

μηπως πρεπει σαυτη τηχωρα να αρχισοει επιτελους ο θεσμος των δημοψιφησματων με πρωτο αυτο του διαχωρισμου εκκλησιας κρατους?
Σύμφωνοι αλλά αν βγεί εναντίον σου το αποτέλεσμα θα το δεχθείς ή θα περάσουμε σε άλλο γύρο αντιπαραθέσεων? Στο λέω γιατί υποψιάζομαι ότι κατά ένα 60% θα ψηφιστεί ότι δεν θα θέλουν τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας. Υπάρχει άλλωστε, μετά από την συμφωνία Παπανδρέου και Σεραφείμ και οικονομικό κώλλυμα....

 

μηπως αυτο που απασχολει τουσ παπαδεσ ειναι αυτο των μνημοσυνων και των τρισαγιων τα οποια δυστυχως εχουν καταντησει τα συγχωροχαρτια της Ορθοδοξης Ανατολικης Εκκλησιας? unsure.gif
Τρείς λαλλούν και δυό χορεύουν....

Ποιός σας είπε ότι το ορθόδοξο δόγμα δέχεται ότι συγχωρείσαι με τρισάγια μετά θάνατον? Όσο για τα μνημόσυνα αποτελούν ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΙΜΟ (και κυρίως τα 40ήμερα που κακώς θεωρούνται ότι προέκυψαν μετά την έλευση του χριστιανισμού) και εμένα προσωπικά μου αρέσει να το τηρώ γιατί τιμώ τον/την νεκρό/-ή.

 

Τί σχέση έχει το ένα με το άλλο ρε φίλε? γιατί δημιουργείς λάθος εντυπώσεις? Σεβαστό το δικαιωμά σου να καείς και συμφωνώ απόλυτα ότι είσαι ελεύθερος να το πράξεις, αλλά όχι να λέμε και μα :censored: ιες για να το στηρίζουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όπως σας ρώτησε και η evi παραπάνω και την γράψατε κανονικά, το παγανιστικό της καύσης από που προκύπτει? :blink:

Για αυτό δεν καταλαβαίνω και το όλο θέμα πως εξελίσεται, και οι αρχαίοι μας πρόγονοι (σε όσους δηλώνετε παγανιστές, δωδεκαθεϊστες ή οτιδήποτε τέλως πάντων) θαβόταν στο έδαφος. Μόνο σε μια περίοδο της γεωμετρικής εποχής τους έκαιγαν. Γιατί λοιπόν το ανάγεται το θέμα σε θρηκευτικό πόλεμο αφού δεν είναι!

 

Ειδικότερα στο μέλος hrakleitos που με ενοχλούν κάποια πράγματα στην αδιάλακτη στάση του:

Σύμφωνοι αλλά αν βγεί εναντίον σου το αποτέλεσμα θα το δεχθείς ή θα περάσουμε σε άλλο γύρο αντιπαραθέσεων? Στο λέω γιατί υποψιάζομαι ότι κατά ένα 60% θα ψηφιστεί ότι δεν θα θέλουν τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας. Υπάρχει άλλωστε, μετά από την συμφωνία Παπανδρέου και Σεραφείμ και οικονομικό κώλλυμα....

 

Τρείς λαλλούν και δυό χορεύουν....

Ποιός σας είπε ότι το ορθόδοξο δόγμα δέχεται ότι συγχωρείσαι με τρισάγια μετά θάνατον? Όσο για τα μνημόσυνα αποτελούν ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΙΜΟ (και κυρίως τα 40ήμερα που κακώς θεωρούνται ότι προέκυψαν μετά την έλευση του χριστιανισμού) και εμένα προσωπικά μου αρέσει να το τηρώ γιατί τιμώ τον/την νεκρό/-ή.

 

Τί σχέση έχει το ένα με το άλλο ρε φίλε? γιατί δημιουργείς λάθος εντυπώσεις? Σεβαστό το δικαιωμά σου να καείς και συμφωνώ απόλυτα ότι είσαι ελεύθερος να το πράξεις,αλλά όχι να λέμε και μα :censored: ιες για να το στηρίζουμε....

 

 

αντιπαρερχομαιι την ειρωνικη σου εκφραση τρεισ λαλουν και δυο χορευουν διοτι αποτελει υβριστικη συμπεριφορα που δεν συναδει με το πνευμα και τισ αρχεσ του φορουμ παραπεμπωντας το θεμα στους συντονιστες!!!!!!!!!!!!

οπως και το οτι δημιουργω λαθος εντυπωσεις κοιτα δεν χρειαζεται να τις δημιουργησω εγω αντε αγορακι μου στα νεκροταφια να δεισ τι γινεται σε βαρος των πενθουντων και δεν σου ειπα οτι δεχεται το ορθοδοξο δογμα κατι τετοιο ως θεολογος που ειμαι το γνωριζω οποτε διαβασε και αναλυσετο καλυτερα για να καταλαβεισ τι ειπα ,ειπα οτι οι παπαδες φοβουνται κιοχι το δογμα και ειπα οτι εχουν καταντησει να ειναι κιοχι οτι πραγματικα ειναι!!!!!!!!!!!!!!!!! επισης παρακαλω τουσ συντονιστεσ η συγκεκριμενη φραση σου "αλλά όχι να λέμε και μα :censored: ιες για να το στηρίζουμε..." η να διαγραφει η να σε επιπληξει εγω δε σε εβρισα κιοσο ειμαι εδω δεν εχω προκαλεσει κανενα προβλημα νομιζω!σεβαστο το δικαιωμασου να υποστηριζεις οτι θες αλλα οχι να απαξιωνεισ τα επιχειρηματα των αλλων με τετοιες υβριστικες εκφρασεις αυτο φιλε μου λεγεται μισαλοδοξια!!!!!!!!!!και αυτα ολα οδηγουν στις φονταμενταλιστικες κοινωνιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

οπως και το οτι δημιουργω λαθος εντυπωσεις κοιτα δεν χρειαζεται να τις δημιουργησω εγω αντε αγορακι μου στα νεκροταφια να δεισ τι γινεται σε βαρος των πενθουντων
Πέρα από την ταρίφα? τίποτα...

Τί γίνεται ρε φίλε? για πες μας και εμάς να μάθουμε τί γίνεται και δεν το είδαμε σε μια πρόσφατη κηδεία φίλου (που δυστυχώς παρέστησα....)

 

Εσύ δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι θα σε αφήσουν να καείς χωρίς να πληρώσεις "κάτιτις" στο νεκροθάφτη ή στο κράτος? Απλά σε άλλες τσέπες θα τα δίνεις. Αντί να στα τρώνε οι παπάδες θα στα τρώνε οι εργολάβοι. :clapping:

 

επισης παρακαλω τουσ συντονιστεσ η συγκεκριμενη φραση σου "αλλά όχι να λέμε και μα censored2.gif ιες για να το στηρίζουμε..." η να διαγραφει η να σε επιπληξει εγω δε σε εβρισα κιοσο ειμαι εδω δεν εχω προκαλεσει κανενα προβλημα νομιζω!σεβαστο το δικαιωμασου να υποστηριζεις οτι θες αλλα οχι να απαξιωνεισ τα επιχειρηματα των αλλων με τετοιες υβριστικες εκφρασεις αυτο φιλε μου λεγεται μισαλοδοξια!!!!!!!!!!

Επίτηδες το έγραψα έτσι για να μην γίνει καμία παρέμβαση. Τί μπορεί να γράφει εκεί δηλαδή? Άμα γράφει "μαλαγανιά"? πχ πρέπει να μου γίνει επίπληξη? :lol:

Ασχολήσου εσύ με τα δικά σου και άσε τους συντονιστές να κάνουν την δουλειά τους....

 

Όσο για το ότι είμαι μισαλόδοξος, χαχαχαχαχαχα, γελάει και το παραδαλό κατσίκι, οι καλύτεροι φίλοι μου είναι άθεοι, ή 12θειστές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς γιατί δεν είναι οι ταλιμπάν άθεοι ή 12θειστές που αποτελούν συντριπτική πλειοψηφία των αθέων και 12θειστών στην Ελλάδα....

και αυτα ολα οδηγουν στις φονταμενταλιστικες κοινωνιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποιά ακριβώς? :unsure: Τελικά Καλά σου έγραψα τρείς λαλούν και δυό χορεύουν ....

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί την κάνεις "αλα γαλλικά" και δεν απαντάς για την ταμπακιέρα!

Γιατί δεν μου απαντάς για την αρχαιοελληνική προέλευση του 40ήμερου μνημόσυνου?

Γιατί δεν σχολιάζεις για τις πολιτικές αποφάσεις που εμποδίζουν ένα πιθανό διαχωρισμό της εκκλησίας-κράτους?

Μόνο να επικαλείσαι συντονιστές ξέρεις για να με επαναφέρουν στην τάξη, ελλείψει δικών σου επιχειρημάτων. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την ταρίφα? τίποτα...

Τί γίνεται ρε φίλε? για πες μας και εμάς να μάθουμε τί γίνεται και δεν το είδαμε σε μια πρόσφατη κηδεία φίλου (που δυστυχώς παρέστησα....)

 

Εσύ δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι θα σε αφήσουν να καείς χωρίς να πληρώσεις "κάτιτις" στο νεκροθάφτη ή στο κράτος? Απλά σε άλλες τσέπες θα τα δίνεις. Αντί να στα τρώνε οι παπάδες θα στα τρώνε οι εργολάβοι. :clapping:

Επίτηδες το έγραψα έτσι για να μην γίνει καμία παρέμβαση. Τί μπορεί να γράφει εκεί δηλαδή? Άμα γράφει "μαλαγανιά"? πχ πρέπει να μου γίνει επίπληξη? :lol:

Ασχολήσου εσύ με τα δικά σου και άσε τους συντονιστές να κάνουν την δουλειά τους....

 

Όσο για το ότι είμαι μισαλόδοξος, χαχαχαχαχαχα, γελάει και το παραδαλό κατσίκι, οι καλύτεροι φίλοι μου είναι άθεοι, ή 12θειστές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς γιατί δεν είναι οι ταλιμπάν άθεοι ή 12θειστές που αποτελούν συντριπτική πλειοψηφία των αθέων και 12θειστών στην Ελλάδα....

 

Ποιά ακριβώς? :unsure: Τελικά Καλά σου έγραψα τρείς λαλούν και δυό χορεύουν ....

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί την κάνεις "αλα γαλλικά" και δεν απαντάς για την ταμπακιέρα!

Γιατί δεν μου απαντάς για την αρχαιοελληνική προέλευση του 40ήμερου μνημόσυνου?

Γιατί δεν σχολιάζεις για τις πολιτικές αποφάσεις που εμποδίζουν ένα πιθανό διαχωρισμό της εκκλησίας-κράτους?

Μόνο να επικαλείσαι συντονιστές ξέρεις για να με επαναφέρουν στην τάξη, ελλείψει δικών σου επιχειρημάτων. :clapping:

 

 

 

κοιτα φιλε δεν αρνηθηκα ποτε την αρχαιολληνικη προελευση των μνημοσυνων αυτο και μονο δειχνει ποσο φτωχη ηταν τοτε η νεα θρησκεια του χριστιανισμου που αναγκαζινταν να δανειζεται απο εδω και απο κει το προβλημα ομως του συγκεκριμενου τοπικ ειναι αν πρεπει να γινει ελευθερη η καυση το προβλημα μου δεν ειναι ποιοι θα μου τα φανε οταν πεθανω να εισαι σιγουρος!!!!!!!!ΤΟ ΘΕμα με το γιατι παρθηκαν τετοιες πολιτικεσ αποφασεις αφορα δυστυχως του ψηφοφορους αυτου του τοπου π[ου δεν ξερουν τι ψηφιζεται καθε μερα και δυστυχως μεσα σαυτους ανηκουμε και οι δυο αυτο το οποιο στηλιτευω ειναι η αρνηση της κρατουσας θρησκειας να επιτρεψει σε οσους το θελοθν να καιγοντα οσον αφορα το τι γινεται στα νεκροταφεια αστο φιλε αντε καμια μερα καθημερινη εκει οχι στις κηδειεσ μονο!!!!!!!!!!!!1

και δεν καταλαβαινω στο που διαφωνεις στο θεμα της καυσης!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με μοναδικό μου προσανατολισμό στη γνώση και στην ανθρωπιά , ( που δεν διαχωρίζεται σε ανατολική και δυτική ) , απάντησες σε όλα και έχω να σου πω μόνο αυτό : <<μέτρον άνθρωπος>>...

 

Αν η Ινδή δεν είναι άνθρωπος

 

Αν ένα έγκλημα στο όνομα μιας θρησκείας το βαπτίζουμε <<έθιμο>>

 

Αν η ευαισθησία μας δεν πληγώνεται με όλα αυτά , απλώς τα αιτιολογούμε και τα δικαιολογούμε

 

...εμένα πάντως δεν πληγώνεται η ευαισθησια μου από "πληροφορίες που δεν ήξερα ,αλλά ζήτησα και μου της έδωσαν"---λέω ευχαριστώ για την πληροφορία και συζητώ με βάση την άποψη του άλλου και όχι βάση της πληροφορίας που έτσι κι αλλιώς ισχύει ασχέτως του πληροφοριοδοτη της!

με το "άνθρωπος με το μέτρο" θα σχολιάσω τα όσα αοριστολογώντας έγραψες!

 

 

το σκεπτικό σου είναι η "ανθρωπιά" λοιπόν!

 

ενω η άποψη μου πχ είναι η "απ-άνθρωπη";

ανέφερα απλά πράγματα που αφορούσαν στο προηγούμενο ερώτημα σου σχετικά με το τυπικό και την αντίληψη των Ινδουιστών περι καύσης καθώς και για τον ρόλο της συζύγου κατόπιν συγκεκριμένου όρκου γάμου στην ινδουιστική θρησκεία/

 

με ρώτησες->απάντησα!

επειδή έπρεπε να γράψεις κάτι έθεσες το ζήτημα της ανθρωπιάς;(να πεις δηλαδή την τελευταία κουβέντα;)

Αν κάτι δεν κατάλαβες ,παρακαλώ πολύ να ξαναδιαβάσεις τα στοιχεία που σου παρέθεσα.

 

Να σου συμπληρώσω επίσης πως υπάρχει έκφανση της θηλυκής θεότητας με τη μορφή χήρας όπου και εξευμενίζεται με συγκεκριμένα τελετουργικά καθώς θεωρείται πως είναι μεγάλη ατυχία η χηρεία της γυναίκας.*

Επίσης να σε ενημερώσω πως οι γυναίκες που χηρεύουν αν θέλουν να επιβιώσουν σύμφωνα με τη θρησκεία εισχωρούν σε σέκτες μοναχών και μονάχα έτσι δεν φέρουν ατυχία παρά ευλογία.

Θα με κατηγορήσεις για απανθρωπιά και τώρα;

 

:wacko:

 

έγραψα μόνο γιατί το θέμα παρεκτράπει και προέκυψε πάλι ο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας...which is αλλουνού παπά ευαγγέλιον//

 

 

 

*αν δεν γνωρίζεις "το γιατί "ρώτησε με και πάλι θα σου απαντήσω.)

Edited by Atma
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νamaste,Ηράκλειτε!

πως συμπέρανες, βρε παιδί μου, πως απευθύνομαι σε σένα;..αφού ξεκινάω τη καύση//σόρ_ρυ, με quote ήθελα να πω// ....με την Νιρηίδα.. :D

Ξέρεις τι κατάλαβα πάντως σε αυτό θέμα,για πολλοστή φορά ,τώρα που θυμάμαι πάλι το άσχετο της ακολουθίας των ερωτο-απαντήσεων; πως είναι πολύ δύσκολο να διαβάζει κανείς αυτά που ο άλλος όντως γράφει ...αν έχει από την άρχη κάτι...άλλο στο κεφαλάκι του για το άτομο που διαβάζει..

--και πάλι:όχι δεν το λέω για σένα αυτό:)--

 

Αν θες πάντως να συνεχιστεί η εδώ κουβέντα,απάντησε αν γνωρίζεις στο αρχικό πόστ αυτής της σελίδας..(R-b-t3r)

εγώ από την πλευρά μου έδωσα απάντηση για όσα ρωτήθηκα (από την Νηρηίδα)αλλά.. κατηγορήθηκα επειδή ...απάντησα!

 

Αν κάποιος είναι εντελώς έξω από μια φιλοσοφία ό,τι και να του πεις...θα το δει παράξενο...θα σε πει και τρελό ή...απάνθρωπο ...έστω κι αν εσύ απλά μετέφερες μια πληροφορία/

μονάχα αν είσαι μέσα σε αυτό το...τριπ μπορείς να το κατανοήσεις και να βρεις την διαφορετικοτητα που άλλωτε θα έλεγες...."απανθρωπιά"

 

αυτήν την απανθρωπιά λοιπόν (για να τελειώνω με αυτό το θέμα που με ενόχλησε ιδιαίτερα ώς ασκοπο και αφελές) την ονομάζω τομεγαλείο της γυναίκας....

next time θα εξηγήσω στην Νηρηίδα τι εννοώ για αυτή τη Σάκτι.

 

 

om

Link to comment
Share on other sites

Νamaste,Ηράκλειτε!

πως συμπέρανες, βρε παιδί μου, πως απευθύνομαι σε σένα;..αφού ξεκινάω τη καύση//σόρ_ρυ, με quote ήθελα να πω// ....με την Νιρηίδα.. :D

Ξέρεις τι κατάλαβα πάντως σε αυτό θέμα,για πολλοστή φορά ,τώρα που θυμάμαι πάλι το άσχετο της ακολουθίας των ερωτο-απαντήσεων; πως είναι πολύ δύσκολο να διαβάζει κανείς αυτά που ο άλλος όντως γράφει ...αν έχει από την άρχη κάτι...άλλο στο κεφαλάκι του για το άτομο που διαβάζει..

--και πάλι:όχι δεν το λέω για σένα αυτό:)--

 

Αν θες πάντως να συνεχιστεί η εδώ κουβέντα,απάντησε αν γνωρίζεις στο αρχικό πόστ αυτής της σελίδας..(R-b-t3r)

εγώ από την πλευρά μου έδωσα απάντηση για όσα ρωτήθηκα (από την Νηρηίδα)αλλά.. κατηγορήθηκα επειδή ...απάντησα!

 

Αν κάποιος είναι εντελώς έξω από μια φιλοσοφία ό,τι και να του πεις...θα το δει παράξενο...θα σε πει και τρελό ή...απάνθρωπο ...έστω κι αν εσύ απλά μετέφερες μια πληροφορία/

μονάχα αν είσαι μέσα σε αυτό το...τριπ μπορείς να το κατανοήσεις και να βρεις την διαφορετικοτητα που άλλωτε θα έλεγες...."απανθρωπιά"

 

αυτήν την απανθρωπιά λοιπόν (για να τελειώνω με αυτό το θέμα που με ενόχλησε ιδιαίτερα ώς ασκοπο και αφελές) την ονομάζω τομεγαλείο της γυναίκας....

next time θα εξηγήσω στην Νηρηίδα τι εννοώ για αυτή τη Σάκτι.

om

 

 

Θα μπορουσα να σου ζητησω να εξηγξησεις σε μενα τι εννοεις με τη Σακτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Στη Βεργίνα που επισκέφτηκα πρόσφατα, έκαιγαν το νεκρό, στη συνέχεια μάζευαν τα οστά του νεκρού, τα έπλεναν με ανέρωτο κρασί, τα σκέπαζαν με πορφυρό πέπλο και τα απόθεταν μέσα στη λάρνακα, την οποία κατόπιν τοποθετούσαν ευλαβικά στον τάφο. Μετά την τελετή ταφής, το κτίσμα σπεπαζόταν με σωρό χώματος, τον τύμβο.

Δηλαδή τι έχουμε εδώ;;;

Δύο σε Ένα.

Δηλαδή είχαμε και τη τελετή της καύσης και την τελετή της ταφής.

Είδατε οι Μακεδόνες;;; :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα!!

Στη Βεργίνα που επισκέφτηκα πρόσφατα, έκαιγαν το νεκρό, στη συνέχεια μάζευαν τα οστά του νεκρού, τα έπλεναν με ανέρωτο κρασί, τα σκέπαζαν με πορφυρό πέπλο και τα απόθεταν μέσα στη λάρνακα, την οποία κατόπιν τοποθετούσαν ευλαβικά στον τάφο. Μετά την τελετή ταφής, το κτίσμα σπεπαζόταν με σωρό χώματος, τον τύμβο.

Δηλαδή τι έχουμε εδώ;;;...

Μιλάς για καύση πρόσφατα νεκρού, το 2007; Ή για εκταφή οστών;
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τα νεκρικά / ταφικά έθιμα των αρχαίων Μακεδόνων! Στη Βεργινα έχουν ανακαλυφθεί ασύλλητοι βασιλικοί τάφοι των αρχαίων Μακεδόνων και ως εκ τουτου υπάρχουν απτές αποδείξεις των ταφικών εθίμων!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για τα νεκρικά / ταφικά έθιμα των αρχαίων Μακεδόνων! Στη Βεργινα έχουν ανακαλυφθεί ασύλλητοι βασιλικοί τάφοι των αρχαίων Μακεδόνων και ως εκ τουτου υπάρχουν απτές αποδείξεις των ταφικών εθίμων!
Δε νομίζω πως είναι υπό αμφισβήτηση το ότι υπήρχαν τα έθιμα αυτά. Ούτε είναι και τίποτα πρωτοποριακό της Μακεδονίας (και ο Όμηρος μιλά γι' αυτά). Και μια κάποια συνέχεια μπορούμε να δούμε στο ότι σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, σήμερα, όταν γίνεται η ανακομηδή των οστών τα πλένουν με κρασί (φυσικά όχι στις πόλεις που οι άνθρωποι έχουν μάθει να σιχαίνονται τα κόκκαλα).

Ήταν σίγουρα συνηθισμένο η καύση με την ταφή. Σήμερα όμως που ένα "επιχείρημα" υπέρ της καύσης είναι ότι τα νεκροταφεία δεν έχουν χώρο (!) μην περιμένεις "τύμβους" (που και χώρο πιάνουν, αλλά και τότε δεν ήταν για τον καθένα).

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

(ένα γρήγορο trivial//

Θυμηθηκα την ιστορία με την Κάλας που είχε ζητήσει όταν πεθάνει να σκορπίσουν τις στάχτες της στο Αιγαίο. Θέλαν όμως να το κάνουν πολύ κυριλέ και γκλαμουράτο οπότε πήραν μπάντες πρωθυπουργούς και ένα τσούρμο από εξέχουσες προσωπικότητες. Ε, πάνω στο σημείο που έπρεπε να ρίξουν την στάχτη σηκώθηκε αέρας κι η στάχτη κατέλληξε στις μούρες των επισήμων!! Μακάβριο και συνάμα εξαιρετικά ειρωνικό.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...