Jump to content

Πλατωνική ερώτηση προς τους μαθητές του...


Recommended Posts

"Βρείτε τους νόμους που διέπουν τη φαινομενικά άτακτη κίνηση των πλανητών και αντιπαραβάλετε τους με τους νόμους που κυβερνούν τις πράξεις των άνθρωπων...".

 

...

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

"Βρείτε τους νόμους που διέπουν τη φαινομενικά άτακτη κίνηση των πλανητών και αντιπαραβάλετε τους με τους νόμους που κυβερνούν τις πράξεις των άνθρωπων...".

 

...

 

Ιχώρ,

 

Τους "Κοσμικούς" ή τους "Υπερκόσμιους" Νόμους που κυβερνούν τις πράξεις των ανθρώπων?

 

Γιατί αν εννοείς τους "Υπερκόσμιους" θα σου θυμίσω μια παλαιότερη συζήτηση στο περί "Κάρμα" τόπικ, όπου γινόταν λόγος περί Συμπαντικού Σχεδίου και τίθονταν παρόμοια ερωτήματα.

 

Εαν θυμάμαι όμως καλά, δεν δεχόσουν ότι υπάρχουν τέτοιοι "Υπερκόσμιοι Νόμοι" (δεν έχω ανατρέξει ακόμη στα τότε σχόλιά σου)....

 

....νομίζω έλεγες κάτι σαν "....είμαστε σε ένα ρεύμα ποταμού και απλώς προσπαθούμε να αποφύγουμε τα βράχια δεξιά και αριστερά...."....

 

....μήπως καμιά διευκρίνηση παραπάνω για το "αινιγματικό" σου (πλην ενδιαφέρον) θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Τους "Κοσμικούς" ή τους "Υπερκόσμιους" Νόμους που κυβερνούν τις πράξεις των ανθρώπων?

 

Γιατί αν εννοείς τους "Υπερκόσμιους" θα σου θυμίσω μια παλαιότερη συζήτηση στο περί "Κάρμα" τόπικ, όπου γινόταν λόγος περί Συμπαντικού Σχεδίου και τίθονταν παρόμοια ερωτήματα.

 

Εγώ δεν εννοώ τίποτε! Ο Πλάτωνας το είπε. Γι αυτό άλλωστε έχω βάλει και τελίτσες. Τις δικές σας απόψεις θέλω να ακούσω πάνω σε αυτό.

 

Εαν θυμάμαι όμως καλά, δεν δεχόσουν ότι υπάρχουν τέτοιοι "Υπερκόσμιοι Νόμοι" (δεν έχω ανατρέξει ακόμη στα τότε σχόλιά σου)....

 

....νομίζω έλεγες κάτι σαν "....είμαστε σε ένα ρεύμα ποταμού και απλώς προσπαθούμε να αποφύγουμε τα βράχια δεξιά και αριστερά...."....

Και το ποτάμι τι είναι;Δεν συμβολίζει τα υπερκόσμια; Η θέση μου στο θέμα τότε όπως και τώρα είναι πως ότι συναντούμε γύρω μας δεν είναι μέρος του σχεδίου...αλλά όπως και τότε, έτσι και τώρα θα σου πω πως πρέπει να αποφύγεις τα βράχια για να καταλήξεις στη θάλασσα.

 

....μήπως καμιά διευκρίνηση παραπάνω για το "αινιγματικό" σου (πλην ενδιαφέρον) θέμα?

Εμένα με προβληματίζει το κομμάτι της φράσης: Φαινομενικά άτακτη κίνηση των πλανητών...

Edited by Ιχώρ
Link to comment
Share on other sites

"Βρείτε τους νόμους που διέπουν τη φαινομενικά άτακτη κίνηση των πλανητών και αντιπαραβάλετε τους με τους νόμους που κυβερνούν τις πράξεις των άνθρωπων...".

 

...

Ωραία και πού θες να καταλήξεις?

Έτσι όπως το θέτεις φαίνεται να ισχυρίζεσαι ότι η κίνηση και συμπεριφορά των ανθρώπων στον κόσμο υπακούει νόμους. Αν όντως ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο, θα γίνει :censored: το θέμα....

Εκτός αν το θέμα καταλήγει στην αστρολογία. :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει το κομμάτι της φράσης: Φαινομενικά άτακτη κίνηση των πλανητών...

Το παράξενο πού είναι? Δεν έχεις ακουστά την θεωρία του χάους. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις είναι: το χάος δεν είναι χάος :)

Για την ακρίβεια είναι επίπεδο τάξης που δεν είναι αξιοποιήσιμο. Το χάος έχει τάξη έτσι και οι πλανήτες κινούνται σε τροχιές, σταθερές ή ασταθείς είναι ασήμαντο, το θέμα είναι ότι υπακούουν κάποιους κανόνες.

 

Εμένα μου φαίνεται λίγο χαζό αυτό που λέει ο πλάτωνας γιατί η ανθρώπινη συμπεριφορά δεν έχει στεγανά-νόμους αλλά διαφοροποιείται πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο, βέβαια αυτό δεν ήταν σε θέση να το γνωρίζει εκείνη την εποχή.

Θα στο θέσω απλούστερα: αν έχει δίκιο ο Πλάτωνας τότε η εγκληματική συμπεριφορά προκύπτει βάση κανόνων. Έναν άνθρωπο που ξέρεις (μέσω της μελέτης των κανόνων αυτών) ότι θα γίνει δολοφόνος θα τον αφήσεις ελεύθερο? Πολυ minority report θυμίζει...

Link to comment
Share on other sites

Χεχ... Κάποιοι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους και κάποιοι κοιτούν πάντα τον ήλιο...με το ίδιο πρόσωπο , αιώνες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Το χάος έχει τάξη έτσι και οι πλανήτες κινούνται σε τροχιές, σταθερές ή ασταθείς είναι ασήμαντο, το θέμα είναι ότι υπακούουν κάποιους κανόνες.
Εννοείται βέβαια ότι οι τροχιές των πλανητών παίζουν σημαντικό ρόλο για το σύμπαν.

Φαντάσου να ήταν όλες οι τροχιές ασταθείς και αναρχες τι θα γινόταν?

Συμφωνώ ότι όλοι υπακούουν κάποιους κανόνες γι αυτό στην τελική ανάλυση δεν μπορούμε να μιλάμε για αστάθεια.

Το θέμα είναι αν αυτή η αστάθεια επηρεάζει και πόσο και αν συγκρίνεται έστω και στο ελάχιστο με την ανθρώπινη παρουσία στο κοινωνικό σύνολο.

 

Χεχ... Κάποιοι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους και κάποιοι κοιτούν πάντα τον ήλιο...με το ίδιο πρόσωπο , αιώνες τώρα...

 

Που σημαίνει οτι....

Link to comment
Share on other sites

Χεχ... Κάποιοι πλανήτες γυρίζουν γύρω από τον εαυτό τους και κάποιοι κοιτούν πάντα τον ήλιο...με το ίδιο πρόσωπο , αιώνες τώρα...

 

 

Που σημαίνει οτι....

 

Που σημαίνει πως η ερώτηση του Πλάτωνα είναι φαινομενικά άκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει πως η ερώτηση του Πλάτωνα είναι φαινομενικά άκυρη.

Η ερώτηση του Πλάτωνα απευθυνόταν σε ανθρώπους της εποχής του με συγκεκριμένες αντιλήψεις. Εμείς δεν ανήκουμε σε εκείνη την εποχή οπότε προφανώς δεν αντιλαμβανόμαστε αυτά που λέει, ιδίως αν δεν επεξηγεί παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν συνεχίζει, αλλά δεν φαντάζομαι...δεν χρειάζονται επεξηγήσεις.

Σαφώς και δεν έχουμε τις ίδιες αντιλήψεις, οι δική του ήταν πολύ ανώτερη. Αλλά οι νόμοι έχουν παραμείνει ίδιοι. Εξέλιξη καμία τουλάχιστον για το είδος μας.

 

Το θέμα είναι πως μέσα από αυτήν την ερώτηση, γεννιέται το "Εν το Παν";

Η κίνηση των πλανητών: Η κίνηση των πλανητών οφείλεται στην ίδια αιτία με αυτή της δημιουργίας τους. Στη "σκοτεινή ύλη". Αυτή είναι που συγκεντρώνει τα σωματίδια της ύλης.

Και μπορεί ο Πλάτωνας να γνώριζε για αυτήν την αόρατη ύλη, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που έβγαινε από το "σπήλαιο" του.

 

Σε εμάς ποιος θα μπορούσε να είναι αυτός ο νόμος; Η άτακτη κίνηση μας οφείλετε στον ίδιο νόμο (Θα μπορούσε με λίγα λόγια να μας επιρρεάζει η σκοτεινή ύλη);

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν συνεχίζει, αλλά δεν φαντάζομαι...δεν χρειάζονται επεξηγήσεις.

Σαφώς και δεν έχουμε τις ίδιες αντιλήψεις, οι δική του ήταν πολύ ανώτερη. Αλλά οι νόμοι έχουν παραμείνει ίδιοι. Εξέλιξη καμία τουλάχιστον για το είδος μας.

 

Το θέμα είναι πως μέσα από αυτήν την ερώτηση, γεννιέται το "Εν το Παν";

 

Έλα ρε σύ, είναι πολύ πιο απλό από αυτό που υπαινίσεσαι... :018bleh:

Ο Πλάτωνας βλέπει τις αναλογίες του μακρόκοσμου που ισχύουν και στον μικρόκοσμο. Το γνωστό "as above so below". Καταλήγει λοιπόν στα ίδια συμπεράσματα με τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.

 

Η κίνηση των πλανητών: Η κίνηση των πλανητών οφείλεται στην ίδια αιτία με αυτή της δημιουργίας τους. Στη "σκοτεινή ύλη". Αυτή είναι που συγκεντρώνει τα σωματίδια της ύλης.

Και μπορεί ο Πλάτωνας να γνώριζε για αυτήν την αόρατη ύλη, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που έβγαινε από το "σπήλαιο" του.

 

Σε εμάς ποιος θα μπορούσε να είναι αυτός ο νόμος; Η άτακτη κίνηση μας οφείλετε στον ίδιο νόμο (Θα μπορούσε με λίγα λόγια να μας επιρρεάζει η σκοτεινή ύλη);

Ώπα φρένο! καμία σχέση η σκοτεινή ύλη με την κίνηση των πλανητών. Άλλο είναι το κινησιουργό αίτιο και άλλο η σκοτεινή ύλη. Η σκοτεινή ύλη απλά δεν "φαίνεται" στις περισσότερες μετρήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πάυει να είναι κανονική ύλη με τις συνηθισμένες ιδιότητές της.

 

Ο νόμος είναι απλούστερος από ότι φαίνεται: Όλα είναι μια μελωδία, ένας ρυθμός, ένας παλμός. Το σύμπαν έτσι ξεκίνησε: μια έκρηξη, ένα κύμα, αυτό που βλέπουμε και ζούμε είναι η ηχώ!

Η ύλη σύμφωνα με την σύγχρονη φυσική είναι μια διακύμανση (υλοκυματική θεωρία του De Broglie). Η βαρύτητα, οι ακτινοβολίες, ο ήχος, όλα είναι διακυμάνσεις, το μέσο αλλάζει κάθε φορά. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ο Πλάτωνας βλέπει τις αναλογίες του μακρόκοσμου που ισχύουν και στον μικρόκοσμο. Το γνωστό "as above so below". Καταλήγει λοιπόν στα ίδια συμπεράσματα με τον Ερμή τον Τρισμέγιστο.
Δηλαδή δεν ισχύει για σένα αυτό; Δεκτόν :)

 

Ώπα φρένο! καμία σχέση η σκοτεινή ύλη με την κίνηση των πλανητών. Άλλο είναι το κινησιουργό αίτιο και άλλο η σκοτεινή ύλη. Η σκοτεινή ύλη απλά δεν "φαίνεται" στις περισσότερες μετρήσεις, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πάυει να είναι κανονική ύλη με τις συνηθισμένες ιδιότητές της.

Πως δεν έχει σχέση με την κίνηση; Συνιθισμένες ιδιότητες; Δεν γνωρίζω πολλά γι αυτήν, αλλά ξέρω πως όλο το σύμπαν έχει σχηματιστεί πάνω σε αυτήν. Τα πάντα έχουν σταθεί πάνω της. Σύμφωνα με αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι παράγοντας συμπεριφοράς (π.χ όπως η βαρύτητα της σελήνης);

 

Η ύλη σύμφωνα με την σύγχρονη φυσική είναι μια διακύμανση (υλοκυματική θεωρία του De Broglie). Η βαρύτητα, οι ακτινοβολίες, ο ήχος, όλα είναι διακυμάνσεις, το μέσο αλλάζει κάθε φορά.

Ναι αυτό το γνωρίζω...ομόλογώ ότι δεν το συμπεριέλαβα στο λογισμό μου. Θα το σκεφτώ και θα σου πω τι συμπεράσματα βγάζω. Εάν βγει κάτι :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ισχύει για σένα αυτό; Δεκτόν smile.gif
Είπα κάτι τέτοιο? Εγώ είπα ότι η σκέψη του είναι απλούστερη από ότι φαίνεται.
Δεν γνωρίζω πολλά γι αυτήν, αλλά ξέρω πως όλο το σύμπαν έχει σχηματιστεί πάνω σε αυτήν.
Όχι πάνω της, μαζί της. Τεράστια η διαφορά. :smilewink:
Σύμφωνα με αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι παράγοντας συμπεριφοράς (π.χ όπως η βαρύτητα της σελήνης);
Εχμ αν το πάρουμε έτσι, η φίλη σου ή οι κολλητοί σου σε επηρεάζουν βαρυτικά (άρα και την συμπεριφορά σου) πιο πολύ από τον Άρη, και λίγο λιγότερο από την σελήνη. :cheerful:

Κάποια επίδραση μπορεί να υπάρχει, δεν πιστεύω όμως ότι είναι ιδιαίτερα σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάνω της, μαζί της. Τεράστια η διαφορά.
Εάν δεν είναι πάνω της αλλά μαζί της, τότε σημαίνει πως κι εμείς είμαστε μαζί της, άρα επιδρά σε εμάς (φαντάζομαι).
Εχμ αν το πάρουμε έτσι, η φίλη σου ή οι κολλητοί σου σε επηρεάζουν βαρυτικά (άρα και την συμπεριφορά σου) πιο πολύ από τον Άρη, και λίγο λιγότερο από την σελήνη

Το ότι βρίσκονται δίπλα μου δεν σημαίνει πως με επιρρεάζουν περισσότερο διότι οι φίλοι μου δεν γυρίζουν όλη την ώρα γύρω μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ και 'γω μα τη σειρά μου,

 

επί του θέματος θα ήθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου:

 

Συμφωνώ επί το πλείστον με τα λεγόμενά σας στο,

 

1) Θεωρία του χάους (η τάξη στην αταξία και πως "άσχετα" φαινόμενα μεταξύ τους στην ουσία συνδέονται και έχουν την αιτία τους)

 

2) Μικρόκοσμος - Μακρόκοσμος και η σχέσεις που τα διέπει

 

3) Ότι πάνω έτσι και κάτω

 

4) Πέρι ήχου που αναφέρατε: Οι λεγόμενες δονήσεις κτλ.

 

5) Ηλεκτομαγνητικά κύμματα και επιρρεασμός ανθρώπου, του σώματος και εγκεφάλου του (κατ' επέκταση της συμπεριφοράς του κα... Δεν αναφέρομαι εδώ στη σημερινή Αστρολογία και το πως έχει καταντήσει), των πλανητών κτλ.

 

6) Αιθέρας - Σύμπαν κτλ. που λέγανε οι Αρχαίοι Φιλόσοφοι

 

(Το 4,5,6 αρχίζει δειλά-δειλά να τα αποδεικνύει και η κβαντομηχανική)

 

7) Αν πάμε εις τις λεγόμενες εναλλακτικές θεωρίες/συνομοσιολογίες/αντιλήψεις, τότε ανατρέχοντας στην Αρχαία Ελληνική Μυθολογία θα διαπιστώσουμε πως: α) Πολλές από αυτές (διάσπαρτες πλέον στις διάφορες Αρχ. Ελλ. Γραμματείες) αναφερότανε στο Σύμπαν, Νεφελώματα (πχ Νεφέλη), Αστερισμούς και Γαλαξίες (πχ Περσέας, Πλειάδες) και τα χαρακτηριστηκά τους τα οποία β) οι Αρχαίοι Φιλόσοφοι απέδιδαν επίσεις και σε ανθρώπους, ζώα και πως αυτά επιρρεάζονται από΄πάνω και γιατί...

 

8) Βάση "θεωριών" εσωτερισμού ο Πλάτων "΄χτύπησε" διάνα

 

Όλα τα παραπάνω ας τα εκλάβεται ως προσωπικές μου σκέψεις οι οποίες αποσκοπούν στο να συνεισφέρουν έστω τα ελάχιστα στη συζήτησή τούτου του φόρουμ

 

Να 'στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...