Jump to content

21 γραμμάρια!!!


 Share

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί τα ταυτίζεις αυτά τα δύο; Ποιος είναι ο κοινός λόγος;

Σκέψου το λίγο :)

Πρόσθεσε επίσης το πνεύμα και τα συναισθήματα. Τι άραγε έχουν κοινό μεταξύ τους...;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε επίσης το πνεύμα και τα συναισθήματα. Τι άραγε έχουν κοινό μεταξύ τους...;

Εδώ είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα και θα ήταν και ωραίο topic!

 

Ναι μεν το πνεύμα αλλά και το σώμα, μπορούν και συναισθάνονται....αλλά μήπως είναι διαφορετική η πηγή για το καθένα;

Έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως τα συναισθήματα για το σώμα, είναι χημικές εκκρίσεις από το πίσω μέρος του εγκεφάλου.

Στο πνέυμα;

 

Το παραπάνω ισχύει και για τη σκέψη. Σώμα και πνεύμα σκέφτονται.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως τα συναισθήματα για το σώμα, είναι χημικές εκκρίσεις από το πίσω μέρος του εγκεφάλου.

Τι όμως προκαλεί αυτές τις εκκρίσεις; Το πνεύμα, η σκέψη, η ψυχή...;

Ποιά η διαφορά μεταξύ πνεύματος και ψυχής; Η σκέψη από ποιό από τα δύο απορρέει;

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχή συνδέει το πνεύμα με την ύλη, είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ αυτών των δύο.

Ο μηχανισμός που κινεί το ανθρώπινο σώμα λοιπόν, μάλλον είναι η ψυχή (είτε ζυγίζει 21 γραμμάρια είτε όχι).

...ε? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ως "πνεύμα" ορίζω τις σκέψεις και ως "ψυχή" τα συναισθήματα...

 

Και τα δύο όμως είναι οι 2 όψεις ενός νομίσματος.. αυτό που ονομάζω "Είναι"

 

Το ένα επιδρά πάνω στο άλλο και ανάλογα με την ένταση που το χαρακτηρίζει επιβάλλεται...

 

Link to comment
Share on other sites

Ως "πνεύμα" ορίζω τις σκέψεις και ως "ψυχή" τα συναισθήματα...

 

Και τα δύο όμως είναι οι 2 όψεις ενός νομίσματος.. αυτό που ονομάζω "Είναι"

 

Το ένα επιδρά πάνω στο άλλο και ανάλογα με την ένταση που το χαρακτηρίζει επιβάλλεται...

 

Αυτός ο ορισμός δεν μου αρέσει martina

Αν πάρουμε πως

Ως "πνεύμα"σκέψεις και ως "ψυχή" τα συναισθήματα...

Άρα όταν πεθάνουμε δεν λειτουργεί άλλο ο εγκέφαλος οπότε ούτε οι σκέψεις

 

και για τα συναισθήματα απ ότι ξέρω είναι περιοχές του εγκεφάλου υπεύθυνες

 

οπότε και το πνεύμα και η ψυχή δεν υπάρχουν άλλο απο την στιγμή που θα σταματήσει η εγκέφαλος , δηλαδή το πνεύμα και η ψυχή είναι θνητά....

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ο εγωισμός του ανθρώπου δεν μπορεί να δεχτεί την περίπτωση του όταν πεθάνεις σταματάς να υπάρχεις.

 

Υ.Γ. Για να αποφύγω παρεξήγηση, δεν αναφέρομαι σε'σένα συγκεκριμένα magos, αλλά σε όλους (και σε'μένα).

Link to comment
Share on other sites

Τι όμως προκαλεί αυτές τις εκκρίσεις; Το πνεύμα, η σκέψη, η ψυχή...;
Σου παραθέτω απόσπασμα από επιστημόνική εξήγηση συναισθηματων:

Τα συναισθήματα είναι ολογραφικά εντυπωμένες χημικές ενώσεις. Το πιο περίπλοκο φαρμακείο

στο σύμπαν βρίσκεται εδώ. Υπάρχει ένα μέρος του εγκεφάλου που ονομάζεται υποθάλαμος και ο υποθάλαμος είναι

σαν ένα μικρό εργοστάσιο...

Eίναι ένα μέρος στο οποίο συνθέτονται συγκεκριμένες χημικές ενώσεις...οι οποίες ταιριάζουν σε συγκεκριμένα

συναισθήματα τα οποία βιώνουμε.

Άρα υποθέτω πως απλά εξωγενείς παράγοντες, δίνουν το ερέθισμα. Και μετά το συναίσθημα φυσικά γίνεται σκέψη.

 

 

Ποιά η διαφορά μεταξύ πνεύματος και ψυχής; Η σκέψη από ποιό από τα δύο απορρέει;

Αυτό σε ρώτησα κι εγώ!!

Δεν ξέρω! :(

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά ο εγωισμός του ανθρώπου δεν μπορεί να δεχτεί την περίπτωση του όταν πεθάνεις σταματάς να υπάρχεις.

Άρα η αστρική προβολή είναι παιχνίδι του μυαλού; Είναι ο Υπερεαυτός που απλά έχει έρθει σε φάση να μπορεί να γνωρίζει όλο το κόσμο και να το βιώνει ως εξωσωματική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ορισμός δεν μου αρέσει martina

...........................

 

Μόνο μην μου στενοχωριέσαι…. Σ αυτό τον κόσμο μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για ό,τι τραβάει η ..ψυχούλα σου….και να είσαι και …σωστός…

 

Κατ’ αρχήν το τι θεωρώ εγώ δεν είναι απαραίτητο να ταυτίζεται με αυτό που θεωρείς εσύ…ΑΛΛΑ αυτό που δήλωσα σε προηγούμενο ποστ δεν λέει τίποτα περισσότερο από αυτό που είπα….εσύ έβγαλες τα δικά σου συμπεράσματα βάσει των δικών σου πεποιθήσεων και πολύ καλά έκανες....

 

Λοιπόν, ας δεχτούμε ότι έχει αποδειχτεί πως όλα είναι φυσιολογία ..(δες ποστ Ιχώρ) αλλά το ότι έχει αποδειχτεί αρκεί από μόνο του για να τεκμηριώσει την θνητότητα της ψυχής?

 

Ο φιλοσοφικός μπαξές έχει θεωρίες για όλα τα γούστα…διαλέγεις και παίρνεις..

 

Η ουσία είναι όμως μία….όλα είναι εικασίες…είναι λογικά επιχειρήματα που εξυπηρετούν έναν σκοπό …είτε ξεκινώντας από τον στόχο θεμελιώνουν επιχειρήματα προς στήριξη του είτε τα επιχειρήματα οδηγούν σε θεωρητικά συμπεράσματα…αλλά πρόκειται άραγε για μονόδρομο?

 

Γιατί αν πω ότι ο εγκέφαλος βάσει χημικών αντιδράσεων παράγει σκέψεις και συναισθήματα ταυτόχρονα ακυρώνεται η αθανασία της ψυχής?

 

Και εγώ σου λέω… πως μετά τον βιολογικό θάνατο…οι σωματικές λειτουργίες σταματούν μεν διότι το μηχάνημα είτε δεν άντεξε είτε συγχρονίστηκε με την ημερομηνία λήξης του αλλά όλη αυτή η ενέργεια δεν χάνεται…ό,τι βιώθηκε ως σκέψη και συναίσθημα συνεχίζει να υφίσταται…το απαγορεύει κανείς? Την φαντασία γιατί την έχουμε άλλωστε?...

 

‘Έχει αποδειχτεί πλειστάκις ότι η «ψυχή» είναι δυνατότερη του σώματος…γιατί θα πρέπει να ακολουθούν την ίδια πορεία? Επειδή οι σκέψεις και τα συναισθήματα γεννώνται μέσα στον εγκέφαλο? Και εμείς γεννάμε παιδιά αλλά εξακολουθούν και υπάρχουν χωρίς εμάς…

 

¨Όπως το σώμα αποσυντίθεται και επιστρέφει στην ύλη έτσι και το «Είναι» μας ( πνεύμα + ψυχή) μπορεί από την πλευρά του να ακολουθεί μια άλλη πορεία…σου φαίνεται παράλογο?

 

Αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι ότι υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που είναι άπιαστα για τον άνθρωπο…μπορεί να λέμε και να πιστεύουμε ό,τι θέλουμε , να θεμελιώνουμε επιχειρήματα και φιλοσοφικές θεωρίες και πάλι να απέχουμε έτη φωτός από το τι πραγματικά συμβαίνει….

 

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

Άρα η αστρική προβολή είναι παιχνίδι του μυαλού; Είναι ο Υπερεαυτός που απλά έχει έρθει σε φάση να μπορεί να γνωρίζει όλο το κόσμο και να το βιώνει ως εξωσωματική εμπειρία;

Κάπως έτσι. Με άλλα λόγια (αν και νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα), συντονίζεις τον εαυτό σου με τις κοσμικές πληροφορίες. Δεν πας εσύ πουθενά δηλαδή, απλώς διαβάζεις τις πληροφορίες που θέλεις.

Και ένα απλό παράδειγμα:

Έρχομαι σπίτι σου και το βλέπω.

Βλέπω το σπίτι σου από κάμερα.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, το σπίτι σου δηλαδή το βλέπω. Αλλά ο τρόπος αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω απόσπασμα από επιστημόνική εξήγηση συναισθηματων:

Τα συναισθήματα είναι ολογραφικά εντυπωμένες χημικές ενώσεις. Το πιο περίπλοκο φαρμακείο

στο σύμπαν βρίσκεται εδώ. Υπάρχει ένα μέρος του εγκεφάλου που ονομάζεται υποθάλαμος και ο υποθάλαμος είναι

σαν ένα μικρό εργοστάσιο...

Eίναι ένα μέρος στο οποίο συνθέτονται συγκεκριμένες χημικές ενώσεις...οι οποίες ταιριάζουν σε συγκεκριμένα

συναισθήματα τα οποία βιώνουμε.

Άρα υποθέτω πως απλά εξωγενείς παράγοντες, δίνουν το ερέθισμα. Και μετά το συναίσθημα φυσικά γίνεται σκέψη.

Καλέ μου Ιχώρ, την έχω υπ' όψη μου την επιστημονική προσέγγιση και σαφώς συμφωνώ :)

Η ερώτηση όμως είναι : προηγείται το συναίσθημα της έκκρισης ή η έκκριση του συναισθήματος...;

Βάσει της επιστήμης, προηγείται το ερέθισμα, μετά το συναίσθημα και αστραπιαία (σχεδόν ταυτόχρονα) η έκκριση, η οποία 'ενδυναμώνει' (κάνει συνειδητά αντιληπτό) το συναίσθημα... Σωστά;

 

Επίσης : γιατί ένα ερέθισμα που εσένα (για παράδειγμα) θα σου προκαλέσει θλίψη (και τις ανάλογες εκκρίσεις), εμένα (πάλι ως παράδειγμα) θα μου προκαλέσει χαρά (και τις ανάλογες εκκρίσεις), στην Martina απορία, στον Αυγερινό αδιαφορία (καθόλου εκκρίσεις), κλπ κλπ...; Τι είναι αυτό που ορίζει την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου...;

(Οι αναφορές σε ονόματα είναι πάντα υποθετικές :) ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...