Jump to content

Η indigo και η crystal γενιά



Recommended Posts

Η Φλογερή σε άλλο thread, ανέφερε το θέμα των παιδιών indigo :

Σήμερα οι πύλες του ανεξήγητου είχαν μια εκπομπή για τα indigo παιδια (οχι, το θεμα αυτου του ποστ δεν ειναι αυτα τα παιδια). Όμως μέσα απο την εκπομπή δόθηκαν μερικά χαρακτηριστηκα συμπεριφορας, ιδεων κλπ σε αυτά τα παιδιά.

Μιας όμως και δεν ήθελε εκείνο το thread να αφορά τα παιδιά (και ενήλικους) indigo, είπα να ανοίξω ένα άλλο thread γι? αυτό το θέμα, προσθέτοντας και μια δημοσκόπηση για όσους έχουν το κέφι να απαντήσουν και στα ερωτηματολόγια (διότι πάω στοίχημα ότι το Αβάπτιστο είναι τιγκαρισμένο στους indigo :lol: ).

 

Προτού προχωρήσουμε λοιπόν στο θέμα των παιδιών indigo και crystal, ιδού τα ερωτηματολόγια που αφορούν ΜΟΝΟ τους indigo.

Για το πρώτο θα πρέπει να θυμηθείτε πως ήσασταν ως παιδιά και να απαντήσετε με ένα απλό ?ναι? ή ?όχι? : Children indigo

Το δεύτερο αφορά το πώς είστε τώρα και πάλι απαντάτε με ένα απλό ?ναι? ή ?όχι? : Adults indigo

Δεν χρειάζεται να μας πείτε δημόσια που απαντήσατε ?ναι? και που ?όχι?. Ούτε χρειάζεται να μας πείτε το τελικό σας αποτέλεσμα. Η δημοσκόπηση είναι -όπως πάντα- ανώνυμη και μόνο όποιος/α θέλει και άμα θέλει μας ανακοινώνει τα αποτελέσματά του.

 

 

Εν συντομία στο θέμα μας, για να υπάρξει και διάλογος (και να μην γίνομαι κουραστική με μακροσκελείς μονόλογους) :

 

Τα indigo παιδιά, υπήρχαν πάντα. Αυτό που μας έχει τα τελευταία χρόνια τραβήξει την προσοχή, είναι ότι στις δεκαετίες του ?70 και ?80 (κυρίως) υπήρξε μια μεγάλη έξαρση στις γεννήσεις παιδιών indigo. Από εκεί που τα ?χαρισματικά παιδιά? είχαν μια αναλογία ?ένα στα δέκα?, ξαφνικά η αναλογία έγινε ?πέντε στα δέκα? (στατιστικές υπό συζήτηση, μιας και ακόμα δεν ξέρουμε με ακρίβεια τα ποσοστά). Ουσιαστικά, έχουμε να κάνουμε μια γενιά ανθρώπων χαρισματικών, όχι τόσο με την μεταφυσική έννοια της λέξης, όσο με την πνευματική της έννοια. Πρόκειται για γενιά ειρηνικών επαναστατών, με ηγετικές ικανότητες, με έντονη αίσθηση δικαίου, με ανεπτυγμένη οικολογική συνείδηση, με υψηλή ευφυΐα και με αγάπη στην γνώση και τον πνευματισμό. Μια γενιά ?σοφών? κατά κάποιο τρόπο, που θέλουν (και μπορούν) να αλλάξουν τον κόσμο.

Κάποια παιδιά indigo έχουν και ψυχικές δυνάμεις, αλλά δεν είναι αυτό που τα χρίζει ?indigo?. Επίσης, κάποιοι ?γίνονται? indigo στην πορεία της ζωής τους ή -πιο σωστά- συνειδητοποιούν ότι είναι indigo σε μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Τα παιδιά crystal είναι η επόμενη γενιά. Το πρώτο μεγάλο ?κύμα? γεννήσεων παιδιών crystal παρατηρήθηκε το 2000 και συνεχίζει μέχρι σήμερα. Εικάζεται ότι τα περισσότερα crystal παιδιά γεννιούνται από indigo γονείς (ένας γονιός ή και οι δύο είναι indigo). Τα παιδιά crystal διαθέτουν όλα τα γνωρίσματα των indigo, μα επιπλέον διαθέτουν σίγουρα ψυχικές δυνάμεις, ειδικά την τηλεπάθεια. Πολλά παιδιά crystal έχουν διαγνωστεί ως αυτιστικά, ενώ δεν είναι. Απλά, επιλέγουν να επικοινωνούν με τον κόσμο διαφορετικά. Γι? αυτό και τα περισσότερα αργούν χαρακτηριστικά να μιλήσουν (μπορεί να φτάσουν έως και 4 ετών χωρίς να έχουν μιλήσει), χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν επικοινωνούν άριστα με το περιβάλλον γύρω τους.

 

?Αυτά για αρχή, έτσι για να ξεκινήσει η συζήτηση και θα επανέλθω με περισσότερα (εάν δεν έχουν στο μεταξύ ήδη ειπωθεί εσάς ^_^ ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νεφελη σε ευχαριστω για το θεμα που ανοιξες , πηρα καποιες απαντησεις απο τα τεστ που εκανα και θα τα ξανακανω πιο ηρεμη ομως , γιατι για να πω την αληθεια δεν περιμενα να ειχα τοσες θετικες απαντησεις και με τρομοκρατησε λιγουλακι !και ενας ακομα λογος ειναι πως βλεπω πολλα απο αυτα και στην κορη μου ...ειναι μολις 7 ετων ! :unsure:

 

ουτε εγω , ουτε η κορη μου εχουμε σχεση με την φωτο που εβαλε Σπηντη ,,,,,(δεν μπορω να γραψω το ονομα σου στα αγγλικα κατι επαθε το πληκτρολογιο μου και δεν κανει αλλαγες..)

Edited by leuki-magisa
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, τις απάντησα κι εγώ τις ερωτήσεις, αλλά τα «συμπτώματα» που περιγράφονταν μου θύμιζαν έντονα ADHD.

 

(Κι ένας σύνδεσμος σε μια παλιά σχετική κουβέντα εδώ μέσα.)

 

Αναλόγως πώς το βλέπετε, κάποιος μπορεί να είναι indigo ή να έχει ψυχολογικό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για ποιον λόγο κάποιος που εχει μερικες παραξενες εμπειριες ή ικανοτητες να βγει κ να το πει;

Γιατι όταν κάποιον είναι πχ διαισθητικός να κανει αυτο το τεστ;

Αμ γνωρίζεις τον εαυτο σου δεν ειναι περριτα τετοιου ειδους τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος καπνίζει και πίνει νερό δεν είναι indigo._

 

Παράδειγμα Indigo Child:

 

Mariaasximi.jpg

 

YΓ : Αμαν με το χαρδΑΒΕΛισμο σου Νεφελή! :P

 

ΑΜΑΝ με τον ...MEGAliousμό σου "Σπήντι"!! :blblbl: :lol:

 

Και σένα σου αρέσει το σήριαλ "Μαρία η άσχημη"*,θαρρώ??? :063laugh:

 

__________________________________

*(σημ:το εν λόγω σήριαλ είναι ό'τι πιο ...υποτιμητικό και προσβλητικό ακόμα και για τις ίδιες τις γυναίκες! :yuk: )

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα πολλες θετικες απαντησεις αλλα δεν ειμαι σιγουρη τι ακριβως γινεται με ολο αυτο ποιος ειναι indigo και ποιος δεν ειναι,θα περιμενω να δω τι μου επιφυλασσει το μελλον...

post-1331-1168945938.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση πώς είναι δυνατόν από τρία παιδιά πχ. που μεγαλώνουν στην ίδια οικογένεια, περιβάλλον, με τα ίδια εφόδια, να "ξεχωρίζει" ως indigo μόνο το ένα.

 

Το να είσαι indigo δηλαδή καθορίζεται με την γέννησή σου, είνα θέμα γονιδιακό..;

Ή απλά μετά από κάποια περίοδο, όλοι γεννιόμασταν έχοντας τις προυποθέσεις να είμαστε indigo, απλά, άλλος τις καλλιέργησε και άλλος όχι...;

 

Και αν κάποιος τελικά τις καλλιέργησε... πού οφείλεται αυτό;

Μπορεί δηλαδή να οφείλεται ακόμα και σε συμπτώσεις;

 

Ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα indigo children είναι η εξέλιξη του σημερινού ανθρώπου και τα crystal η επόμενη εξέλιξη?

Είχα πολλές θετικές απαντήσεις...τι δηλαδή σημαίνει αυτό??(Πάντως δεν θα είμαι σαν το indigo παιδί του speedy....ελπίζω...)

Η ερώτηση επίσης της Morgainne με καλύπτει..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έβγαλα πολλές θετικές απαντήσεις, αλλα γενικά οι ερωτήσεις δεν με έπεισαν και πολύ.

Καταρχήν, κανένας δεν μπορεί να απαντήσει σε όλες αρνητικά. Κατα δεύτερον, η μορφή κάποιων ερωτήσεων είναι τέτοια που πολλές φορές περιλαμβάνει σχεδόν όλους τους ανθρώπους

 

Παρένθεση:

Τη Μαρία την Άσχημη τη συμπαθώ γιατί μου θυμίζει τον εαυτό μου στο γυμνάσιο-λύκειο. Το ίδιο άθλιο μαλλί είχα κι εγώ, γυαλιά, ρούχα ό,τι να ναι...Αλλά η κοπέλα δεν είναι άσχημη. Απεριποίητη είναι.

 

Μια δυο φορές που παρακολούθησα τη σειρά, μάντεψα και τι θα γίνει στο τέλος: Η κοπέλα θα βγάλει τα σιδεράκια, τα γυαλιά, και τα φρύδια, θα ισιώσει (ή τελοσπάντων θα περιποιηθεί) τα μαλλιά της, θα φορέσει και πιο όμορφα ρούχα, εν ολίγοις θα γίνει αγνώριστη και στο τέλος θα παντρευτεί το αφεντικό της ο οποίος θα είναι ήδη ερωτευμένος μαζί της... ΤΕΛΟΣ

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί αυτή να ανήκει στους indigo.

Απορία: Οι indigo δεν πίνουν νερό?

Link to comment
Share on other sites

Και σένα σου αρέσει το σήριαλ "Μαρία η άσχημη"*,θαρρώ??? :063laugh:

 

__________________________________

*(σημ:το εν λόγω σήριαλ είναι ό'τι πιο ...υποτιμητικό και προσβλητικό ακόμα και για τις ίδιες τις γυναίκες! :yuk: )

 

@Ingmar: ούτε μαρέσει ούτε το βλέπω...

 

@ όλους : Βλέπω ότι έχετε στερεύσει από χιούμορ, οι περισσότεροι, και λαμβάνετε υπόψιν σας πράγματα αστεία και κωμικοτραγικά!

Είναι δυνατόν άλλος ένας παράγοντας ταμπελοποίησης, να σας προβληματίζει τόσο. Είναι ανάγκη να κάνουμε κάποια τεστ για να κατανοήσουμε ότι όντος εμείς ή το παιδί μας είμαστε ξεχωριστοί?

Κάθε άνθρωπος είναι και μία μοναδικότητα ...

 

 

ΥΓ : Ευτυχώς που είναι και το Τράγου Κέρατο ^_^

Link to comment
Share on other sites

@Ingmar: ούτε μαρέσει ούτε το βλέπω...

 

ηρέμησε...Πλάκα έκανα! Απλά αυτή η ιστορία με τους "ίντιγκο" και "κρύσταλ" μπέϊμπηδες μου φαίνεται πιο περίεργη και από τη εξίσου παράξενη :blink: περίπτωση των...otherkins-με το συμπάθειο.

Τη συγκεκριμένη εκπομπή του κ. Χαρδαβέλα δεν την έχω δει (αν και έχω δει άλλα επεισόδια αυτής) δυστυχώς -και δε μπορώ να αποφανθώ περί αλήθειας ή όχι της όλης ιστορίας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Indigo; Τι είναι αυτό, είδος χόρτου; Πως λέμε Sativa;

Σιγά μην είμαστε και Power Rangers ρε παιδιά, για όνομα.

 

Υ.Γ. Σπίντι βλέπεις σαπουνόπερες ρε; Χαχαχαχαχαχαχαχα έλεος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...