Jump to content

Άγιος Πέτρος και Άγιος Ιωάννης


Recommended Posts

Βλέπω ότι πολλούς σας απασχολεί το θέμα της Αποκάλυψης και του 666.

Εγώ πιστεύω ότι τα πάντα είναι συμβολικά. Η ουσία της Αποκάλυψης είναι η περιγραφή των στοιχείων και των διαδικασιών της εσωτερικής ζωής του ανθρώπου....

Βέβαια αν κάποιοι εργάζονται για να δημιουργήσουν όλα αυτά και στο φυσικό επίπεδο αυτό είναι άλλο θέμα...

 

 

Άγιος Πέτρος και Άγιος Ιωάννης

 

Κάθε θρησκεία διαθέτει μία εξωτερική διδασκαλία η οποία μπορεί να δοθεί σε όλους και μία εσωτερική η οποία προορίζεται μόνο για μια πνευματική ελίτ που είναι ικανή να καταλάβει. Στη χριστιανική διδασκαλία, η εξωτερική διδασκαλία αντιπροσωπεύεται από τη διδασκαλία του Αγίου Πέτρου. Αυτή η εκκλησία επιβλήθηκε δια της βίας, χωρίς δισταγμό για σφαγή ή κάψιμο όλων εκείνων που ήταν αντίθετοι ή που, χωρίς να αντιτίθενται στ'αλήθεια, φαινόταν να μην δέχονται τους κανόνες της. Η εσωτερική διδασκαλία αντιπροσωπεύεται με την εκκλησία του Αγίου Ιωαννη ο οποίος έκανε ολόκληρη την εργασία του μέσα στη μυστικότητα, χωρίς να καταδιώξει ή να σφάξει ποτέ κανέναν, αλλά αντίθετα μάλιστα, ήταν και η ίδια θύμα της αδιαλλαξίας της εκκλησίας του Αγίου Πέτρου...

 

Ο Ιησούς, λοιπόν ,έδωσε στον Αγιο Ιωάννη μια διδασκαλία την οποία δεν έδωσε στους άλλους μαθητές. Η εκκλησία του Αγίου Ιωάννη κατέχει την πεμπτουσία της διδασκαλίας του Ιησού και είναι πάντοτε έτοιμη να μορφώσει τους ανθρώπους εκείνους που εκδηλώνουν επιθυμία να εμβαθύνουν στα μυστικά της δημιουργίας και σε όλες τις αλήθειες εκείνες που αγγίζουν τον αόρατο κόσμο και την πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου.

 

 

Η Αποκάλυψη

 

Η Αποκάλυψη είναι το βιβλίο της εκκλησίας του Αγίου Ιωάννη, όμως για να ερμηνεύσει κάποιος όλους αυτούς τους αριθμούς, όλα αυτά τα σύμβολα, όλες αυτές τις εικόνες που περιέχει, πρέπει να κατέχει γνώσεις της Καμπαλά, της αστρολογίας, της αλχημείας, της μαγείας ακόμα και των καρτών Ταρώ που είναι μια συμπύκνωση ολόκληρης της Επιστήμης των Μυστών.

 

Αν δεν έχετε εργαστεί για να αποκτήσετε τις αληθινές βάσεις της πνευματικής ζωής μην περιμένετε να αντιληφθείτε το νόημα της Αποκάλυψης. Διότι όλα αυτά τα σύμβολα δεν αρκεί να τα καταλαβαίνει κανείς νοητικά. Πρέπει να τα αναβιώνει και μέσα του. Κι όσο δεν θα έχετε πρώτα κάνει μια εργασία εξαγνισμού, αυτοκυριαρχίας και εσωτερικής ανύψωσης, θα μένετε έξω απο τα θαύματα της Αποκάλυψης...

Edited by Dream_er
Link to comment
Share on other sites

α μάλιστα... θα γίνω αρκετά εριστικός τώρα και θα σου απαντήσω στο ίδιο μήκος κύμματος που απαντάς μόνος σου.

 

Εκκλησία του Ιωάννη;.. καινούριο "φρούτο" είναι αυτό;... ή υπάρχει πουθενά , επίσημη ανάλογη διακύρηξη;

 

Βαλχάλα , καμπάλα και αλχημείες για να κατανοήσεις την Αποκάλυψη;.... μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο και αναφέρεσαι στον Νοστράδαμο και οχι στον Ιωάννη;

 

Εν ολίγοις το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι οτι η ματαιοδοξία είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα για κάποιον ... το οτι δεν μιλάνε κάποιοι, ή δεν ασχολούνται σε ενα δημόσιο forum με κάποια πράγματα , δεν σημαίνει οτι δεν κατανοούν ή δεν είναι σε σωστό δρόμο, αντίθετα με ότι μπορεί να πιστεύει κάποιος.

 

Η Αποκάλυψη είναι ενα έργο που συγγράφηκε , βάση κάποιων οραμάτων που είδε ο Ιωάννης... η εξήγηση τους , έχει παιδέψει πολύ ανώτερα μυαλά απο τα δικά μας και κανείς ώς τώρα δεν έχει βαθμό απόλυτο στην εξήγηση του. Πάντα βάζουν "νερό στο κρασί" τους , όσον αφορά το τι σημαίνει το κάθε πράγμα σε αυτό το έργο. Ακόμα και λόγιοι της θρησκείας που είναι πιο εξικοιωμένοι απο τους μέσους άνθρωπους σαν και εμάς, έχουν δυσκολίες στην εξήγηση... μήπως λοιπόν και εσύ βιάζεσαι να προστρέξεις σε συμπεράσματα;

Link to comment
Share on other sites

Anor μην χάνεις την ψυχραιμία σου τόσο εύκολα!

 

Φαντάζομαι ότι όλη αυτή η «ιστορία» βασίζεται σε πιο απλά πράγματα και λογικές: ο Άγιος Πέτρος, σαν χαρακτήρας (όπως παρουσιάζεται) ήταν πιο οξύθυμος, πιο ανυπόμονος, πιο κάθετος άρα εύκολα κάνει κανείς την (αυθαίρετη) συνειρμική σκέψη ότι «κατακρεούργησε» τα πλήθη. Αντιθέτως, ο Άγιος Ιωάννης, παρουσιάζεται πιο μειλίχιος, πιο ευαίσθητος, πιο οραματιστής και με την ίδια (αυθαίρετη) λογική βαφτίστηκε Ο πνευματιστής!

 

Όσο για τις αντιδράσεις σου, για το γενικότερο «ύφος» του συγκεκριμένου thread, να συμφωνήσω? Αλλά δεν αγχώνομαι? ο καθένας ανάλογα με την πορεία του ή ενσωματώνεται ή απορρίπτεται (από μόνος του).

Link to comment
Share on other sites

Anor μην χάνεις την ψυχραιμία σου τόσο εύκολα!

 

Φαντάζομαι ότι όλη αυτή η «ιστορία» βασίζεται σε πιο απλά πράγματα και λογικές: ο Άγιος Πέτρος, σαν χαρακτήρας (όπως παρουσιάζεται) ήταν πιο οξύθυμος, πιο ανυπόμονος, πιο κάθετος άρα εύκολα κάνει κανείς την (αυθαίρετη) συνειρμική σκέψη ότι «κατακρεούργησε» τα πλήθη. Αντιθέτως, ο Άγιος Ιωάννης, παρουσιάζεται πιο μειλίχιος, πιο ευαίσθητος, πιο οραματιστής και με την ίδια (αυθαίρετη) λογική βαφτίστηκε Ο πνευματιστής!

 

Όσο για τις αντιδράσεις σου, για το γενικότερο «ύφος» του συγκεκριμένου thread, να συμφωνήσω? Αλλά δεν αγχώνομαι? ο καθένας ανάλογα με την πορεία του ή ενσωματώνεται ή απορρίπτεται (από μόνος του).

 

"Υφος"? Σιγά τα ωα...μεγάλοι άνθρωποι είμαστε πια και μια μεγάλη οικογένεια πια(;)... :console:

 

Άσχετα με τα προηγούμενα,υπάρχουν και χειρότερα: άρθρα που συνδέουν την Αποκάλυψη με το έτος 2015!

Τι ρόλο παίζει αυτό το έτος...?

 

Πολλά:

-Άλλοι μιλάν για το τέλος του κόσμου(όπως τον ξέρουμε)

-Άλλοι για το ξεκίνημα του Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

-Άλλοι το ότι τότε θα γεννηθεί ο Αντίχριστος...

 

και η "λίστα" της συνωμοσιολογίας/"προφητείας" τελειωμό δεν έχει... :insane:

Link to comment
Share on other sites

και ΜΙΑ παρατήρηση -μη τυχόν διαφεύγει αυτό σε κάποιον-οια... ^_^

 

Ο Ιωάννης της Αποκάλυψης,δεν είναι ο ίδιος Ιωάννης του Κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο!

 

Πρόκειται για διαφορετικά πρόσωπα. Η "Αποκάλυψη" είναι μεταγενέστερο έργο από το Ευαγγέλιο,και γραμμένο σε πολύ διαφορετικό ύφος...

 

Λέγεται πως ο Απ.Πέτρος έγραψε κι άλλο "Ευαγγέλιο"-εκτός από το γνωστό, που κατατάχθηκε στα αποκαλούμενα "απόκρυφα".

 

Αλλά βαριέμαι να μπλέξω τα μπούτια μου σε όλο αυτό το :censored: πλέον

Link to comment
Share on other sites

α μάλιστα... θα γίνω αρκετά εριστικός τώρα και θα σου απαντήσω στο ίδιο μήκος κύμματος που απαντάς μόνος σου.

 

Εκκλησία του Ιωάννη;.. καινούριο "φρούτο" είναι αυτό;... ή υπάρχει πουθενά , επίσημη ανάλογη διακύρηξη;

 

Βαλχάλα , καμπάλα και αλχημείες για να κατανοήσεις την Αποκάλυψη;.... μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο και αναφέρεσαι στον Νοστράδαμο και οχι στον Ιωάννη;

 

Εν ολίγοις το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι οτι η ματαιοδοξία είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα για κάποιον ... το οτι δεν μιλάνε κάποιοι, ή δεν ασχολούνται σε ενα δημόσιο forum με κάποια πράγματα , δεν σημαίνει οτι δεν κατανοούν ή δεν είναι σε σωστό δρόμο, αντίθετα με ότι μπορεί να πιστεύει κάποιος.

 

Η Αποκάλυψη είναι ενα έργο που συγγράφηκε , βάση κάποιων οραμάτων που είδε ο Ιωάννης... η εξήγηση τους , έχει παιδέψει πολύ ανώτερα μυαλά απο τα δικά μας και κανείς ώς τώρα δεν έχει βαθμό απόλυτο στην εξήγηση του. Πάντα βάζουν "νερό στο κρασί" τους , όσον αφορά το τι σημαίνει το κάθε πράγμα σε αυτό το έργο. Ακόμα και λόγιοι της θρησκείας που είναι πιο εξικοιωμένοι απο τους μέσους άνθρωπους σαν και εμάς, έχουν δυσκολίες στην εξήγηση... μήπως λοιπόν και εσύ βιάζεσαι να προστρέξεις σε συμπεράσματα;

 

 

Προσβλήθηκες? Μα γιατί?

 

Ναι, εκκλησία του Ιωάννη. Δεν είναι εκκλησία όπως ίσως παρουσιάζεται στη σκέψη σου. Ούτε καμία αίρεση.

 

Καινούργιο "φρούτο"? Οχι. Εγω θα έλεγα πανάρχαιο. Ισως καινούργιο για σένα. Αν περιμένεις πάντως επίσημες διακυρήξεις από θρησκευτικούς ηγέτες κ.τ.λ. , θα περιμένεις πολύ ακόμα.

 

Δεν προτρέχω σε συμπεράσματα. Εγώ απλά παρουσίασα την άποψή μου. Όπως και εσύ παρουσιάζεις τη δική σου. Τέλος αυτό με τα δύο "ρεύματα" του Χριστιανισμού εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Γι'αυτό και το ανέφερα.

 

Σχετικά με τις γνώσεις που λέω ότι χρειάζεται να έχει κάποιος για να κατανοήσει την Αποκάλυψη, δεν σημαίνει ότι τις έχω και εγώ. Εχω πεισθεί όμως ότι είναι αλήθεια.

 

Γίνε όσο εριστικός θέλεις...

Edited by Dream_er
Link to comment
Share on other sites

Ingmar,

 

Πως ακριβώς μας προέκυψε ότι δεν πρόκειται για τον ίδιο αλλά για άλλον? :blink:

 

Σαφώς το ύφος δεν είναι ίδιο. Το ένα είναι Ευαγγέλιο (δηλαδή «εξιστόρηση» της ζωής-πράξεων-λόγου-φιλοσοφίας του Χριστού) και το δεύτερο είναι Αποκάλυψη (δηλαδή «καταγραφή» οραμάτων). Αφενός από τη δομή και μόνο του λόγου, και αφετέρου χρονολογικά (επιρροές) δεν θα μπορούσε να είναι το ίδιο. Και πόσο μεταγενέστερο δηλαδή εννοείς ότι είναι? Από τη στιγμή που υπάρχουν ιστορικές καταγραφές για συγγραφή της Αποκάλυψης από τον ίδιο τον Ιωάννη στην Πάτμο. Θα με ενδιέφερε να ακούσω μια θεωρία.

 

 

Dream_er,

 

Πως ακριβώς έχεις πειστεί για μια αλήθεια που όπως λες όμως δεν κατανοείς? :unsure: Αν έλεγες «αντιλαμβάνομαι τη δική μου αλήθεια» θα ήταν πιο κατανοητό, διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

[Dream_er,

 

Πως ακριβώς έχεις πειστεί για μια αλήθεια που όπως λες όμως δεν κατανοείς? :unsure: Αν έλεγες «αντιλαμβάνομαι τη δική μου αλήθεια» θα ήταν πιο κατανοητό, διαφωνείς?

 

Δεν είναι ανάγκη να κατανοήσεις κάτι πλήρως για να πιστέψεις ότι είναι αλήθεια. Προσωπικά από όσο έχω ασχολήθει με αυτό το θέμα, "νιώθω" ότι όλα αυτά έίναι αλήθεια. Ή αν προτιμάς αντιλαμβάνομαι με αυτο τον τρόπο την αλήθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ingmar,

 

Πως ακριβώς μας προέκυψε ότι δεν πρόκειται για τον ίδιο αλλά για άλλον? :blink:

 

A! Δεν το ήξερες; Καλά έκανα και το έγραψα εδώ.Λοιπόν: :)

 

*Μετά από συγκριτική μελέτη των δύο "κανονικών"(από τα επίσημα Δόγματα)κειμένων,αποφάνθηκαν πως

 

1ον)Υφίσταται πολύ διαφορετική στυλιστική γραφή,που κατά τους επιστήμονες γραφολόγους σημαίνει πως γράφτηκαν από 2 διαφορετικά άτομα.

2ον)Χρονολόγηση κειμένων:το ευαγγέλιο Ιωάννη είναι κατά πολύ παλαιότερο από κείνο της Αποκάλυψης.Το τελευταίο γράφτηκε σε εποχή που ο χριστιανισμός πήρε σχεδόν πιο συμπαγή δρόμο. Ιστορικά,ο αποστολικός Ιωάννης δεν πέρασε ποτέ από το νησί της Πάτμου-κατά τους ιστορικούς και θεολόγους. Προφανός ο "Ιωάννης" της πάτμου είναι ένας χριστιανός μεταγεννέστερης γενιάς...

3ον)Θεολόγοι επιστήμονες θεωρούν πως το πρωτότυπο της Αποκάλυψης γράφτηκε σε πρώιμη κοπτική(!)γλώσσα και όχι στα ελληνικά.Σε αυτό το τελευταίο,υπάρχουν διχογνωμίες.Πολλοί ιστορικοί μελετητές διαφωνούν έντονα(διότι θεωρούν πως η Πάτμος δεν μπορεί να είχε πολιτισμικές σχέσεις με την Αλεξανδρινή Αίγυπτο). Έως τώρα,δεν έχουν αποφανθεί τελεσιδικα επ αυτού...

 

Αυτά τα είχα διαβάσει παλιά σποραδικά σε εφημερίδες,περιοδικά,διαδίκτυο...Τώρα,αν ποτέ οι επιστήμονες καταλήξουν πως είναι το ίδιο πρόσωπο,αυτό είναι άλλη υπόθεση... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παδια μια ςκαι αναφερθηκαν πολλα ονοματα αγιων, εκκλησιες κλπ.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση επειδη δεν βρηκα τιποτα σχετικο στο google.

Γνωρίζεται τι ειναι ο Άγιος Λάζαρος της αποκάλυψης;

Αν δλδ ειναι κάποιο ταγμα εκκλησια ή κάτι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Παδια μια ςκαι αναφερθηκαν πολλα ονοματα αγιων, εκκλησιες κλπ.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση επειδη δεν βρηκα τιποτα σχετικο στο google.

Γνωρίζεται τι ειναι ο Άγιος Λάζαρος της αποκάλυψης;

Αν δλδ ειναι κάποιο ταγμα εκκλησια ή κάτι αλλο;

 

"άγιος Λάζαρος της Αποκάλυψης"????? :blink:

 

Καινούργιο Φρούτο είναι αυτό?

Όχι,δε πήρε το αυτί (και μάτι) μου τίποτα! Τάγμα,πιθανόν αλλά και ψιλοχλωμό το βλέπω...

Από Αποκρυφιστικά και Μυστικιστικά Τάγματα ξέρω αρκετά.Συμμετέχω σε κάποια.Αλλά του "Αγ.Λαζάρου",πρώτη φορά το συναντώ.

 

Από που το πήρες; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναγυρίσουμε λίγο στο θέμα μας?? :blink:

 

Είναι δεδομένο ότι ζούμε σε έναν κόσμο πόλωσης...

 

Αποκλείεται να συναντάμε αυτή την πόλωση στον Χριστιανισμό όπως αναφέρθηκε, αλλά και σε κάθε θρησκεία?

 

Επίσης για την Αποκάλυψη, αποκλείεται να αναφέρεται στις εσωτερικές διαδικασίες του ανθρώπου που οδεύει προς τη λύτρωση?

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε όλα αυτά να συμβαίνουν στο φυσικό επίπεδο? Αν και επαναλαμβάνω κάποιοι εξουσιαστές εργάζονται ώστε να τα δημιουργήσουν και στο φυσικό επίπεδο....

 

Ε αν δεν αποκλείονται όλα αυτά, ας τα εξετάσουμε! Ποιά είναι η γνώμη σας? :)

Link to comment
Share on other sites

Να μια πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση!

 

Θα είμαι ειλικρινής: την Αποκάλυψη την έχω διαβάσει (μόνον) δύο φορές, κι αυτό πριν αρκετά χρόνια. Η πρώτη, μου δημιούργησε πολύ αρνητικά αισθήματα, μιας και «παραλλήλισα» σε φυσικό επίπεδο (όπως σωστά λες) όσα διάβασα και περίμενα στωικά το? τέλος (οκ? ήμουν πολύ μικρή :018bleh: )! Η δεύτερη ήρθε, εφόσον είδα ότι δεν εμφανίστηκε το.. θεριό, οπότε έψαχνα την αλληγορία. Την οποία, για να πω την αλήθεια, δεν κατάφερα και να βρω.

 

Οπότε, μια ανάλυση επί του προκειμένου, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναγυρίσουμε λίγο στο θέμα μας?? :blink:

 

Είναι δεδομένο ότι ζούμε σε έναν κόσμο πόλωσης...

 

Αποκλείεται να συναντάμε αυτή την πόλωση στον Χριστιανισμό όπως αναφέρθηκε, αλλά και σε κάθε θρησκεία?

 

Επίσης για την Αποκάλυψη, αποκλείεται να αναφέρεται στις εσωτερικές διαδικασίες του ανθρώπου που οδεύει προς τη λύτρωση?

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε όλα αυτά να συμβαίνουν στο φυσικό επίπεδο? Αν και επαναλαμβάνω κάποιοι εξουσιαστές εργάζονται ώστε να τα δημιουργήσουν και στο φυσικό επίπεδο....

 

Ε αν δεν αποκλείονται όλα αυτά, ας τα εξετάσουμε! Ποιά είναι η γνώμη σας? :)

 

Χωρίς να θέλω να προεξοφλώ κάτι,πιστεύω πως κάθε θρησκεία που πρεσβεύει εαυτόν της τη Μια και μοναδική Αλήθεια,τότε αυτομάτως παίρνει πολωτική θέση -αντιμαχόμενη τις...άλλες Αλήθειες (άλλων θρησκειών ή οργανώσεων)!

 

Θρησκείες δίχως πόλωση,είναι κομματάκι οξύμωρο σχήμα-δε νομίζεις; Καλώς ή κακώς... ^_^

 

(οκ μερικοί ίσως απλώς διαφωνήσουν...)

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναγυρίσουμε λίγο στο θέμα μας?? :blink:

 

Είναι δεδομένο ότι ζούμε σε έναν κόσμο πόλωσης...

 

Αποκλείεται να συναντάμε αυτή την πόλωση στον Χριστιανισμό όπως αναφέρθηκε, αλλά και σε κάθε θρησκεία?

 

Επίσης για την Αποκάλυψη, αποκλείεται να αναφέρεται στις εσωτερικές διαδικασίες του ανθρώπου που οδεύει προς τη λύτρωση?

Γιατί πρέπει οπωσδήποτε όλα αυτά να συμβαίνουν στο φυσικό επίπεδο? Αν και επαναλαμβάνω κάποιοι εξουσιαστές εργάζονται ώστε να τα δημιουργήσουν και στο φυσικό επίπεδο....

 

Ε αν δεν αποκλείονται όλα αυτά, ας τα εξετάσουμε! Ποιά είναι η γνώμη σας? :)

Θαυμασια!

Οπως εχω παρατηρησει υπαρχει μια διαΣτροφη στο Συμπαν, οχι με την ασχημη εννοια της, περιπου σαν ενα 8 .

Ετσι τα παντα συνδεονται με τα μεσα μας, (τουλαχιστον με τα δικα μου μεσα), το μεσα με το εξω αλλοσυνδεονται κ αλληλοεξαρτωνται! Το οτι θελουν να μας διαΛυσουν αυτην την σχεση το θεωρω αυτονοητο και συνεχιζω.

 

Τιποτα δεν αποκλειεται, ειδικα για τετοια θεματα...

Ομως και παλι η αποκωδικοποιηση ειναι μια δυσκολη υποθεση οπου μαλιστα ο καθενας πρεπει να κανει μονος του ΑΦΟΥ κανεις μας δεν ειναι ο ιδιος...

 

Ναι μεν ειμαστε ολοι σε αυτην την πολη (ΟΧΙ ΕΓΩ :P εγω ειμαι αλλου*) ομως ο καθενας βρισκεται σε διαφορετικο σημειο...

Ας τον φωτισει ο Θεος να βρει τον δρομο του..

 

 

*Καθαρα αλλη διασταση, δεν εννοω να προσβαλλω κανεναν υπονοωντας πως ειμαι ανωτερος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...