Jump to content

Θαυμασμός & Αγάπη


Recommended Posts

Αγαπούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν αγαπούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

~ Σαπφώ ~

...Σχόλια;

 

 

διαφωνω οριζοντίως καθέτως πλαγίως και ανιπερθετως (αασχετοοο)

 

η αγάπη δεν είναι δουναι και λαβείν..

 

δεν αγαπάμε αυτούς που μας θαυμάζουν απλα κολακευόμαστε (και κάποιοι νιώθουν και υπόχρεοι)

 

ίσως αν η αγαπητή Σαπφώ το έθετε ως:

 

Συμπαθούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν συμπαθούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

 

ίσως και να συμφωνούσα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τέτοια ώρα(έλεος) κάθομαι και κάνω project που πρέπει να παραδώσω άυριο..

Κι επειδή είναι τρελά βαρετό, σκεφτηκα να κάνω ένα διαλειμματάκι!

 

Στο θέμα μας τώρα...

Κι εγώ θα διαφωνήσω με την Σαπφώ. Καθότι:

 

Υπάρχουν άτομα που θαυμάζω και αγαπώ (σιγουρότατα).

Υπάρχουν άτομα που θαυμάζω άλλα δεν αγαπώ (σίγουρα).

Υπάρχουν άτομα που με θαυμάζουν και με αγαπούν (υποθετικά μιλώντας).

Υπάρχουν άτομα που με θαυμάζουν χωρίς να με αγαπούν (πολύ υποθετικά μιλώντας).

 

Αυτά με τη σημερινή έννοια του "θαυμάζω". Στα αρχαία ελληνικά όμως, το θαυμάζω νομίζω οτι σημαίνει και απορώ, επκπλήσσομαι, διερωτώμαι κλπ. Άρα, τι εννοεί η Σαπφώ όταν λέει "θαυμάζω" ? Βασικά, η ερώτηση μου είναι : Τι λέει στο αυθεντικό κείμενο?

 

 

Ώρα να επιστρέψω στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν συμπαθούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

 

Ναι, νομίζω ότι ακριβώς αυτό θέλει να πει και η Σαπφώ απλώς χρησιμοποιεί τη λέξη αγαπώ, όπως λέμε "αγαπώ να κάνω εκείνο" κτλ, περισσότερο μάλλον με την έννοια του αρέσκομαι. Έχει δίκιο. Έτσι λειτουργούν οι άνθρωποι, κατά το πλείστον των περιπτώσεων (δεν μπαίνουν βέβαια, όλοι στο ίδιο τσουβάλι), κι ας μην το καταλαβαίνουν πολλές φορές! Αυτός που μας θαυμάζει, "καλύπτει" την ανασφάλειά μας, αυτός που θαυμάζουμε, την .."μεγεθύνει"...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν αγαπούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

~ Σαπφώ ~

...Σχόλια;

 

Ναι :cheerful: πολυ εγωιστικο μου ακουγεται βεβαια αλλα ειναι αληθεια!!

μου θυμιζει λιγο το "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια"

Εγω θα ελεγα οτι ισως ειμαι ερωτευμενη με εκεινα που θαυμαζω,μπορει :)

Link to comment
Share on other sites

α, θέλουμε σχόλια για ένα θέμα (περίπου) αυτονόητο (υποτίθεται)...; ^_^

 

Δεν θα πω τώρα κάτι αποκλειστικά δικό μου.Αλλά θα παραθέσω -τιμής ένεκεν- χώριο από περίφημο άρθρο ενός αείμνηστου σοφού:

 

"...Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις,οι εργασίες της Στοάς μας

θα καταστούν αποδοτικές,όχι μόνο από γνωστικής πλευράς

αλλά και από αναγωγικής.Διότι αν δε παρασκευασθεί το

έδαφος ,αν δε το γονιμοποιήσουμε με τα σπέρματα της

Αγάπης,της καλοσύνης, της αγνότητος, εάν δε λειάνουμε

τις παθητικές ορμές μας,ώστε να καταστούμε απόλυτοι

κυρίαρχοι αυτών, όλες οι θεωρίες και όλες οι αποκαλύψεις

μας θα είναι άχρηστες -εν πολλαίς δε επιζήμιες για την

πραγματική μας εξέλιξη ως Διδασκάλων..."

 

Πέτρος ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ -1952

 

(αν θέλετε,σχολιάζετε κι αυτό...) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου άρεσε.

Αυτός που μας θαυμάζει, "καλύπτει" την ανασφάλειά μας, αυτός που θαυμάζουμε, την .."μεγεθύνει"...
Αλλά και πάλι, δεν μου κάθεται καλά οτι οτι ποτέ δεν αγαπάμε αυτόν που θαυμάζουμε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου άρεσε.Αλλά και πάλι, δεν μου κάθεται καλά οτι οτι ποτέ δεν αγαπάμε αυτόν που θαυμάζουμε.

 

αλλά από την άλλη,γιατί είναι δύσκολο να πούμε καλύτερα πως:

 

σεβόμαστε αυτόν που θαυμάζουμε (το "σεβόμαστε" στη θέση του "αγαπάμε").

 

Μήπως Αγάπη και Σεβασμός είναι,άραγε, σε κάποιο επίπεδο το ίδιο πράγμα; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν αγαπούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

~ Σαπφώ ~

 

ξηγημένη η τύπισσα χεχε! Νομίζω για μένα ισχύει το πρώτο μέρος (δεν ξέρω γιατί αλλά μου δείνουν εναύσματα τα καλά σχόλεια να συνεχίζω) το δεύτερο μέρος είναι σχετικό.

Εκείνους που θαυμάζω έχω μια σχέση αγάπης-μίσους είναι πολύ ανάμεικτα τα συνεισθήματα. Ούτε μίσους θα έλεγα, θα έλεγα αδικαιολόγητης μικροαστικής ζήλειας (χεχεχε) την οποία άμα κάτσω να αναλύσω την θεωρώ και ανούσια, γιατί όλοι έχουμε ένα βαθμό αξιοπρέπειας στο σημείο που να μην ζηλεύουμε (σχεδόν) τίποτα από αυτά που έχει ο γείτονάς μας (ή ο γνωστός μας κ.ο.κ.).

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Με θαυμάζει άραγε κανείς; Το ένα είναι αυτό.

Όσο για τους άλλους, αγαπώ ανθρώπους που θαυμάζω για οποιοδήποτε λόγο. Αν σταματήσω να θαυμάζω κάποιον ξεθωριάζει κι η αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Με θαυμάζει άραγε κανείς; Το ένα είναι αυτό.

Όσο για τους άλλους, αγαπώ ανθρώπους που θαυμάζω για οποιοδήποτε λόγο. Αν σταματήσω να θαυμάζω κάποιον ξεθωριάζει κι η αγάπη.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την Epinephelus!

Επίσης, αν μπορείς να ερωτευτείς κάποιον/α που θαυμάζεις, γιατί να μην μπορείς και να τον/την αγαπήσεις?

Link to comment
Share on other sites

αλλά από την άλλη,γιατί είναι δύσκολο να πούμε καλύτερα πως:

 

σεβόμαστε αυτόν που θαυμάζουμε (το "σεβόμαστε" στη θέση του "αγαπάμε").

 

Μήπως Αγάπη και Σεβασμός είναι,άραγε, σε κάποιο επίπεδο το ίδιο πράγμα; :hm:

 

 

 

Εκτίμηση και Σεβασμός θα έλεγα πως "ταιριάζουν" περισσότερο, και σε κάποιο επίπεδο μπορεί να γίνουν ταυτόσημα. Η αγάπη και η εκτίμηση δεν είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν πάντα. Αν όμως συνυπάρχουν αυτό είναι πραγματικά υπέροχο κι ο θαυμασμός είναι το έναυσμα για να υπάρξουν, να γεννηθούν και να "διατηρούνται" μέσα στον χρόνο.

Edited by Epinephelus
Link to comment
Share on other sites

ένας Διαλεγομενος είπε κάποτε:

 

Δεν αγαπάμε αρκετα τους ανθρώπους αν δεν λατρεύουμε την αθλιότητα και τη δυστυχία τους...

 

 

αυτο πάει ενάντια στην Σαπφώ και όμως είναι πιο λογικό...

 

γιατι αγαπάς κάτι που σου μοιάζεις... κάτι που νιώθεις κοινά πράγματα μαζί του..(ετσι πιστεύει το μυαλουδάκι)

 

αυτό που θαυμάζεις είναι άπιαστο για σένα.. άρα δε μπορει να τοαγαπάς.. αφού δε του αξίζεις (ετσι πιστεύει το μυαλουδάκι)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούμε πάντοτε αυτούς που μας θαυμάζουν

αλλά δεν αγαπούμε ποτέ εκείνους που θαυμάζουμε

~ Σαπφώ ~

...Σχόλια;

 

Εχουμε και λεμε λοιπον:

1. Εφοσων η Αγαπη ειναι ενα συναισθημα ΠΡΟΠΑΤΝΩΝ μητρικο αγαπουμε οσους μας θαυμαζουν επειδη θελουμε να τους μεγαλωσουμε συνφωνα (παντα με το ΤΙ θαυμαζουν πανω μας) με αυτο που τους αρεσει απο εμας.

Για να γινω πιο σαφης δινω σαν παραδειγμα το οτι ΑΝ καποιος με θαυμαζει για την ηιποτητα του χαρακτηρα μου θα χαρω πολυ να τον μαθω πως να αναπτυξει και αυτος την Δικη του δυνατοτητα να το κανει.

Υπαρχει φυσικα ΚΑΙ ο εγωιστικος λογος....Δηλαδη:Με θαυμαζει ΟΠΟΤΕ κατα καποιον τροπο πιστευω πως ενα κοματι του ειναι αφιερωμενο σε εμενα...(παλι δυστυχως πολλοι το εκμεταλλευονται αυτο..ιδιετερα πολιτικοι..και αυτο ομως ειναι ενα πολυπλοκο και τεραστιο οθεμα)

 

2. Το οτι δεν αγαπουμε εκεινους που θαυμαζουμε δεν μου λεει κατι το οποιο δν εχω παρατηρησει...

ομως το θεμα ειναι πως μπροστα τους νιωθουμε πολυ μικροι για να μπορεσουμε να τους βαλουμε στο ιδιο ψυχικο* επιπεδο με το δικο μας οποτε απλα προσπαθουμε να τους μοιασουμε σε οτι θεωρουμε θαυμασιο να αποκτησουμε!

*Αντι για ψυχικο επιπεδο μπορουμε καλιστα να βαλλουμε ΥΛΙΚΟ (δηλ βασιζομενο στα υλικα αγαθα)Ομως σε αυτα τα θεματα η ΑΓΑΠΗ ειναι κατι εκμηδενισμενο....Δυστυχως παλι :(

----------------------------------------------------

ΥΓ1.Συνφωνω εν μερη με το

Αυτός που μας θαυμάζει, "καλύπτει" την ανασφάλειά μας, αυτός που θαυμάζουμε, την .."μεγεθύνει"...
ομως συμπληρωνω πως την μεγενθυνει ΔΙΧΩΣ να την κανει να μοιαζει αδυνατον να εξαφανιστει...και μαλλιστα μας δινει την ΠΕΠΙΘΗΣΗ πως μπορουμε να την εξαλειψουμε ακολουθωντας τα βηματα του...Για αυτο μαλλον και ο Θαυμασμος προς το ατομο του...

 

ΥΓ2. Ingmar

"...Διότι αν δε παρασκευασθεί το

έδαφος ,αν δε το γονιμοποιήσουμε με τα σπέρματα της

Αγάπης,της καλοσύνης, της αγνότητος, εάν δε λειάνουμε

τις παθητικές ορμές μας,ώστε να καταστούμε απόλυτοι

κυρίαρχοι αυτών, όλες οι θεωρίες και όλες οι αποκαλύψεις

μας θα είναι άχρηστες -εν πολλαίς δε επιζήμιες για την

πραγματική μας εξέλιξη ως Διδασκάλων..."

Αυτο θεωρειτε αυτονοητο! Οπως η Ιστορια εχει δειξει ΟΛΕΣ οι καλοπροαιρετες ανακαλυψεις-εφευρεσεις εχουν εκμεταλλευτει στο επακρο για την ανεξελιξη του ειδους μας (ως Μεσαια Ταξη)...ποσο μαλλον ωσ Διδασκαλων που αναφερει ο φιλτατος Πέτρος ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ στα χρονια του 1952 οπου τοτε απλα περιεγραφε την κατασταση που εβλεπε μπροστα του...Σαν αλλος Σωκρατης κατα τη γνωμη μου (Σαφως οχι του ιδιου επιπεσου****ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ γνωσεις εχω για τον ΓΡΑΒΙΓΓΕΡ****και για τον Σωκρατη ομως οσες εχω τον εχουν αρκετα ψηλα στην Δυσκολη σκαλα της υποληψης μου)

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι η έννοια της λέξης αγάπης δεν είναι σίγουρα ερωτική ή αδελφική. Σημαίνει δέχομαι, παραδέχομαι, απλαμβάνω, εκτιμώ, αρέσκομαι και τείνω συνηθίζοντας να 'αγαπήσω'. Ποιόν όμως? Αυτόν που μου προσφέρει την Θαυμασμό του. Επικροτεί τις πράξεις μου, τις επιλογές μου, το εγώ μου. Με λίγα λόγια μου προσφέρει κάτι που αρέσκομαι να ακούω. Την επιβεβαίωση. Θέλω λοιπόν να το απολαμβάνω, το δέχομαι ευχαριστα. Παράλληλα τρέφω συναισθήματα ευχαρίστησης προς το προσωπό του. Αρχίζω να τον 'αγαπώ'. Γιατί αναγνωρίζω ότι με έχει βάλει ψηλά στα σκαλοπάτια της αξιολόγησής του. Υπερέχω σύμφωνα με αυτόν.

 

Δεν θα αγαπήσω όμως ποτέ κάποιον που θαυμάζω. Θα του εκφράσω τον θαυμασμό όταν νιώσω την ανωτερότητά του. Θα του δείξω ότι υπερέχει και αυτός θα με αγαπήσει. Δεν θα του ανταποδώσω τον συναίσθημα όμως γιατί τον ΖΗΛΕΥΩ. Εκείνος μπορεί να κάνει κάτι καλύτερα από εμένα, είναι περισσότερο επιτυχημένος. Εγώ δεν μπορώ. Ζηλεύω, και η ζήλεια ξεκινά από τον εγωισμό.

 

Πορευόμαστε σε μια ζωή που το εγώ μας έρχεται πρώτο. Μετά ότιδήποτε άλλο. Λίγες φορές έως ποτέ αναρωτιώμαστε τί θα κερδίζαμε αν βάζαμε λίγο πέρα τον εγωισμό μας. Πολλά!! Εχουμε όμως αφεθεί στα ένστικά μας, μας έχει πάρει η κατηφόρα και η ταχύτητα που έχουμε αναπτύξει είναι μη αναστρέψιμη. Φρενο λοιπον και ίσως με την βοηθεια του Εσωτερισμού να μάθουμε ότι πρέπει να αγαπάμε και αυτούς που είναι ισάξιοι και καλύτεροι από εμάς και τους θαυμάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...