Jump to content

Εικόνες βίας


evi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν μιλώ για την ψυχή φίλε μου.... μιλώ για το μυαλό και το τι κουβαλάει... αυτό καθορίζει και την μετέπειτα πορεία σου , σε αυτό το επίπεδο τουλάχιστον.

 

Τα ψυχικά χαρακτηριστικά σου σαφώς βοηθάνε αλλά δεν καθορίζουν την πορεία σου. Το μυαλό και η γνώση την καθορίζει. Σε αυτό τον Πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους :)

Πολυ ενδαφερον η συζητηση,νομιζω πως η αληθεια ειναι καπου στην μεση(ψυχη,μυαλο,παιδεια)

προσωπικα προσπαθω να κλεινω τα ματια και να ζω..οσο γινεται

Link to comment
Share on other sites

..πολύ καλό το βίντεο.. :clapping:

 

Δεν μιλώ για την ψυχή φίλε μου.... μιλώ για το μυαλό και το τι κουβαλάει... αυτό καθορίζει και την μετέπειτα πορεία σου , σε αυτό το επίπεδο τουλάχιστον.

 

Τα ψυχικά χαρακτηριστικά σου σαφώς βοηθάνε αλλά δεν καθορίζουν την πορεία σου. Το μυαλό και η γνώση την καθορίζει. Σε αυτό τον Πλανήτη.

 

Τι κουβαλάει λοιπόν αυτό το μυαλό;

Φροντίζουμε αρκετά συχνά να είναι σε τάξη το σπίτι μας, ο κήπος μας, το αυτοκίνητό μας κτλ,

 

ο νους μας;

 

Είναι σε τάξη;

 

Πόσα είναι αυτά που τον βάζουν σε αταξία; Και πόσο συμβάλλει η αλόγιστη συλλογή πληροφοριών και η βία;

 

Αυτή η αταξία καταγράφεται και μεταβιβάζεται. Σε άλλο νήμα έχει γίνει συζήτηση για τα μιμίδια.

 

Συμβαίνουν πολλά περισσότερα απ' αυτά που νομίζουμε, σ' αυτόν τον πλανήτη ..που επικρατεί η πλάνη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ... αλλά το σχόλιο μου απευθυνόταν κυρίως στο τι συναντάς σαν πρώτο "εφόδιο" αν θες απο την στιγμή που γεννιέσαι. Αυτό είναι οι γονείς σου και οι δικές τους γνώσεις , που καλώς ή κακώς θα είναι και το πρώτο τιμόνι για το μυαλό σου. Αυτό απο μόνο του είναι και το πρώτο θεμέλιο και το πρώτο κριτήριο για να προχωρήσεις και να καθορίσεις ακόμα και τα βασικά γύρω σου.

 

Στα υπόλοιπα όπως είπα... δεν διαφωνώ... αλλα εκεί είναι και το κόλπο. Πόσοι απο εμάς, είναι ικανοί να "ξηλώσουν" αυτά τα θεμέλια εντελώς και να βάλουν φρέσκα δικά τους; Οι περισσότεροι φοβούνται και είναι φυσικό αν σκεφτεις την λογική του ανθρώπου σαν ον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λίγο αφότου είδα το βίντεο των δελφινιών (εδώ), μου 'ρθε άλλο ένα βίντεο που καταδεικνύει το πόσο ζώα είναι οι άνθρωποι μερικές φορές, όχι μόνο απέναντι στα ζώα αλλά και απέναντι στα ίδια τους τα παιδιά...

Δείτε το εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...