Jump to content

21 γραμμάρια!!!


 Share

Recommended Posts

Κάπως έτσι. Με άλλα λόγια (αν και νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα), συντονίζεις τον εαυτό σου με τις κοσμικές πληροφορίες. Δεν πας εσύ πουθενά δηλαδή, απλώς διαβάζεις τις πληροφορίες που θέλεις.

Και ένα απλό παράδειγμα:

Έρχομαι σπίτι σου και το βλέπω.

Βλέπω το σπίτι σου από κάμερα.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, το σπίτι σου δηλαδή το βλέπω. Αλλά ο τρόπος αλλάζει.

Χεχ. Στην κάμερα υπάρχει καλωδίωση με ενισχυτές και ρεύμα, ή ραδιοκύμματα στις ασύρματες. Κάτι υπάρχει πάντως.

Σε εμάς; Τα Ακάσικα αρχεία; Εάν είναι έτσι, τότε η σκέψη και η γνώση διατηρούνται. Ε τότε μονάχα ο εγωισμός δεν ευθύνεται για το παρακάτω:

Και φυσικά ο εγωισμός του ανθρώπου δεν μπορεί να δεχτεί την περίπτωση του όταν πεθάνεις σταματάς να υπάρχεις.
.

Αλλά και πάλι όπως είπες, είναι απλά περίπτωση και όχι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σε εμάς υπάρχει ένα τεράστιο πλέγμα πληροφοριών. Πάντα υπήρχε, ποτέ δεν αλλάζει και εμείς ανά τους αιώνες το μόνο που κάνουμε είναι να αντιλαμβανόμαστε ένα κομματάκι του σιγά σιγά.

Και πάρε και μια ένδειξη που το υποστηρίζει αυτό που λέω:

Αν εσύ δεν ξέρεις πως ακριβώς κρατιέται ένας πλανήτης σε τροχιά γύρω απ'τον ήλιο, σημαίνει πως ο πλανήτης ο ίδιος δεν ξέρει; Δεν υπάρχει σε τροχιά ούτως ή άλλως;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου Ιχώρ, την έχω υπ' όψη μου την επιστημονική προσέγγιση και σαφώς συμφωνώ

Η ερώτηση όμως είναι : προηγείται το συναίσθημα της έκκρισης ή η έκκριση του συναισθήματος...;

Βάσει της επιστήμης, προηγείται το ερέθισμα, μετά το συναίσθημα και αστραπιαία (σχεδόν ταυτόχρονα) η έκκριση, η οποία 'ενδυναμώνει' (κάνει συνειδητά αντιληπτό) το συναίσθημα... Σωστά;

Πιστέυω πως η απάντησή για την πρώτη παράγραφό σου είναι η η δεύτερη.

Αυτό ακριβώς λοιπόν σκεφτόμουν κι εγώ σήμερα!

Τέλος πάντων. Η σειρά έχει ώς έξής:

 

1ο. Ερέθισμα

2ο. Αντίληψη ερεθίσματος (Το οποίο δεν αναφέραμε καθόλου και θα το αναλύσουμε λίγο πιο κάτω)

3ο. Συναίσθημα

4ο. Έκκριση

5ο. Σκέψη

6ο. Τροφή κυτάρρων (Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, τα κύτταρα μας τρέφονται και από τις εκκρίσεις)

 

Επίσης : γιατί ένα ερέθισμα που εσένα (για παράδειγμα) θα σου προκαλέσει θλίψη (και τις ανάλογες εκκρίσεις), εμένα (πάλι ως παράδειγμα) θα μου προκαλέσει χαρά (και τις ανάλογες εκκρίσεις), στην Martina απορία, στον Αυγερινό αδιαφορία (καθόλου εκκρίσεις), κλπ κλπ...; Τι είναι αυτό που ορίζει την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου...;

Εδώ μας απαντά το νούμερο 2 και το νούμερο 6 της σειράς.

Να γνωρίζεται πως όσο περισσότερο τρέφουμε τα κύτταρα με ένα συγκεκριμένο συναίσθημα, αυτό αναπτύσει και τις ανάλογες υποδοχές γι αυτό(τις χημικές εκκρίσεις δηλαδή). Όσο περισσότερο συναίσθημα, τόσες περισσότερες υποδοχές. Όταν το κύτταρο λοιπόν πολλαπλασιάζεται, οι απόγονοι του, έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό υποδοχών. Έτσι και αυτοί ζητούν εκείνο το συναίσθημα περισσότερο.

Άρα το σώμα μας είναι αυτό που επηρρεάζει την αντίληψή μας προς το ερέθισμα.

 

Αφού πεθάνει το σώμα, είμαστε απλά διατήρηση σκέψης (Δηλαδή και συναίσθημα); Μήπως κάτι λειτουργεί αντίστροφα μετά τον θάνατο; Ή απλά έχουμε τα βήματα 1, 3, 5;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς υπάρχει ένα τεράστιο πλέγμα πληροφοριών. Πάντα υπήρχε, ποτέ δεν αλλάζει και εμείς ανά τους αιώνες το μόνο που κάνουμε είναι να αντιλαμβανόμαστε ένα κομματάκι του σιγά σιγά.

Και πάρε και μια ένδειξη που το υποστηρίζει αυτό που λέω:

Αν εσύ δεν ξέρεις πως ακριβώς κρατιέται ένας πλανήτης σε τροχιά γύρω απ'τον ήλιο, σημαίνει πως ο πλανήτης ο ίδιος δεν ξέρει; Δεν υπάρχει σε τροχιά ούτως ή άλλως;

 

Ναι βρε Αυγερινέ αλλά αυτό που λέω, είναι πως σίγουρα υπάρχουμε μετά θάνατον ακόμη και ως μέρος αυτών των πληροφοριών, τουλάχιστον. Και μάλλον διατηρείται και κατά κάποιον τρόπο η ταυτότητά μας, διότι όταν είσαι ο Υπερεαυτός, γνωρίζεις πως είσαι εσύ.

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι ο Υπερεαυτός όμως δεν είσαι ο Ιχώρ. Είσαι το ένα. Και είσαι μαζί με εμένα και την Νεφέλη και όλους. Άρα δεν μιλάμε πλέον για ταυτότητα. Και πλζ πλζ πλζ μην το πάμε πάλι στο "είμαι η σταγόνα ή ο ωκεανός", ακόμα και αν στέκει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ομοιοπολικός δεσμός, κάτω από ορισμένες συνθήκες. Αλλιώς ένα. Ουφ.. δεν μπορώ να διατυπώσω την σκέψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι ο Υπερεαυτός όμως δεν είσαι ο Ιχώρ. Είσαι το ένα. Και είσαι μαζί με εμένα και την Νεφέλη και όλους.
ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΝΕΦΕΛΗ!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Ομοιοπολικός δεσμός, κάτω από ορισμένες συνθήκες. Αλλιώς ένα. Ουφ.. δεν μπορώ να διατυπώσω την σκέψη μου...

Βοήθησέ με...δεν σε πιάνω εδώ. Ποιες είναι αυτές οι συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

martina γράφεις πως <<Έχει αποδειχτεί πλειστάκις ότι η «ψυχή» είναι δυνατότερη του σώματος >> κάτι τέτοιο δεν μου είναι γνωστό. Ποτέ και με ποιον τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

martina γράφεις πως <<Έχει αποδειχτεί πλειστάκις ότι η «ψυχή» είναι δυνατότερη του σώματος >> κάτι τέτοιο δεν μου είναι γνωστό. Ποτέ και με ποιον τρόπο ;

 

 

Φυσικά και σου είναι γνωστό...αναφέρομαι σε πολύ απλά καθημερινά πράγματα...και όχι σε καμιά ...βαριά φιλοσοφία...

 

Πόσες φορές η "ψυχή" δεν έδωσε ώθηση στο σώμα να ξεπεράσει πρακτικές δυσκολίες..πόσες φορές η επιθυμία δεν υπερπήδησε την σωματική κούραση για να φτάσει στον "στόχο" ?

 

Πόσες φορές δεν παραιτήθηκε πρώτα η "ψυχή" για να συμπαρασύρει και το σώμα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον ίδιο λόγο που η σκέψη δεν είναι ύλη.

 

ΖΝΤΟΪΝΚ! Ρέ Νεφέλη! Πάλι μας την έκαψες την ασφάλεια! :lol:

 

Η σκέψη είναι ένα φαινόμενο, η αλληλεπίδραση μεταξύ κάποιων πραγμάτων.

 

Κάτσε, να σε πάω πιο πριν, θυμάσαι στο δημοτικό που μας μαθαίνανε τα μέρη του λόγου; Θυμάσαι τι μας λέγανε για τα ουσιαστικά; «Τα ουσιαστικά δηλώνουν, όνομα, ζώο, πράγμα, ενέργεια, κατάσταση, ιδιότητα».

 

Η ψυχή, πάει στο «πράγμα», ενώ το σκέψη πάει στο «ενέργεια». Για μερικούς μπορεί να πάει και στο κατάσταση :018bleh: , αλλά ποτέ στο «πράγμα». Η έκφραση είναι «έκανα μια σκέψη».

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, να σε πάω πιο πριν, θυμάσαι στο δημοτικό που μας μαθαίνανε τα μέρη του λόγου; Θυμάσαι τι μας λέγανε για τα ουσιαστικά; «Τα ουσιαστικά δηλώνουν, όνομα, ζώο, πράγμα, ενέργεια, κατάσταση, ιδιότητα».

Πρώτο ??φάουλ?? ~ εάν νομίζεις ότι γνωρίζω συντακτικό, πλανάσαι! :019blush: Τα μόνα που αναγνωρίζω σε μια πρόταση είναι τα ρήματα και τα επίθετα (κι αυτά όχι πάντα), χωρίς όμως να γνωρίζω τον ορισμό τους. Ουσιαστικά, υποκείμενα, αντικείμενα, επιρρήματα και όλες αυτές οι παράξενες ορολογίες, για μένα είναι άγνωστη και ιδιαίτερα δυσνόητη ?περιοχή?. Όταν μας μαθαίνανε συντακτικό, εγώ ζωγράφιζα στο τετράδιό μου πεταλουδίτσες, λουλουδάκια, ζωάκια και άλλα παρόμοια συναρπαστικά ή έπαιζα τελίτσες και τρίλιζα με την διπλανή μου :angel: (στα ίδια εποικοδομητικότατα σπορ επιδιδόμουν και κατά την διάρκεια άλλων μαθημάτων? ρώτα με για αριθμητική -ας πούμε- και θα εκπλαγείς με την άβυσσο της άγνοιάς μου? :019blush: Έμαθα όμως να ζωγραφίζω πανέμορφες πεταλούδες και στις τελίτσες είμαι πρωταθλήτρια! :lol: ).

 

(Παρακαλώ πολύ να προσπεράσετε την λογικότατη απορία που σας γεννήθηκε : «τότε πως είναι δυνατόν να αρθρογραφείς, χωρίς να γνωρίζεις συντακτικό;;!»? Πρόκειται για απορία που κι εγώ έχω, εδώ και χρόνια. Όποιος/α καταφέρει να μου την λύσει, θα τον/ην ευγνομωνώ δια βίου.)

 

Επειδή λοιπόν αγνοώ εντελώς τελείως (εσκεμμένος πλεονασμός? χεχε) το τι δηλώνουν τα ουσιαστικά, θα πω απλά ότι ??αφού το λες εσύ ότι ?αυτό? δηλώνουν τα ουσιαστικά, τότε έτσι θα ?ναι???

 

Όμως, ως άσχετη, έχω απορίες :

 

Η ψυχή, πάει στο «πράγμα», ενώ το σκέψη πάει στο «ενέργεια». Για μερικούς μπορεί να πάει και στο κατάσταση :018bleh: , αλλά ποτέ στο «πράγμα». Η έκφραση είναι «έκανα μια σκέψη».

«Έκανα μια σκέψη»? οκ. Κι εγώ έκανα ένα κέικ. Το κέικ έχει μετρήσιμο όγκο, είναι ορατό, είναι απτό, έχει οσμή, έχει γεύση, κι άμα το πετάξεις στον τοίχο θα παράγει και ήχο. Τι απ? όλ? αυτά έχει ΚΑΙ η σκέψη?;

 

Γιατί καλό μου η ψυχή πάει στο ?πράγμα?; Τι ορίζεται ως ?πράγμα?; Αν δεν κάνω λάθος, ?πράγμα? είναι οτιδήποτε απτό. Είναι η ψυχή απτή?;

«Μου άγγιξε την ψυχή» είναι μια άλλη έκφραση. Πως είναι αυτό δυνατόν ; Μπορείς να μου το εξηγήσεις ;

 

Με ποια λογική λοιπόν η ψυχή εντάσσεται στα πράγματα και η σκέψη στην ενέργεια ;

 

Επίσης, μιας και ?πράγμα? = ?κάτι που έχει ύλη? εξήγησέ μου τι είναι ύλη, τι είναι ενέργεια και -κυρίως- τι είναι αυτό που τα διαχωρίζει αυτά τα δύο (ΑΝ διαχωρίζονται).

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ουσιαστικό (και καλά) δεν ξέρεις. Τι είναι πλεονασμός ξέρεις. Αχ... (λολ)

 

Όταν λέει ο Τράγος ενέργεια (όσον αφορά την σκέψη) δεν εννοεί την ενέργεια ως αντικείμενο. Το λέει με την έννοια του ενεργώ. Όχι energy δλδ, αλλά activity.

 

Η ψυχή απ'την άλλη δεν είναι κάτι που γίνεται (ενέργεια), αλλά κάτι που είναι (πράγμα).

 

Υ.Γ. Γκαντ νταμνιτ.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ουσιαστικό (και καλά) δεν ξέρεις. Τι είναι πλεονασμός ξέρεις. Αχ... (λολ)

Από σπόντα το ξέρω :018bleh::lol:

 

Όταν λέει ο Τράγος ενέργεια (όσον αφορά την σκέψη) δεν εννοεί την ενέργεια ως αντικείμενο. Το λέει με την έννοια του ενεργώ. Όχι energy δλδ, αλλά activity.

 

Η ψυχή απ'την άλλη δεν είναι κάτι που γίνεται (ενέργεια), αλλά κάτι που είναι (πράγμα).

Έστω κι έτσι ωρέ Αυγερινούλη... ενέργεια / δραστηριότητα (activity).

Υπάρχουν 4 'είδη' ενέργειας / δραστηριότητας : αυτή που απλά υπάρχει μόνιμα, αυτή που παράγεται μόνο, αυτή που υπάρχει μόνιμα και παράγει, και αυτή που παράγεται και παράγει...

 

Δηλαδή η ψυχή απλά υπάρχει αλλά ΔΕΝ παράγει, ενώ η σκέψη παράγεται και παράγει;! :blink:

 

(Θα με κάνετε να ξεχάσω και τα λίγα που ξέρω!! :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Οι σκέψεις (ιδέες) ξέρουμε σίγουρα ότι παράγονται και ότι παράγουν.

 

Τέσπα, γραμματικό είναι το κόλλημα. Και αφού είναι γραμματικό το πρόβλημα και θεωρείς ότι η ψυχή είναι μέρος του "ενεργώ", δώστην μου σε ρήμα.

Γιατί την σκέψη μπορώ να στην δώσω ---> Σκέφτομαι.

Την ψυχή; ----> ?????? (Insert favorite funny word here :P )

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως η απάντησή για την πρώτη παράγραφό σου είναι η η δεύτερη.

Αυτό ακριβώς λοιπόν σκεφτόμουν κι εγώ σήμερα!

Τέλος πάντων. Η σειρά έχει ώς έξής:

 

1ο. Ερέθισμα

2ο. Αντίληψη ερεθίσματος (Το οποίο δεν αναφέραμε καθόλου και θα το αναλύσουμε λίγο πιο κάτω)

3ο. Συναίσθημα

4ο. Έκκριση

5ο. Σκέψη

6ο. Τροφή κυτάρρων (Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, τα κύτταρα μας τρέφονται και από τις εκκρίσεις)

Εδώ μας απαντά το νούμερο 2 και το νούμερο 6 της σειράς.

Να γνωρίζεται πως όσο περισσότερο τρέφουμε τα κύτταρα με ένα συγκεκριμένο συναίσθημα, αυτό αναπτύσει και τις ανάλογες υποδοχές γι αυτό(τις χημικές εκκρίσεις δηλαδή). Όσο περισσότερο συναίσθημα, τόσες περισσότερες υποδοχές. Όταν το κύτταρο λοιπόν πολλαπλασιάζεται, οι απόγονοι του, έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό υποδοχών. Έτσι και αυτοί ζητούν εκείνο το συναίσθημα περισσότερο.

Άρα το σώμα μας είναι αυτό που επηρρεάζει την αντίληψή μας προς το ερέθισμα.

 

 

Κατσε γιατι εδω αυτη η σειρα ΟΣΟ ΛΟΓΙΚΗ κιαν ειναι πιθανον να εχει καποιο παραθυρακι...

Οπου να οδηγει αναποδα!

Δραση κ αντιδραση λοιπον...

Ειναι ομως τοσο δυσκολο ο Εχων καταΝοησει την παραπανω διαδικασια να καταφερει να την αντιστρεψει;

Καταλαβαινετε που το παω.

 

ΥΓ. Αντι να παιζουν τα αστρα με εσενα ...παιξε εσυ με αυτα, παιχνιδια που ειναι πια χαμενα μεσα στου χρονου τα νερα, παιχνιδια ναι μεν ξεχασμενα ομως οχι μακρια...

FreeStylακι της στιγμης

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

[...]

Αφού πεθάνει το σώμα, είμαστε απλά διατήρηση σκέψης (Δηλαδή και συναίσθημα); Μήπως κάτι λειτουργεί αντίστροφα μετά τον θάνατο; Ή απλά έχουμε τα βήματα 1, 3, 5;

Εξαρτατε απο την φυση του καθενος κατα την αποψη μου.

Αν εισαι συναισθηματικος τοτε μαλλον θα συνεχιστει αυτη σου η υπαρξη (οποια η μορφη της) σε καποιο αναλογο επιπεδο...

Αντιστοιχως με τους Υλιστες...:P

Και μαλλον αναλογικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...