Jump to content

21 γραμμάρια!!!


 Share

Recommended Posts

Φυσικά και σου είναι γνωστό...αναφέρομαι σε πολύ απλά καθημερινά πράγματα...και όχι σε καμιά ...βαριά φιλοσοφία...

 

Πόσες φορές η "ψυχή" δεν έδωσε ώθηση στο σώμα να ξεπεράσει πρακτικές δυσκολίες..πόσες φορές η επιθυμία δεν υπερπήδησε την σωματική κούραση για να φτάσει στον "στόχο" ?

 

Πόσες φορές δεν παραιτήθηκε πρώτα η "ψυχή" για να συμπαρασύρει και το σώμα?

Δηλαδή ψυχή = θέληση ,σκέψη η ακομα και ένστικτο...

Και εγώ εξακολουθώ να επιμένω πως αν αυτό είναι η ψυχή τότε μετά τον θάνατο δεν θα υπάρχει άλλο. Δεν μπορώ να φανταχτό μια ψυχή μετά τον θάνατο να σκέφτεται γιατί θα δεν έχει μυαλό, ούτε να βλέπει γιατί δεν θα έχει μάτια,ούτε να ακούει γιατί δεν θα έχει αυτιά κλπ κλπ

 

Αν υπάρχει πρέπει να είναι αυτό που δίνει ζωή στο σώμα......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ψυχή = θέληση ,σκέψη η ακομα και ένστικτο...

Και εγώ εξακολουθώ να επιμένω πως αν αυτό είναι η ψυχή τότε μετά τον θάνατο δεν θα υπάρχει άλλο. Δεν μπορώ να φανταχτό μια ψυχή μετά τον θάνατο να σκέφτεται γιατί θα δεν έχει μυαλό, ούτε να βλέπει γιατί δεν θα έχει μάτια,ούτε να ακούει γιατί δεν θα έχει αυτιά κλπ κλπ

 

Αν υπάρχει πρέπει να είναι αυτό που δίνει ζωή στο σώμα......

Τα "ματια,αυτια" και τα λοιπα της ψυχης δεν σου λενε τιποτα; ΕυΛογησε την, ευκολο ειναι! Υστερα, δυσνοητα στην αρχη και δυσκολα πολυ, θα αρχισει να φανερωνει δυναμεις οπου θεωρουνται Αδυναμιες, Σε Αυτον τον Κοσμο

 

 

 

ΥΓ. I TOOK BOTH PILLS >Sucore@Matrix :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ψυχή = θέληση ,σκέψη η ακομα και ένστικτο...

Και εγώ εξακολουθώ να επιμένω πως αν αυτό είναι η ψυχή τότε μετά τον θάνατο δεν θα υπάρχει άλλο. Δεν μπορώ να φανταχτό μια ψυχή μετά τον θάνατο να σκέφτεται γιατί θα δεν έχει μυαλό, ούτε να βλέπει γιατί δεν θα έχει μάτια,ούτε να ακούει γιατί δεν θα έχει αυτιά κλπ κλπ

 

....μα η ψυχή δεν "σκέφτεται"....αισθάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά επειδή εγώ έχω ξεφύγει από άλλο παραμύθι και μερικά πράγματα μου είναι δύσκολο να τα καταλάβω .

 

για τις αισθήσεις μας χρειαζόμαστε κάποια όργανα, γλώσσα ,μάτια ,μύτη,αυτιά ,δέρμα. Αν δεν υπάρχει κάτι από αυτά δεν υπάρχει και η ανάλογη αίσθηση

 

για τα αισθήματα μας πάλι είναι υπεύθυνο το μυαλό μας , (γιατί αλλιώς άλλωστε να νιώθει κάποιος που καταναλώνει αλκοόλ η κάποια ναρκωτική ουσία χαρά ;)

 

Sucore για τις δυνάμεις της ψυχής που γράφεις.

τι δυνάμεις είναι αυτές ;

υπάρχουν πουθενά αποδείξεις ότι πράγματι υπάρχουν τέτοιες δυνάμεις ;

(δεν ειρωνεύομαι θέλω, να μάθω)

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις πολύ μακριά για απαντήσεις. Στον εαυτό σου προσπάθησε να τη βρεις, ειδάλως ό,τι και να σου λένε θα σου είναι αμφισβητίσιμο.

Αποδείξεις για τις δυνάμεις της ψυχής βλέπεις καθημερινά. Και μην φανταστείς μπλε φωτάκια και fireballs, στα απλά καθημερινά ψάξε και βρες το.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε magos οπως ειπε ο Αυγερινος οι αποδειξεις υπαρχουν παντου, μην τις ψαχνεις θα ερθουν μονες τους.

Το πνευμα σου μπορει και εχει ελεγχο επανω σου (το οτι δεν το καταλαβαινεις σημενει πως περναει αμεσως στο υποσυνειδητο). Οποτε κατα καποιον τροπο η συμπεριφορα σου εξαρταται απο αυτο!

Επισης η φυση (η νοηση!) μας ειναι πολυ γεναιοδωρη και ΣΥΝΕΧΩΣ μας προμηθευει με στοιχεια οπου να μας διαδασκουν πραγματα καθε περιεχομενου, περισσοτερο ομως πνευματικου (μιας και απο εκει πηγαζει), ομως ο εγκεφαλος μας εμαθε να το εκμεταλλευεται! Το οποιο γεγονος ομως δρα ΚΑΤΑ τις αυτοματης αποδοχης και επεξεργασιας μηνυματων, ακριβως γιατι ειμαστε σε θεση να νομιζουμε πως εμεις ειμαστε ικανοι να διαδαξουμε τον εαυτο μας. Ξεπερνωντας ετσι το σταδιο οπου ολα γινονται υποσυνειδητα, (βλ. ζωα) ομως χωρις να εχουμε μαθει τον τροπο μαθησης του πνευματος, εμενουμε στο να διδασκουμε το πνευμα να ζει "Υλικα"...Μη παρεχοντας του την τροφη οπου χρειαζεται αυτο θα αδυνατισει (δεν πιστευω να εξαφανιζεται ομως σε καποια λανθανουσα μορφη το κοβω να βρισκεται). Ο πιο ευκολος τροπος για να το θρεψεις ειναι (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΑ) να το αφησεις να συλλεξει μονο του οτι το ενδιαφερει, δηλαδη να δινεις περισσοτερη βαση στο συναισθημα (ΠΡΟΣΟΧΗ ομως, ο χωρος ειναι υψιστης σημασιας!!Αλλα στοιχεια θα συλλεξει σε ενα δασος το μεσημερακι~σουρουπο, και αλλα σε ενα γηπεδο, και αλλα σε ενα γκετο...

Οποτε καταρχας θα πρεπει να μαθεις ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να το αφηνεις Ελευθερο!

Αυτο ειναι κατι το οποιο παρολα τα μαθηματα Ηθικης παραμενει στην κριση του καθενος, ουτως η αλλως δικο του ειναι (οποιο μερος του μπορει να .... δει πως υπαρχει, και δικαιωμα του να του φερθει οπως θελει ο καθενας...πραγμα ομως που με λυπει ιδιαιτερα ειναι πως οι περισσοτεροι το εχουν παραμελλημενο σχεδον στον χειροτερο βαθμο και στη θεση του Φανταζει η Εικονα οπου τοσο Βαθια μας αποτυπωσαν οι οποιοι μας "Διδαξαν" και ΟΤΙ μας "Διδαξαν"./Su.Co.Re.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από ότι βλέπω δεν υπάρχει κάποια απόδειξη από το 1907 έως σήμερα ότι η ψυχή ζυγίζει 21 γραμμάρια.

 

Σε μία μέρα ο άνθωπος μπορεί να πάρει και να χάσει 6 κιλά. Τώρα πως να υπολογιστεί κάτι τέτοιο νομίζω πως είναι αδύνατον για την ψυχή.

 

Εγώ θα έλεγα πως η ψυχή είναι μια ενέργεια. Αλλά και πάλι δεν το πιστεύω. Πάντως στο βιβλίο της ανατομίας δεν είναι πουθενά τοποθετημένη στο χάρτη η ψυχή.

 

Έχω μία απορία τι είναι η ψυχή τελικά;

 

Αν υπάρχει γιατί να βρίσκεται μόνο σε ανθρώπους και ζώα; Αν υπήρχε δεν θα μπορούσε να "εξουσιάσει" δηλαδή να μπει σε κάποια ύλη π.χ. ρομποτ, ξύλο κτλ. και να συνεχίσει μία ψυχή να ζει εκεί και να συμπεριφέρεται ως άνθρωπος;

 

Μάλλον δεν το βλέπουμε κάτι τέτοιο διότι μάλλον η λέξη ψυχή είναι μία αφηρημένη έννοια πλασμένη από τους ανθρώπους.

 

Πάντως όσο ζω μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...